
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 жовтня 2018 р. № 2040/5681/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Волошина Д.А.,
за участю секретаря судового засідання - Ломаги А.А.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідачів - Кезлі М.Д.,
представника третьої особи - Гайдамаки В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, третя особа - Управління Служби безпеки України в Харківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_4 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправним висновок Державної міграційної служби України від 16.05.2018 року про припинення провадження за заявою про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4;
- зобов'язати Державну міграційну службу України поновити провадження за клопотанням "Про прийняття до громадянства України" громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 оформлене заявою "Про прийняття до громадянства України";
- зобов'язати Головне управління державної міграційної служби України в Харківській області поновити провадження за клопотанням "Про прийняття до громадянства України" громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 оформлене заявою "Про прийняття до громадянства України";
- зобов'язати Державну міграційну службу України повторно розглянути клопотання "Про прийняття до громадянства України" громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 оформлене заявою "Про прийняття до громадянства України" з урахуванням висновків суду;
- зобов'язати Головне управлінням державної міграційної служби України в Харківській області повторно розглянути клопотання "Про прийняття до громадянства України" громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 оформлене заявою "Про прийняття до громадянства України" з урахуванням висновків суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуваючи у зареєстрованому шлюбі із громадянкою України понад два роки та маючи право на постійне проживання в Україні звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області для отримання громадянства України, проте, листом від 29.03.2018 Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області повідомило позивача, що рішенням ГУ ДМС України в Харківській області припинено провадження за заявою про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 відповідно до ст.9 ЗУ «Про громадянство України» у зв'язку з тим, що існують заперечення з боку компетентних органів. Висновком Державної міграційної служби України від 16.05.2018 року припинено провадження за заявою ОСОБА_4 про прийняття до громадянства України. Позивач з зазначеним висновком не погоджується, вважає його незаконним та таким, що винесений з порушенням норм чинного законодавства України, а тому підлягає скасуванню.
Ухвалою судді від 30.07.2018 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено підготовче засідання на 28.08.2018 року о 10:30 год.
Протокольною ухвалою судді від 10.10.2018 року закрито підготовче засідання та призначено розгляд справи по суті.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, просив суд їх задовольнити, з посиланням на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідачів, Державної міграційної служби України та Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області, в судовому засіданні проти позову заперечував з підстав викладених у відзиві на позов, відповідно до якого зазначив, що 26.03.2018 року за результатами проведеної перевірки ГВКР УСБУ в Харківській області заперечило щодо прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4. Головним управлінням Державної міграційної служби України в Харківській області, на виконання вимог абз.5 п.102 Порядку, 28.03.2018 року складено висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання позивача про прийняття до громадянства України. Таким чином, відповідачі діяли виключно відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.
Представник третьої особи, Управління Служби безпеки України в Харківській області, в судовому засіданні проти позову заперечував, згідно наданих заперечень пояснив, що УСБУ в Харківській області було отримано від органів міграційної служби подані позивачем документи для прийняття громадянства та здійснено відповідну перевірку. В ході виконання покладених на органи СБУ завдань, співробітниками Управління було виявлено відсутність законних джерел існування на території України громадянина ФР Нігерії ОСОБА_4, не володіння ним державною мовою та не розуміння її в обсязі, достатньому для спілкування, а також, встановлено факт подання неправдивих відомостей в заяві про набуття громадянства щодо місця проживання позивача. Таким чином, в ході здійснення перевірки співробітниками Управління було виявлено невиконання позивачем умов прийняття до громадянства України, передбачених пунктами 5, 6 частини 2 статті 9 Закону України «Про громадянство».
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_4, громадянин Федеративної Республіки Нігерії, 14.12.2017 року звернувся до Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області з заявою про прийняття до громадянства України відповідно до статті 9 Закону України від 18.01.2001 року "Про громадянство України", як особа, яка перебуває у шлюбі з громадянкою України понад два роки.
Листом від 29.03.2018 №6301.6.2-5977/63.3-18 ГУ ДМС України в Харківський області повідомило позивача, що рішенням ГУ ДМС України в Харківський області припинено провадження щодо прийняття до громадянства України відповідно до ст. 9 Закону України " Про громадянства України" від 18.01.2001 року у зв'язку з тим, що існують заперечення з боку компетентних органів щодо прийняття ОСОБА_4 до громадянства України.
28.03.2018 року адвокатом позивача у зв'язку з наданням правової допомоги громадянину Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 надіслано до Управління Служби безпеки України в Харківський області адвокатський запит № 28/03/2018-1 від 28.03.2018, яким просив: вказати, коли до Управління СБУ в Харківській області надійшли для перевірки документи щодо прийняття до громадянства позивача; надати інформацію, чи були розглянуті Управлінням СБУ в Харківській області документи щодо прийняття до громадянства позивача і чи була направлена відповідь до Державної міграційної служби України; якщо документи щодо прийняття до громадянства позивача не були розглянуті УСБУ в Харківській області, вказати причину.
Листом від 03.04.2018 року №70/2-4-236/7 Управління Служби безпеки України в Харківський області на адвокатський запит № 28/03/2018-1 від 28.03.2018 повідомило позивача, що Управлінням було розглянуто надіслані документи, подані для прийняття громадянства України позивача, за результатами розгляду повідомлено ГУ ДМС України в Харківській області.
12.04.2018 адвокатом позивача у зв'язку з наданням правової допомоги громадянину Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 надіслано до ГУ ДМС України в Харківський області адвокатський запит від 12.04.2018 №12/04/18-4, в якому адвокат просив надати інформацію, коли до ГУ ДМС України в Харківській області надійшла відповідь від УСБУ в Харківській області про результат розгляду документів щодо прийняття до громадянства позивача та надати копію рішення УСБУ в Харківській області про результат розгляду документів.
Листом від 20.04.2018 року №6301.6.2 ГУ ДМС України в Харківський області на адвокатський запит від 12.04.2018 №12/04/18-4 повідомило позивача, що проведеною перевіркою встановлено, що 26.03.2018 до ГУДМС України в Харківській області надійшла відповідь від УСБУ в Харківській області про результати перевіри розгляду документів щодо прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4. 29.03.2018 за вихідним №6301.6.2-6014/63.3-18 матеріали справи про оформлення прийняття до громадянства України позивача були направлені до ДМС України для прийняття рішення, у зв'язку з чим надати копію відповіді Управління СБУ в Харківській області про результати перевірки розгляду документів не є можливим. Додатково зазначено, що відповідь УСБУ в Харківській області є внутрівідомчою службовою кореспонденцією та є інформацією для службового користування.
Листом від 20.04.2018 №70/2-4-282/7 ГУ ДМС України в Харківський області додатково повідомило представника позивача, що запитувана копія рішення УСБУ в Харківській області відсутня, оскільки чинним законодавством не передбачено складання зазначеного документу.
Державна міграційна служба України листом від 16.05.2018 надано відповідь на адвокатський запит представника позивача повідомлено, що за результатами розгляду матеріалів справи виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається (ГВКР УСБУ в Харківській області заперечує щодо прийняття ОСОБА_4 до громадянства України). (а.с.30-31).
Державна міграційна служба України листом від 01.06.2018 повідомила адвоката позивача про розгляд матеріалів справи про прийняття ОСОБА_4 до громадянства України та з урахуванням заперечень збоку ГВКР УСБУ в Харківській області щодо прийняття позивача до громадянства затверджено висновок про припинення провадження за заявою ОСОБА_4 про прийняття до громадянства України.
ДМС України 18.05.2018 листом №6.4-5316/6-18 затверджений висновок разом з матеріалами справи надіслано до ГУДМС України в Харківській області.
Листом Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області на адвокатський запит від 20.06.2018 №20/06/1-1 повідомлено представника позивача, що згідно з отриманим повідомленням СБУ в Харківській області стосовно прийняття позивача до громадянства України є заперечення, вищезазначений документ є становить внутрішньовідомчу службову кореспонденцію та є інформацією для службового користування.
Разом з вказаною відповіддю надіслано належним чином завірену копію повідомлення та копію затвердженого висновку про припинення провадження за заявою про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4.
Не погоджуючись з правомірністю прийняття спірного висновку Державної міграційної служби України від 16.05.2018 року про припинення провадження за заявою про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи юридичну оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями Закону України "Про громадянство України" визначається правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб.
Відповідно до статті 6 Закону України "Про громадянство України", громадянство України набувається: 1) за народженням; 2) за територіальним походженням; 3) внаслідок прийняття до громадянства; 4) внаслідок поновлення у громадянстві; 5) внаслідок усиновлення; 6) внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров'я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім'ю або передачі на виховання в сім'ю патронатного вихователя; 7) внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; 8) у зв'язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; 9) внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; 10) за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.
Статтею 9 Закону України "Про громадянство України" від 18 січня 2001 року №2235-ІІІ 3) визначено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України.
Умовами прийняття до громадянства України є:
1) визнання і дотримання Конституції України та законів України;
2) подання декларації про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства) або зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);
3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років.
Ця умова не поширюється на іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають у шлюбі з громадянином України понад два роки, і на іноземців чи осіб без громадянства, які перебували з громадянином України понад два роки у шлюбі, що припинився внаслідок його смерті. Дворічний термін перебування у шлюбі з громадянином України не застосовується до іноземців і осіб без громадянства, яким було надано дозвіл на імміграцію відповідно до пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України "Про імміграцію"
4) отримання дозволу на імміграцію;
5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування. Ця умова не поширюється на осіб, які мають певні фізичні вади (сліпі, глухі, німі);
6) наявність законних джерел існування. Ця умова не поширюється на осіб, яким надано статус біженця в Україні або притулок в Україні.
Також за ст.9 цього Закону зазначено, що до громадянства України не приймається особа, яка:
1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид;
2) засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави;
3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.
Указом Президента України від 27.03.2001р. №215 затверджено «Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень».
Даний Порядок визначає перелік документів, які подаються для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, припинення громадянства України, скасування рішень про оформлення набуття громадянства України, а також процедуру подання цих документів та провадження за ними, виконання прийнятих рішень з питань громадянства України.
Пунктом 101 Порядку визначено, що управління, відділ (сектор) міграційної служби в районі, районі у місті, місті обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, до якого подано документи щодо прийняття особи до громадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до пункту 102 Порядку Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі, до якого подано документи, перевіряє:
відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України;
підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається.
Головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі надсилає подані документи до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які у межах своєї компетенції перевіряють (у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу) відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України повідомляють головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів.
Положеннями абзацу 5 статті 102 Порядку передбачено, якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, головне управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, області, містах Києві та Севастополі готує висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника.
На підставі викладеного суд зазначає, що органи міграційної служби наділені повноваженнями направляти подані документи про оформлення набуття громадянства до органів СБУ, МВС, та відповідно органи СБУ, МВС у межах своєї компетенції здійснюють перевірку отриманих документів та про результати такої перевірки повідомляють органи міграційної служби. В подальшому органи ДМС аналізують отримані дані від органів СБУ та МВС України та у разі встановлення підстав за яких прийняття до громадянства не допускається, готують висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника.
Судовим розглядом було встановлено, що на виконання вищевказаних норм подані позивачем документи для прийняття до громадянства України були направлені до ГУДМС України в Харківській області.
Також, судом встановлено, що відповідачем було направлено запит до ГВКР УСБУ в Харківській області щодо перевірки відсутності підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України не допускається. У відповідь на зазначений запит відповідачем було отримано заперечення щодо прийняття до громадянства громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4, що виключає можливість прийняття до громадянства України.
З урахуванням заперечень з боку ГВКР УСБУ в Харківській області щодо прийняття заявника до громадянства України припинено провадження за заявою ОСОБА_4 про прийняття до громадянства України та Державною міграційною службою України складено висновок про припинення провадження.
Як встановлено судом в ході судового розгляду справи фактичною підставою надання заперечень Управління Служби безпеки України в Харківській області щодо прийняття до громадянства громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 слугували встановлені в ході перевірки обставини відсутності законних джерел існування на території України громадянина ФР Нігерії ОСОБА_4, а також, встановлено факт подання неправдивих відомостей в заяві про набуття громадянства щодо місця проживання позивача.
Відтак, суд зазначає, що відповідач, отримавши вищенаведені заперечення УСБУ в Харківській області - повноважного органу щодо перевірки відомостей, зазначених позивачем у заяві, у відповідності до приписів абз. 5 п.102 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень від 27.03.2001р. №215, не міг залишити їх поза увагою та не врахувати при прийнятті рішення про припинення провадження за заявою про прийняття до громадянства України.
Крім того, чинним законодавством України не встановлено права органів ДМС України приймати до громадянства України за наявності заперечень, висловлених органом Служби безпеки України.
Таким чином, оскільки Управління Служби безпеки України в Харківській області висловило заперечення, що під час подання заяви про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 було надано неправдиві відомості щодо його місця проживання та не надано підтвердження законних джерел існування на території України, які є умовами для прийняття до громадянства України, відповідно до ст. 9 Закону України "Про громадянство України" є підставою для відмови органу Державної міграційної служби у прийнятті до громадянства України.
При цьому, суд зазначає, що позивачем не надано доказів оскарження та визнання дій Управління Служби безпеки України в Харківській області протиправними при проведенні перевірки наявності підстав для оформлення набуття громадянства та визнання протиправними дій щодо надання заперечень ГУ ДМС України в Харківський області щодо прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4.
Позивач не був допитаний в судовому засіданні в якості свідка, оскільки сторони в судовому засіданні на цьому не наполягали.
Стосовно доводів третьої особи щодо не володіння позивачем державною мовою та не розуміння її в обсязі, достатньому для спілкування, суд зазначає, що вказані доводи не приймаються судом до уваги, оскільки вказані обставини не зазначені у рапорті та не були покладені в основу заперечень, висловлених Управлінням Служби безпеки України в Харківській області, щодо прийняття до громадянства України позивача.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, оскільки висновок Державної міграційної служби України від 16.05.2018 року про припинення провадження за заявою про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4 прийнятий на підставі заперечень, щодо прийняття до громадянства позивача, Управління Служби безпеки України в Харківській області, якими було встановлено, що подані позивачем документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України, Державна міграційна служба України та Головне управління Державної міграційної служби України в Харківській області діяли в межах наданих повноважень та у відповідності до приписів абз. 5 п.102 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень від 27.03.2001р. №215.
Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що Державна міграційна служба України при розгляді заяви позивача та прийнятті оскаржуваного висновку від 16.05.2018 року про припинення провадження за заявою про прийняття до громадянства України громадянина Федеративної Республіки Нігерії ОСОБА_4, діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом України "Про імміграцію" та Законом України "Про громадянство України", з дотриманням вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, а тому оскаржуваний висновок є таким, що прийнятий в межах чинного законодавства України, а отже не підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладені обставини справи, з огляду на недоведеність неправомірності дій відповідача, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, 61183, код НОМЕР_1) до Державної міграційної служби України (вул. Володимирська, буд. 9, м. Київ, 01001, код 37508470), Головного управління Державної міграційної служби України в Харківській області (вул. Римарська, буд. 24, м. Харків, 61057, код 37764460), третя особа - Управління Служби безпеки України в Харківській області (вул. Мироносицька, буд. 2, м. Харків, 61002, код 20001711) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 09 листопада 2018 року.
Суддя Д.А. Волошин