Рішення № 77799079, 19.10.2018, Яворівський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
19.10.2018
Номер справи
460/2396/17
Номер документу
77799079
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 460/2396/17

Провадження №2-а/460/157/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.10.2018 рокум.Яворів

Яворівський районний суд Львівської області

у складі:головуючого судді Карпин І.М.,

з участю секретаря судових засідань Мельник Є.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Яворові в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Львівської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил,

ВСТАНОВИВ:

19.06.2017 позивач ОСОБА_2 звернувся з позовом до Львівської митниці ДФС, в якому просить визнати дії заступника начальника Львівської митниці ДФС - Скоромного Я.І. щодо винесення постанови у справі про порушення митних правил №1596/20900/17 від 29.05.2017 неправомірними та скасувати постанову заступника начальника Львівської митниці ДФС у справі про порушення митних правил.

В обґрунтування своїх вимог покликається на те, що 29.05.2017 постановою в.о. заступника начальника Львівської митниці ДФС України у справі № 1596/20900/17 ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу розміром 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн. Вважає постанову у справі про порушення митних правил незаконною та необґрунтованою, що підлягає скасуванню, оскільки у 2016 році часто їздив в Польщу в якості пасажира разом з іншими особами на їхніх автомобілях. Жодних автомобілів на митну територію України не ввозив, жодного разу за кермом автомобіля не перебував. 06.10.2015 перетинав кордон України в якості пасажира разом зі своїм знайомим, який керував належним йому автомобілем на польській реєстрації. Зазначає, що автомобіль марки «Volkswagen Venta» реєстраційний номер НОМЕР_1 VIN НОМЕР_2 на своє прізвище він не оформляв та не ввозив його на митну територію України. Просить позов задовольнити.

04.08.2017 відповідач Львівська митниця ДФС подав заперечення на позовну заяву, в якому зазначив, що в ході перевірки інформації в ЄАІС ДФС України було встановлено, що 06.10.2015 ОСОБА_2 ввіз на митну територію України через митний пост «Грушів» в митному режимі «транзит» транспортний засіб марки «Volkswagen Venta» реєстраційний номер НОМЕР_1 VIN НОМЕР_2, який станом на 06.05.2017 з митної території України не вивозився, в інший режим не поміщався. ОСОБА_2 будь-яких документів на підтвердження того, що він не ввозив вказаний транспортний засіб на територію України не подав. Крім того, транспортним засобом «Volkswagen Venta» реєстраційний номер НОМЕР_1 VIN НОМЕР_2 ОСОБА_2 перетинав митний кордон на постійній основі, що слідує з витягу з АСМО «Інспектор 2006», тому твердження позивача, що він не ввозив на територію України жодних автомобілів не відповідає дійсності. Просив в позові відмовити.

22.06.2017 відкрито провадження у справі. 13.12.2017 представник позивача подав клопотання про витребування доказів, яке судом задоволено. Інших клопотань пов'язаних з розглядом справи сторонами не заявлялось.

В судове засідання позивач та його представник не з'явилися, хоч належним чином повідомлялися про час та місце судового розгляду. Представник позивача ОСОБА_6 подав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить позов задовольнити.

Представник відповідача Львівської митниці Державної фіскальної служби України в судове засідання повторно не з'явився, хоч належним чином повідомлявся про час та місце розгляду справи.

З'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, дослідивши докази, які мають значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та дав їм правову оцінку.

Згідно з частиною 2 статті 124 Конституції України, яка є нормою прямої дії, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст.458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Судом встановлено, що 06.05.2017 близько 07 год. 30 хв. з Республіки Польща в Україну через митний пост «Грушів» Львівської митниці ДФС в якості пасажира автомобіля марки «Mersedes Benz E250» реєстраційний номер НОМЕР_3 ОСОБА_2 в'їхав в зону митного контролю смугою руху «зелений коридор».

У ході митного контролю вказаного транспортного засобу в АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМС України було встановлено, що ОСОБА_2 06.10.2015 ввіз транспортний засіб особистого користування на митну територію України у митному режимі «Транзит» смугою руху «зелений коридор» через п/п "Грушів" Львівської митниці ДФС, а саме: автомобіль марки ««Volkswagen Venta» реєстраційний номер НОМЕР_1 VIN НОМЕР_2.

Згідно з інформацією з автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор» цей транспортний засіб, з митної території України станом на 06.05.2017 громадянином України ОСОБА_2 не вивозився та у інший митний режим , ніж «транзит» поміщений не був.

06.05.2017 головним державним інспектором ВМО № 2 м/п «Грушів» Львівської митниці ДФС Кладовою Л.М. складено протокол №1596/20900/17 про порушення ОСОБА_2 митних правил, передбачених ч.3ст.470 МК України.

На підставі вказаного протоколу в.о. заступника начальника Львівської митниці ДФС - начальником управління протидії митним правопорушенням Скоромним Я.І. винесено постанову у справі №1596/20900/17 від 29.05.2017, згідно якої ОСОБА_2 визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч.3 ст.470 МК України та накладено стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 грн. за перевищення встановленого Митним кодексом України строку доставки транспортного засобу, що перебуває під митним контролем, до митного органу більше ніж на десять діб.

Частиною 1 ст.381 МК України встановлено, що транспортні засоби особистого користування, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, дозволяється ввозити на митну територію України з метою транзиту без письмового декларування та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів з метою вільного обігу.

При цьому, згідно з гл.55 р. ХІІ МК України поміщення громадянином - резидентом транспортного засобу, постійно зареєстрованого у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, у будь-який інший митний режим ніж транзит супроводжуватиметься обов'язковим письмовим декларуванням цього транспортного засобу та виконанням інших митних формальностей, передбачених Митним кодексом України.

Відповідно до статті 90 Митного кодексу України транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Статтею 95 Митного кодексу України встановлені строки транзитних перевезень, зокрема. Для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб).

Відповідно до ч.3ст.470 Митного кодексу України перевищення встановленого ст.95 цього Кодексу строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з ст.74,76 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

ОСОБА_2 мотивує позовні вимоги тим, що автомобіль «Volkswagen Venta» реєстраційний номер НОМЕР_1 VIN НОМЕР_2 на митну територію України не ввозив, а лише слідував у вказаному автомобілі як пасажир. Однак, позивачем під час розгляду справи не було надано належних та допустимих доказів, які б свідчили про обґрунтованість заявлених позовних вимог.

Як вбачається з витягу за даними Диспетчера ЗМК та Пасажирського пункту попуску ОСОБА_2 транспортний засіб «Volkswagen Venta» реєстраційний номер НОМЕР_1 VIN НОМЕР_2 ввозив на митну територію України та вивозив з митної території України зеленим коридором в режимі «транзит» періодично протягом вересня 2015 року. Востаннє 06.10.2015 ОСОБА_2 в'їхав на митну територію України в режимі «транзит» та не виїжджав.

Згідно із ч. 1 ст. 460 МК України вчинення порушень митних правил, передбачених частиною третьою статті 469, статтею 470, частиною третьою статті 478, статтею 481 цього Кодексу, внаслідок аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, що підтверджується відповідними документами, а також допущення у митній декларації помилок, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, якщо такі помилки не допускаються систематично (стаття 268 цього Кодексу), не тягне за собою адміністративної відповідальності, передбаченої цим Кодексом.

Таким чином, законодавством чітко визначені умови звільнення особи від відповідальності за перелічені порушення митних правил, якими є: аварія, дія обставин непереборної сили або протиправні дії третіх осіб, що підтверджується відповідними документами.

Однак, на момент складення протоколу про порушення митних правил та винесення постанови позивач не надав документи, що підтверджують факт аварії, дії обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб, визначених статтею 460 Митного кодексу України.

За таких обставин суд дійшов висновку, що постанова від 29.05.2017 винесена відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття ухвали; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку, а тому у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 необхідно відмовити.

Відповідно до вимог ч.5 ст. 139 КАС України витрати по сплаті судового збору необхідно компенсувати за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, а позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст.288 КУпАП.

Керуючись ст.ст.77, 242-244, 246, 268, 286 КАС України , суд

у х в а л и в :

у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Львівської митниці Державної фіскальної служби України про скасування постанови про порушення митних правил відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.

Повний текст рішення складено 19.10.2018.

Суддя І.М.Карпин