
Справа 557/1408/17
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у адміністративній справі
09 листопада 2018 року смт. Гоща
Гощанський районний суд Рівненської області в особі судді Пацка Д.В., при вирішенні питання про відкриття провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Красносільської сільської ради Гощанського району Рівненської області, Корецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про стягнення індексації до пенсії за понаднормовий стаж, доплату непрацюючим пенсіонерам в період з листопада 2006 по червень 2016 роки та неправомірні дії посадових осіб Красносільської сільської ради щодо сплати страхових внесків за стягнену заробітну плату по рішенню судів,
в с т а н о в и в :
Позивач звернулась до суду з даним позовом.
Згідно ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність, має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником), чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161,172 цього Кодексу, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними), чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Перевіривши матеріали справи вважаю, що даний позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки її подано з порушенням п.1 ч.1 ст.170 КАС України.
Повноваження адміністративних судів щодо розгляду справ адміністративної юрисдикції, порядок звернення до адміністративних судів і порядок здійснення адміністративного судочинства визначаються Кодексом адміністративного судочинства України.
Згідно п.1, 2 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи;
Також згідно ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Характерною ознакою публічно-правових спорів є сфера їх виникнення - публічно-правові відносини, тобто, передбачені нормами публічного права суспільні відносини, що виражаються у взаємних правах та обов'язках їх учасників у різних сферах діяльності суспільства, зокрема пов'язаних з реалізацією публічної влади.
Отже, основною визначальною рисою адміністративних правовідносин є владне підпорядкування однієї сторони цих відносин іншій стороні. Сторони в адміністративному спорі ще до його виникнення повинні перебувати у відносинах вертикального підпорядкування.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом про стягнення індексації до пенсії за понаднормовий стаж, доплату непрацюючим пенсіонерам в період з листопада 2006 по червень 2016 роки та неправомірні дії посадових осіб Красносільської сільської ради щодо сплати страхових внесків за стягнену заробітну плату по рішенню судів, тобто позовні вимоги стосуються оскарження дій відповідачів з приводу призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
З огляду на положення статей 1та 19 ЦПК України, статті 2 КАС України не вважається публічно-правовим і розглядається у порядку цивільного судочинства спір між органом державної влади та/або органом місцевого самоврядування як суб'єктом публічного права та фізичною особою як суб'єктом приватного права, в якому фізична особа звернулася до суду за захистом не публічного, а цивільного права, зокрема, права на отримання пенсійних витрат. У такому випадку це спір про цивільне право, незважаючи на те, що у ньому бере участь суб'єкт публічного права.
Не обговорюючи питання правильності застосування норм КЗпП України, суддя вважає, що оскільки визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін, суд, який розглянув справу, не віднесену до його юрисдикції, не може вважатися «судом, встановленим законом» у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
З врахуванням наведеного та фактичних обставин справи суддя вважає, що позовні вимоги в даній справі не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки даний спір підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись ст. ст.4,170,171 КАС України, суддя
у х в а л и в :
У відкритті провадження у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Красносільської сільської ради Гощанського району Рівненської області, Корецького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про стягнення індексації до пенсії за понаднормовий стаж, доплату непрацюючим пенсіонерам в період з листопада 2006 по червень 2016 роки та неправомірні дії посадових осіб Красносільської сільської ради щодо сплати страхових внесків за стягнену заробітну плату по рішенню судів – відмовити.
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Гощанський районний суд Рівненської області. Апеляційнаскарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцятиднів з дня проголошення ухвали.
Суддя Д.В. Пацко