
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа №1340/4813/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Шиц А.А.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання до вчинення дій,-
В С Т А Н О В И В:
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, із вимогами:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому з врахуванням розміру 80 відсотків відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018 року;
-зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію та виплачувати позивачу пенсію в подальшому з врахуванням розміру 80 відсотків відповідної суми грошового забезпечення з 01.03.2018 року.
В обґрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України. Позивачем вказано, що він, у зв’язку зі змінами в законодавстві, набув право на перерахунок пенсії та йому було перераховано розмір пенсії з 01.01.2018 року, виходячи з грошового забезпечення з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку займав позивач на дату звільнення із служби, однак виплачується така пенсія позивача з 1 січня 2018 року в сумі 50 % від нарахованої пенсії. На думку позивача, такі дії є протиправними та такими, що порушують його права. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 18.10.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням сторін.
На заперечення позовних вимог відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву. У відзиві вказано, що відповідач проти заявленого позову заперечує оскільки з 01.01.2018 року позивачу проведено перерахунок пенсії, відповідно до ч.4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку займала особа на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». При цьому, виплата пенсії проводиться відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103, яким встановлено виплату перерахованих підвищених пенсій, зокрема, проводити з 01 січня 2018 року у таких розмірах, зокрема, з 01.01.2018 р. - 50 відсотків, що і здійснюється відповідачем. Отже, представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд позов задоволити з підстав, що зазначені у позові.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила, надала пояснення аналогічні тим, що викладені у відзиві на позовну заяву та просила суд у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши і дослідивши подані документи та матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 проходив службу в органах Міністерства надзвичайних ситуацій та набув право на пенсію за вислугою років.
Судовим розглядом справи встановлено, що позивачу було призначено пенсію за вислугу років, відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Із довідки №723 від 03.04.2018 року, виданої ОСОБА_1 вбачається, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року, розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року за посадою – начальник 2 Держпожежно-рятувальної частини ГУ ДСНС України у Львівській області становить: посадовий оклад 5360,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – підполковник служби ЦЗ 1410,00 грн.; надбавка за вислугу років ((пос.оклад+звання)х%) – 50% - 3385,00 грн.; усього – 10155,00 грн.
12.04.2018 року відповідачем на підставі пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 здійснено з 01.05.2018 року перерахунок пенсії:
-виходячи із сум грошового забезпечення: посадового окладу 5360,00 грн., окладу за військовим званням 1410,00 грн.; надбавки за вислугу років (50%) 3385,00 грн., разом 10155,00 грн.;
- основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення у розмірі 7108,50 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 3420,59 грн. та підвищення 1843,96 грн. – 5264,55 грн.;
- згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року, підвищення складає 3687,91 грн., з них виплачується:
1) з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення 1843,96 грн.;
2) з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення 2765,93 грн.;
3) з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення 3687,91 грн.
Як слідує з наявних в матеріалах справи доказів, позивач 03.08.2018 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про виплату пенсії з урахуванням розміру 80% суми підвищеної пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року та здійснити виплату недоплаченої частини пенсії.
Листом від 30.08.2018 року №3739/Д-20/07.05-06 відповідачем повідомлено позивача, що його пенсійне забезпечення здійснюється, згідно положень ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 року №103, виплата перерахованих, відповідно до пункту 2 цієї Постанови підвищених пенсій проводиться з 01 січня 2018 року у таких розмірах: з 01 січня 2018 р. у таких розмірах, зокрема, з 01.01.2018 р. по 31.12.2018 р. - 50 відсотків, з 01 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків суми підвищення пенсії; з 01 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року. Також вказано, що пенсійне забезпечення позивача здійснюється з додержанням норм та вимог чинного законодавства.
Позивач, не погодившись із такими діями відповідача стосовно виплати тільки частини основного розміру пенсії щомісяця, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Суд зазначає, що спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв’язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону №2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв’язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
При цьому, Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (надалі - Постанова №704), яка набула чинності 01.03.2018 року, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Як вище було зазначено судом, право на перерахунок вже призначеної пенсії визначено положеннями статті 63 Закону України №2262.
При цьому, відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262, в редакції чинній станом на 01.01.2017 року, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв’язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв’язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв’язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
В той же час, як вже вказувалось судом, положеннями Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1 та схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14. Ця постанова набрала чинності з 1 березня 2018 року.
При цьому, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., №77, ст.2374). Виплату перерахованих, відповідно до цієї постанови, підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
З огляду на вищевказане слід дійти висновку, що збільшення грошового забезпечення військовослужбовців, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього військовослужбовця на підставі постанови КМ України від 30.08.2017 року №704.
З аналізу вказаних норм діючого законодавства слід дійти висновку, що відповідно до положень ст.63 Закону України №2262, п.4 Порядку №45, позивач набув право на перерахунок його пенсії у січні 2018 року. При цьому, Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями визначати порядок проведення такого перерахунку, про що свідчить прийняття Порядку №45.
Зі змісту положень п.п.1, 2 постанови Кабінету Міністрів України №103 вбачається, що нею врегульовано строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку.
У зв’язку з зазначеним суд наголошує, що питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії».
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018 року, із урахуванням вже виплачених сум, визначатися безпосередньо положеннями Закону №2262, а отже, підпадає під дію ст.1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності» і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, з огляду на обставини того, що позивач отримав право на вказані суми виплат, що до прийняття постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року було передбачено положеннями Закону №2262.
Вказані обставини свідчать про те, що невиплата вказаних належних позивачу сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.
Зазначена правова позиція, викладена і в рішенні ЄСПЛ у справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.06.2014 року (за заявою №68385/10 та №71378/10), відповідно до якої, якщо суть вимоги особи пов’язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є чинним Закон, який передбачає таке право, або є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.
Враховуючи наведене наявні підстави вважати, що у позивача наявні «законні сподівання», оскільки останній отримав право на перерахунок пенсії, відповідно до Закону у січні 2018 року, а Постанова №103 була прийнята 21.02.2018 року та набула чинності 24.02.2018 року.
При цьому, суд зазначає, що друге речення першого пункту ст.1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності», яке дозволяє позбавити майна лише «на умовах, передбачених законом», а другий пункт зазначає, що держава має право здійснювати контроль за використанням майном шляхом введення в дію «законів» не поширюється на спірні правовідносини, оскільки втручання у право позивача не може бути визнано таким, що відповідає закону.
Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач мав «законні сподівання» отримати пенсію у збільшеному розмірі після перерахунку її розміру, що свідчить про те, що обмеження щодо строків та розмірів виплати сум доплати до пенсії за 2018-2019 роки, передбачені Постановою №103, не можуть бути застосовані в даному випадку.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання протиправною дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яка полягає у зменшенні розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати 50% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, починаючи з 01.01.2018 року.
Водночас, враховуючи обставини справи та з огляду на наявність порушень прав позивача, суд приходить до висновку, що належним способом захисту прав позивача є задоволення позовних вимог про зобов’язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі, який обчислено з урахуванням 80 відсотків суми грошового забезпечення з 01.03.2018 року.
Стосовно вимоги позивача щодо зобов’язання відповідача здійснити виплату суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року, суд зазначає наступне.
Порядок виплати пенсії за минулий час врегульовано положеннями ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до приписів ч.1 вищевказаної статті, нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.
При цьому, згідно ч.2 вище вказаної статті нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З огляду на вищевказані норми суд зазначає, що законодавством про пенсійне забезпечення не передбачено виплати пенсії належної позивачу частинами, а отже належним виконанням судового рішення у даному випадку є саме виплата перерахованої суми пенсії належної позивачу однією сумою.
У зв’язку з вищезазначеним суд зазначає, що належним способом захисту прав позивача є зобов’язання відповідача здійснити виплату позивачу суму недоплаченої частини основного розміру пенсії з 01 січня 2018 року.
В силу вимог ст.22 Конституції України, конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ст.64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.
Отже, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку про задоволення позову.
Щодо судових витрат, то такі, у відповідності до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають поверненню позивачу.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов’язання до вчинення дій задоволити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виплати перерахованого та виплати пенсії в подальшому, з врахуванням розміру 80 відсотків відповідної суми грошового забезпечення з 01.01.2018 року.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію, з врахуванням розміру 80 відсотків відповідної суми грошового забезпечення з 01.03.2018 року.
Присудити на користь ОСОБА_1 (79066, м.Львів, вул.Залізнична, 7м/6; РНОКПП НОМЕР_1) витрати по сплаті судового збору у сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м.Львів, вул.Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 13 листопада 2018 року.