
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2018 року справа № 2340/3855/18
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гайдаш В.А.,
за участю:
секретаря судового засідання - Баклаженко Н.В.,
представника позивача - ОСОБА_1 (за ордером),
представника відповідача - ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши по суті у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (АДРЕСА_1 далі - позивач) з адміністративним позовом до Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради (вул. Б.Вишневецького, 10, м. Черкаси, 18036, далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_3 будівельного паспорту на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), землі житлової та громадської забудови;
- зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради видати ОСОБА_3 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), землі житлової та громадської забудови.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що відповідач протиправно не видає йому будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1 через невідповідність намірам забудови Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, однак позивачем зазначено, що на момент затвердження вищевказаного Плану зонування території м. Черкаси земельна ділянка площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1 вже була виділена у приватну власність рішенням Черкаської міської ради від 09.04.2009 №4-1050 та їй наданий відповідний статус для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а тому не може бути включена до земель, визначених як землі змішаної зони від 2-х до 4-х поверхів житлової забудови та громадської забудови «Ж-3».
Ухвалою суду від 26.09.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у даній справі. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, наведених вище.
Представник відповідачів позов не визнав, просив в його задоволенні відмовити повністю, надав до суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що Департаментом архітектури та містобудування Черкаської міської ради правомірно відмовлено позивачу у видачі будівельного паспорту на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1 через невідповідність намірам забудови Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, зокрема, земельна ділянка розташована в межах змішаної зони від 2-х до 4-х поверхів житлової забудови та громадської забудови «Ж-3», тому в задоволенні позову просив відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (договір купівлі-продажу земельної ділянки від 29.08.2016 НВА411754). Вищевказана земельна ділянка була передана у власність попередньому власнику ОСОБА_4 згідно рішення Черкаської міської ради від 09.04.2009 №4-1050 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.
Позивач 22 серпня 2018 року звернувся з письмовою заявою в центр надання адміністративних послуг Департаменту управління справами та юридичного забезпечення Черкаської міської ради про видачу будівельного паспорту забудови земельної ділянки площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1 для будівництва житлового будинку.
Листом від 28 серпня 2018 року №66182-арх Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради відмовив позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки через невідповідність намірам забудови Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 №2-513, зокрема, земельна ділянка розташована в межах змішаної зони від 2-х до 4-х поверхів житлової забудови та громадської забудови «Ж-3», де будівництво (добудова) будівель садибних житлових будинків не передбачено.
Вирішуючи спір по суті суд враховує, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку визначеному законом.
Статтею 64 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
За змістом ч. 3ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно зі ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Суд звертає увагу, що цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), що підтверджується договором купівлі-продажу земельної ділянки від 29.08.2016 НВА411754, рішення Черкаської міської ради від 09.04.2009 №4-1050 та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 22.04.2016 НОМЕР_2.
Однак, орган місцевого самоврядування приймаючи рішення від 04 грудня 2014 року № 2-513 яким затвердив План зонування території м. Черкаси, не звернув увагу на ті обставини, що на момент затвердження вищевказаного Плану зонування території м. Черкаси земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - вже була сформована та виділена у приватну власність, їй наданий відповідний статус для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), а тому не може бути включена до земель, визначених як змішана зона від 2-х до 4-х поверхів житлової забудови та громадської забудови «Ж-3».
Відповідно до пункту 34 частини 1статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад.
Згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються, зокрема, питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Згідно з частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Судом встановлено, що проект відведення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) за кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 - затверджений рішенням Черкаської міської ради від 25.12.2008 №4-928.
Таким чином, посилання Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради в листі від 28 серпня 2018 року №66182-арх на те, що відповідно до Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 липня 2011 року № 103, зокрема, п. 2.4 передбачено, що пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам - є необґрунтованим, оскільки на час виготовлення технічної документації із землеустрою та оформлення права власності на земельну ділянку (рішення Черкаської міської ради від 09.04.2009 №4-1050) були відсутні будь-які обмеження з приводу виділення спірної земельної ділянки під забудову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_3 будівельного паспорту на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), землі житлової та громадської забудови.
Зобов'язати Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради видати ОСОБА_3 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки загальною площею 0,0585 га, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 кадастровий номер НОМЕР_1, цільове призначення: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), землі житлової та громадської забудови.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Черкаської міської ради на користь ОСОБА_3 сплачений судовий збір в сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) грн. 60 коп.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.А. Гайдаш
Рішення складено у повному обсязі 12.11.2018.