
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 2040/5238/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Донець Л.О.
суддів: Макаренко Я.М. , Бенедик А.П.
за участю секретаря судового засідання Багмет А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 (суддя І інстанції Котеньов О.Г.), повний текст складено 30.08.18 по справі № 2040/5238/18
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень"
до Головного управління ДФС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИВ:
04.07.2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Дорожньо-будівельна компанія «Уровень» (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області ( далі - відповідач), в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача №0096701214 від 15.06.2018 року щодо порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних №61201, №71201, №81201, №131201 у Єдиному реєстрі податкових накладних та застосування 10% штрафу у розмірі 22 463,22 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішення, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати судове рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування позовних вимог посилається на неврахування судом першої інстанції приписів статті 164 ПК України, що призвело до неправильного вирішення справи.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що працівниками податкового органу проведена камеральна перевірка позивача з питань дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладених та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою встановлено порушення позивачем п.201.10 ст.201 ПК України, про що складений акт від 30.05.2018 року №7806/20-40-12-14-18.
Порушення виявлені під час перевірки склали в порушенні граничних термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування за січень 2017 року, листопад-грудень 2017 року, чим підприємством порушено п.201.10 ст.201 ПК України.
За результатами перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 15.06.2018 року № 0096701214, яким позивачу застосовано штраф у розмірі 22463,22 грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив із приписів п.3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, в редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем, та пп.14.1.133 п.14.1 ст.14 ПК України.
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Пунктом 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (в редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) визначено, що операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Пунктом 4 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (в редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) встановлено, що до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та/або розрахунків коригування, які прийняті до Реєстру та підлягають реєстрації, реєстрацію яких зупинено, а також щодо яких комісією, визначеною пунктом 201.16 статті 201 Кодексу (далі - комісія), прийнято рішення про реєстрацію або відмову у реєстрації.
Пунктом 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній/розрахунку коригування.
Пунктом 7 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) визначено, що отримувач (покупець) - платник податку має право звіряти дані отриманих податкової накладної та/або розрахунку коригування на відповідність даним Реєстру.
Пунктом 13 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) встановлено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Пунктом 14 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) визначено, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
Відповідно до п.15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року), у квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
У відповідності до п.120-1.1 ст.120.1 ПК України, неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
На підставі п. 201.10 ст.201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити:
порядковий номер податкової накладної; дата складання податкової накладної;
повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу);
повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг;
опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг;
ціна постачання без урахування податку;
ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні;
загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку;
код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
На підставі ч. ч.1, 2, 5, 6, 7, 8 п. 201.10 ст.201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.
З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Матеріали справи свідчать про те, що між позивачем та податковим органом укладений договір про визнання електронних документів №130120151 від 13.01.2015 року.
Під час проведення камеральної перевірки працівниками податкового органу зафіксовано порушення позивачем граничних строків реєстрації наступних податкових накладних, а саме: №61201 від 06.12.2017 року; №71201 від 07.12.2017 року; №81201 від 08.12.2017 року; № 131201 від 13.12.2017 року, які були направлені для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних 31.12.2017 року о 12:46 год., 13:13 год., 12:48 год., та 12:57 год., відповідно.
Проте квитанції №1 про їх реєстрацію отримана позивачем лише - 02.01.2018 року.
Колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги про те, що у зв'язку з неотриманням позивачем протягом операційного дня квитанції про прийняття або неприйняття податкових накладних, останні на підставі правил п.201.10 ст.201 ПК України вважаються своєчасно зареєстрованими, а тому відсутні підстави для застосування до позивача штрафних санкцій.
Аналогічна позиція висловлена постановою Верховного Суду від 23.01.2018 року у справі № 806/832/17.
До суду позивач надав наступні докази доставки на адресу центрального рівня ДПС податкових накладних, а саме: № 61201 від 06.12.2017 року; №71201 від 07.12.2017 року; №81201 від 08.12.2017 року; № 131201 від 13.12.2017 року, які були направлені для реєстрації у Єдиному реєстрі податкових накладних 31.12.2017 року о 12:46 год., 13:13 год., 12:48 год., та 12:57 год.
Колегія суддів критично відноситься до доводів апеляційної скарги відповідача про неналежність даного доказу, оскільки саме працівниками відповідача в акті перевірки визначено здійснення пропуск 2-денного строку державної реєстрації даних податкових накладних.
Стосовно застосування судом першої інстанції до даного спору приписів пп.14.1.133 п.14.1 ст.14 ПК України, то колегія суддів зауважує на таке.
Пункт 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року (редакції чинній на час здійснення реєстрації податкових накладних позивачем - 31.12.2017 року) визначає термін операційний день для застосування даної постанови, а саме: операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Інші терміни вживаються у значенні, наведеному в Кодексі, Законах України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг".
За таких підстав, колегія суддів дійшла до висновку про те, що наведена вище процедура реєстрації податкових накладних є спеціальною до даних правовідносин, а тому не можливо вважати прийнятною позицію суду першої інстанції про застосування до даних правовідносин вимоги пп.14.1.133 п.14.1 статті 14 ПК України.
Колегія суддів вважає, що до даних правовідносин слід застосовувати виключно податкове законодавство, яким визначений граничний строк реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податків податкових накладних, де облік здійснюється календарними днями, за порушення якого застосовується штраф.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07.09.2018 року у справі №803/1541/17.
Виходячи із викладеного, колегія суддів вважає правильними твердження позивача про те, що податкові накладні слід вважати поданими позивачем у день їх фактичного отримання контролюючим органом, тобто протягом операційного дня, коли їх було надіслано платником податків на адресу контролюючого органу.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 01.08.2018 року у справі № 808/40/17.
Виходячи із викладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції зроблені висновки, які не відповідають обставинам справи, неправильно застосована норма матеріального права, а саме: Податковий кодекс України та Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 року, тому судове рішення підлягає частковому скасуванню, а апеляційна скарга - частковому задоволенню.
Разом з тим, колегія суддів вважає що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, оскільки позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення відповідача лише в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, а саме: №61201 від 06.12.2017 року; №71201 від 07.12.2017 року; №81201 від 08.12.2017 року; №131201 від 13.12.2017 року на загальну суму - 219 654, 98 грн.
Тоді як, податковим органом до розрахунку податкового повідомлення-рішення включені ще й порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних №301105 від 30.11.2017 року; № 240101 від 24.01.2017 року.
Таким чином, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню, в частині відмови в задоволенні позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення в частині застосування штрафу до позивача у розмірі - 21965,50 грн.
В силу приписів ст. 229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою технічного засобу не здійснювалось.
На підставі п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 317, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 по справі № 2040/5238/18 скасувати в частині відмови у задоволенні позову про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.06.2018 року № 0096701214, в частині застосування штрафу у розмірі 21 965 грн. 50 коп.
В цій частині прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково.
Скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.06.2018 року № 0096701214 в частині застосування штрафу у розмірі 21 965 грн. 50 коп.
В іншій частині позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Дорожньо-будівельна компанія "Уровень" - відмовити.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.08.2018 року по справі № 2040/5238/18 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Л.О. ДонецьСудді Я.М. Макаренко А.П. Бенедик Повний текст постанови складено 14.11.2018.