
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 листопада 2018 р. № 2040/7765/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Єгупенка В.В.,
розглянувши у приміщенні суду в м. Харкові у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Юридично-комерційної приватної фірми "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" (Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11) до заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Беккер Марка Львовича (м. Харків, вул. Сумська, 64), третя особа: Харківська обласна державна адміністрація (м. Харків, вул. Сумська, 64) про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Юридично-комерційна приватна фірма "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним адміністративним позовом, в якому просила визнати дії заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Беккер Марка Львовича по виданню розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації" протиправними. Скасувати розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації".
Відповідно до положень ст.ст.171, 263, 257 КАС України розгляд позовної заяви здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам за адресами, вказаними в позовній заяві.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи адміністративного позову, відзив на позов, відповідь на відзив, суд дійшов наступного.
Судовим розглядом встановлено, що розпорядженням Харківської РДА від 09.11.2004 № 397 затверджена технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди земельних ділянок ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області та надана в довгострокову оренду строком на 50 років земельна ділянка сільськогосподарського призначення, загальною площею 2311,5306 га, в т.ч.: 1604,0485 га - сільськогосподарських угідь, що розташована за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.13).
10.11.2004 між Харківської РДА та ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 2198.8102 га, що зареєстрований в Харківському районному відділі реєстрації ХРФ "Центр державного земельного кадастру.
05.09.2016 Харківською ОДА прийнято розпорядження № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської РДА".
Розпорядження обґрунтовано метою ефективного та раціонального використання земель сільськогосподарського призначення державної власності на території Харківського району Харківської області. Підставою для його прийняття слугували правовий висновок Юридичного департаменту Харківської ОДА від 23.08.2016 №04-06/1190, лист голови Харківської РДА від 18.08.2016 року №01-19/2231.
Не погоджуючись із правомірністю вищевказаного розпорядження та діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
З Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.12.2016 у справі 820/5587/16 було задоволено адміністративний позов Юридично-комерційної приватної фірми "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа Харківська районна державна адміністрація Харківської області про скасування розпорядження заступника голови Харківської ОДА від 05.09.2016 №384 "Про скасування розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 року №397". Скасовано розпорядження заступника голови Харківської ОДА від 05.09.2016 №384 "Про скасування розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 №397". Стягнуто з Харківської ОДА на користь ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" сплачений судовий збір у розмірі 1378 грн.00 коп.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 вказану постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27 грудня 2016 року скасовано з прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволенні позовних вимог юридично-комерційної приватної фірми «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону».
Постанова Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.03.2017 у справі № Начало формы
820/5587/16 набрала законної сили.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо є такі, що набрали законної сили, постанова чи ухвала суду про закриття провадження у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Отже, Юридично-комерційна приватна фірма "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" вже зверталася до суду з адміністративним позовом до Харківської обласної державної адміністрації, третя особа Харківська районна державна адміністрація Харківської області про скасування розпорядження заступника голови Харківської ОДА від 05.09.2016 №384 "Про скасування розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 року №397".
Стосовно вказаного спору Харківським апеляційним адміністративним судом 14.03.2017 винесено постанову, яка набрала законної сили.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про закриття провадження у справі в частині скасування розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації".
За правилами ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Надаючи оцінку діям заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Беккер М.Л. по виданню розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації, суд зазначає, що під час розгляду справи № 820/5587/16 Харківським апеляційним адміністративним судом встановлено, що розпорядженням голови Харківської ОДА від 05.05.2008 № 272 скасовано розпорядження Харківської РДА від 09.11.2004 № 397 "Про надання земельної ділянки ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону".
Рішенням Господарського суду Харківської області від 02.04.2008 у справі №37/425-07, залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.06.2008 та постановою Верховного Суду України від 16.12.2008, договір оренди земельної ділянки від 10.11.2004 року визнаний недійсним.
На підставі розпорядження ХРФ ДП "Центр ДЗК" №56-юр від 17.02.2009 запис про державну реєстрацію договору оренди землі від 10.11.2004 року - скасовано
04.08.2009 Харківською ОДА видано розпорядження № 428, яким визнано таким, що втратило чинність розпорядження Харківської ОДА від 05.05.2008 № 272 про скасування розпорядження Харківської РДА від 09.11.2004 № 397 "Про надання земельної ділянки ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону".
01.03.2010 між орендодавцем - Харківською РДА та орендарем - ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" укладено договір оренди земельної ділянки, загальною площею 2198,8102 га, у тому числі: рілля - 589,223 га, землі, що перебувають у меліоративному стані - 302,8455 га, багаторічні насадження - 626,8844 га, пасовища - 387,9409 га, господарські двори - 13,5844 га, лісові землі - 184,4905 га, чагарники - 15,6620 га, яри - 215,8608 га, болота - 40,5450 га, ставок - 20,6052 га, під гідротехнічною спорудою - 1,1693 га, на строк 49 років, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області (т. 1 а.с. 19-21).
Згідно з договором орендодавець - Харківська РДА надає, а орендар - ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" приймає в строкове платне користування земельну ділянку - землі сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 42652067,11 грн. з урахуванням коефіцієнту індексації за 2010 рік (п. 5).
Орендна плата за земельну ділянку вноситься орендарем у грошовій формі на рахунок Тернівської сільської ради в розмірі 0,03% від грошової оцінки земель під багаторічними насадженнями, площею 626,8844 га, 0,2% від грошової оцінки земель сільськогосподарських угідь та несільськогосподарських угідь, загальною площею 1509,6073 га, 0,3% від грошової оцінки одиниці площі ріллі по області на землі під водою, загальною площею 62,3185 га, в загальній сумі 41865,32 грн на рік (п. 9 договору).
18.08.2016 головою Харківської РДА на адресу голови Харківської ОДА направлено лист № 01-19/2231, в якому вказано, що розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 року № 397 є недоцільним, неефективним та таким, що спричиняє державі щорічні збитки.
На підставі п. 15.12 Регламенту Харківської ОДА, затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації від 06.06.2014 № 263 (зі змінами), за результатом розгляду листа голови Харківської РДА від 18.08.2016 Юридичним департаментом Харківської ОДА проведено аналіз розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 № 397.
В ході проведеної перевірки встановлено, що розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 № 397 є недоцільним, неекономічним, неефективним за очікуваними та фактичними результатами, оскільки місцеві бюджети недоотримують відповідні кошти, які мають надходити за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Фактичною підставою для скасування розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 №397 слугували висновки відповідача про його недоцільність, неекономічність, неефективність за очікувані та фактичні результати, оскільки місцеві бюджети недоотримують відповідні кошти, які мають надходити за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду дійшла висновку, що визначеною законодавством підставою для скасування розпорядження головою місцевої державної адміністрації вищого рівня є встановлені відповідним чином обставини у відповідності до яких останній визначає, що розпорядження є недоцільним, неекономним, неефективним.
Фактичною підставою для визнання відповідачем розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 № 397 недоцільним, неекономним, неефективним за очікуваними та фактичними результатами, слугувало те, що на його підставі місцеві бюджети недоотримають відповідні кошти, які мають надходити за використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, оскільки упродовж останніх шести років ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" використовує державні землі на підставі незареєстрованого договору оренди землі. Упродовж 2012-2013 років підприємство не сплачувало орендну плату, а упродовж 2014-2015 року сплачує орендну плату (з розрахунку залежно від категорії земель) в розмірі 0,03%, 0,2%, 0,3% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, тобто у розмірі меншому, ніж встановлено законодавством.
Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 1 ст.116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно ч. 4 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Відповідно до ч.1 ст. 210 Цивільного кодексу України, правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.
Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Згідно ст. 13 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст. 18 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди), договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Статтею 20 Закону України "Про оренду землі" (у редакції, чинній на момент укладення договору оренди) встановлено, що укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Державна реєстрація договорів оренди землі проводиться у порядку, встановленому законом.
Тобто, згідно чинного законодавства, саме з моменту державної реєстрації такий договір може вважатися таким, що набув чинності.
Крім того, згідно п. 3 розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації від 09.11.2004 № 397 зобов'язано ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" приступити до використання земельної ділянки після укладання договорів оренди та її державної реєстрації, а п. 41 договору від 01.03.2010 закріплено, що він набуває чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
На час укладення між Харківською РДА та ЮКПФ "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" договору оренди землі єдині умови реєстрації договорів оренди та договорів суборенди земельних ділянок були визначені Порядком державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1998р. № 2073 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку, державна реєстрація договорів оренди є офіційним визнанням і підтвердженням державою факту виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
Згідно з п.п. 12, 13 вказаного Порядку, факт державної реєстрації засвідчується у 10-денний термін гербовою печаткою та підписом голови відповідної ради, Київської, Севастопольської міської державної адміністрації або уповноваженої ними посадової особи. Печатка та підпис ставляться на всіх примірниках договору оренди (суборенди). Після засвідчення факту державної реєстрації договір оренди реєструється у Книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, яка ведеться державним органом земельних ресурсів за формою згідно з додатком. Книга записів державної реєстрації договорів оренди землі ведеться окремо в розрізі кожної сільської, селищної, міської ради, а також у розрізі Київської, Севастопольської міської державної адміністрації. Книга прошнуровується, засвідчується підписами сільського, селищного, міського голови та начальника районного відділу, міського управління (відділу) земельних ресурсів і скріплюється печатками.
Датою реєстрації договору оренди у Книзі записів є дата засвідчення факту державної реєстрації (п. 14 Порядку).
Пунктом 4.2 Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 р. N174 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.07.2003 р. за N 641/7962 (чинного на момент укладення договору оренди землі) визначено, що державна реєстрація державного акта на право власності на земельну ділянку, державного акта на право постійного користування земельною ділянкою, договору оренди землі здійснюється шляхом внесення записів реєстрації до книги реєстрації.
В силу приписів п. 3.2 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, затвердженої наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 р. N 43 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.06.1999 р. за N 354/3647 (яка діяла на момент укладення договору оренди землі), державна реєстрація державних актів на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі здійснюється структурними підрозділами Центру державного земельного кадастру при Держкомземі України.
Згідно наданого листа управління Держгеокадастру у Харківському районі Харківської області від 20.11.2015 № 10-20.06-0.5-6/2-14, інформація стосовно державної реєстрації договору від 01.03.2010, укладеного між Харківською РДА та ЮКПФ «Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону» щодо 2198,8102 га земель, розташованих на території Тернівської сільської ради Харківського району Харківської області в Управлінні відсутня.
З урахуванням вищевикладеного, у позивача були відсутні встановлені законом правові підстави для користування вищевказаними земельними ділянками за відсутності чинного та зареєстрованого у встановленому порядку договору оренди земельної ділянки.
Відповідач, будучи суб'єктом владних повноважень та заперечуючи проти позову, довів правомірність висновків щодо недоцільності, неекономічності та неефективності за очікувані та фактичні результати розпорядження голови Харківської РДА від 09.11.2004 №397, що мало наслідком його скасування на підставі оскаржуваного розпорядження.
Приймаючи оскаржуване розпорядження, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо.
За правилам ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в частині визнання дії заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Беккер Марка Львовича по виданню розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації" протиправними.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 72-77, 90, 139, 238, 239, 241-246, 255, 257, 262, 263 КАС України, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Юридично-комерційної приватної фірми "Центр сприяння розвитку сільського господарства регіону" (Харківська область, Харківський район, с. Перемога, вул. Першотравнева, 11) до заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Беккер Марка Львовича (м. Харків, вул. Сумська, 64), третя особа: Харківська обласна державна адміністрація (м. Харків, вул. Сумська, 64) в частині визнання дії заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Беккер Марка Львовича по виданню розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року № 384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації" протиправними - відмовити.
Провадження у справі в частині позовних вимог щодо скасування розпорядження заступника голови Харківської обласної державної адміністрації від 5 вересня 2016 року №384 "Про скасування розпорядження голови Харківської районної державної адміністрації" - закрити.
У разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.В. Єгупенко