Рішення № 77792497, 12.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
2040/6369/18
Номер документу
77792497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2018 р. № 2040/6369/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Єгупенка В.В.,

за участю секретаря судового засідання – Козир В.М.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Сільськогосподарське підприємство “Шевченківське” (Харківська область, смт Шевченкове, вул. Покровська, 39) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), -

В С Т А Н О В И В:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з вищевказаним позовом, в якому позивач просив до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, експлуатацію будівель ТОВ СП “ШЕВЧЕНКІВСЬКЕ”, за адресою: Харківська область, Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Покровська, буд. 39, зупинити повністю шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв’язку з чим зобов’язати керівництво ТОВ СП “ШЕВЧЕНКІВСЬКЕ” негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь-якої діяльності, не пов’язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, доводи адміністративного позову та відзив на нього, суд дійшов наступного.

Судовим розглядом встановлено, що Головним управлінням Державної служби

України з надзвичайних ситуацій у Харківській області 04.06.2018 по 08.06.2018 була проведена планова перевірка додержання (виконання) вимог законодавства у сфері (з питань) техногенної та пожежної безпеки на території та у будівлях ТОВ СП «Шевченківське», за адресою: Харківська область, Шевченківський район, смт Шевченкове, вул. Пскровська, буд. 39.

08.06.2018 керівництву ТОВ СП «Шевченківське» було направлено акт №72, складений за результатами проведення планової (позапланової) перевірки щодо додержання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.

В ході перевірки будівель позивача за вказаною адресою було встановлено, що вони експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, а саме порушенні: Розділ IV, глава 1, пункт 1.8 ППБУ - улаштовані тимчасові електромережі в приміщеннях господарства; Розділ IV, глава 1, пункт 1.6 ППБУ - з’єднання жил проводів електромережі господарства виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів; Розділ IV, глава 1, пункт 1.18 ППБУ -експлуатуються пошкоджені з'єднувальні коробки електромережі в усіх приміщеннях господарства; Розділ IV, глава 1, пункт 1.1 ППБУ - відсутні в приміщеннях адміністративної будівлі занулення або заземлення електрообладнання (ксероксу, комп’ютерної техніки), яке може опинитися під напругою в наслідок пошкодження ізоляції; Розділ III, глава 2, пункт 2.31 ППБУ - не забезпечено коридори, проходи та інші шляхи евакуації адміністративної будівлі евакуаційним освітленням; Розділ III, глава 2, пункт 2.37 ППБУ - на шляхах евакуації у колишньому офісі влаштовані пороги (виступи), які перешкоджають вільній евакуації людей; Розділ IV, глава 1, пункт 1.18 ППБУ - світильники підвішені безпосередньо на струмопровідні проводи в приміщеннях господарства; для загального відключення силових та освітлювальних мереж в складах господарства з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними зонами будь-якого класу, не передбачено ветановлення апаратів відключення (вимикачів) поза межами (ззовні) вказаних приміщень; Розділ IV, глава 1, пункт 1.12 ППБУ - відсутні акти щодо проведення прихованих робіт по прокладанню проводів (кабелів); Розділ IV, глава 1, пункт 1.20 ППБУ - не проведено замір опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання; Розділ V, глава 1, пункт 1.128 ППБУ - не обладнано будинки, приміщення та споруди системами протипожежного захисту (далі по тексту СПЗ) відповідно до вимог ДБН 8.2.5-56:2014 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту"; Розділ V, глава 3, пункт 3.11 ППБУ - не укомплектовано засобами пожежогасіння пожежні щити: вогнегасники - З щт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт; Розділ V, глава 3, пункт 3.6 ППБУ - не забезпечено територію, будинки, споруди, приміщення первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку; Розділ IV, глава 1, пункт 1.21 ППБУ - не виконано захист будівель, споруд, та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, а також їх перевірку відповідно до вимог ДСТУ Б 8.2.5-38:2008 "Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд"; Розділ ІІІ, глава 2, пункт 2.5 ППБУ - не піддано вогнезахисному оброблянню дерев’яні конструкції покрівель (крокви та лати) будівель господарства; Розділ IV, глава 1, пункт 1.15 ППБУ - для загального відключення силових та освітлювальних мереж в складах господарства з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними зонами будь-якого класу, не передбачено встановлення апаратів відключення (вимикачів) поза межами (ззовні) вказаних приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах; Розділ V глава 2 пункт 2.1 ППБУ - до пожежної водойми відсутній під'їзд 3 твердим покриттям; Розділ V, глава 3., пункт 3.17 ППБУ - не здійснено технічне обслуговування вогнегасників відповідно до Правил експлуатації вогнегасників; Розділ IV, глава 1., пункт 1.18. ППБУ - в пожежонебезпечних зонах світильники 3 лампами розжарювання не закриті захисним суцільним склом (ковпаком); Розділ IV, глава 1, пункт 1.17 ППБУ - в усіх будівлях господарства електророзетки та вимикачі не встановлені на не горючі основи (конструкції) або з підкладанням під них суцільного негорючого матеріалу, що виступає за габарити апарата не менше ніж на 0,01 метра; Розділу III, глави 2, пункт 2.37 ППБУ - допускається влаштування у сходовій клітки приміщення (адміністративна будівля та колишнього офісу); Розділ VI, глава 9., пункт 9.2 ППБУ - обвалування (стінки) складу ЛЗР та ГР не підтримуються справними; Розділ VI, глава 9., пункт 9.2. ППБУ - наземні резервуари не пофарбовані білою (сріблястою) фарбою для запобігання дії сонячного проміння; Розділ VI, глава 10, пункт 10.5 ППБУ -АЗС не оснащена гучномовним зв’язком; Розділ VI, глава 10, пункт 10.6 ППБУ - вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарі на АЗС не здійснюється спеціально призначеними для цієї мети стандартними вимірювальними приладами (пристроями); Розділ VI, глава 10, пункт 10.8 ППБУ - усі металоконструкції та електропровідні неметалеві частини технологічного обладнання не приєднані на АЗС до заземлюваного пристрою; Розділ VI, глава 10, пункт 10.11 ППБУ АЗС не оснащена гучномовним зв’язком; Розділ VI, глава 10, пункт 10.6 ППБУ - вимірювання рівня нафтопродуктів у резервуарі на АЗС не здійснюється спеціально призначеними для цієї мети стандартними вимірювальними приладами (пристроями); Розділ VI, глава 10, пункт 10.8 ППБУ - усі металоконструкції та електропровідні неметалеві частини технологічного обладнання не приєднані на АЗС до заземлюваного пристрою; Розділ VI, глава 10, пункт 10.11 ППБУ - АЗС не забезпечено набором інструменту з металу, що не утворює іскор для відкривання і закривання пробок металевої тари та проведення інших робіт у вибухонебезпечних зонах.

Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, яке затверджене Указом Президента України від 16 січня 2013 року № 20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади та здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Постановою Кабінету Міністрів України від 21 січня 2013 року № 33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», утворені як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної служби з надзвичайних ситуацій, яким є позивач.

Відповідач є суб'єктом господарювання, тому за приписами статті 20 Кодексу цивільного захисту України, зокрема, забезпечує виконання заходів у сфері цивільного захисту на об'єктах суб'єкта господарювання; забезпечує дотримання вимог законодавства щодо створення, зберігання, утримання, використання та реконструкції захисних споруд цивільного захисту; розробляє заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, впровадження досягнень науки і техніки, позитивного досвіду із зазначеного питання; забезпечує виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки; утримує у справному стані засобів цивільного та протипожежного захисту, недопущення їх використання не за призначенням.

Забезпечення техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на його керівника (частина друга статті 51 Кодексу цивільного захисту України), забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання (частина третя статті 55 Кодексу цивільного захисту України).

Повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.

Згідно до абзацу третього частини першої статті 6 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» - підставами для здійснення позапланових заходів є перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю).

На підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Згідно зі статтею 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Пунктами 1, 2 частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення.

Частиною другою статті 70 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Виходячи з вищевикладеного, орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.

З огляду на викладене, позивач наділений відповідними повноваженнями державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, у тому числі повноваженнями застосування до суб'єктів господарювання певних заходів реагування (зокрема, складання приписів, протоколів, розпоряджень про усунення виявлених порушень вимог техногенної та пожежної безпеки).

При цьому, захід реагування у вигляді повного зупинення об'єкту до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки є крайнім заходом, обрання якого є доцільним лише у разі, якщо допущенні порушення реально створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Вжиття заходів реагування на порушення тих чи інших правил пожежної безпеки слід оцінювати з урахуванням принципу пропорційності, що передбачає дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані такі заходи.

З матеріалів справи вбачається, що 26.10.2018 по 29.10.2018 Шевченківським районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена позапланова перевірка виконання вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на території та у будівлях ТОВ СП «Шевченківське» по вул. Покровській, 39 у смт Шевченкове Шевченківського району Харківської області.

В ході зазначеної перевірки було встановлено, що будівлі експлуатуються з порушеннями вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, що підтверджується актом № 40.

Разом з цим, на час розгляду справи доказів, які б свідчили про повне усунення відповідачем порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не надано. Ті порушення, які залишались, продовжують створювати загрозу життю та здоров'ю людей.

Відповідач у разі усунення недоліків в повному обсязі, виявлених управлінням ДСНС, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, не позбавлений можливостей звернутись до суду першої інстанції з заявою про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду адміністративної справи.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб’єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

За правилами ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

ОСОБА_1 не надано доказів на підтвердження усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у повному обсязі.

Враховуючи викладені обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та їх задоволення.

Керуючись ст.ст.5-10, 72, 73, 74, 77, 139, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (м. Харків, вул. Шевченка, 8) до Товариства з обмеженою відповідальністю “Сільськогосподарське підприємство “Шевченківське” (Харківська область, смт Шевченкове, вул. Покровська, 39) про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю) – задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю “Сільськогосподарське підприємство “Шевченківське”, а саме: до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей, експлуатацію будівель Товариства з обмеженою відповідальністю “Сільськогосподарське підприємство “Шевченківське” за адресою: Харківська область, Шевченківський район, смт. Шевченкове, вул. Покровська, буд. 39, зупинити повністю, шляхом їх знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання.

Зобов’язати Товариство з обмеженою відповідальністю “Сільськогосподарське підприємство “Шевченківське” негайно припинити використання цих будівель з метою проведення будь-якої діяльності, не пов’язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.

Обов’язок щодо забезпечення виконання цього рішення в частині здійснення державного нагляду (контролю) за усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров’ю людей покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 13.11.2018.

Суддя В.В. Єгупенко