Рішення № 77792115, 12.11.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.11.2018
Номер справи
1540/4536/18
Номер документу
77792115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4536/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 листопада 2018 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Балабан М.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати незаконним та скасувати рішення від 21.05.2018 року № 13 “Про відмови у призначенні пенсії”; зобов’язати Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дострокову пенсію за віком, з настання права на призначення пенсії (з 06.04.2018 року), як батьку дитини-інваліда – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, без заяви від матері дитини – інваліда – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що самостійно займався вихованням, доглядом та утриманням своєї доньки, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, - яка з народження мала статус дитини інваліда. Мати – ОСОБА_3 вихованням доньки не займалась та не опікувалась нею, проживала окремо. Згідно рішення Котовського міського народного суду від 11.12.1992 року, справа № 2-580/1992, місце мешкання ОСОБА_4 визначено за його місцем проживання. 07.03.2018 року він звернувся до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як батьку, який виховав дитину інваліда, однак рішенням від 21.05.2018 року № 13 у призначенні пенсії відмовлено з посиланням на п.п. 5 п. 2 Постанови від 07.07.2014 року № 13-1 – у зв’язку з відсутністю заяви від матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документів, що підтверджують її відсутність. Разом з тим, мати доньки категорично відмовляється надавати до управління заяву щодо призначення йому дострокової пенсії за віком, як батьку дитини – інваліда.

Представником Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що позивачем при зверненні до заяви про призначення пенсії не надано заяву матері про згоду щодо призначення пенсії батьку відповідно до абз. 10 підпункту 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. При цьому, рішення Котовського міського народного суду від 11.12.1992 року, № 2-580/1992 року не визначає факту відсутності матері, тому згода матері є необхідною складовою для призначення пенсії ОСОБА_1.

Ухвалою суду від 24 вересня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1, відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін та призначено судове засідання.

В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог, з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши думку учасників процесу, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

07 березня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення пенсії за віком (а.с. 52 з.б.)

21 травня 2018 року Подільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області прийнято рішення № 13 про відмову в призначенні пенсії (а.с. 76).

В рішенні № 13 від 21.05.2018 року Подільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області зазначено про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії, у зв’язку з відсутністю заяви матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документів, що підтверджують її відсутність.

Так, абзацом 5 п. 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що тимчасово, до прийняття відповідного закону жінки, які народили п'ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до числа інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років. За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п'ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно пп. 5 п. 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, зокрема, документи, які засвідчують особливий статус особи: заява матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність (свідоцтво органу державної реєстрації актів цивільного стану (далі - ДРАЦС) про смерть, рішення суду про визнання її безвісно відсутньою тощо), у разі звернення за пенсією батька, яким здійснювалось виховання п’ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда (при призначенні пенсії згідно з абзацом п’ятим пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).

З аналізу вищевикладених норм законодавства вбачається, що правом на достроковий вихід на пенсію мають матері або батьки, які виховали дитину-інваліда, у разі наявності заяви матері про згоду щодо призначення пенсії батьку або документи, що підтверджують її відсутність.

Судом встановлено, що звертаючись до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області позивачем до заяви про призначення пенсії від 07.03.2018 року додано: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, документи про місце проживання, паспорт, військовий квиток, диплом, документ про визначення дитини заявника інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом, заяву про спосіб виплати пенсії, рішення суду та свідоцтво про народження дитини (а.с. 53-74).

Так, в свідоцтві про народження ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, в графі батько зазначено – ОСОБА_1, в графі мати – ОСОБА_3 (а.с. 16).

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до заяви про призначення пенсії, крім іншого, надано копію рішення Котовського міського народного суду від 11.12.1992 року по справі № 2-580/1992 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 про визначення місця проживання дитини (а.с. 65).

Згідно рішення Котовського міського народного суду від 11.12.1992 року, судом вирішено місце проживання ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, визначити при батьку ОСОБА_1.

Таким чином, рішення Котовського міського народного суду від 11.12.1992 року по справі № 2-580/1992 не засвідчує факт відсутності матері ОСОБА_4 чи виховання дочки виключно позивачем, а лише визначає місце проживання дочки ОСОБА_4 з батьком, ОСОБА_1.

Також, суд не приймає до уваги надані до позовної заяви довідку Виконавчого комітету Подільської міської ради від 04.06.2018 року про склад сім’ї, заяви сусідів, акти обстеження та довідку Виконавчого комітету Подільської міської ради від 07.06.2018 року № 1476, згідно якої ОСОБА_1 проживав з донькою ОСОБА_2 та здійснював догляд за нею, оскільки вказані документи отримані позивачем після винесення оскаржуваного рішення, не надавались до пенсійного органу та не були предметом розгляду під час прийняття Подільським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області рішення від 21.05.2018 року № 13 “Про відмову в призначенні пенсії” (а.с. 23-24,27-30).

При цьому, вказані документи не підтверджують факт відсутності матері ОСОБА_4, або ж позбавлення її матері, ОСОБА_3, обов’язку щодо виховання дочки.

Будь-яких інших доказів на підтвердження відсутності матері, позбавлення її батьківських прав, в порядку передбаченому сімейним законодавством України, до заяви про призначення пенсії та до суду позивачем не надано.

Крім того, доказів того, що позивач звертався до ОСОБА_3, матері їх дочки ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4, та нею відмовлено в наданні заяви про згоду щодо призначення ОСОБА_1 пенсії як батьку, який виховав дитину-інваліда, позивачем також не надано.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Подільське об’єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області при прийнятті оспорюваного рішення діяв на підставі, в межах наданих йому повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний ОСОБА_1 до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити певні дії, є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1, адреса місцезнаходження: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Гетьманська, 70) до Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області (код ЄДРПОУ 40386424, адреса місцезнаходження: 66300, Одеська область, м. Подільськ, вул. Шкільна, 2-Б) про визнання незаконним та скасування рішення від 21.05.2018 року № 13 “Про відмову в призначенні пенсії”; зобов’язання Подільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, дострокову пенсію за віком, з настання права на призначення пенсії (з 06.04.2018 року), як батьку дитини-інваліда – ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, без заяви від матері дитини-інваліда – ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_3

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 12 листопада 2018 року.

Суддя О.А. Левчук

.