Ухвала суду № 77789844, 09.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2018
Номер справи
320/5972/18
Номер документу
77789844
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про відмову в забезпеченні позову

09 листопада 2018 року 320/5972/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши матеріали заяви Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» про забезпечення позову,

ВСТАНОВИВ:

08 листопада 2018 року до Київського окружного адміністративного суду звернулось Приватне акціонерне товариство «Укргазбуд» з заявою про забезпечення позову в якій просить суд:

1) зупинити виконавче провадження № 53800194 від 19.04.2017 р. в межах зведеного ВП41282446 , за яким стягувачем є Броварське об'єднане управленні ПФ України на суму 1028371,21 грн. до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі;

2) зобов'язати Державного виконавця Бендика Д.М. винести постанову про зупинення вчинення виконавчих дій в порядку ч. 2 ст. 34 Закону України "Про виконавче провадження" та повідомити про прийняте рішення Організатора торгів у відповідності до абз. 8 п. 1 розділу 10 Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2831/5;

3) заборонити Броварському МВДВС ГТУЮ у Київській області вчиняти будь-які дії, спрямовані на відчуження (продаж, реалізацію) ЦМК, який належить ПрАТ «Укргазбуд» на праві приватної власності та знаходиться за адресою м. Бориспіль, вул. Калмикова Михайла (колишня Тельмана), 12, площею 11896.60 м2;

4) зупинити реалізацію з прилюдних торгів майна боржника ПрАТ «Укргазбуд», а саме ЦМК, який належить ПрАТ «Укргазбуд» на праві приватної власності та знаходиться за адресою м. Бориспіль, вул. Калмикова Михайла (колишня Тельмана), 12, площею 11896.60 м2, через Систему електронних торгів арештованим майном (номер лоту 308148 ) до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі;

5) заборонити іншим особам, а саме спеціалізованими організаціями (зокрема ДП «СЕТАМ», код ЄДРПОУ 39958500, вулиця Стрілецька, 4-6, Київ, 02000) вчиняти дії, спрямовані на відчуження (реалізацію) майна що стосуються предмету спору - ЦМК, який належить ПрАТ «Укргазбуд» на праві приватної власності.

В обґрунтування доводів вказаної заяви позивач зазначив, що 12.10.2018 йому стало відомо про виставлення на публічні торги належного ПрАТ «Укргазбуд» на праві приватної власності ЦМК (знаходиться за адресою м. Бориспіль, вул. Калмикова Михайла (колишня Тельмана), 12, площею 11896.60 м2), який був описаний Броварським МВДВС ГТУЮ у Київській області.

18.10.2018 позивач ознайомився зі звітом про оцінку вказаного майна та вирішив оскаржити результати цієї оцінки в судовому порядку, оскільки на його думку Броварським МВДВС ГТУЮ у Київській області порушено порядок проведення стягнення з юридичної особи, визначений чинним законодавством, результати оцінки є значно заниженими, а вартість майна, переданого на реалізацію - значно переважає суму боргу за виконавчим провадженням.

Водночас, оскільки на думку позивача, оскарження в судовому порядку результатів визначення вартості чи оцінки майна не зупиняє дії щодо передачі цього майна на реалізацію та враховуючи, що на даний час Броварським МВ ДВС ГТУЮ у Київській області здійснюються спроби продати (реалізувати) зазначене майно підприємства на відкритих торгах 12.11.2018 через ДП «СЕТАМ», ПрАТ «Укргазбуд» вважає, що в разі невжиття заходів забезпечення позову буде завдано шкоду законним правам та інтересам позивача, а також інтересам інших кредиторів підприємства.

У вказаній заяві позивач також зазначає, що передача (реалізація) майна третім особам до вирішення спору в суді буде грубим втручанням у господарську діяльність юридичної особи та фактично паралізує господарську діяльність підприємства.

Крім того, на думку позивача, невжиття заходів забезпечення істотно ускладнить розгляд спору і зробить неможливим відновлення порушених прав власності, гарантованих Конституцією України, а також призведе до банкрутства підприємства через втрату основних засобів виробництва.

Розглянувши заяву про забезпечння позову, суд дійшов висновку, що вона задоволенню не підлягає з таких підстав.

Відповідно до частин першої та другої статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Згідно з вимогами частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.

При цьому, частиною другою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України передбачений вичерпний перелік підстав для вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, а суд повинен, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи існує хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосування заходів забезпечення позову завдати більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Частиною 1 статті 152 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити, зокрема, обґрунтування необхідності забезпечення позову, а також захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності.

З аналізу наведеної норми вбачається, що обов'язковою передумовою вжиття заходів забезпечення позову є обґрунтованість відповідних вимог сторони, в тому числі й з зазначенням очевидних ознак протиправності оскаржуваних рішення, дії або бездіяльності, очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам останньої, неможливості у подальшому без вжиття таких заходів відновлення прав особи та обов'язковим поданням доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу забезпечення позову. При цьому, ознаки протиправності повинні бути пов'язані саме з порушеними правами, свободами чи інтересами.

У свою чергу, відповідно до вимог пункту 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 06.03.2008 року "Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ" в ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

Суд зауважує, що принцип рівності сторін - один із складників концепції справедливого судового розгляду та передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом (рішення ЄСПЛ, серед інших рішень та mutatis mutandis, "Кресс проти Франції" (Kress v. France), [GC], № 39594/98, п. 72, ECHR 2001-VI; "Ф.С.Б. проти Італії" (F.C.B. v. Italy) від 28 серпня 1991 року, Серія A № 208-B, п. 33; "Т. проти Італії" (Т. v. Italy) від 12 жовтня 1992 року, Серія A № 245-C, п. 26; та "Кайя проти Австрії" (Kaya v. Austria), № 54698/00, п. 28, від 8 червня 2006 року).

Згідно Рекомендації N R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Міністрів Ради Європи 13 вересня 1989 року рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта.

Таким чином, з наведеного вбачається, що суд, розглядаючи заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, з огляду на докази, надані заявником для підтвердження своїх вимог, має пересвідчитись, зокрема, у тому, що існує дійсна і реальна загроза невиконання рішення суду чи суттєва перешкода у такому виконанні, позов слід забезпечити саме у такий спосіб, про який просить позивач, а не якимось менш обмежувальним у правах способом для відповідача, такий спосіб є співмірним обсягу позовних вимог, позивач має легітимну мету забезпечити саме захист своїх прав та інтересів від неправомірних дій відповідача, а не завдати шкоди правам та інтересам відповідача.

Крім того, вирішуючи питання про вжиття заходів забезпечення позову суд повинен здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності їх вжиття з урахуванням: розумності, обґрунтованості та адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом забезпечення позову та його предметом; ймовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у разі невжиття заходів забезпечення позову; запобігання порушенню охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками судового процесу, у разі вжиття заходів забезпечення позову.

Основним завданням процесуальних норм, які регламентують вжиття судом заходів забезпечення позову, є досягнення балансу між правом позивача на захист свого порушеного права та правом відповідача заперечувати проти адресованих йому вимог у будь-який дозволений законом спосіб.

Суд також зазначає, що забезпечення адміністративного позову є крайнім заходом, вжиття якого можливе виключно за наявності підстав вважати, що рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень є очевидно протиправними.

Отже, метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Водночас, як вбачається зі змісту заяви забезпечення позову та доданих до неї документів, позивач дізнався про порушення своїх прав у жовтні 2018 року. Разом з цим, жодних доказів на підтвердження звернення до суду про оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, зокрема, звіту про оцінку майна, яке належить ПрАТ «Укргазбуд» на праві приватної власності, заявник до суду не надав.

Суд звертає увагу, що у даному випадку така обов'язкова умова для забезпечення адміністративного позову, як "наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення", може бути виявлена судом тільки на підставі з'ясування фактичних обставин справи, а також оцінки належності, допустимості і достовірності як кожного доказу окремо, так і достатності та взаємного зв'язку наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності.

Тобто, на даному етапі суд позбавлений можливості встановити наявність очевидних ознак протиправності оскаржуваного рішення. Крім того, встановлення ознак протиправності оскаржуваного рішення є фактично вирішенням адміністративного спору по суті, враховуючи предмет позову, що є неприпустимим на даній стадії судового процесу.

Суд також наголошує, що відповідно до приписів чинного законодавства, у випадку звернення сторони з вимогою про забезпечення позову, заявник повинен обґрунтувати причини звернення із такою вимогою. З цією метою обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

Водночас, як встановлено судом, позивачем не наведено та не надано жодних доказів існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди його правам та інтересам до ухвалення рішення у адміністративній справі (яка на даний час навіть не існує).

При цьому, приписами частини 3 статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що не допускається забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке не є предметом оскарження в адміністративній справі, або встановлення заборони або обов'язку вчиняти дії, що випливають з такого рішення.

Як вбачається зі змісту прохальної частини заяви про забезпечення позову, заявник просить суд зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень, яке на даний час не є предметом оскарження в адміністративній справі, а також заборони та зобов'язати вчиняти дії, що випливають з такого рішення, що з урахуванням наведеної норми є неприпустимим.

Вживаючи заходів забезпечення позову у вказані заявником способи до вирішення справи по суті (до встановлення протиправності або правомірності прийняття оскаржуваних рішень), суд фактично усуне всі наслідки, які на його підставі були застосовані до позивача, що у даному випадку є неприпустимим, оскільки порушує принцип рівності сторін, регламентований статтею 8 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з цим, суд враховує, що застосування такого заходу зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень, яке на даний час не є предметом оскарження в адміністративній справі суперечить сутності та змісту зазначеного рішення, а також меті, з якою його було прийнято.

Крім того, суд також зауважує, що у даному випадку є неможливим також оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позивач не довів необхідність вжиття відповідних заходів з урахуванням приписів частини 2 статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому у суду відсутні законні підстави для ухвалення судового рішення про забезпечення позову у спосіб, заявлений позивачем.

Таким чином, судом встановлено, що заява про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову є безпідставною та задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 150-154, 243, 248 Кодексу адмінітсративного судочинства України

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні заяви Приватного акціонерного товариства «Укргазбуд» про забезпечення адміністративного позову, - відмовити.

2. Копію ухвали надіслати позивачу.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженнні, набирає законної сили з моменту її підписання.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.