Рішення № 77797775, 13.11.2018, Токмацький районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
328/2356/18
Номер документу
77797775
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

328/2356/18

13.11.2018

2/328/1013/18

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2018 року м. Токмак

Токмацький районний суд Запорізької області у складі: головуючого судді Новікової Н.В., за участі секретаря судового засідання Похвалітової М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду цивільну справу №328/2356/18 за позовом Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення переплаченої допомоги,

встановив:

Представник позивача звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2, в якому просить стягнути з відповідача на користь позивача переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі 8 543,24 грн.

Позов обґрунтовує тим, що 10.08.2016 року до управління звернулась ОСОБА_2 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Допомога була призначена відповідачу на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250. З повідомлення ДФС від 19.01.2018 №2 управлінням встановлено, що відповідач, звертаючись до управління із заявою про призначення допомоги подала свідомо неправдиві відомості і приховала обставини, які вплинули на розмір призначеної допомоги, а саме відомості про отримання доходів від продажу продукції тваринництва. Подання відповідачем недостовірної інформації про доходи призвело до переплати допомоги за період лютий 2017 року-січень 2018 року у сумі 8 543,24 грн.

Представник позивача у судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала, проти ухвалення заочного рішення у справі не заперечує.

Відповідач у судове засідання 17.10.2018 року та 13.11.2018 року не з'явилась, була повідомлена належним чином про дату, час і місце розгляду справи, причини неявки не повідомила, відзив на позов не надала.

У зв'язку з тим, що особи, які беруть участь у справі в судове засідання не з'явились, відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ч.4 ст.223 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст.1 Закону України від 01.06.2000 №1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (далі - Закон №1768-III) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України, що визначено у ст.3 цього Закону.

Згідно з ч.1-3 ст.4 Закону №1768-III заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації. У заяві дається згода сім'ї на збір інформації про неї, про її власність, доходи та майно, що необхідна для мети цього Закону. До заяви про надання державної соціальної допомоги додається, у тому числі, декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти; грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, на час її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на час здійснення зазначених заходів).

Відповідно до ч.6-7 ст.4 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім'ї.

Розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї, що зазначене у ст.5 Закону №1768-III.

Відповідно до ч.1 ст.6 Закону №1768-III державна соціальна допомога призначається на шість місяців.

10.08.2016 відповідач звернулася до позивача з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Заява). Разом з заявою відповідач надала позивачу ОСОБА_3 про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги (далі - ОСОБА_3), у якій зазначила, що у період 01.02.2016-01.08.2016 нею отриманий дохід у виді державних соціальних допомог, а сином ОСОБА_4 - у виді стипендії у сумі 1 924,46 грн. Зазначені обставини підтверджуються відповідними Заявою та ОСОБА_3.

На підставі вище вказаних норм Закону №1768-III рішеннями про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям (далі - Рішення) відповідачу призначена допомога з 01.08.2016 до 31.01.2017 у сумі 1 011,86 грн.

02.02.2017 відповідач звернулася до позивача з повторною Заявою. Разом з заявою відповідач надала позивачу ОСОБА_3, у якій зазначила, що у період 01.08.2016-01.02.2017 нею отриманий дохід у виді державних соціальних допомог, від паю у сумі 6 500,00 грн., а сином ОСОБА_4 - у виді стипендії у сумі 3 038,03 грн. Зазначені обставини підтверджуються відповідними Заявою та ОСОБА_3.

Рішеннями відповідачу призначена допомога з 01.02.2017 до 31.07.2017: з 01.02.2017 до 30.04.2017 у сумі 1 722,49 грн., з 01.05.2017 до 31.07.2017 у сумі 1 923,39 грн.

22.08.2017 відповідач звернулася до позивача з повторною Заявою. Разом з заявою відповідач надала позивачу ОСОБА_3, у якій зазначила, що у період 01.02.2017-01.08.2017 нею отриманий дохід у виді державних соціальних допомог, від паю у сумі 6 500,00 грн., а сином ОСОБА_4 - у виді стипендії у сумі 3 090,00 грн. Зазначені обставини підтверджуються відповідними Заявою та ОСОБА_3.

Рішеннями відповідачу призначена допомога з 01.08.2017 до 31.01.2018 у сумі 1 034,51 грн.

Згідно зі ст.13 Закону №1768-III контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону, у тому числі і з метою контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів, що зазначено у ч.5 Закону №1768-III.

19.01.2018 позивачем проведена звірка з ДФС, під час якої виявлено, що відповідач за 2017 рік отримала незадекларований нею у ОСОБА_3 дохід: за І квартал 2017 року у сумі 5 893,00 грн., ІІ квартал у сумі 11 573,20 грн., ІІІ квартал у сумі 5 342,91 грн., ІV квартал у сумі 2 320,80 грн. Зазначені обставини підтверджуються запитом позивача від 19.01.2018, довідками про доходи відповідача.

Відповідно до ч.10 ст.4 Закону №1768-III порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250 (далі - Порядок №250), якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: 1) визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють

строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; 2) повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; 3) у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; 4) у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

На підставі п.28 Порядку №250 своїми рішеннями від 27.03.2018 позивачем проведений перерахунок раніше призначеної відповідачу допомоги та з урахуванням виявленого доходу визначений її новий розмір - з 01.02.2017 до 30.04.2017 у сумі 1 395,82 грн., з 01.05.2017 до 31.07.2017 у сумі 1 596,72 грн., з 01.08.2017 до 31.01.2018 у сумі 0,00 грн.

29.03.2018 начальником управління Яловенко О.П. видане розпорядження про утримання з відповідача переплаченої допомоги у сумі 8 543,24 грн.

02.04.2018 позивачем направлене відповідачу повідомлення, відповідно до якого позивач зобов'язує відповідача повернути йому переплачену допомогу у сумі 8 543,24 грн. Строк виконання обов'язку - до 25.05.2018. Зазначені обставини підтверджуються відповідним повідомленням та рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідно до відомостей ПАТ «Укрпошта» повідомлення вручене особисто відповідачу 26.04.2018.

Таким чином, суд встановив, що відповідач звернулась до позивача з заявами про призначенням державної соціальної допомоги на підставі закону. Але, при зверненні вона приховала відомості про доходи, що в подальшому вплинуло на розмір призначеної їй допомоги. Позивач призначив відповідачу допомогу на підставі закону. В подальшому, при здійсненні контролю за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, позивач виявив факт приховання відповідачем одержаного нею доходу та здійснив заходи, передбачені Порядком №250 для повернення надмірно сплачених коштів.

Відповідач не надала суду доказів повернення надмірно сплачених їй коштів державної соціальної допомоги.

Відповідно до ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Враховуючи, що надмірно отримані кошти державної соціальної допомоги, отримані без достатньої правової підстави, відповідач у добровільному порядку не повернула позивачу, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області переплаченої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 8 543,24 грн.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Таким чином, з відповідача ОСОБА_2 необхідно стягнути на користь позивача Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області сплачений ним судовий збір у сумі 1 762,00 гривень.

На підставі викладеного, керуючись ст.2, 10, 19, 223, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_2 про стягнення переплаченої допомоги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області переплачену державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям у сумі 8 543 (вісім тисяч п'ятсот сорок три) гривні 24 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області сплачений судовий збір у сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Запорізького апеляційного суду через Токмацький районний суд Запорізької області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Реквізити сторін:

Позивач - Управління соціального захисту населення Токмацької районної державної адміністрації Запорізької області, місцезнаходження; вул. Володимирська, буд. 7А, м. Токмак, Запорізька область, код ЄДРПОУ 20511903, розрахунковий рахунок №35413087008572 в Токмацькому УДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015.

Відповідач - ОСОБА_2, місце проживання: АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.

Суддя: