Рішення № 77792361, 07.11.2018, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
820/4863/18
Номер документу
77792361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2018 р. № 820/4863/18

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Бідонька А.В.

при секретарі судового засідання - Мурадли А.І.,

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю "Реал-НП" про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління ДФС в Івано-Франківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю "Реал-НП", в якому просить суд скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Реал НП» від 02.12.2015 р., які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Реал НП» від 02.12.2015 р., які стосуються зміни місцезнаходження підприємства не відповідає вимогам чинного законодавства, а тому підлягає скасуванню.

Представник позивача в судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позову заперечував та просив відмовити у його задоволенні.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, встановив наступне.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 08.05.2018 р. №1003950704 державним реєстратором Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3 внесено запис від 32.12.2015 року про зміну до установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Реал НП», які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

В рамках забезпечення комплексу заходів щодо обліку платників податків, об’єктів оподаткування та об’єктів, пов’язаних з оподаткуванням та з метою підтвердження юридичної адреси платника податків працівниками Надвірнянської ОДПІ здійснена перевірка фактичного місця ведення діяльності ТОВ «Реал НП», за наслідками якої складено Акт обстеження суб’єкта підприємницької діяльності від 16.03.2018р., яким зафіксовано відсутність юридичної особи за адресою: вул. Д.Галицького,3 смт. Ворохта м. Яремче, Івано-Франківська область, 78595.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань».

Відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону № 755-IV Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.

Приписами частини 4 статті 1 Закону № 755-IV передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі державна реєстрація) офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців га громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом.

Згідно частини 2 статті 6 Закону № 755-IV державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Положеннями ст.25 Закону № 755-IV встановлено, що державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації відповідно до частини першої статті 25 зазначеного Закону.

Отже, зі змісту даних норм вбачається, що саме державний реєстратор наділений повноваженнями щодо державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Суд зазначає, що Законом України "Про місцеві державні адміністрації", а саме статтею 13 Закону, встановлено повноваження місцевих державних адміністрацій, серед яких не передбачено повноважень проведення державної реєстрації саме місцевим органом виконавчої влади.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд звертає увагу, що під час розгляду даної справи у судовому засіданні від 10.10.2018 року судом поставлено на обговорення питання заміни неналежного відповідача - Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, на належного відповідача - Державного реєстратора Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області ОСОБА_3, однак представник позивача не погодився на його заміну.

Підсумовуючи вищевикладене, оскільки відповідачем - Чугуївською районною державною адміністрацією Харківської області не вносився запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Реал НП» від 02.12.2015 р., та відповідач не наділений повноваженнями щодо скасування такого запису, у зв'язку із чим суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають залишенню без задоволення.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління ДФС в Івано-Франківській області до Чугуївської районної державної адміністрації Харківської області, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Товариство з обмеженою відповідальністю "Реал-НП" про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлений 13 листопада 2018 року.

Суддя Бідонько А.В.