
Справа № 2240/2905/18
РІШЕННЯ
іменем України
12 листопада 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
за участю:секретаря судового засідання Нетичай Ю.В. позивача ОСОБА_1, представника відповідача Блідної В.М. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області , Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області, Хмельницького обласного військового комісаріату, в якому просить:
- визнати неправомірними дії Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату в частині відмови про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій;
- зобов'язати відповідача надати ОСОБА_1 статус учасника бойових дій за участь у виконанні Інтернаціонального обов'язку на території Чехословачинни в 1968 році.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у 1968 році в складі військової частини № 83482 позивач безпосередньо приймав участь в забезпеченні бойової діяльності радянських військ в Чехословачинні, автомобільний батальон військової частини № 83482 дислокувався на Яворівському полігоні Львівської області і мотострілкова дивізія була направлена в ЧССР, де перебувала 56 днів, підтвердженням тому є запис у військовому білеті позивача та запис в Архівній довідці Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації від 30.12.2013 року. Також у цій довідці є запис про те, що наказом МО СССР №242 від 17.10.1968 року за відмінне виконання задачі усьому особовому складу, який приймав участь у виконанні Інтернаціонального обов'язку по захисту соціалістичних надбань в ЧССР, оголошено подяку, яку отримав також позивач.
Вказує, що звернувся до відповідача із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, однак відповідач листом № 1222/с від 18.05.2018 року відмовив позивачу у наданні статусу учасника бойових дій.
Вказану відмову позивач вважає протиправною, тому звернувся в суд з вказаними позовними вимогами.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2018 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 29.10.2018 року суд залучив до участі у цій справі співвідповідача - Хмельницький обласний військовий комісаріат.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача - Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області в судове засідання не з'явився, направив суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що позовні вимоги позивача не підлягають до задоволення в повному обсязі. Зазначив, що 18.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому учасника бойових дій. За результатами засідання комісії Хмельницького ОВК по розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій 02.05.2018 року Протоколом №3 - ОСОБА_1 було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки в наданих документах відсутні відомості про особисту участь в бойових діях або забезпеченні бойової діяльності.
25.10.2018 року направив суду заяву про розгляд справи за відсутності представника Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області. Просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Представник відповідача - Хмельницького обласного військового комісаріату у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надавши суду відзив на позовну заяву, в якому вказала, що позовні вимоги є необґрунтованими, в зв'язку із чим просила відмовити в їх задоволенні з підстав, що викладені у відзиві на позов, який долучений до матеріалів справи, оскільки відсутні докази безпосередньої участі позивача в бойових діях на території Чехословаччини.
Зазначила, що Хмельницький обласний військовий комісаріат діяв згідно з вимогами чинного законодавства України. Просила суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши належним чином зібрані докази по справі, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи на яких ґрунтуються вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення спору по суті, приходить до висновків, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з наступних підстав.
Суд встановив, що в серпні 1968 року позивач був призваний на строкову військову службу, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією військового квитка серії НОМЕР_2.
Згідно архівної довідки ЦА МО РФ від 30.12.2013 року зазначено, що в переліку військових частин, які діяли на території ЧССР у 1968 році значиться військова частина 83482, та наказом Міністра оборони СРСР №242 від 17.10.1968 «за відмінне виконання завдань всьому особовому складу, який брав у виконанні інтернаціонального обов'язку із захисту соціалістичних завойовувань в ЧССР, оголошена подяка (список не надається).
Відповідно до анкети-запиту Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області №2195/с від 19.11.2013 року на підтвердження проходження військової служби (роботи) та інших даних на військовозобов'язаних запасу (і відставці) військовослужбовців, вільнонайманих, адресовану начальнику Львівського територіального архівного відділу Галузевого державного архіву Міністерства оборони України щодо перебування ОСОБА_1 з серпня по жовтень 1968 р. в складі групи військ військової частини 83482 для забезпечення бойової діяльності військ в Чехословаччині, позивач в серпні 1968 року призваний Кам'янець-Подільським РВК на строкову військову службу та направлений у в/ч 83482. Військове звання: сержант запасу, водій. Місце дислокації військової частини: 97 кадрирована мотострілкова дивізія, автомобільний батальон, в/ч 83482, місце дислокації - Яворівський полігон, Львівська область.
Згідно довідки Львівського територіального архівного відділу від 15.01.2014 року зазначено про те, що документи військової частини 83482 за 1968 рік на зберігання у відділ не надходили. Рекомендовано звернутися в Центральний архів МО Російської Федерації.
11.01.2018 року Кам'янець-Подільським об'єднаним міським військовим комісаріатом Хмельницької області направлено анкету-запит від 11.01.2018 №74/с на підтвердження проходження військової служби (роботи) та інших даних на військовозобов'язаних запасу (і відставці) військовослужбовців, вільнонайманих, адресовану до Центрального архіву Міністерства оборони Російської Федерації (м. Подольск, Московська область) щодо підтвердження забезпечення бойової діяльності військ військової частини 83482 в операції «Дунай», а також проходження спец зборів сержантів і солдатів запасу, особиста, безпосередня участь ОСОБА_1 в забезпеченні бойової діяльності військ в Чехословаччині військової частини 83482.
Відповідно до довідки Центрального архіву Російської Федерації від 09.04.2018 року зазначено про те, що документів військової частини 83482 за 1968 рік, необхідних для надання довідки, на зберіганні в ЦА МО РФ (місто Подольск) не має. Та рекомендовано звернутися в Львівський територіальний архівний відділ Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
18.04.2018 року позивач звернувся до відповідача із заявою про надання йому учасника бойових дій.
Відповідно до витягу з протоколу №3 від 02.05.2018 року за результатами засідання комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, ОСОБА_1 було відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій на підставі пункту 19 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Листом Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області від 18.05.2018 року №1222/с позивача повідомлено про розгляд його заяви на засіданні комісії Хмельницького обласного військового комісаріату з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій. Комісією прийнято рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій - ЧССР, протокол №3 від 02.05.2018 року. В наданих документах відсутні відомості про особисту участь в бойових діях або забезпеченні бойової діяльності військ як того вимагає пункт 2 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року №3551-ХІІ учасниками бойових дій на території інших країн визнаються, зокрема, військовослужбовці Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР (включаючи військових та технічних спеціалістів і радників), працівники відповідних категорій, які за рішенням Уряду колишнього Союзу РСР проходили службу, працювали чи перебували у відрядженні в державах, де в цей період велися бойові дії, і брали участь у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ. Перелік держав, зазначених у цьому пункті, періоди бойових дій у них та категорії працівників визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №63 від 08 лютого 1994 року "Про організаційні заходи щодо застосування Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" затверджено перелік держав, яким надавалася допомога за участю військовослужбовців Радянської Армії, Військово-Морського Флоту, Комітету державної безпеки та ocіб рядового, начальницького складу і військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, військовослужбовців Збройних Сил Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, інших військових формувань, осіб рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ, і періодів бойових дій на їх території.
Відповідно до Переліку, Чехословаччина віднесена до держав, на території яких в період з 20 серпня 1968 року по 01 січня 1969 року проходили бойові дії.
Враховуючи вищезазначені норми законодавства, обов'язковою умовою для надання статусу учасника бойових дій є встановлення факту участі особи у бойових діях чи забезпеченні бойової діяльності військ на території Чехословаччини у зазначений вище період.
Проте, позивачем не надано письмових доказів у підтвердження його особистої участі у бойових діях або в забезпеченні бойової діяльності військ, а надана позивачем архівна довідка не містять таких відомостей.
При цьому, одного факту проходження служби у військовій частині, яка дислокувалась на території держави, де велися бойові дії, є недостатнім, для встановлення певній особі статусу учасника бойових дій.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.05.2014р. №21-94а14.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку про правомірність прийняття комісією Хмельницького обласного військового комісаріату відмови у визнанні позивача учасником бойових дій, яка відповідає встановленим обставинам справи.
З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
За таких обставин, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що на підставі встановлених обставин справи та наданих суду доказів, позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У відповідності зі статтею 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст.77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.90 КАС України).
За наслідком розгляду справи суд погоджується з висновками відповідача про те, що в його діях не було жодних протиправних ознак, а тому суд дійшов висновку відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Підстави для вирішення питання про розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Кам'янець-Подільського об'єднаного міського військового комісаріату Хмельницької області, Хмельницького обласного військового комісаріату про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 листопада 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Кам'янець-Подільський об'єднаний міський військовий комісаріат Хмельницької області (вул. Лесі Українки, 53, м.Кам'янець-Подільський, Хмельницька область, 32301 , код ЄДРПОУ - 09861732) Хмельницький обласний військовий комісаріат (вул. Героїв Майдану, 64, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)
Головуючий суддя П.М. Майстер