
Провадження № 4-с/537/40/2018
Справа № 537/760/18
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.11.2018 року Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області у складі: головуючого - судді Хіневича В.І., за участю секретаря судового засідання Головньової Л.М., представника Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області ОСОБА_1, головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Кременчука Полтавської області цивільну справу за скаргою Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області, скасування повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання та зобов’язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернулося до суду зі скаргою на неправомірні дії державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області, в якій просить суд визнати дії головного державного виконавця Горбульова А.В. щодо винесення 19.07.2018 Повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання неправомірними, скасувати вищевказане повідомлення та зобов’язати головного державного виконавця Горбульова А.В. прийняти до виконання виконавчий лист № 537/760/18 виданий 10.07.2018 Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_3 допомоги згідно з заяви Управління від 12.07.2018.
В обґрунтування скарги зазначив, що 19.07.2018 головний державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_2 виніс Повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа № 537/760/18 виданого 10.07.2018 Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_3 коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям в розмірі 386,28 грн. на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області. Винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання було обумовлено ненаданням скаржником підтвердження про сплату авансового внеску, в зв’язку з обов’язковістю сплати такого авансового внеску. Скаржник вважає, що сплата авансового внеску для Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області не є обов’язковою, оскільки від сплати авансового внеску звільнені державні органи, а Управління, в судовому порядку стягуючи кошти з боржника, виконує повноваження, делеговані йому державою, та кошти стягнуті з боржника будуть направлені до державного бюджету. Також, зазначає, що в заяві про направлення виконавчого листа скаржником було зазначено, що від сплати авансового внеску звільняються стягувані за рішенням про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. В зв’язку з чим, дії державного виконавця вважає неправомірними, такими, що суперечать засадам виконавчого провадження як завершальної стадії судового провадження, а саме обов’язковості виконанню рішення суду, розумності строків виконавчого провадження.
В судовому засіданні представник скаржника ОСОБА_1 скаргу підтримала з підстав викладених у скарзі, та просила її задовольнити.
Суб’єкт оскарження, головний державний виконавець Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_2 подав до суду заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що підставою для прийняття оскаржуваного повідомлення була несплата авансового внеску встановленого ЗУ «Про виконавче провадження» стягувачем, сплата якого для скаржника на думку суб’єкта оскарження є обов’язковою, оскільки Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є органом місцевого самоврядування. Закон України «Про виконавче провадження» звільняє від сплати авансового внеску саме державні органи, і вищезазначеним законом не визначено, що від сплати авансового внеску звільняються органи місцевого самоврядування при виконанні останніми делегованих державою повноважень, зокрема, повноважень по відшкодуванню до державного бюджету. В судовому засіданні просив відмовити у задоволенні скарги.
Заслухавши пояснення сторін, безпосередньо дослідивши докази, суд встановив.
11 травня 2018 року Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області у справі №537/760/18 було ухвалено заочне рішення, яким з ОСОБА_3 стягнуто на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 386, 28 грн. відшкодування надміру виплачених сум державної допомоги на дітей одиноким матерям. Вказану суму стягнуто відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям дітьми», Порядку призначення і виплати державної допомоги сім’ям з дітьми, затвердженої Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року за № 1751 та Цивільного кодексу України, в зв’язку з безпідставним набуттям виплачених сум державної допомоги. Рішення суду набрало законної сили 11 червня 2018 року.
10 липня 2018 року, на виконання ухваленого рішення, Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області було видано виконавчий лист № 537/760/18 про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області допомогу в розмірі 386,28 грн.
12.07.2018 за вих. № 02/6346 скаржник, направив на адресу Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області заяву про примусове виконання рішення суду та оригінал виконавчого листа.
19.07.2018 головним державним виконавцем Крюківського ВДВС м. Кременчука ГТУЮ у Полтавській області ОСОБА_2 винесено Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, на підставі п. 8 частини 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження», в зв’язку з нездійсненням авансування витрат виконавчого провадження, та стягувачем не надано доказів, того, що характер стягнення за виконавчим документом належить до рішень про стягнення соціальних виплат. Повідомлення направлене на адресу стягувача за вих. № 29656 від 19.07.2018.
Вказані дії суб’єкта оскарження фактично призводять до порушення права стягувача на виконання судового рішення, що є невід’ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо закріплений комплекс дій, спрямованих на захист і поновлення порушених прав, свобод, законних інтересів, фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави, тому суд приходить до висновку, що зазначене право скаржника підлягає захисту, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 ЗУ «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», примусове виконання судових рішень і рішень інших органів (посадових осіб) покладається на органи державної виконавчої служби та у визначених ЗУ «Про виконавче провадження» випадках – на приватних виконавців. Правовою основою діяльності органів державної виконавчої служби є Конституція України, цей Закон, міжнародні договори України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, інші закони, нормативно-правові акти, прийняті на їх виконання.
Згідно з положеннями статті 26 ЗУ «Про виконавче провадження» виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа в тому числі за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
До заяви про примусове виконання рішення стягувач додає квитанцію про сплату авансового внеску в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати.
Частина 2 цієї статті містить випадки звільнення стягувачів від сплати авансового внеску, та зазначено, що від сплати авансового внеску також звільняються державні органи, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідність І та ІІ груп, законні представники дітей з інвалідністю і недієздатних осіб з інвалідністю І та ІІ груп, громадяни віднесені до 1 та 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, у разі їх звернення до органів державної виконавчої служби.
Відповідно до п. п. 1.1., Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, що є додатком 3 до рішення ХІV сесії VІІ скликання Кременчуцької міської ради від 27.09.2016 року, скаржник, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є виконавчим органом Кременчуцької міської ради.
Систему, засади організації та діяльність, правовий статус і відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до Конституції України.
Частини 1, 2 ст. 11 цього Закону встановлює, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
Відповідно до ст. 34 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження у сфері соціального захисту населення: в тому числі делеговані, зокрема щодо вирішення відповідно до законодавства питань про надання пільг і допомоги, пов'язаних з охороною материнства і дитинства та інші.
Делегованими повноваження у розумінні зазначеного Закону (ст. 1) визначаються повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Крім того, згідно положень ч. 2. ст. 71 та ч. 2 ст.76 Закону України органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом. Органи та посадові особи місцевого самоврядування з питань здійснення ними делегованих повноважень органів виконавчої влади є підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.
З аналізу вказаних положень випливає, що органи місцевого самоврядування, включаючи їх виконавчі органи, у своїй діяльності виконують функції як органів місцевого самоврядування так і органів виконавчої влади, в межах делегованих їм повноважень. В частині виконання такими органами делегованих їм повноважень органів виконавчої влади вони підконтрольні відповідним органам державної виконавчої влади.
Зазначені положення узгоджуються й з нормами Конституції України.
Так ст. ст. 6, 118 Конституції України, встановлено, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Згідно до ч. 3, 4 ст 143 Конституції, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності. Органи місцевого самоврядування з питань здійснення ними повноважень органів виконавчої влади підконтрольні відповідним органам виконавчої влади.
Як вбачається з п. 1.1. зазначеного Положення про управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, відповідне управління є підзвітним і підконтрольним департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області та функціонально Департаменту соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації, який в свою чергу у відповідності до норм Конституції України є органом виконавчої влади.
Відповідно до п 2.2., п. 3.1 вказаного Положення до основних завдань та функцій Управління відноситься призначення та виплата соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, а також реалізація державних та місцевих програм соціального захисту та соціального забезпечення населення в межах наданих повноважень.
В свою чергу, згідно до Положення про Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації затвердженого розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації від 11.11.2016 за № 527, зазначено, що Департамент соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, утворюється головою обласної державної адміністрації і в межах Полтавської області забезпечує виконання покладених на нього завдань. Департамент підпорядкований голові обласної державної адміністрації, а також підзвітний і підконтрольний Міністерству соціальної політики України.
Департамент відповідно до визначених повноважень виконує такі функції: зокрема з питань реалізації заходів соціальної підтримки населення - здійснює координаційно-методичні функції та моніторинг у сфері надання: державної допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, особам, які не мають право на пенсію та інвалідам, тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, на догляд за ним, компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, одноразової матеріальної допомоги інвалідам та непрацюючим малозабезпеченим особам, а також інших видів державної допомоги відповідно до законодавства України.
Як встановлювалося судом, скаржником в судовому порядку з боржника ОСОБА_3 стягнута сума допомоги, яка призначалася їй у відповідності до ЗУ «Про державну допомогу сім’ям дітьми» та була стягнута за рішенням суду в зв’язку з безпідставним набуттям виплачених сум державної допомоги.
Так, у відповідності до п. 5 ч. 1 ст. 3 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям дітьми», допомога на дітей одиноким матерям є видом державних допомог сім’ям з дітьми. Статтями 4, 5 зазначеного Закону встановлює, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Призначення та виплата всіх визначених у цьому Законі допомог, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологах жінки, здійснюють органи соціального захисту населення.
Оскільки кошти бути стягнуті, в зв’язку з безпідставним набуттям виплачених сум державної допомоги, відповідне повернення їх зараховується до Державного бюджету України.
Викладене свідчить про те, що призначення, виплата та стягнення коштів допомоги на дітей одиноким матерям є наслідком державної програми, реалізація якої фактично делегована органам соціального захисту населення, і в цій частині виконання останньої вони підконтрольні саме органам виконавчої влади.
Таким чином, з аналізу наведеного законодавства вбачається, що Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області у своїй діяльності з питань відшкодування надміру виплачених сум державної допомоги на дітей одиноким матерям, здійснює державно - владні повноваження, делеговані йому відповідним органом виконавчої влади, та має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску, відповідно дії старшого державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука є протиправними, а Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання підлягає скасуванню.
Щодо іншої вимоги скаржника, слід зазначити, що частиною 4 ст. 4 ЗУ «Про виконавче провадження» визначено умови, за яких виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання. Статтею 26 ЗУ «Про виконавче провадження» встановлені повноваження державного виконавця по прийняттю до виконання виконавчого документа, а також вимоги такого прийняття.
Оскільки єдиною підставою для фактичної відмови у прийнятті виконавчого документа до виконання та прийняття відповідного Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття його до виконання було саме відсутність авансового внеску, від сплати якого стягувач звільнений, вимоги скаржника в частині зобов’язання головного державного виконавця Крюківського ВДВС м. Кременчука прийняти до виконання виконавчий лист № 537/760/18 виданий 10.07.2018 Крюківським районним судом м. Кременчука підлягають частковому задоволенню, оскільки суд може тільки зобов’язати держаного виконавця вчинити дії щодо прийняття виконавчого документа до виконання, так як суд наділений дискреційними повноваженнями.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 10, 12, 81, 447-451 ЦПК України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на неправомірні дії головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 – задовольнити частково.
Дії головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2, щодо винесення 19.07.2018 Повідомлення про повернення виконавчого листа № 537/760/18 виданого 10.07.2018 Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 386,28 грн. допомоги - визнати неправомірними.
Повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання від 19.07.2018 року, винесене головним державним виконавцем Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_4 щодо примусового виконання виконавчого листа № 537/760/18 виданого 10.07.2018 Крюківським районним судом м. Кременчука про стягнення з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту праці, соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області 386,28 грн. допомоги – скасувати.
Зобов’язати головного державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби м. Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області ОСОБА_2 вчинити дії щодо прийняття до виконання виконавчий лист № 537/760/18 виданого 10.07.2018 Крюківським районним судом м. Кременчука Полтавської області згідно до заяви стягувача від 12.07.2018.
В інший частині вимог – відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Апеляційного суду Полтавської області через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: В. І. Хіневич
Повний текст ухвали суду виготовлений 12 листопада 2018 року.