
Справа № 359/8617/18
Провадження № 3/359/3254/2018
Протокол № 0723/12500/18
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2018 м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., за участю представників митниці ОСОБА_1, ОСОБА_2, за участю представника за довіреністю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_3, розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Київської митниці ДФС, про порушення митних правил, передбачених ст. 471 МК України, щодо громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), ІНФОРМАЦІЯ_1, місце народження: Україна, м. Київ, місце проживання: Україна АДРЕСА_1, працюючого: менеджером в туристичній компанії «Via Tenerife», паспорт громадянина України для виїзду за кордон PО379032, виданий 18.03.2009, орган що видав 4ESP1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1,
в с т а н о в и в :
11.09.2018 о 08 год. 39 хв. під час проходження митного контролю в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostvantyn), який прилетів з Іспанії, м. Мадрид, літаком авіакомпанії «МАУ» рейсом №946 та своїми діями обрав канал, позначений символами - «зелений коридор», тим самим, відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України та засвідчив про факти, що мають юридичне значення.
Після перетину пасажиром «білої лінії», яка позначає закінчення зони спрощеного митного контролю «зелений коридор» митниці, на підставі п. 4 ст. 336 та ст. 342 Митного кодексу України пасажиру було задано питання щодо наявності в нього готівкових коштів, на що він відповів про наявність 7 000 євро. Після цього пасажира було запрошено до службового приміщення митниці залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль», де ним була видана готівка в розмірі 8960 євро, 1500 англійських фунтів стерлінгів, які знаходились: 7000 євро містилися в гаманці пасажира, який лежав у кишені брюк, одягнених на ньому, а 1 960 євро і 1500 англійських фунтів стерлінгів знаходились у кишені брюк, одягнених на пасажирі. Зазначена готівка переміщувалась без ознак приховування. Зі слів громадянина ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), вся готівка в сумі 8 960 євро і 1500 англійських фунтів стерлінгів належить йому особисто. Пасажир обрав проходження митного контролю «зеленим коридором», де передбачено наявність у громадян готівки у сумі, що не перевищує 10 000 євро (чи еквівалент цієї суми в іншій валюті).
З виявленої суми громадянину ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), було пропущена готівка у сумі 8310 євро та 1500 англійських фунтів стерлінгів (еквівалент 9989 євро) за відсутністю дрібних купюр у пасажира. За протоколом про порушення митних правил вилучено 650 євро.
На момент проходження митного контролю належним чином оформленої митної декларації пасажир не надав, до моменту перетину ним «білої лінії» до інспекторів митниці не звертався з приводу декларування даної валюти.
Таким чином, своїми діями громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) під час проходження митного контролю в залі «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль» порушив встановлений ст. 366 МК України порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю.
Зазначені дії, що полягають у переміщенні через митний кордон України громадянином України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), який формою проходження митного контролю обрав проходження через «зелений коридор», готівкових коштів в обсязі, що підлягає обов’язковому письмовому декларуванню у повному обсязі, передбаченому відповідно до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої Постановою Правління НБУ № 148 від 27.05.2008 зі змінами, мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ст. 471 MК України.
У зв’язку з цим працівниками митниці на місці виявлення правопорушення в зоні митного контролю залу «Приліт» терміналу «D» ДП МА «Бориспіль»,11.09.2018 складено протокол про порушення митних правил №0723/12500/18.
На підставі ст. 511 МК України за протоколом №0723/12500/18 вилучено: євро, згідно курсу НБУ станом на 11.09.2018 за 100 євро – 3263-1016 грн., кількістю 650, вартістю 21210 грн. 16 коп.
Підстав для відкладення розгляду справи, направлення матеріалів для додаткової перевірки, закриття провадження в справі - не встановлено.
У судове засідання громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) не з’явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Причини неявки невідомі. Разом з цим, до суду забезпечив явку свого представника за довіреністю. Відповідно до наданих пояснень, особи яка притягується до відповідальності за порушення митних правил, згідно протоколу опитування від 11.09.2018 встановлено, що вину у вчиненному правопорушенні він не визнавав оскільки не знав, що ввезення готівки у розмірі, що перевищує 10000 євро підлягають письмовому декларуванню, зазначено, що це сталося ненавмисно так як він був схвильований та ввозив готівку для лікування близької йому людини. Крім того зазначено, що валюта яку він привіз на територію України належить йому особисто. У зв’язку з чим, відповідно до вимог Митного кодексу України, суддя прийшов до висновку про можливість розгляду справи у відсутності особи, яка притягується до відповідальності, за участю його представника.
Представник за довіреністю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_3 у судовому засіданні повідомив, що громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) вину у вчиненому правопорушенні визнає у повному обсязі, однак це сталося через власну неуважність та відсутністю знань митних правил України. Він одразу повідомив працівників митниці про те, що має при собі значну кількість грошей, однак точної суми не міг вказати бо не знав та заявив про суму англійських фунтів. Вся готівка належить йому особисто, які він законно отримав як заробітну плату працюючи менеджером в туристичній компанії «Via Tenerife», що підтверджується довідкою з офіційним його працевлаштуванням в ООО «Korsun Consulting S.L.» та розрахунком з офіційним перекладом його власного рахунку у банку, який складає 22682,03 євро, документи долучено до матеріалів справи. Вилучена валюта ввозилася до України громадянином України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) з метою допомогти близькій людині для її лікування, яке вимагає значних витрат, оскільки ліки та догляд за нею мали бути покриті коштами які саме ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) і привіз до України. Тому при вирішенні справи просить врахувати сукупність обставин, що пом’якшують відповідальність особи, що притягається до адміністративної відповідальності та практику Європейського суду з справ людини. Таким чином, враховуючи все вищевикладене, просить призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу, а вилучену валюту яка є його офіційною заробітною платою, повернути.
Представник митниці протокол підтримала та зазначила, що громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) скоїв порушення митних правил, яке передбачене ст. 471 МК України у зв’язку з чим просила застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією вилученої валюти.
Суддя заслухавши думку представника митниці, представника за довіреністю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ст. 471 Митного кодексу України.
Згідно протоколу про порушення митних правил №0723/12500/18 від 11.09.2018 громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) обрав зону спрощеного митного оформлення «зелений коридор», а тому відповідно до ч. 5 ст. 366 МК України заявив про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та обмеження щодо ввезення на митну територію України.
Відповідно до п. 2 розділу 2 Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління НБУ від 27.05.2008 № 148, фізична особа-резидент має право ввозити в Україну та вивозити за межі України готівку в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі. Вивезення за межі України фізичними особами-резидентами готівки в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро, здійснюється за наявності документів, що підтверджують зняття ними готівки з власних рахунків у банках, і квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою (у разі здійснення такої операції) виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро.
Диспозицією ст. 471 МК України встановлено, що правопорушенням є порушення встановленого цим Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через «зелений коридор», товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Відповідальність за порушення митних правил настає для громадянина, який обрав проходження митного контролю «зеленим» коридором, з моменту перетину останнім «білої лінії», що позначає закінчення «зеленого» коридору.
Як вбачається з протоколу про порушення митних правил громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) перетнув «білу лінію», що позначає закінчення зони спрощеного митного оформлення «зелений коридор», таким чином перемістив через митний кордон України валюту, яка обмежена законодавством України, а саме в розмірі, що перевищує 10 000 євро.
Вина правопорушника, окрім особистого його визнання, як вчиненого з необережності та неумисно, інформація надана суду відповідно до пояснень його представника за довіреністю, підтверджується дослідженими у судовому засіданні письмовими доказами та встановлена судом.
У відповідності з положеннями ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно ст. 9 Конституції України, а також ст. 17 Закону України «Про міжнародні договори» від 22.12.1993, міжнародні договори, згода на обов'язковість яких дана Верховною Радою України, є часткою національного законодавства України. Також передбачається, що якщо міжнародним договором встановлені інші права, ніж ті, які передбачені законодавством України, то застосовуються правила міжнародного договору України. Тобто в такому випадку міжнародно-правові норми мають пріоритетне значення.
17 липня 1997 Україна ратифікувала Європейську Конвенцію «Про захист прав людини і основоположних свобод», а також Протоколи 1, 2, 4, 7, 11, які є невід'ємною частиною Конвенції, чим визнала її дію в національній правовій системі, а також обов'язковість рішень Європейського Суду з прав людини по всім питанням, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції.
Правопорушення яке вчинив громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) полягало у переміщенні через митний кордон не задекларованих митному органу коштів в сумі 8960 євро та 1500 англійських фунтів стерлінгів, що підлягає обов'язковому декларуванню.
Слід зауважити, що діючим законодавством України ввезення готівкової іноземної валюти в Україну в принципі не обмежена, обмежена лише сума (10 000 євро), яка може бути ввезена без письмового декларування.
Об'єктивна сторона правопорушення яке вчинив громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) полягає в недекларуванні іноземної валюти при проходженні митного контролю в «зеленому коридорі», тобто в зоні спрощеного митного контролю, відповідальність за що передбачена ст. 471 МК України.
Згідно зі ст. 471 МК України за дане правопорушення передбачено накладення адміністративного стягнення в виді штрафу і конфіскації не задекларованої валюти.
Разом з тим, при вирішення питання про конфіскацію певного предмета правопорушення мають значення, зокрема: характеристика безпосереднього предмету правопорушення (чи загалом можливе його законне переміщення через митний кордон України, у тому числі чи підлягають сплаті митні платежі, інші податки, у зв`язку з переміщенням предмета правопорушення через митний кордон; джерело походження безпосереднього предмета правопорушення; причини, які призвели до порушення порядку проходження митного контролю в зонах спрощеного митного контролю; мета переміщення порушником предмета через митний кордон України; наявність завданої державі шкоди; вартість безпосереднього предмета правопорушення; майновий стан порушника.
За матеріалами справи жодних даних, які б давали суду підстави вважати, що шляхом застосування конфіскації буде попереджена інша незаконна діяльність - легалізація злочинних доходів, торгівля наркотиками, фінансування тероризму, ухилення від сплати податків, тощо - відсутні.
Ввезення даної суми на територію України резидентами допускається, за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі.
Таким чином єдине діяння, яке вчинив громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) полягає в ненаданні митному органу відповідної декларації.
За вищевказане правопорушення, яке полягає в недекларуванні іноземної валюти, громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) підлягає адміністративному стягненню у виді штрафу.
Шкода, яку громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn) потенційно міг завдати державі була незначною: він не ухилявся від сплати мита та інших зборів і не завдав державі іншої шкоди, якби він ввіз гроші не задекларувавши їх, органи влади лише не отримали б інформацію про те, що ці кошти опинилися на території держави. Таким чином, метою конфіскації було не відшкодування майнової шкоди, завданої державі, оскільки вона не зазнала ніяких збитків, внаслідок невнесення заявником відомостей до митної декларації. Крім того, застосування конфіскації в даному випадку є не компенсаційною, а стримуючою та карною мірою.
На підставі ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом’якшують і обтяжують відповідальність.
При прийнятті рішення суддя враховує, зазначені представником особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, в судовому засіданні обставини.
При перевірці вказаних обставин, судом встановлено, що громадянин України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), працює менеджером в туристичній компанії «Via Tenerife». Валюту яку він ввозив на територію України з Іспанії є його заробітною платою. Яку він привіз до України лише з однією митою допомогти близькій людині, сплати витрати за лікування та постійний догляд за хворим.
Відповідно п. 10 ч. 2 Конвенції про захист заробітної плати № 95: «Заробітна плата повинна охоронятися від арештів і передачі в такій мірі, в якій це вважається потрібним для утримання працівника і його сім`ї».
Обтяжуючих відповідальність особи обставин судом не встановлено. При прийнятті рішення суддя враховує наявність у громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), підтверджуючих походження валюти документів, її розмір та призначення валюти, що підтверджується довідкою з офіційним його працевлаштуванням в ООО «Korsun Consulting S.L.» на посаді офіс-менеджера з окладом 983 євро щомісяця з збереженням місця роботи на час відпустки та розрахунком з офіційним перекладом його власного рахунку у банку «ОСОБА_5 (Banco de Sabadell S.A.)», який складає середній баланс 22682,03 євро за період з 01.05.2018 по 31.10.2018. В матеріалах справи відсутні дані, які б свідчили про незаконність походження вказаних коштів, а навпаки є відомості, які свідчать про легальне походження валюти.
З огляду на наведене, застосування конфіскації предметів порушення митних правил, в даному випадку є порушенням положень ст. 1 Протоколу № 1 до Конвенції, а саме втручання в право громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), на повагу власності, так як є не пропорційним, оскільки покладає на нього «індивідуальний надмірний тягар».
Враховуючи вищевикладене, суддя приходить до висновку, що конфіскація вилученої валюти буде сприяти лише погіршенню матеріального становища правопорушника та ніяк не сприятиме вихованню громадянина та попередженню вчиненню ним нових порушень.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила правопорушення в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер скоєного, виходячи із ч. 3 ст. 462 МК України, матеріалів справи, встановлені судом обставини, зазначені норми закону, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн.). З цього приводу підстав для застосування конфіскації вилученої валюти у суду немає, яке вказане в санкції ст. 471 МК України.
Саме таке стягнення суддя вважає достатнім для виправлення та належної поведінки громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn),
Відповідно до ч. 1 ст. 520 МК України витрати у справі про порушення митних правил відшкодовуються особою, щодо якої винесено постанову про накладення адміністративного стягнення.
Таким чином з правопорушника громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), на користь Київської митниці ДФС слід стягнути витрати, понесені Київською митницею ДФС на транспортування предметів правопорушення в справі про порушення митних правил до місця зберігання у розмірі 13 грн. 67 коп. (а.с.18).
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» слід стягнути з громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 352 грн. 40 коп.
Керуючись п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», ст. ст. 3, 10, 366, 462, 471, 520 МК України (в редакції 2012 р.), ст. ст. 8, 23, 33, 40-1 КУпАП, суддя,
п о с т а н о в и в:
Визнати винним громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон PО379032, виданий 18.03.2009, орган що видав 4ESP1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, у скоєні правопорушення, передбаченого ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп., що підлягає сплаті на користь держави України (одержувач: Борисп.УК/Бориспіль, ЄДРПОУ: 38007070, код банку (МФО): 899998, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), р/р: 31119106510004, КБК: 21081100).
Вилучену валюту, згідно протоколу про порушення митних правил №0723/12500/18, а саме: Євро, згідно курсу НБУ станом на 11.09.2018 за 100 євро – 3263-1016 грн., кількістю 650, вартістю 21210 грн. 16 коп - повернути громадянину України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон PО379032, виданий 18.03.2009 p., орган, що видав 4ESP1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон PО379032, виданий 18.03.2009, орган що видав 4ESP1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, на користь Державного бюджету України (отримувач коштів: Бориспільське управління Державної казначейської служби України, код отримувача (код ЄДРПОУ): 38007070, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, рахунок отримувача: 31218206010004, код класифікації доходів бюджету: 22030101) судовий збір в розмірі 352 (триста п’ятдесят дві) грн. 40 коп.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_4 (Zakharchenko Kostyantyn), ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт громадянина України для виїзду за кордон PО379032, виданий 18.03.2009, орган що видав 4ESP1, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, на користь Київської митниці ДФС (Код ЄДРПОУ: 39470947, банк: Держказначейська служба України м. Київ, код банку: 820172, р/р: 35213060089083) понесені витрати у справі про порушення митних правил на транспортування предметів правопорушення в розмірі 13 грн. 67 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред’явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя: Ю.В. Кабанячий
Постанова суду набрала законної сили ____.