Рішення № 77789772, 08.11.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2018
Номер справи
810/3995/18
Номер документу
77789772
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2018 року №810/3995/18

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа - Броварське міське споживче товариство про визнання протиправним та скасування рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, третя особа - Броварське міське споживче товариство, в якому просить:

- визнати неправомірним та скасувати рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 22.05.2017 за №58 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком;

- зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком, періоди його роботи вантажником Броварського міського споживчого товариства з 18.07.1972 по 30.12.1999, що становить 27 років 05 місяців 13 днів.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії та надав документи, що підтверджують наявність трудового стажу період з 18.07.1972 по 30.12.1999, однак відповідач спірним рішенням протиправно відмовив у призначенні такої пенсії та врахуванні вказаного періоду до загального стажу роботи, що дає право на її призначення.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.08.2018 відкрито спрощене провадження в даній адміністративній справі та призначено судове засідання на 25.09.2018.

Заперечуючи проти позову в письмовому відзиві відповідач просив суд відмовити в його задоволенні та зазначив, що на момент звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії позивачем не було надано документів на підтвердження наявності встановленого нормами чинного законодавства страхового стажу необхідного для призначення пенсії, що на думку відповідача свідчить про правомірність прийнятого рішення про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із неможливістю підтвердити наявність достатнього трудового стажу на підставі поданих документів.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2018 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Позивач звернувся із заявою до відповідача про призначення пенсії та подав довідку Броварського споживчого товариства від 16.02.2017 за №2 04 за підписом голови правління Броварського міського споживчого товариства ОСОБА_2 про те, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно працював вантажником Броварського міського споживчого товариства з 18.07.1972 року (розпорядження № 368 від 18.07.1972) по 30.12.1999 року (розпорядження № 659 від 30.12.1999). Одночасно представнику заявника під час ознайомлення з пенсійною справою за заявою № 232/7 від 07.03.2018 стало відомо, що у справі є довідка про втрату первинних документів Броварського міського споживчого товариства.

Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області розглянуло заяву від 22 лютого 2017 року ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2, щодо призначення йому пенсії за віком, та прийняла рішення від 22.05.2017 за №58, з якого слідує наступне.

Відповідно до п.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та при наявності страхового стажу не менше 15 років.

Відповідно до «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637. основі документом, що підтверджує трудовий стаж є трудова книжка. У цих випадках, якщо трудовій книжці відсутні відомості для підтвердження трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств або їх правонаступників встановленого зразка.

Для підтвердження трудового стажу за відсутності трудової книжки заявником надано довідку № 47 від 23.02 2017, видану Броварським об'єднаним міським військовим комісаріатом Київської області, згідно з якою стаж становить 2 роки 1 міс. 09 днів. Також була надана довідка № 04 від 16.02.1917 видана Центральною спілкою споживчих товариств «Броварське міське споживче товариство» за період роботи 18.07.1972 по 30.12.1999, що становить 27років 05 місяців 13 днів. Так як виник сумніви достовірності виданої довідки було прийнято рішення про перевірку факту роботи на підставі виданої довідки. В подальшому було з'ясовано про неможливість провести перевірку, оскільки директор відмовився надати документи, та в телефоні розмові повідомив про крадіжку документів підприємства. Управлінням було направлено лист начальнику Броварського відділу поліції ГУ НП в Київській області. На неодноразові виклики з проханням з'явитися до управління заявник не відреагував. Станом на сьогоднішній день факт роботи не підтвердився.

Виходячи і вищезазначеного позивачу відмовлено призначенні пенсії оскільки страховий стаж складає 2 роки 1 місяць 09 днів. Відповідач також повідомив, що позивач може звернутися до Управління соціального захисту населення для оформлення державної соціальної допомоги особам, які не мають право на пенсію.

Окрім того, відповідач роз'яснив, що відповідно до статті 105 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», заявник має право на оскарження рішення управління про відмову до головного управління ГІФУ у Київській області, а також у судовому порядку.

Не погоджуючись із спірним рішення відповідача та вважаючи його протиправним, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами спору, суд вважає за необхідне звернути увагу на наступні обставини справи та норми законодавства.

Відповідно до п.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та при наявності страхового стажу не менше 15 років.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1.

До заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи:

1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, с трудова книжка.

Позивач позбавлений можливості надати документи (трудову книжку, профспілковий квиток) для підтвердження стажу роботу, оскільки всі документи втрачені під час пожежі в оселі за місцем його проживання, що підтверджено відповідним актом від 25.01.2018 року.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок №637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 Порядку № 637 встановлено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Позивачем для підтвердження трудового стажу за відсутності трудової книжки надано довідку № 47 від 23.02.2017 року видану Броварським об’єднаним міським військовим комісаріатом Київської області, згідно з якою стаж становить 2 роки 1 місяць 09 днів. Також була надана довідка № 04 від 16.02.2017 року видана Центральною спілкою споживчих товариств «Броварське міське споживче товариство» за період роботи з 18.07.1972 року по 30.12.1999 рік, що становить 27 років 05 місяців 13 днів.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення в тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Так. як виникли сумніви достовірності виданої довідки № 04 від 16.02.2017 було прийнято рішення про перевірку факту роботи на підставі виданої довідки.

В подальшому було з'ясовано про неможливість провести перевірку, оскільки директор відмовився надавати документи та в телефонній розмові повідомив про крадіжку документів підприємства. Управлінням було направлено лист від 17.05.2017 року № 5270/10 начальнику Броварського відділу поліції ГУ НП у Київській області. На який управління отримало повідомлення та підтвердження того, що у 2013 році до Броварського міського відділу ГУМВС України у Київській області звертався із заявою про крадіжку директор Броварського міського споживчого товариства щодо втрати документів вищевказаного підприємства. Не одноразово викликали з проханням з'явитися позивача до управління, але він не відреагував.

За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Частиною першою статті 24 Закону № 1058-ІV встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до п. 1 статті 16 Закону України № 1058, п. 7 абзацу 3 Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 року № 794, розділу III Положення про Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1. Відповідно ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок, позивач не являєтесь застрахованою особою, так як будь-які відомості щодо нього, про сплату його страхових внесків відсутні взагалі.

Враховуючи, що на момент звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії позивачем не було надано документів на підтвердження наявності встановленого нормами чинного законодавства страхового стажу необхідного для призначення пенсії, управління дійшло до вірного висновку про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 у зв'язку із неможливістю підтвердити наявність достатнього трудового стажу на підставі поданих документів.

Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку, що Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Київській області правомірно відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1 оскільки, підтверджений страховий стаж складає 2 роки 1 місяць 09 днів.

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно із статтею 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (частина 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи викладене та те, що відповідачем доведено правомірність рішення Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області від 22.05.2017 за №58 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необгрунтованими та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Терлецька О.О.