
Справа № 393/643/17
пров. 6-а/393/1/18
УХВАЛА
09 листопада 2018 року смт. Новгородка
Новгородківський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Рачкелюка Ю.В.,
за участі секретаря судових засідань ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Новгородка заяву головного державного виконавця відділу ПВР УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області ОСОБА_2, боржник: Головне управління ПФУ в Кіровоградській області, стягувач: ОСОБА_3 про заміну способу і порядку виконання рішення,
В С Т А Н О В И В:
Головний державний виконавець відділу ПВР УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області ОСОБА_2 звернувся з вищевказаною заявою, мотивуючи її тим, що на виконанні в відділі примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області перебуває виконавчий лист №393/643/17 від 20.03.2018 р. Новгородківського районного суду Кіровоградської області, яким зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268", починаючи з 01.01.2016 року. Державним виконавцем на підставі заяви стягувача від 11.05.2018 р. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої направлено сторонам. На адресу боржника - ГУ ПФУ в Кіровоградській області відділом примусового виконання 11.05.2018 р. рекомендованим листом з повідомленням про вручення, направлено постанову про відкриття виконавчого провадження від 11.05.2018 р., яку отримано боржником 14.05.2018р. На виконання рішення суду боржником 24.05.2018 р. до відділу примусового виконання рішень надано листа від 24.05.2018 р. з додатками, згідно якого Головним управлінням ПФУ в Кіровоградській області проведено розрахунок пенсії ОСОБА_3 та нараховано доплату в сумі 48 685,79 грн., з урахуванням раніше виплачених сум за період 01.01.2016 р. по 31.07.2017 р. Доплату за період з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. в сумі 15 775,56 грн. перераховано на користь стягувача на виконання рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 р., справа № 393/435/17 (2-а/393/11/17). Крім того, боржником зазначено, що відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року обчислюється станом на 1 січня 2018 року та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
-з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року;
-з 01.01.2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 % різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого вищезазначеного пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.12.2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Таким чином, доплату до пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.07.2017 року ОСОБА_3 отримає на умовах та в порядку, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103. Тобто, боржник відмовляється сплатити заборгованість за 2016-2017 роки, відстрочивши і розстрочивши виплати упродовж 2 років на підставі вищевказаного нормативно-правового акту.
Зазначені вище обставини роблять неможливим виконання рішення суду у визначений ним спосіб. А отже, з метою усунення обставин, що ускладнюють виконання вище зазначеного рішення суду, недопущення порушення строків здійснення виконавчого провадження й забезпечення належного виконання зазначеного рішення суду та керуючись ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження», ст. 378 КАС України, державний виконавець звертається до суду із поданням про зміну способу і порядку виконання рішення суду, на підставі якого видано даний виконавчий документ, шляхом стягнення з боржника на користь стягувача нарахованих коштів, з метою подальшого виконання рішення суду органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Головне управління ПФУ в Кіровоградській області надіслало до суду 24.10.2018 року заперечення щодо задоволення даної заяви. Мотивуючи його тим, що пенсія перерахована, а заборгованість буде виплачуватися упродовж 2019-2020 років у порядку, який встановлено Урядом України. На думку боржника, заборгованість не можна виплатити зараз, бо відсутнє відповідне бюджетне призначення у Державному бюджеті України. Крім того, подали клопотання про розгляд заяви за відсутності їх представника.
Сторони виконавчого провадження та державний виконавець до суду не з'явилися, будучи належним чином повідомлені про час і місце розгляду заяви, їх неявка не перешкоджає судовому розгляду відповідно до ч. 2 статті 378 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про задоволення заяви з таких підстав.
Встановлені факти і обставини справи, що стали підставами звернення до суду.
Так, 31 січня 2018 року Новгородківський районний суд Кіровоградської області прийняв рішення, яким зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії ОСОБА_3, відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268", починаючи з 01.01.2016 року.
Рішення суду не оскаржувалось в апеляційному порядку.
Виконавче провадження відкрито 11 травня 2018 року та направлено на адресу боржника – ГУ ПФУ в Кіровоградській області постанову про відкриття виконавчого провадження, яку отримано останніми 14.05.2018 року.
На виконання рішення суду боржником 24.05.2018 року до відділу примусового виконання рішень надано листа від 24.05.2018 року з додатками, згідно якого ГУ ПФУ в Кіровоградській області проведено розрахунок пенсії ОСОБА_3 та нараховано доплату в сумі 48685,79 грн., з урахуванням раніше виплачених сум за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року. Доплату за період з 01.08.2017 р. по 31.01.2018 р. в сумі 15 775, 56 грн. перераховано на користь стягувача на виконання рішення Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 30.11.2017 р., по справі №393/435/17.
Щодо невиплачених сум стягувачу, то ГУ ПФУ в Кіровоградській області повідомило, що борг буде сплачуватись упродовж 2019- 2020 років на умовах та порядку, які встановленні Постановою Уряду України від 21 лютого 2018 року №103 (далі - Постанова).
Зазначені вище обставини роблять неможливим виконання рішення суду у визначений спосіб. А тому, державний виконавець звернувся до суду з заявою 08.08.2018 року.
Юридична оцінка, встановлених судом, фактів і обставин справи.
Перш за все, відповідно до приписів частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом) встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Отже, з заявою про зміну способу і порядку виконання судового рішення може звернутися державний виконавець у випадках, які встановлені законом.
Такий випадок передбачено приписами статті 7 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", який набрав чинності з 01 січня 2013 року (далі - Закон).
Цією нормою права встановлено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа здійснюється в порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження" з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Отже, звернення до суду є обов'язком державного виконавця, який виникає через два місяці з дня відкриття виконавчого провадження за умови, що рішення суду не виконане, а стягувач не чинить перешкоди провадженню виконавчих дій.
Виконання згаданого обов’язку не пов'язане з наявністю інших причин.
У даному випадку пенсія підпадає під поняття "майно", рішення суду, яке виконував державний виконавець, носить зобов'язальний характер стосовно державного органу, стягувач не чинив перешкод, звернення до суду мало місце з дотриманням строку, що встановлений приписами статті 7 Закону.
Підсумовуючи, суд зробив висновок що заяву державного виконавця належить розглянути по суті.
Суд зобов'язав ГУ ПФУ в Кіровоградській області перерахувати пенсію ОСОБА_3, починаючи з 01.01. 2016 року, і сплатити заборгованість, у тому числі за період зі згаданої дати до 31 грудня 2017 року. Суд не встановлював часткові розміри і періодичність сплати заборгованості. А тому, кошти повинні бути сплачені Управлінням одним або декількома платежами упродовж короткого періоду часу після набрання рішенням суду законної сили (упродовж декількох днів).
Варто звернути увагу, що несвоєчасна виплата пенсії або не у повному розмірі може мати місце з двох причин. З вини пенсіонера та Пенсійного фонду України. Приписами статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено порядок сплати заборгованості з пенсії у згаданих двох випадках. Так, цією нормою права визначено, що нараховані суми-пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але своєчасно не отримав з власної вини, виплачуються за минулий час, але не більш як за три роки до дня звернення за отриманням пенсії. У цьому разі частина суми недоотриманої пенсії, але не більш як за 12 місяців, виплачується одночасно, а решта суми виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії. Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Отже, у випадку, коли заборгованість з виплати пенсії виникла з вини державного органу, то графік її погашення не складається. Якщо не складається, то треба розуміти, що вона сплачується негайно.
У даній справі заборгованість виникла з вини держави.
Прийнявши Постанову, якою відстрочив і розстрочив сплату заборгованості з пенсії перед працівниками органів внутрішніх справ, Уряд України втрутився в правове регулювання суспільних відносин, яке здійснювалось на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Таким чином, Постанова не відповідає Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Це ж виключає можливість її застосування судом під час вирішення заяви державного виконавця відповідно до приписів частини 3 статті 7 КАС України.
Слід зазначити, що, прийнявши Постанову, Уряд України переслідував мету і відстрочити та розстрочити виконання судових рішень, які прийняті на користь пенсіонерів органів внутрішніх справ.
Однак, відповідно до приписів частини 1 статті 378 КАС України відстрочити чи розстрочити виконання судового рішення може тільки суд, а не суб'єкт владних повноважень.
ГУ ПФУ в Кіровоградській області не зверталося з таким зверненням до суду.
У запереченнях боржник звертає увагу суду на правовий висновок Верховного Суду України, який знайшов відображення у постанові від 28 жовтня 2008 року (№21 -739во08).
Верховний Суд України, переглядаючи рішення судів про стягнення коштів з територіального органу Пенсійного фонду України, зробив такий висновок.
З огляду на положення статей 21,105,162 КАС України адміністративний позов може містити вимоги щодо визнання незаконними рішення, дії чи бездіяльності відповідача, зобов’язання його вчинити певні дії, відшкодувати шкоду, заподіяну незаконними рішенням, дією або бездіяльністю. Встановивши, що відповідачі порушили норми права, які регулюють спірні правовідносини, адміністративний суд повинен був визнати такі дії незаконними і зобов'язати відповідачів провести нарахування та виплату належних сум відповідно до закону, а не ухвалювати рішення про стягнення конкретних сум".
Цей висновок не може впливати на вирішення спірних правовідносин, оскільки у даному випадку не вирішувався позов і суд застосовував Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", котрий набрав чинності з 01 січня 2013 року.
Підсумовуючи, суд зробив висновок про задоволення заяви державного виконавця.
На підставі викладеного, керуючись ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Заяву головного державного виконавця відділу ПВР УДВС ГТУЮ у Кіровоградській області ОСОБА_2 про заміну способу і порядку виконання рішення – задовольнити.
Змінити спосіб і порядок виконання рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист №393/643/17 від 20.03.2018 р. Новгородківського районного суду Кіровоградської області про зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_3 перерахунок та виплату недоплаченої пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» №947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року №268», починаючи з 01.01.2016 року, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_3 коштів в сумі 48 685, 79 грн., які нараховано за період з 01.01.2016 р. по 31.07.2017 р.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 15-ти денний строк з дня її проголошення.
Копію ухвали направити сторонам.
Суддя Ю. РАЧКЕЛЮК