
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2018 р. № 820/2686/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бабаєва А.І.
при секретарі судового засідання Боднар І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позов до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якому просить суд, з підстав протиправності дій:
- визнати протиправними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2014 року по 01.11.2017 року;
- зобов'язати Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2014 року по 01.11.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач протиправно, на думку позивача, позбавив ОСОБА_1 права на отримання пенсії.
Відповідач, Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області, проти позову заперечувало. В обґрунтування заперечень зазначило, що в листопаді 2017 року позивач звернулась до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області з заявою про запит пенсійної справи з управління ПФУ в Микитівському районі м. Горлівка Донецької області. Також вказано, що рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 26.12.2017 року №40 винесено рішення відновити виплату пенсії з місяця звернення.
В судове засідання позивач не прибула про дату, час та місце судового засідання повідомлялась належним чином.
В судове засідання представник відповідача не прибув про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером та має право на отримання пенсії за віком, що підтверджується посвідченням серія АБ №557951.
ОСОБА_1 на час розгляду даної справи перебуває на обліку в Ізюмському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області.
06.11.2017 року позивачу було оформлено довідку № НОМЕР_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Також, позивачем 06.11.2017 року подано заяву до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якій просила запросити пенсійну справу з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі міста Горлівка та виплачувати пенсію через Ощадбанк.
Розпорядженням Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29.12.2017 року на підставі протоколу №40 від 26.12.2017 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, відновлено виплату пенсії з місяця звернення.
Ізюмське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом №120/Т-14 від 12.03.2018 року на звернення позивача повідомило, що позивач перебуває на обліку в управлінні з 01.11.2017 року, як отримувач пенсії за віком та отримує пенсію, виплата пенсії управлінням не призупинялась.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14 квітня 2014 року, який набрав чинності 14 квітня 2014 року, введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України".
Згідно із Законом України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" період проведення антитерористичної операції - це час між датою набрання чинності Указом Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" № 405/2014 від 14 квітня 2014 року та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" № 1706-VII від 20.10.2014 року (далі - Закон № 1706-VII) передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частинами 1-2 ст. 7 Закону № 1706-VII для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав, зокрема, на пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Відповідно ч. 1 ст. 4 Закону №1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
Частиною 1 статтею 4-1 Закону № 1706-VII передбачено, що єдина інформаційна база даних про внутрішньо переміщених осіб створюється з метою обліку таких осіб.
Згідно ч. 1 статті 5 Закону №1706-VII довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
07 листопада 2014 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 595 "Деякі питання фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей", якою затверджено Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької і Луганської області (далі - Порядок № 595).
Пунктом 8 Порядку № 595 визначено, що особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати протягом усього строку дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З огляду на вищенаведені норми вбачається, що особа, яка бажає надалі отримувати пенсію повинна переміститись на контрольовану українською владою територію для вирішення питання отримання соціальної виплати (пенсії), за місцем фактичного знаходження звернутись до управління ПФУ та надати заяву про переведення пенсійної справи, а також довідку про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Не заперечуючи проти права позивача - громадянина України отримувати пенсію незалежно від місця проживання та враховуючи позитивний обов'язок держави забезпечити виплату належної за законом пенсії позивачу, що підтверджено численною судовою практикою Європейського суду з прав людини (рішення "Ілашку та інші проти Молдови та Росії", рішення "Пічкур проти України"), суд звертає увагу на те, що позивач з відповідною заявою про виплату пенсії звернулась в листопаді 2017 року.
Матеріалами справі підтверджено, що позивач перемістилась з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції до Харківської області – вул.Миру, б.5, с.Вище Солоне, Борівський р-н., Харківська обл., що підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № НОМЕР_1 від 06.11.2017 року.
Проте матеріали справи не містять доказів того, що саме відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу.
Судом встановлено, що позивач на обліку в Ізюмському об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, як внутрішньо переміщена особа до листопада 2017 року не перебувала та відповідно не отримувала від відповідача пенсію.
За таких обставин, відповідач фактично не міг припинити виплату пенсії позивача.
Суд зауважує, що позивачем подано заяву від 06.11.2017 року до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області, в якій просила запросити пенсійну справу з Управління Пенсійного фонду України в Микитівському районі міста Горлівка та виплачувати пенсію через Ощадбанк. Щодо поновлення виплати пенсії з 01.09.2014 року у вказаній заяві не зазначено.
Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 8 червня 2016 року (далі – Порядок №365) визначає механізм призначення (відновлення) внутрішньо переміщеним особам виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.
Постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 8 червня 2016 року установлено, що комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у мм. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 “Про облік внутрішньо переміщених осіб”.
Відповідно до п.15 Порядку № 365 (в редакції на час звернення позивача з заявою про запит пенсійної справи) орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства.
Таким чином, пенсійний орган відновлює пенсійні виплати внутрішньо переміщеній особі виключно на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Так, районною комісією щодо призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам прийнято рішення оформлене протоколом №40 від 26.12.2017 року, яким вирішено відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з місяця звернення.
Розпорядженням Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області від 29.12.2017 року на підставі протоколу №40 від 26.12.2017 року засідання комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, відновлено виплату пенсії з місяця звернення.
Отже, Ізюмське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області при відновленні виплати пенсії позивачу керувалось виключно рішенням комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам оформленим протоколом №40 від 26.12.2017 року.
За таких обставин, суд вважає, що Ізюмське об’єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області, відновлюючи позивачу виплату пенсії з місяця звернення з відповідною заявою, діяло згідно приписів чинного законодавства.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дії Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2014 року по 01.11.2017 року та зобов'язання Ізюмського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2014 року по 01.11.2017 року.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що позивач не довів обставин, які б свідчили про порушення його прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин, то у суду відсутні підстави для задоволення позову.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (64304, АДРЕСА_1) до Ізюмського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області (64309, Харківська область, м. Ізюм, проспект Незалежності, 2) про визнання протиправними дії та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.
Повний текст рішення складено 13.11.2018 року.