
328/3043/18
13.11.2018
2-о/328/115/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2018 року м. Токмак
Токмацький районний суд Запорізької області у складі головуючого судді Коваленко П.Л., за участю секретаря судового засідання Баздирь О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Токмак цивільну справу за позовом ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про встановлення факту народження особи у порядку статті 317 ЦПК України,
встановив:
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про встановлення факту народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - місто Сімферополь АР Крим. Свої вимоги обґрунтовує наступним. Заявник є рідним дідом ОСОБА_4, який народився ІНФОРМАЦІЯ_6 на тимчасово окупованій території АРК у місті Сімферополь. Заявник, як дід дитини, звернувся до Токмацького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану щодо реєстрації народження дитини. Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження відповідно до ст.13 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стан», що підтверджується відмовою у проведенні державної реєстрації народження від 12.11.2018 №17/17.12-06-105.
Встановлення факту народження необхідно заявнику для отримання свідоцтва про народження українського зразка.
У зв'язку з чим, заявник просить суд встановити факт народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - місто Сімферополь АР Крим. Мати дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, місце проживання: АДРЕСА_1.Батько дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1.
Заявник в судове засідання не з'явився, в своїй заяві просив суд справу розглянути у його відсутність, заявлені вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, в своїй заяві просила суд справу розглянути у її відсутність, заперечень проти заяви не має.
У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, судом у відповідності до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Відповідно до ч.1 ст.316 ЦПК України заява фізичної особи про встановлення факту, що має юридичне значення, подається до суду за місцем її проживання.
Відповідно до медичного свідоцтва про народження від ІНФОРМАЦІЯ_6 серії 3512 № 024586, ІНФОРМАЦІЯ_6 в місті Сімферополь Автономної республіки Крим, народився хлопчик. Мати - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, перебуває у шлюбі з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 від 03.12.2012.
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_5, виданим Токмацьким РВ УДМС України в Запорізькій області 02.12.2012.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України серії НОМЕР_6, виданим Токмацьким МРВ УМВС України в Запорізькій області 18.12.2003.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, являється сином заявника ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження НОМЕР_7, дата видачі 03.08.1987.
Наведені докази підтверджують родинні відносини заявника з особою, щодо якої ставиться питання про встановлення юридичного факту народження на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ч.1ст.144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованої постановою Верховної ради України №789-ХІІ від №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Відповідно до Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 р. №52/5 зі змінами, у зв'язку з неможливістю виконувати повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану Автономної Республіки Крим, міста Севастополя та на тимчасово окупованих територіях, та на території проведення АТО проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення, анулювання здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території за місцем звернення заявника.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відмовою у проведенні державної реєстрації народження від 12.11.2018 №17/17.12-06-105 підтверджується, що Токмацьким міськрайонним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області розглянуто документи, подані для державної реєстрації народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - місто Сімферополь АР Крим.
Відповідно до ч.2 та ч.3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Таким чином, документи про народження, видані на тимчасово окупованій території України, є недійсними та не створюють правових наслідків.
Підставою для встановлення факту народження є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про народження дитини в певний час.
Для встановлення народження дитини в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Даючи оцінку допустимості вищезазначених доказів, як документів, що видані органами та установами на тимчасово окупованій території України, суд керується ч.2 ст.19 Конституції, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки наданих доказів, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Відповідно до ч.ч.2, 6 ст.95 ЦПК України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Якщо подано копію (електронну копію) письмового доказу, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи може витребувати у відповідної особи оригінал письмового доказу. Клопотання осіб, які беруть участь у справі, з вимогою про подання оригіналів письмових доказів до суду не надходило. Отже, суд дійшов висновку, що подані копії документів є належними та допустимими доказами по справі та підтверджують обставини, викладені у заяві.
Згідно з п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст.14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення факту народження дитини необхідне заявниці для реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження онуки, згідно вимог діючого законодавства України.
З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, яким є заявник у справі, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1про встановлення факту народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - місто Сімферополь АР Крим. Так як законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявнику свідоцтво про народження ОСОБА_4, видане державним органом України.
Відповідно до ч.4 ст.317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.6, 7, 10-13, 259, 264-265, 273, 293-294, 315-317, 352, 354, 430 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Заяву ОСОБА_1, заінтересовані особи: ОСОБА_2, ОСОБА_3 та Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, про встановлення факту народження особи у порядку статті 317 ЦПК України - задовольнити повністю.
Встановити факт народження дитини ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження - місто Сімферополь АР Крим. Мати дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянка України, місце проживання: АДРЕСА_1.Батько дитини - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, громадянин України, місце проживання: АДРЕСА_1.
Відповідно до вимог ч.4 ст.317 ЦПК України рішення суду підлягає негайному виконанню.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Запорізької області через Токмацький районний суд Запорозької області шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Текст даного рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Заявник: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, рнокпп НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: 71774, АДРЕСА_2.
Заінтересовані особи:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, рнокпп НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: 298600, АДРЕСА_1,
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, рнокпп НОМЕР_3, зареєстроване місце проживання: 298600, АДРЕСА_1,
Токмацький міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ідентифікаційний номер в ЄДРПОУ 42541840, місце знаходження: 71701, Запорізька область, місто Токмак, вулиця Центральна, 55.
Суддя: