
Справа № 1540/3427/18
УХВАЛА
08 листопада 2018 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соколенко О.М.
при секретарі судового засідання Любімовій О.Є.
розглянувши в підготовчому засіданні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату, про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеської області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату, в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 10.04.2018 року про перерахунок пенсії з 01.05.2018 року, з розстрочкою до 01.01.2020 року, без урахування усіх складових грошового забезпечення, з яких сплачено внески до єдиного соціального страхування;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області обчислити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких сплачено внески до єдиного соціального страхування, а саме:
- розмір грошового забезпечення за штатною посадою старшого викладача кафедри АСУ ОДВВОКІУ ППО, що становить 7750 грн., наказ МОУ №90 від 1 березня 2018 року (дод.23), постанова КМУ №704 від 30.08.2018 року;
- розмір військового (спеціального) звання - підполковник - 1410 грн., постанова КМУ №704 від 30.08.2018 року;
- процентну надбавку за вислугу років 45% - 4122 грн., постанова КМУ №704 від 30.08.2018 року;
- додаткові види грошового забезпечення (рішення Приморського районного суду м.Одеси №1522/19574/12 від 17.08.2012 року), а саме: надбавку за особливо важливі завдання 50% ((7750 + 1410 + 4122) х 50%) - 6641 грн., доплату за науковий ступінь кандидата воєнних наук 15% (7750 х 15%) - 1162,50 грн., роботу з таємними виробами 15% - 1162,50 грн., премію 10% - 775 грн.; всього - 23023 грн.; основний розмір пенсії у розмірі (53% грошового забезпечення) - 12202,19 грн.;
3) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виплатити ОСОБА_1 пенсію, яка складає суму - 12202,19 грн., без розстрочки, з 01.01.2018 року.
07 листопада 2018 року за вх. №33613/18 через канцелярію суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження в адміністративній справі № 1540/3427/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.
Вказане клопотання обґрунтоване представником відповідача тим, що підставою подання позовної заяви по справі № 1540/3427/18 є:
- не врахування при перерахунку з 01.01.2018 пенсії позивачу надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань, премії та доплати за наукову ступінь кандидата наук;
- виплата пенсії з урахуванням лише 50 % суми підвищення пенсії.
Як вказує відповідач у клопотанні про зупинення провадження у справі, станом на момент звернення до суду з відповідним адміністративним позовом у провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебуває справа № 826/3783/18, предметом розгляду якої є визнання незаконними пунктів 1,2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконними змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової службиста деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103; про визнання незаконним Додатку № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103.
Посилаючись на те, що у справі № 826/3783/18 предметом розгляду є визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, на підставі яких Головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивачу, з яким він не погоджується, а також зважаючи на те, що судове рішення у справі № 826/3783/18 не лише вирішить спір між сторонами у даній справі, а й вичерпає спірність постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103, Головне управління вважає, що справу № 1540/3427/18 об'єктивно неможливо розглядати до вирішення справи № 826/3783/18.
Таким чином, зважаючи на положення п.3 ч.1 ст.236 КАС України, відповідач просить суд зупинити провадження в адміністративній справі № 1540/3427/18 до набрання законної сили рішення по справі № 826/3783/18.
У підготовче судове засідання 08.11.2018 року учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
При цьому, 08.11.2018 року за вх. №33715/18 через канцелярію суду від позивача надійшла заява, в якій ОСОБА_1 просить суд розглядати клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі без його участі.
Водночас, представник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у клопотанні про зупинення провадження у справі просив суд здійснити розгляд даного клопотання за відсутності відповідача.
Зважаючи на вищевикладене, суд розглядав клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі за відсутності учасників справи.
Розглянувши клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі 1540/3427/18 до набрання законної сили судовим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва в адміністративній у справі № 826/3783/18, виходячи з наступного.
Предметом розгляду у даній справі є дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідки від 10.04.2018 року про перерахунок пенсії з 01.05.2018 року, з розстрочкою до 01.01.2020 року, без урахування усіх складових грошового забезпечення, з яких сплачено внески до єдиного соціального страхування та похідні вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області обчислити пенсію ОСОБА_1 з урахуванням усіх складових грошового забезпечення, з яких сплачено внески до єдиного соціального страхування та виплатити ОСОБА_1 пенсію, яка складає суму - 12202,19 грн., без розстрочки, з 01.01.2018 року.
Судом встановлено, що 10.04.2018 року згідно довідки від 10.04.2018 року про перерахунок пенсії з 01.05.2018 року ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року (т.1 а.с.66).
Як вбачається з протоколу про перерахунок пенсії, дії щодо здійснення якого є предметом розгляду у даній справі, підставою для його здійснення є п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року.
Згідно змісту позовної заяви, вимоги позивача обґрунтовуються в тому числі тим, що постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року всупереч закону передбачає регулювання порядку нарахування пенсій пенсіонерам збройних сил, та іншим особам, значно зменшує виплати, передбачені ст.63 Закону №2262 та незаконно встановлює розстрочку на виплату пенсії терміном у три роки, що прямо суперечить вимогам ст.22 Конституції України.
Судом встановлено, що ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 березня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 826/3783/18 за позовом ОСОБА_2 до Кабінету Міністрів України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Згідно подання Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 липня 2018 року у справі № 826/3783/18 із проханням прийняти до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення справу № 826/3783/18, ОСОБА_2 звернувся з позовом про визнання незаконними пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам"; про визнання незаконним зміни до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, внесенні постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103; про визнання незаконним Додаток № 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, зміни до якого внесені Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року у справі № 826/3783/18 відмовлено у відкритті провадження за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд адміністративної справи № 826/3783/18 як зразкової. При цьому, у вказаній ухвалі Верховного Суду зазначено, зокрема, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103.
Крім того, в ухвалі Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року у справі № 1540/3974/18, якою відмовлено у відкритті провадження за поданням Одеського окружного адміністративного суду про розгляд Верховним Судом адміністративної справи № 1540/3974/18 як зразкової, зазначено, зокрема, що як видно з немалої кількості судових рішень, внесених до Єдиного державного реєстру судових рішень, зокрема, у справах №№ 0640/4526/18, 0640/4453/18, в яких позивачами також заявлено позовну вимогу про визнання неправомірними дій пенсійного органу щодо проведення їм перерахунку пенсії на підставі постанови КМУ № 103 у неповному обсязі, зупинено провадження до набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3783/18, щодо якої за поданням Окружного адміністративного суду міста Києва про розгляд як зразкової ухвалою Верховного Суду від 22 серпня 2018 року відмовлено у відкритті провадження та зроблено висновок, що остаточне судове рішення у справі № 826/3783/18 (у випадку постановлення судом рішення по суті позовних вимог) не лише вирішить спір між позивачем і відповідачем у даній конкретній справі, а і вичерпає спірність постанови КМУ № 103.
Згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень станом на 08.11.2018 року рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 не прийнято.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Як встановлено з матеріалів адміністративної справи №1540/3427/18, не включення відповідачем додаткових видів грошового забезпечення позивача при перерахунку пенсії здійснювалось у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, правомірність положень якої є предметом розгляду та оскарження в адміністративній справі №826/3783/18.
Відтак, прийняття рішення в адміністративній справі № 826/3783/18 щодо відповідності закону встановленого порядку перерахунку пенсій може вплинути на подальший розгляд адміністративної справи №1540/3427/18 по суті.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав, визначених п. 3 ч. 1 ст. 236 КАС України, для зупинення провадження по справі до набрання законної сили рішенням у справі № 826/3783/18, яка розглядається Окружним адміністративним судом міста Києва.
Керуючись ст.120, п.3 ч.1 ст.ст.236, 243, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Клопотання представника відповідача - задовольнити.
Зупинити провадження в адміністративній справі №1540/3427/18 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Одеського обласного військового комісаріату, про визнання протиправними дій та про зобов'язання вчинити певні дії до набрання законної сили рішенням по справі №826/3783/18.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано суддею 13.11.2018 року.
Суддя О.М. Соколенко