Рішення № 77790237, 13.11.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2018
Номер справи
0640/4695/18
Номер документу
77790237
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2018 року м. Житомир справа № 0640/4695/18

категорія 10.3.3

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Семенюка М.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради про зобов'язання провести нарахування та виплату допомоги при народженні дитини,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні ІНФОРМАЦІЯ_2 дитини - ОСОБА_2 (свідоцтво про народження № НОМЕР_3 від 28.03.2017) у розмірі встановленому законодавством на час народження дитини.

В обґрунтування позову зазначає, що пропущення однорічного строку для звернення за допомогою при народженні дитини до відповідача відбулося з поважних причин, зокрема через складні життєві обставини: тривале перебування на тимчасово окупованій території, яке не залежало від їх волі, складнощі з переїздом з Луганської області до м. Житомир.

Ухвалою від 22.10.2018 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач надав письмовий відзив (а.с. 23) в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог з тих підстав, що оскільки ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2, то право на призначення державної соціальної допомоги при народженні дитини гр. ОСОБА_1 в серпні 2018 року вже було втрачено.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 6-7).

ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Луганськ (смт. Георгіївка) позивачка народила доньку ОСОБА_2 (а.с. 9, 27).

Свідоцтво про народження дитини було видано 28.03.2017.

З довідок від 21.08.2018 № 1534 (а.с. 10) та № 0000601640 (а.с. 11) про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи вбачається, що позивач та її донька в серпні 2018 року перемістилися з смт. Георгіївка, Лутугинського району, Луганської області (тимчасово непідконтрольній території України) до м. Житомира.

Після чого ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради за отриманням допомоги при народженні дитини.

За результатами розгляду заяви, Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради листом від 28.08.2018 № К-257 (а.с. 12) повідомив позивачу про відмову у призначенні та виплати допомоги при народженні дитини з посиланням на те, що остання звернулася з пропуском 12-ти місячного строку з дня народження дитини, для подання такого звернення.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.

Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про охорону дитинства» з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім'ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначені види державної допомоги сім'ям з дітьми, зокрема, допомога при народженні дитини.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.

Згідно із частиною 7 статті 11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.

Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, також встановлено, що допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем пропущено строк звернення за призначенням допомоги при народженні дитини.

Однак, суд зазначає, що позивач з об'єктивних причин не мала змоги звернутися до відповідача з відповідною заявою, оскільки всупереч своїй волі змушена була змінювати місце проживання внаслідок проведення на сході України бойових дій, народження дитини на тимчасово непідконтрольній території України 16.10.2016, отримання свідоцтва про народження дитини українського зразка лише 28.03.2017, переїзд на постійне місце проживання до м. Житомир у серпні 2018 року, де і отримала статус внутрішньо переміщеної особи.

Варто зауважити, що позивачкою заявлений позов фактично в інтересах дитини для її належного матеріального забезпечення.

Відповідно до частини 7 статті 7 Сімейного Кодексу України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно пункту 1 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року (в редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року), яку ратифіковано Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII, в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється як найкращому забезпеченню інтересів дитини.

Допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 14 лютого 2018 року у справі №591/610/16-а та від 2 жовтня 2018 року у справі № 495/3711/17, від 23 жовтня 2018 року у справі № 161/69/17, а згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Керуючись принципом верховенства права, суд вважає за необхідне зазначити, що з урахуванням інтересів дитини та обставин, зазначених вище, позивач має право на звернення до органу соціального захисту населення за призначенням допомоги при народженні дитини та отримання цієї допомоги, враховуючи поважність причин пропуску строку такого звернення.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, номер НОМЕР_2) до Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (вул. Перемоги, 55, м. Житомир, 10003, код 42103456), задовольнити.

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Богунського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 допомогу при народженні доньки - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, у розмірі, передбаченому законодавством України .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Семенюк