
Справа № 307/3441/18
Провадження № 2-а/307/49/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 року м. Тячів
Тячівський районний суд Закарпатської області в складі головуючого судді Сойми М.М., за участю секретаря с/з Белоцької О.М., представника позивача Тячівського РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області Сойми Д.Д. та відповідача ОСОБА_3, представника відповідача - адвоката ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Тячів адміністративну справу за позовом Тячівського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області до громадянина Латвії ОСОБА_6 про примусове видворення за межі України,
В С Т А Н О В И В:
Тячівський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області звернувся в суд з адміністративним позовом до громадянина Латвії ОСОБА_6 про примусове видворення за межі України. В позовній заяві представник позивача зазначив, що працівниками Тячівського РВ ГУ ДМС України в Закарпатській області 10 серпня 2018 року, у ході проведення профілактичних заходів щодо нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері у місті Тячів та Тячівського району, було виявлено громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, з документом, який посвідчує особу, а саме паспортом громадянина Латвії НОМЕР_1 виданого 15 травня 2010 року, строком дії до 12 травня 2015 року. Згідно наданих пояснень, штампу нанесеного у паспортному документі, встановлено, що відповідач в Україну приїхав 15 червня 2011 року в приватних справах по візі, виданій в м. Рига, яка передбачала дозволений термін перебування з 13 червня 2011 року по 13 вересня 2011 року. Згідно пп.1 п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року № 150 - іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території протягом наданого візою дозволу в межах строку дії візи в разі в'їзду осіб без громадянства чи іноземців, які є громадянами держав з візовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародним договорами України. За порушення вимог законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме встановленого факту перебування іноземця на території України понад встановленого терміну, 10 серпня 2018 року відповідача працівниками Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП. 10 серпня 2018 року уповноваженою особою Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області прийнято рішення №9 про примусове повернення за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, та роз'яснено відповідачу про зобов'язання покинути територію України у термін до 08 вересня 2018 року. Станом на 25 жовтня 2018 року громадянин Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, у вказаний строк територію України не покинув. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України в Закарпатській області та інших областей України щодо продовження термінів перебування на території України та із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту відповідач не звертався, а відтак вказаний іноземець підлягає примусовому видворенню з території України. Просить примусово видворити за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Представник позивача Сойма Д.Д. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини, просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_6 в судовому засіданні позов не визнав та пояснив, що він законно перебуває на території України, він тут народився, проходить лікування з діагнозом хронічний бронхіт, просить в позові відмовити.
Представник відповідача - адвокат ОСОБА_4 в судовому засіданні зазначив, що підстав для задоволенню позову не має та просить в позові відмовити.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
В судовому засіданні встановлено, що 10 серпня 2018 року під час проведення профілактичних заходів з нагляду та контролю за виконанням законодавства в міграційній сфері у місті Тячів та Тячівського району, працівниками Тячівського РВ ГУДМС України в Закарпатській області був виявлений громадянин Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, який перебуває на території України без наявних законних підстав, які б надавали право законного перебування його на території України на визначений термін.
Згідно постанови уповноваженої особи Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області від 10 сепня 2018 року відповідача ОСОБА_6 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 203 КУпАП до штрафу в сумі 1700 гривень, у звязку з порушенням ним міграційного законодавства щодо продовження строку перебування в Україні.
Відповідно до рішення № 9 головного спеціаліста Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області від 10 сепня 2018 року вирішено примусово повернути за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6, та зобов'язано його до 08 вересня 2018 року добровільно покинути територію України.
Згідно ч.15 ст.4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року №3773-17 передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Стаття 9 вказаного Закону встановлює, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку. Іноземці та особи без громадянства під час проходження прикордонного контролю у пунктах пропуску через державний кордон зобовязані подати свої біометричні дані для їх фіксації. Строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
Відповідно до частин 2, 3 статті 25 цього ж Закону іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій. Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Частинами 1 та 5 статті 26 вказаного Закону визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення. Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.
Частиною 8 статті 26 даного Закону встановлено, що примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Статтею 31 цього ж Закону встановлено вичерпний перелік підстав за яких забороняється примусове повернення чи примусове видворення або видача чи передача іноземця та особи без громадянства. Такими підставами є: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки. Забороняється колективне примусове видворення іноземців та осіб без громадянства.
Іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», статтею 13 Закону України «Про імміграцію».
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Частиною 1 статті 26 вказаного Закону встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Згідно ч.1 статті 288 КАС України позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач ОСОБА_6 із заявою про його добровільне повернення за межі України до міграційної служби не звертався, строк його перебування в Україні закінчився, рішення № 9 від 10 серпня 2018 року Тячівського РВ ГУ ДМС України у Закарпатській області про його примусове повернуення із України не оскаржував, в судовому засіданні не навів підстав, за яких забороняється примусове видворення за межі України, передбачені ст.31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та статусу біженця відповідач не отримував.
За таких підстав, суд дійшов висновку про обґрунтованість підстав вважати, що відповідач ухилятиметься від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення ним законодавства України, відсутність документа на право перебування в Україні, на підставі якого він може самостійно покинути територію України, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст . 371 допустити негайне виконання рішення суду.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 25, 26, 31 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», керуючись ст.ст.6, 8, 9-11, 72-79, 288, 295, 371 п.15.5 Перехідних положень КАС України, суд,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Примусово видворити за межі України громадянина Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Допустити негайне виконання рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк з дня його проголошення (складання), при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Позивач: Тячівський РВ ГУДМС України в Закарпатській області, адреса розташування: вул. Армійська, 6, м. Тячів, Закарпатської області, код ЄДРПОУ 37809328.
Відповідач: громадянин Латвії ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, адреса проживання: АДРЕСА_1
Повний текст рішення складено 14 листопада 2018 року.
Суддя Тячівського
районного суду Закарпатської області: Сойма М.М.