
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2018 р. м. Чернівці Справа № 824/238/18-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Григораша В.О., розглянувши в письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022) про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Чернівецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) з такими позовними вимогами:
1) визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (відповідач) у призначенні пенсії на пільгових умовах від 27.11.2017 року №23185/25;
2) зобов'язати відповідача прийняти рішення, яким зарахувати період роботи, що зараховується до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаж роботи в період з 01.03.1995 року по 22.11.2005 року в ДП "Хотинське лісове господарство";
3) зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 23.10.2017 року.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено її до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження на 10.04.2018 року.
В судовому засіданні призначеному на 10.04.2018 року судом оголошено перерву до 19.04.2018 року.
Судове засідання призначене на 19.04.2018 року відкладено на 08.05.2018 року, у зв'язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному
В судовому засіданні призначеному на 08.05.2018 року судом оголошено перерву до 17.05.2018 року.
В судове засідання призначене на 17.05.2018 року сторони не з'явились, проте подали до суду клопотання про розгляд справи без їх участі у порядку письмового провадження.
Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Відповідно до ч. 9 ст. 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказував на те, що він працював повний робочий день у Державному підприємстві Хотинський держлісгосп в період з 16.11.1982 року по 22.11.2005 року та з 08.12.2015 року по 23.10.2017 року, а саме:
з 16.11.1982 року - прийнятий станочником 2 розряду Клішківського лісопункту;
з 26.09.1988 року - присвоєно 4 розряд станочника;
з 15.11.1989 року - присвоєно 3 розряд кочегара;
з 15.11.1989 року - переведений кочегаром (машиністом) 3 розряду Клішківського лісопункту;
з 17.01.1990 року - переведений станочником 4 розряду Клішківського лісопункту;
з 01.03.1995 року - переведений пилоточем 5 розряду Клішківського лісопункту;
з 10.09.2001 року - присвоєно суміжну професію стропальник 2 розряду;
з 21.10.2002 року - переведений верстатником 4 розряду Клішківського лісопункт;
з 10.02.2003 року - переведений пилоточем 5 розряду Клішківського лісопункту;
з 22.11.2005 року - звільнений за власним бажанням, відповідно до ст. 38 КЗпП України;
з 08.12.2015 року - прийнятий заточувальником, зайнятим на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів і інструментів абразивними кругами сухим способом 4 розряду Клішківського ЛПЦ;
23.10.2017 року - звільнено за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до ст. 38 КЗпП України. Зазначенні дані відображенні в уточнюючій довідці виданій ДП "Хотинське лісове господарство" за №705 від 06.11.2017 року.
Також, в даній довідці зазначено, те, що на підставі наказу № 149-ос від 23.10.2017 року в накази від 17.03.1995 року № 38, від 10.09.2001 року № 214, від 18.10.2002 року № 311, від 10.02.2003 року № 38 та від 24.11.2005 року № 307 внесено зміни з метою приведення у відповідність назви професії до Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно особової картки № Т-2 у відпустці без збереження заробітної плати за власним бажанням, по сімейним обставинам за весь час роботи позивач перебував в наступні періоди:
- 2 р.д. 11.-12.08.1994 року, наказ №673;
- 7 р.д. 19.10.-31.10.1994 року, наказ 898;
- 2 р.д. 12-13.04.1995 року, наказ №248;
- 6 р.д. 07.-12.10.1996 року, наказ №938;
- 4 р.д. 24.02.-27.02.1998 року, наказ №47.
Зокрема, професія заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом, передбачена п. 2151200а-1753а Списку №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, п. 14.12а-3е Списку №2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 п. 14,12 Списку № 2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461, дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Також, позивач навчався в Івано-Франківській лісотехнічній школі по професії заточник деревообробного інструменту в період з 01.09.1993 року по 30.12.1993 року (4 місяці).
Його загальний трудовий стаж становить 38 років 6 місяців 20 днів, з них, що дає право на пільгову пенсію, становить 12 років 10 місяців 8 днів, тому відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення" позивач має право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно довідки від 23.10.2017 року №629 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу зараховано періоди роботи з 08.12.2015 року по 01.12.2016 року та з 30.12.2016 року по 23.10.2017 року.
Період роботи з 01.03.1995 року по 22.11.2005 року в ДП "Хотинське лісове господарство" не враховані до пільгового стажу, оскільки згідно наказу "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" від 02.12.2011 року №193 та висновку Державної експертизи умов праці Чернівецької області щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці Державним підприємством "Хотинське лісове господарство" від 16.03.2012 року №2/05-24 посаду заточувальника, зайнятому на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішковецькому лісопромисловому цеху підтверджено право вперше.
Таким чином, стаж роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці становить 1 рік 9 місяців 18 днів, а загальний стаж 38 років 6 місяців 20 днів, що не відповідає нормам пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позивачем було подано трудову книжку, про роботу на підприємстві, а також відповідно до 20 Порядку підтвердження трудового стажу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 надано уточнюючу довідку №705 від 06.11.2017 року про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них виданою ДП "Хотинське лісове господарство", підприємством, де позивач проводив свою трудову діяльність, яка дає позивачу право на вихід на пенсію на пільгових умовах.
Зазначена довідка, яка була подана позивачем до Хотинського Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, є підтверджуючою підставою про періоди роботи із шкідливими та важкими умовами праці, що дають право на призначення пільгової пенсії.
Але незважаючи на зазначенні дані, позивачу було відмовлено у призначенні даного виду пенсії, у зв'язку із відсутністю результатів атестації робочого місця в період 01.03.1995 року по 22.11.2005 року.
Зокрема, професія заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом (пилоточа), передбачена п. 2151200а-1753а Списку №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року № 162, п. 14.12а-3е Списку №2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 п. 14,12 Списку №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461, дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Управлінням Пенсійного фонду України було відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю документів про результати атестації робочих місць на підприємстві, а наданні документи стосовно висновку експертизи умов праці, свідчать, що лише атестація робочого місця заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом (пилоточа) підтверджена вперше лише від 02.12.2011 року. Разом з тим, не взято до уваги, те, що 30.12.1993 року позивач закінчив навчання в Івано-Франківській лісотехнічній школі та йому присвоєно четвертий розряд по професії заточник деревообробного інструменту, навчався за направленням ДП "Хотинське лісове господарство".
Що стосується того факту, що позивач працював на роботах передбачених Списками №2 повний робочий день, то він підтверджується наданою уточнюючою довідкою №705 від 06.11.2017 року та свідоцтвом про навчання в лісотехнічній школі, копією трудової книжки, тощо.
Позивач, вважає дану відмову неправомірною, оскільки період його роботи з 01.03.1995 року по 22.11.2005 року в ДП "Хотинське лісове господарство", на посаді заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом (пилоточа), є періодом, що дає право на пільгове пенсійне забезпечення та має бути зарахований до стажу відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема право на призначення пенсії за віком па пільгових умовах мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами, надав суду письмовий відзив проти позову, в якому зазначив, що згідно довідки від 23.10.2017 року №629 до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу зараховано період роботи з 08.12.2015 року по 01.12.2016 року та з 30.12.2016 року по 23.10.2017 року.
Період роботи з 01.03.1995 року по 22.11.2005 року в ДП "Хотинське лісове господарство" не враховані до пільгового стажу, оскільки згідно наказу "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" від 02.12.2011 року № 193 та висновку Державної експертизи умов праці Чернівецької області щодо якості проведення атестації робочих місць за умовами праці Державним підприємством "Хотинське лісове господарство" від 16.03.2012 року №2/05-24 посаду заточувальника, зайнятому на точінні, різанні шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішковецькому лісопромисловому цеху підтверджено право вперше.
Таким чином, стаж роботи позивача на роботах із шкідливими і важкими умовами праці становить 1 рік 9 місяців 18 днів, а загальний стаж 38 років 6 місяців 20 днів, що не відповідає нормам пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому право на пільгове пенсійне забезпечення згідно поданої заяви позивач ОСОБА_1 немає.
Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови органу Пенсійного фонду в призначенні пенсії на пільгових умовах від 27.11.2017 року №23185/25 безпідставними та задоволенню не підлягають.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та відзив проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі, з таких підстав.
Судом встановлено наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт громадянина України НОМЕР_2 виданий 24.02.1997 року (а.с. 8-9).
Відповідно до відомостей з Трудової книжки НОМЕР_3 від 20.04.1979 року позивач в період з 16.11.1982 року по 22.11.2005 року та з 08.12.2015 року по 23.10.2017 року працював на різних посадах в Державному підприємстві "Хотинський держлісгосп", а саме:
з 16.11.1982 року - прийнятий станочником 2 розряду Клішківського лісопункту;
з 26.09.1988 року - присвоєно 4 розряд станочника;
з 15.11.1989 року - присвоєно 3 розряд кочегара;
з 15.11.1989 року - переведений кочегаром (машиністом) 3 розряду Клішківського лісопункту;
з 17.01.1990 року - переведений станочником 4 розряду Клішківського лісопункту;
з 01.03.1995 року - переведений пилоточем 5 розряду Клішківського лісопункту;
з 10.09.2001 року - присвоєно суміжну професію стропальник 2 розряду;
з 21.10.2002 року - переведений верстатником 4 розряду Клішківського лісопункт;
з 10.02.2003 року - переведений пилоточем 5 розряду Клішківського лісопункту;
з 22.11.2005 року - звільнений за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України;
з 08.12.2015 року - прийнятий заточувальником, зайнятим на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів і інструментів абразивними кругами сухим способом 4 розряду Клішківського ЛПЦ;
23.10.2017 року - звільнений за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно до ст. 38 КЗпП України (а.с. 10-18).
Також, відповідно до Свідоцтва №1941 від 30.12.1993 року, позивач в період з 01.09.1993 року по 31.12.1993 року навчався в Івано-Франківській лісотехнічній школі по професії заточник деревообробного інструменту (а.с. 21).
Після звільнення з роботи, позивач звернувся до Хотинського управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком№2. До заяви позивачем було додано Довідку від 23.10.2017 року №629, відповідно до якої до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком№2 відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу зараховано періоди роботи з 08.12.2015 року по 01.12.2016 року та з 30.12.2016 року по 23.10.2017 роки (а.с. 67).
Розглянувши заяву позивача, листом Хотинського управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 02.11.2017 року №20661/25, повідомлено позивача про те, що стаж роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці становить 11 місяців 24 дні, а загальний стаж 38 років 5 місяців 27 днів, що не відповідає нормам пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тому право на пільгове пенсійне забезпечення згідно поданої заяви позивач немає (а.с. 25).
06.11.2017 року позивачем надано відповідачу трудову книжку та уточнюючу Довідку ДП "Хотинський лісгосп" від 06.11.2017 року за №705, відповідно до яких позивач працював в ДП "Хотинський лісгосп", з повним робочим днем і основним місцем роботи, і інших робіт в цей час не виконував:
з 16.11.1982 року (наказ № 196-к від 15.11.1982 року) - прийнятий станочником 2 розряду Клішківського лісопункту;
з 26.09.1988 року (наказ № 358 від 25.11.1988 року) - присвоєно 4 розряд станочника;
з 15.11.1989 року (наказ № 380 від 17.11.1989 року) - присвоєно 3 розряд кочегара;
з 15.11.1989 року (наказ № 382 від 17.11.1989 року) - переведений кочегаром (машиністом) 3 розряду Клішківського лісопункту;
з 17.01.1990 року (наказ № 26 від 23.01.1990 року) - переведений станочником 4 розряду Клішківського лісопункту;
з 01.03.1995 року (наказ № 38 від 17.03.1995 року) - переведений пилоточем 5 розряду Клішківського лісопункту;
з 10.09.2001 року (наказ № 214 від 10.09.2001 року) - присвоєно суміжну професію стропальник 2 розряду;
з 21.10.2002 року (наказ № 311 від 18.10.2002 року) - переведений верстатником 4 розряду Клішківського лісопункт);
з 10.02.2003 року (наказ № 38 від 10.02.2003 року - переведений пилоточем 5 розряду Клішківського лісопункту;
з 22.11.2005 року (наказ № 307 від 24.11.2005 року) - звільнений за власним бажанням ст. 38 КЗпП України;
з 08.12.2015 року (наказ № 88-к від 07.12.2015 року) - прийнятий заточувальником, зайнятим на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів і інструментів абразивними кругами сухим способом 4 розряду Клішківського ЛПЦ.
23.10.2017 року - звільнено за власним бажанням у зв'язку із виходом на пенсію на пільгових умовах за Списком №2, ст. 38 КЗпП України (наказ № 148-ос від 23.10.2017 року).
Наказом №149-ос від 23.10.2017 року в накази від 17.03.1995 року № 38, від 10.09.2001 року № 214, від 18.10.2002 року № 311, від 10.02.2003 року № 38 та від 24.11.2005 року № 307 внесено зміни з метою приведення у відповідність назви професії до Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Згідно особової картки № Т-2 у відпустці без збереження заробітної плати за власним бажанням, по сімейним обставинам за весь час роботи позивач перебував в наступні періоди:
- 2 р.д. 11.-12.08.1994 року, наказ №673;
- 7 р.д. 19.10.-31.10.1994 року, наказ №898;
- 2 р.д. 12-13.04.1995 року, наказ №248;
- 6 р.д; 07.-12.10.1996 року, наказ №938;
- 4 р.д. 24.02.-27.02.1998 року, наказ №47;
Професія заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом, передбачена п. 2151200а-1753а Списку №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 року №162, п. 14.12а-3е Списку №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36, п. 14.12 Списку №2, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року №461, дають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Довідка видана на підставі наказів за 1982-2017 р.р. та особової картки Т-2 гр. ОСОБА_1 (а.с. 24).
Розглянувши вищевказану Довідку ДП "Хотинський лісгосп" від 06.11.2017 року №705, на заміну листа від 02.11.2017 року №20661/25, Листом Хотинського управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області від 27.11.2017 року №23185/25 повідомлено позивача про те, що стаж роботи на роботах із шкідливими і важкими умовами праці становить 1 рік 9 місяців 18 днів, а загальний стаж 38 років 6 місяців 20 днів, що не відповідає нормам пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" тому право на пільгове пенсійне забезпечення згідно поданої заяви позивач немає. При надані будь-яких інших документів про періоди роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дають право на призначення пенсії, буде розглянута можливість призначення пенсії (а.с. 26).
Також судом встановлено, що відповідно до Наказу ДП "Хотинське лісове господарство" від 02.12.2011 року №193 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" наказано:
1. Підтвердити право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2: електрогазозварник по Клішківецькому автотранспортному цеху - одне робоче місце, один працівник.
2. Вперше підтвердити право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2: заточувальник, зайнятий на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішківецькому лісопромисловому цеху - два робочих місця, два працівника.
3. Встановити доплату в розмірі 12% кожному працівнику за шкідливі умови праці: а) електрогазозварнику по Клішківецькому автотранспортному цеху; б) заточувальникам, зайнятими на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішківецькому лісопромисловому цеху (а.с. 33).
Висновком Державної експертизи умов праці Чернівецької області щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці Державним підприємством "Хотинське лісове господарство" від 16.03.2012 року №2/05-24 прийнято рішення: 1. Представлені матеріали атестації робочих місць за умовами праці та Наказ від 02.12.2011 року №193 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" обґрунтовано підтверджують працівникам право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" за Списком №2 "Виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" та пільги і компенсації (доплата, додаткова щорічна відпустка, спецхарчучвання): 1. Електрозварнику Клішковецького автотранспортного цеху, Розділ Списку №2 ХХХІІІ, Позиція 33, Підтверджено право на пенсію чергово; 2. Заточувальнику, зайнятому на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом Клішковецького лісопромислового цеху, Розділ Списку №2 XIV, позиція 14.12а-3е, підтверджено право на пенсію вперше (а.с. 22-23).
Відповідно до листа Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства від 15.09.2015 року №06-14/1102 "Про результати розгляду звернення щодо підтвердження стажу роботи заточувальником деревообробного інструменту" до стажу роботи слід зараховувати періоди з 01.03.1995 року по 20.10.2002 року та з 10.02.2003 року по 22.11.2005 року (а.с. 46).
Відповідно до Висновку Державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 05.06.2007 року №2/05-61 щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці, встановлено: Хотинським державним лісогосподарським підприємством, вперше проведено атестацію робочих місць за умовами праці в 2001 році. Проведеною атестацією робочих місць за умовами праці, атестаційними документами та Наказом №176 від 08.11.2001 року, підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення за Списком №2: 2320000-19756 - Електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням (Клішківський, Вашківський лісопункти та Новоселицький лісосклад). Результатами атестації робочого місця "Заточувальник деревообробного інструменту", право на пільгову пенсію за Списком №2 не підтверджено (а.с.88).
Не погоджуючись з відмовою позивача у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком№2, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
До вказаних спірних правовідносин суд застосовує наступні положення законодавства та робить висновки по суті спору.
Згідно частини першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, визначається Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-IV.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 року №442 (Порядок №442) атестація проводиться атестаційною комісією, склад і повноваження якої визначаються наказом по підприємству, організації, в строки, передбачені колективним договором, але не рідше ніж один раз на п'ять років. До складу комісії включається уповноважений представник виборного органу первинної профспілкової організації, а в разі відсутності профспілкової організації - уповноважена найманими працівниками особа.
Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства, організації.
Позачергово атестація проводиться у разі докорінної зміни умов і характеру праці з ініціативи роботодавця, профспілкового комітету, трудового колективу або його виборного органу, органів Держпраці.
Відповідно до п. 4.4. Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказ Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року №383, якщо атестація була вперше проведена після 21.08.1997 року, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.1992 року, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку.
Відповідно до п. 4.5 №383, якщо ж атестація з 21.08.1992 року не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.1997 року, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.1992 року включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.1997 року, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.
Відповідно до п. 10 Порядку №383 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що проведення атестації робочих місць за умовами праці є одним із заходів соціального захисту працівників, який має сприяти реалізації прав на здорові й безпечні умови парці, пільгове пенсійне забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах. При цьому атестація має проводитись у передбачені законодавством строки, а відповідальність за своєчасність та якість її проведення покладається на керівника підприємства, організації.
Тобто підставою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є не тільки наявність професії (посади) та виробництва в конкретному Списку, а й підтвердження відповідних умов праці працівника за результатами атестації робочих місць за умовами праці впродовж повного робочого дня (не менш ніж 80%), установленого для такого виробництва, робіт, професій та посад. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права працівникові на таку пенсію.
Згідно з розділом XIV «Оброблення металу» чинного Списку N 2, затвердженого постановами Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 року № 10 та від 11.03.1994 року № 162, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають робітники, які повний робочий день зайняті обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом (поз. 2151200а-1753а).
Отже, право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно із цією позицією може мати заточувальник, якщо він повний робочий день зайнятий точінням інструменту абразивними кругами сухим способом та в разі підтвердження відповідного права за результатами атестації цього робочого місця за умовами праці.
Судом встановлено, що відповідно до Наказу ДП "Хотинське лісове господарство" від 02.12.2011 року №193 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" вперше підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2: заточувальник, зайнятий на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішківецькому лісопромисловому цеху - два робочих місця, два працівника.
Крім того, Висновком Державної експертизи умов праці Чернівецької області щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці Державним підприємством "Хотинське лісове господарство" від 16.03.2012 року №2/05-24 прийнято рішення: 1. Представлені матеріали атестації робочих місць за умовами праці та Наказ від 02.12.2011 року №193 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" обґрунтовано підтверджують працівникам право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно постанови Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року №36 "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" за Списком №2 "Виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" та пільги і компенсації (доплата, додаткова щорічна відпустка, спецхарчучвання), зокрема, заточувальнику, зайнятому на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом Клішковецького лісопромислового цеху, Розділ Списку №2 XIV, позиція 14.12а-3е, підтверджено право на пенсію вперше.
Відповідно до Висновку Державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту населення Чернівецької обласної державної адміністрації від 05.06.2007 року №2/05-61 щодо якості проведеної атестації робочих місць за умовами праці, встановлено: Хотинським державним лісогосподарським підприємством, вперше проведено атестацію робочих місць за умовами праці в 2001 році. Проведеною атестацією робочих місць за умовами праці, атестаційними документами та Наказом №176 від 08.11.2001 року, підтверджено право пільгового пенсійного забезпечення за Списком №2: 2320000-19756 - Електрогазозварники, зайняті різанням та ручним зварюванням (Клішківський, Вашківський лісопункти та Новоселицький лісосклад). Результатами атестації робочого місця "Заточувальник деревообробного інструменту", право на пільгову пенсію за Списком №2 не підтверджено.
Отже, наведені обставини справи вказують на те, що право на пільгове пенсійне забезпечення за Списком №2 заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішківецькому лісопромисловому цеху вперше підтверджено наказом ДП "Хотинське лісове господарство" від 02.12.2011 року №193 "Про результати атестації робочих місць за умовами праці".
Таким чином, період роботи з 01.03.1995 року по 22.11.2005 року в ДП "Хотинське лісове господарство" позивача на посаді, яка передбачена Списком №2, заточувальника, зайнятого на точінні, різанні, шліфуванні металевих виробів, та інструменту абразивними кругами сухим способом не підлягає зарахуванню до пільгового стажу з підстав відсутності доказів атестації цього робочого місця за вказаний період, оскільки згідно наказу "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" від 02.12.2011 року № 193 та висновку Державної експертизи умов праці Чернівецької області щодо якості проведення атестації робочих місць за умовами праці Державним підприємством "Хотинське лісове господарство" від 16.03.2012 року №2/05-24 посаду заточувальника, зайнятому на точінні, різанні шліфуванні металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом по Клішковецькому лісопромисловому цеху підтверджено право вперше.
Відтак, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправною відмови органу Пенсійного фонду в призначенні пенсії на пільгових умовах від 27.11.2017 року №23185/25 та зобов`язання її призначити є безпідставними та задоволенню не підлягають.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно статей 74-76 Кодексу адміністративного судочинства України суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно частин першої - третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно не зараховано позивачу період роботи з 01.03.1995 року по 22.11.2005 року в ДП "Хотинське лісове господарство" до стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Оскільки в задоволенні адміністративного позову відмовлено, суд не вирішує питання про понесені судові витрати у вигляді сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправним рішення про відмову у призначенні пенсії на пільгових умовах від 27.11.2017 року №23185/25 та зобов'язання вчити певні дії, - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування сторін:
Позивач - ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, АДРЕСА_1).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7-А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022).
Суддя В.О. Григораш