Ухвала суду № 77820608, 13.11.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
360/3382/18
Номер документу
77820608
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

10.2.4

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

13 листопада 2018 року СєвєродонецькСправа № 360/3382/18 Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши матеріали позову ОСОБА_1 (вул.Н.Курченко, 18/43, м.Стаханов, Луганська область, 94005) до Старобільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (пл.Гоголя, 5, м.Старобільськ, Луганська область, 92703) про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов’язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

24.10.2018 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов вищевказаний позов, в якому позивач просить:

- визнати протиправними та дискримінаційними дії Старобільського об’єднаного Управління Пенсійного фонду України Луганської області в частині припинення виплати ОСОБА_1, пенсії за віком, та в частині не виплати мені заборгованості з пенсії за віком, з 01 березня 2016 року;

- зобов’язати Старобільське об’єднане Управління Пенсійного фонду України Луганської області відновити ОСОБА_1, виплату призначеної пенсії за віком, та виплатити не виплачену заборгованість з пенсії за весь період, починаючи з 01 березня 2016 року.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що в 2014 році позивач став на облік як внутрішньо переміщена особа в Лисичанському Управлінні пенсійного фонду України Луганської області, де отримував пенсійні виплати з 01.08.2014 по 28.02.2016 року. З 01.03.2016 Управління ПФУ в м. Лисичанську припинило йому нарахування пенсії на картковий рахунок. В листопаді 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Старобільського об’єднаного управління ПФУ Луганської області із заявою щодо переводу пенсійної виплати з УПФУ в м. Лисичанську до Старобільського об’єднаного УПФУ. Управлінням соціального захисту населення Старобільської районної державної адміністрації Луганської області йому було надано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 14 листопада 2017 року № НОМЕР_1. З 01.08.2018 позивачу було відновлено нарахування пенсії на картковий рахунок, але заборгованість по пенсії з березня 2016 року по липень 2018 року не нарахували по незрозумілим для нього обставинам. 05 жовтня 2018 року позивач звернувся із заявою про роз’яснення причин припинення пенсійних виплат на електронну адресу Старобільського об’єднаного Управління ПФУ Луганської області відповідно до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян». 12 жовтня 2018 року було надано відповідь на звернення № 15321/02-01, з якої видно, що пенсійна справа взята на облік Старобільським об’єднаним УПФУ в Луганській области з 01.03.2016. Також вказано, що суми пенсійних виплат за період з березня 2016 року по вересень 2017 року обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та будуть виплачуватись на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. А доплата до пенсії з місяця, в якому надійшла заява (листопад 2017 року) по липень 2018 року, буде проведена після отримання фінансування на даний вид виплат. Також у відповіді вказано, що відновлення виплати пенсії буде здійснено відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання (перебування), затверджених постановою КМУ від 08. 06. 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам». Позивач вважаю такі дії протиправними, дискримінаційними, і такими, що порушують його конституційні права.

Ухвалою суду від 26.10.2018 позов залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом 5 (п'яти ) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачу та заяви про поновлення строку звернення до суду з обґрунтуванням та документальним підтвердженням наявності поважних причин пропуску строку звернення до суду з даною позовною заявою.

08.11.2018 до суду надійшла заява про усунення недоліків.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв’язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Відповідно до статей 12, 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України вказана справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Також позивач просив поновити строк звернення до суду з даним позовом, оскільки відповідач безпідставно припинив виплату пенсії і не повідомив його про причини своїх дій.

Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов такого.

Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов’язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску (частина шоста статті 161 КАС України).

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

КАС України не пов'язує право суду поновити пропущений строк звернення до адміністративного суду з певним колом обставин, що спричинили пропуск строку. Таким чином, у кожному випадку, суд з урахуванням конкретних обставин пропуску строку оцінює доводи, що наведені на обґрунтування клопотання про його поновлення, та робить висновок щодо поважності чи не поважності причин пропуску строку.

Клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз'яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Відповідно з цим, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.

Частиною першою статті 46 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон № 1058-IV) передбачено, що нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми неотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.

Частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV встановлено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.

Спір у цій справі пов'язаний з невиплатою пенсійним органом сум пенсійного забезпечення ОСОБА_1, які є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з наступних положень законодавства, і відповідно строк звернення до адміністративного суду за відновленням порушених пенсійних прав може обмежуватися лише спеціальною нормою Закону № 1058-IV, що не суперечить положенням частини першої статті 122 КАС України, яка не виключає можливості розгляду спорів у справах, пов'язаних з пенсійними виплатами за минулий час поза межами шестимісячного строку.

З урахуванням вказаних норм Закону № 1058-IV без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.

Оскільки позивач не отримував від відповідача жодного рішення про припинення виплати пенсії з березня 2016 року, з якого б було можливим встановити підстави такого припинення, суд не має правових підстав для відмови в судовому захисті соціальних прав позивача та вважає за необхідне визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити позивачу пропущений з поважних причин строк звернення до адміністративного суду.

Також позивач просив відстрочити сплату судового збору, оскільки він перебуває в скрутному фінансовому становищі.

Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов такого.

Згідно з частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до пункту 3 частини першою статті 8 Закону України “Про судовий збір” враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (частина друга статті 8 Закону України “Про судовий збір”).

Відповідно до положень статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відтак, в розумінні положень Основного Закону України пенсія є одним із видів соціальних виплат.

Оскільки предметом позову є захист позивачем свого права на отримання пенсії, тобто, іншими словами предметом позову є захист позивачем своїх соціальних прав, тому враховуючи положення пункту 3 частини першою статті 8 Закону України “Про судовий збір” суд вважає за можливе клопотання позивача задовольнити та відстрочити сплату судового збору в сумі 704,80 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Відповідно до частини першої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу (частина третя статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Визнати причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду.

Відстрочити ОСОБА_1 сплату судового збору в сумі 704,80 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в справі за позовом ОСОБА_1 (вул.Н.Курченко, 18/43, м.Стаханов, Луганська область, 94005) до Старобільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Луганської області (пл.Гоголя, 5, м.Старобільськ, Луганська область, 92703) про визнання дій протиправними та дискримінаційними, зобов’язання вчинити певні дії.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Зобов'язати відповідача протягом п’ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати суду: відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), позивачу – копію відзиву та доданих до нього документів; також надати суду інформацію про перебування позивача на обліку, належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1, інформацію про дату та підстави припинення виплати пенсії позивачу, рішення про припинення виплати пенсії (за наявності), довідку про суму невиплаченої пенсії (помісячно), всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчинення дій, допущення бездіяльності, з приводу яких подано позов.

Роз’яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Справа розглядатиметься суддею Шембелян В.С. одноособово.

Роз'яснити учасникам справи про можливість отримання інформації по справі, що розглядається, на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвала про відкриття провадження у справі набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена лише з підстав порушення судом правил підсудності до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п’ятнадцяти днів з дня проголошення (підписання) ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Луганський окружний адміністративний суд.

СуддяОСОБА_2