
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
05 листопада 2018 р. справа №2040/8053/18
Харківський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Золочівського районного військового комісаріату Харківської області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Золочівського районного військового комісаріату Харківської області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати дії Золочівського районного військового комісаріату неправомірними і поновити ОСОБА_1, право на страховий стаж в пільговому обчисленні, як особі, у якої страховий стажу на момент звільнення складає 29 років 01 місяць і 10 днів, з яких 14 років 00 місяців 12 днів становить військова служба та служба в органах внутрішніх справ;
- зобов'язати Золочівський районний військовий комісаріат Харківської області обчислити позивачу вислугу років з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби відповідно п.п. "а" п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей»;
- зобов'язати Золочівський районний військовий комісаріат Харківської області направити документи позивача до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ, у редакції від 05.05.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він в період з 13.07.1993 по 14.04.2003 проходив військову службу в ОВС України та з 21.07.2016 по 06.03.2018 проходив військову службу у Збройних Силах України. Також позивач зазначив, що він під час проходження військової служби з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 безпосередньо брав участь в антиториростичній операції, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності країни в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. 13.02.2018 згідно наказу командира в/ч був звільнений з військової служби в запас. Загальний трудовий стаж на дату звільнення склав 29 років 01 місяць та 10 днів, з них календарному обчисленні 11 років 04 місяці становить військовий стаж.
Відповідач проти позову заперечував, від представника відповідача - військового комісара Золочівського комісаріату Харківської області - Приходька В.О. через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством. Також представник відповідача зазначив, що відповідачем враховуючи п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» позивачу був обрахований страховий стаж та стаж військової служби, який склав страховий стаж - 29 років 01 місяць 10 днів, а стаж військової служби та служби в органах внутрішніх справ в календарному обчисленні - 11 років 04 місяці. На підставі того, що позивачем не були витримані вимоги п.п. «а», «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому було відмовлено в праві на призначення пенсії за вислугу років. Водночас, представник відповідача зазначив, що пільгове обчислення вислуги років з урахуванням Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" проводиться у випадку коли особа набула право на довічну пенсію за вислугу років і їй проводиться призначення пенсії, а потім її виплата.
Також від представника третьої особи - начальника ГУ ПФ України в Харківській області - Ачкасова В.М. через канцелярію суду надійшли письмові пояснення, в яких представник третьої особи визначив, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Водночас, представник третьої особи просив залучити в якості відповідача у справі Харківський обласний військовий комісаріат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Щодо заявленого у відзиві на позов клопотання представника третьої особи про залучення в якості відповідача у справі Харківський обласний військовий комісаріат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3, ч. 4 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Відповідно до абз. 2 п. 3 Положення про військові комісаріати, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України, зокрема, районні військові комісаріати підпорядковуються відповідному обласному військовому комісаріату, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно - територіальним устроєм України.
Водночас, суд зазначає, що згідно абз.2 п. 7 Положення про військові комісаріати, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України, інші військові комісаріати є відокремленими підрозділами відповідних військових комісаріатів.
Враховуючи припис абз.2 п. 7 Положення про військові комісаріати, а також враховуючи зміст позовних вимог, суд дійшов висновку про необґрунтованість заявленого клопотання представника третьої особи про залучення в якості відповідача у справі Харківський обласний військовий комісаріат, через що вказане клопотання не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи положення ч.11 ст.126 КАС, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 13.07.1993 по 14.03.2003 проходив військову службу в органах внутрішніх справ України, з 21.07.2016 по 06.03.2018 проходив військову службу у Збройних Силах України, що підтвердження відомостями, які містяться в трудовій книжці позивача (а.с.8-12).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач під час проходження військової служби з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 - приймав безпосередньо брав участь в антиториростичній операції, забезпеченні її проведенні і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності країни в районах проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, що підтверджується довідкою військової частини А0501 від 16.01.2018 №12/126 (а.с.13).
Згідно витягу із наказу командира військової частини А0501 від 06.03.2018 №50 старшого лейтенанта ОСОБА_1, заступника командира мінометної батареї з озброєння 3 механізованого батальйону, звільненого наказом командира військове частини А 1314 (по особовому складу) від 13.02.2018 року №30 з військової служби в запас за статтею 26 частиною 8 пункту 1 підпунктом "б" (за станом здоров'я, на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби в мирний час, обмежену придатність у воєнний час, та які не висловили бажання продовжувати військову службу) Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", визнано таким, що 6 березня 2018 року приступив до здачі справ та посад, цього ж числа справи та посаду здав і направлено на зарахування на військовий облік до Золочівського РВК Харківської області.
Також наказом визначено, що з 6 березня 2018 року ОСОБА_1 належить виключити із списків особового складу частини та всіх видів забезпечення.
Водночас, з вказаного витягу із наказу командира військової частини А0501 від 06.03.2018 №50 вбачається, що військовою частиною визначено календарну вислугу років у Збройних Силах позивача як таку, що становить 11 рік 04 місяці.
Не погоджуючись з вказаним, позивач звернувся до відповідача з заявою щодо встановлення права на призначення пенсії за вислугою років.
У відповідь, на вказане звернення позивача, листом Золочівського районного військового комісаріату від 27.03.2018 №362, фактично відмовлено в обчисленні позивачу вислугу років, з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби відповідно п.п. "а" п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей».
Зі змісту вказаного листа вбачається, що відповідач, посилаючись на п. «а» та п. «б» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , а також посилаючись на матеріали особової справи та відомості трудової книжки щодо загального страхового стажу, який складає 29 років 01 місяць 10 днів, визначив, що у позивача на призначення пенсії за вислугу років належного стажу не маєте.
Перевіряючи правомірність заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Спір у даній справі виник з приводу обчислення вислугу років з урахуванням часу військової служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 в пільговому обчисленні.
Так, вислуга років позивача для призначення пенсії складає:
з 13.07.1993 по 14.03.2003 в календарному обчисленні - 9 років 8 місяців 1 день;
з 21.07.2016 по 22.09.2016 в календарному обчисленні - 2 місяці 1 день;
з 23.09.2016 по 27.01.2017 в календарному обчисленні - 4 місяці 4 дні, в пільговому обчисленні - 1 рік, 0 місяців, 4 дні;
з 28.01.2017 по 10.02.2017 в календарному обчисленні - 13 днів;
з 11.02.2017 по 11.03.2017 в календарному обчисленні - 1 місяць, в пільговому обчисленні 3 місяці;
з 12.03.2017 по 28.03.2017 в календарному обчисленні - 16 днів;
з 29.03.2017 по 20.06.2017 в календарному обчисленні - 2 місяці 21 день, в пільговому обчисленні 6 місяців 21 день;
з 21.06.2017 по 05.07.2017 в календарному обчисленні - 14 днів;
з 06.07.2017 по 05.10.2017 в календарному обчисленні - 3 місяці, в пільговому обчисленні 9 місяців;
з 06.10.2017 по 06.03.2018 в календарному обчисленні - 5 місяців.
Таким чином, позивач при звільненні з військової служби 06.03.2018 мав страховий стаж 29 років 01 місяць 10 днів, з яких 12 років 11 місяців 10 днів становить військова служба та служба в органах внутрішніх справ.
У відповідності до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно положень п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються: військова служба; служба в органах внутрішніх справ.
Згідно ч. 4 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Відповідно до п. "в" ч. 1 ст. 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії призначаються: особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пункту "б" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення зі служби.
У відповідності до п. 1, 3 ч. 1, ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» початком проходження військової служби вважається: 1) день відправлення у військову частину з обласного збірного пункту - для громадян, призваних на строкову військову службу; 3) день призначення на посаду курсанта вищого військового навчального закладу, військового навчального підрозділу вищого навчального закладу - для громадян, які не проходили військову службу, та військовозобов'язаних. Закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо).
Згідно положень п.п. «а» п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, який затверджено постановою Кабміну України від 17.07.1992 № 393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.
У відповідності до п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок № 3-1), заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України.
Відповідно до п. 6 Порядку №3-1 днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення. У разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз'яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз'яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.
Згідно п. 7 Порядку №3-1 для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подаються такі документи: заява про призначення пенсії (додаток 1); грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення, і довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" статті 12 Закону ( 2262-12 ); довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті); довідка ВАТ "Ощадбанк" або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, назву та номер відділення ВАТ "Ощадбанк"; копія паспорта.
Відповідно до п. 12 Порядку №3-1 уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6цього Порядку.
Згідно абзаців 1, 4 п. 14 Порядку №3-1 орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).
Відповідно до п. 17 Порядку №3-1не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії.
У відповідності до п. 2.9 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014р. №530 (далі - Положення №530) обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.
Відповідно до п. 2.10 Положення №530 перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) особового складу (персоналу) уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах, після чого разом з відповідними кадровими та фінансовими органами (пункт 2.12 цього розділу) обчислює вислугу років для призначення пенсії.
Згідно п. 2.15 Положення №530 попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) особового складу (персоналу) та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) особового складу (персоналу) для доручення до особової справи військовослужбовця. Після звільнення військовослужбовця з військової служби зазначений примірник особової справи разом з основним розрахунком вислуги років надсилається в обласний військовий комісаріат за обраним військовослужбовцем місцем проживання, а попередній розрахунок залишається у справах фінансового органу та зберігається протягом трьох років.
Відповідно до п. 2.18 Положення №530 обласний військовий комісаріат при призначенні пенсій перевіряє розрахунки вислуги років і додатково включає період неврахованої служби військовослужбовців з дня складення розрахунку вислуги років по день звільнення з військової служби.
Згідно п. 2.20 Положення №530 обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років.
У відповідності до п. 3.1 Положення №530 оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, здійснюються уповноваженими органами Міністерства оборони України - обласними військовими комісаріатами згідно з постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1.
У відповідності до абзацу 4 п. 2.2. Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України від 31.12.2014р. №937 на районні військові комісаріати покладаються: прийняття від осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (крім військовослужбовців строкової служби) документів для призначення органами Пенсійного фонду України (далі - органи, що призначають пенсії) пенсій відповідно до Закону та надсилання їх в обласний військовий комісаріат. Рішення про надання такого права районному військовому комісаріату приймається обласним військовим комісаром.
Відповідно до абзаців 2, 3 п. 2.8. Інструкції на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років (страхового стажу) особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону.
Згідно п. 3.9 Інструкції особова справа військовослужбовця з долученими до неї розрахунком вислуги років, витягом із наказу про звільнення з військової служби, свідоцтвом про хворобу (довідкою) надсилається в обласний військовий комісаріат безпосередньо управлінням (відділом) особового складу або військовою частиною, які оформлювали звільнення військовослужбовця з військової служби.
Відповідно до п. 3.11 Інструкції одержана районним військовим комісаріатом заява про призначення пенсії разом з доданими документами реєструється в Журналі реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян. На заяві зазначається дата її надходження. Якщо в заяві про призначення пенсії і в доданих до неї документах наявні суперечливі дані, районний військовий комісаріат вживає заходів щодо виявлення причин таких суперечностей і уточнення відповідних даних. Правильно оформлені документи не пізніше 5-денного строку з дня надходження заяви подаються в обласний військовий комісаріат.
Згідно абзацу 2 п. 4.3 Інструкції якщо документи, подані районним військовим комісаріатом, оформлені не в установленому порядку, обласний військовий комісаріат вживає заходів щодо їх доопрацювання.
З огляду на викладене, відповідач зобов'язаний був у 10-денний термін з дня одержання від позивача заяви про призначення пенсії оформити всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії та направити до Головного управління ПФУ у Харківській області.
При цьому, суд зауважує, що, виходячи з положень ст. 10 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" питання щодо призначення та виплати пенсії в даному випадку здійснюють органи Пенсійного фонду України.необхідними документами розглянути подані документи та прийняти рішення щодо призначення Позивачу пенсії за вислугу років.
Таким чином, підстави наведені відповідачем підстави відмови у обчисленні пільгового стажу були наведені поза межами компетенції відповідача Золо чівського РВК Харківської області.
З аналізу зазначених вище норм вбачається, що для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "а" статті 1-2 Закону, зараховується на пільгових умовах до вислуги років один місяць служби за три місяці за час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
Оскільки позивач в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 брав участь в антитерористичній операції, позивачу до вислуги років для призначення пенсії має зараховуватися період участі у антитерористичній операції, на пільгових умовах, в порядку Закону України "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях" та наказу Міністерства оборони України "Про затвердження "Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей" від 14.08.2014 №530.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на те, що відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірності вчинених ним дій щодо відмови в обчисленні страхового стажу на пільгових умовах з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017, суд дійшов висновку, що належним способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в обчисленні страхового стажу на пільгових умовах, з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017.
Таким, чином, враховуючи положення ст. 245 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача обчислити ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби, а також направити документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», підлягають задоволенню.
Отже, позов ОСОБА_1 про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, підлягає задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до положень ст. 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297, 371 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Золочівського районного військового комісаріату Харківської області, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Золочівського районного військового комісаріату неправомірними і поновити ОСОБА_1 щодо відмови в обчисленні страхового стажу на пільгових умовах, з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017.
Зобов'язати Золочівський районний військовий комісаріат Харківської області обчислити ОСОБА_1 вислугу років з урахуванням часу служби в період з 23.09.2016 по 27.01.2017; з 11.02.2017 по 11.03.2017; з 29.03.2017 по 20.06.2017; з 06.07.2017 по 05.10.2017 в пільговому обчисленні з розрахунку один місяць за три місяці служби, відповідно п.п. "а" п. 3 Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, який затверджено постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393.
Зобов'язати Золочівський районний військовий комісаріат Харківської області направити документи ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області для призначення пенсії за вислугою років відповідно до пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09 листопада 2018 року.
Суддя Мар'єнко Л.М.