
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 813/2372/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М., за участі секретаря судового засідання Михалюк М.Ю., представника позивача Галайського О.В., представника відповідачів Чабана О.С., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватної виробничої фірми «М'ясопром» до Головного управління ДФС у Львівській області, Державної фіскальної служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
Приватне підприємство Приватна виробнича фірма «М'ясопром» (далі - ПВФ «М'ясопром», позивач) 06.06.2018 звернулась до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області) вимогами:
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 684185/31487623 від 05.05.2018;
- зобов'язати ГУ ДФС у Львівській області зареєструвати податкову накладну № 172 від 09.03.2018, складену ПВФ «М'ясопром» на суму 396864,00 грн. за датою її подачі для реєстрації.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що після отримання повідомлення про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків надіслав контролюючому органу разом з поясненнями повний перелік документів, що підтверджують реальність господарських операцій, за наслідками яких складена податкова накладна № 172 від 09.03.2018. Позивач вважає мотиви прийняття оскаржуваного рішення надуманими та такими, що не ґрунтуються на законі. На спростування доводів фіскального органу зазначив, що виписки по рахунку не повинні містити такі реквізити як підпис та печатка банку (для них такі є необов'язковими). При цьому позивач зазначив, що банківська виписка не є первинним документом в розумінні статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність». Особливу увагу представник позивача звернув увагу на те, що рішення № 684185/31487623 від 05.05.2018 про відмову у реєстрації податкової накладної №172 від 09.03.2018 позивач оскаржував в адміністративному порядку до ДФС України, а рішення на скаргу позивача від 10.05.2018 станом на дату звернення до суду не надійшло, що, як стверджує позивач, дає підстави вважати цю скаргу задоволеною. На стадії підготовчого провадження представник позивача повідомив суд, що 17.09.2018 на адресу платника податків надійшло рішення про результати розгляду його скарги від 21.05.2018.
10.08.2018 представник позивача подав заяву, просив суд залучити до участі у справі ДФС України як співвідповідача, з тих мотивів, що саме цей державний орган наділений повноваженнями здійснити безпосередню реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних на підставі рішення суду. У зв'язку з цим платник податку визначив такі позовні вимоги (а.с. 87):
- визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 684185/31487623 від 05.05.2018;
- зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну № 172 від 09.03.2018, складену ПВФ «М'ясопром» на суму 396864 грн. за датою її подачі для реєстрації.
Ухвалою від 10.08.2018 суд задовольнив клопотання представника позивача та залучив ДФС України до участі у справі як співвідповідача (а.с 91-92).
Відповідачі позов не визнають. Представник ГУ ДФС у Львівській області подав відзив на позовну заяву (а.с. 63-64), з посиланням на статті 74, 185, 187, 201 ПК України та положення Порядку (не вказано, якого) просить суд відмовити в задоволенні позову ПВФ «М'ясопром» в повному обсязі. Відзив не містить викладу фактичних обставин, що зумовили прийняття оскаржуваного рішення. Представник відповідача-2 ДФС України повідомив суд, що підтримує правову позицію ГУ ДФС у Львівській області; у випадку задоволення позову відповідач-2 буде виконувати рішення суду щодо реєстрації податкової накладної.
На вимогу суду надати належні відомості та докази на підтвердження дати скерування ДФС України на адресу платника податків рішення про результати розгляду скарги платника податку від 10.05.2018 представник відповідача-2 повідомив суд, що це рішення дійсно з'явилося в електронних базах контролюючого органу 17.09.2018, не заперечує факту надіслання його платнику податків саме цього дня.
Суд заслухав пояснення учасників справи, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази та встановив такі фактичні обставини справи і відповідні їм правовідносини:
Приватне підприємство приватна виробнича фірма «М'ясопром» зареєстрована як юридична особа 22.05.2001 року з присвоєнням ідентифікаційного коду 31487623. Серед напрямків господарської діяльності є виробництво м'яса (основний), виробництво м'ясних продуктів, оптова торгівля живими тваринами, оптова торгівля м'ясом та м'ясними продуктами (а.с. 58-59). В рамках вказаного виду діяльності позивач здійснює господарські операції з купівлі живих тварин (свиней) та продажу м'ясної продукції.
ПВФ «М'ясопром» має експлуатаційний дозвіл № 13-06-17 Мt № 12 від 05.08.2013 на забій сільськогосподарських тварин, виробництво та реалізацію м'яса в тушах, напівтушах, відрубах та субпродукти (а.с. 41).
23.01.2018 ПВФ «М'ясопром» (Постачальник) та ТОВ «Дуєт» (Покупець) уклали договір купівлі-продажу № 13, відповідно до якого Постачальник зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором, поставити покупцеві продукцію (згідно п. 1.3 Договору), а Покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених договором прийняти та оплатити таку продукцію за ціною вказаною у видатковій накладній (а.с. 31-32).
09.03.2018 на виконання умов договору, Постачальник поставив Покупцю товар (свинину охолоджену) в кількості 6240 кг. на загальну суму 396864 грн., в тому числі ПДВ 66144,00 грн. На поставку цього товару оформлено видаткову накладну № 143 від 09.03.2018 (а.с. 33). Транспортування товару здійснювала ПВФ «М'ясопром» згідно товарно-транспортної накладної № 125 від 09.03.2018 (а.с. 34). ТОВ «Дуєт» частково провело ПВФ «М'ясопром» оплату за договором (а.с.39-40). На суму поставленого товару ПВФ «М'ясопром» склала податкову накладну №172 від 09.03.2018 та подало таку на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (а.с. 35).
Документообіг між платником податків та контролюючим органом щодо реєстрації податкових накладних відбувається в електронному вигляді, як це передбачено Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних.
29.03.2018 платник податку отримав квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 29.03.2018 № 9054329407, відповідно до якої документ прийнято, однак реєстрацію податкової накладної № 172 від 09.03.2018 зупинено. В квитанції зазначено, що податкова накладна відповідає вимогам пп.1.6 п.1 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано позивачеві надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН (а.с. 15).
03.05.2018 ПВФ «М'ясопром» направило контролюючому органу ДФС України повідомлення № 1 щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, з письмовими поясненнями та копіями первинних документів, що підтверджують постачання, часткову оплату, транспортуванні товару (а.с. 16). Ці документи доставлено до ДФС України 03.05.2018 та повідомлено платника податків про збереження документа на центральному рівні, що підтверджується квитанцією № 1 (а.с. 17).
05.05.2018 комісія ГУ ДФС у Львівській області прийняла рішення № 684185/31487623 про відмову у реєстрації податкової накладної №172 від 09.03.2018 (а.с. 18). Це рішення обґрунтоване тим, що платник податків надав копії документів, які складені з порушенням законодавства, а саме: надано банківську виписку без печатки та підпису банку (а.с. 18).
Не погодившись з цим рішенням, ПВФ «М'ясопром» 10.05.2018 подала скаргу на рішення комісії контролюючого органу (а.с. 19). Ця скарга доставлена до ДФС України 10.05.2018, що підтверджується квитанцією №1 від 10.05.2018 (а.с. 20).
17.09.2018 позивач отримав в електронному вигляді рішення комісії з питань розгляду скарг від 21.05.2018 № 6257/31487623/2 (а.с. 99-100). Відповідно до цього рішення ДФС України залишила скаргу ПВФ «М'ясопром» без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН без змін (а.с. 98). Відповідач-2 визнає факт надіслання 17.09.2018 на адресу платника податків рішення № 6257/31487623/2 від 21.05.2018.
При прийнятті рішення суд керується такими правовими нормами:
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).
Відповідно до пп. «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови КМ України від 26.04.2017 № 341, далі - Порядок №1246).
Згідно із пунктом 2 цього Порядку податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункт 11 Порядку №1246).
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
- відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
- чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;
- наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;
- наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 2001.3 і 2001.9 статті 2001 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);
- наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
- факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
- наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
- дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (пункт 12 Порядку №1246).
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку №1246).
Відповідно до пункту 201.16. статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми 21.02.2018 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №117 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Цією постановою затверджено:
- Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 117);
- Порядок розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - Порядок розгляду скарг).
Порядок № 117 містить в тому числі такі положення:
12. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
13. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
14. Перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.
15. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).
16. Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).
20. Зазначені комісії приймають рішення про:
- реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі;
- відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;
- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;
- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.
22. Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 2 підлягає реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена. Відповідне рішення набирає чинності після реєстрації його в такому Реєстрі.
23. Комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 15 цього Порядку:
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, менше 30 млн. гривень, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається платнику податку у порядку, встановленому статтею 42 Кодексу;
- щодо платників податку, у яких обсяг постачання, зазначений в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в поточному місяці у Реєстрі, з урахуванням поданої податкової накладної/розрахунку коригування на реєстрацію в Реєстрі, більше 30 млн. гривень включно, приймається рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яке попередньо реєструється в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, та надсилається до комісії центрального рівня.
Порядок розгляду скарг визначає таку процедуру розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації:
1. розгляд скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - комісії контролюючих органів), про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється комісією ДФС з питань розгляду скарг, яка є постійно діючим колегіальним органом ДФС, за участю уповноваженої особи Мінфіну.
3. Скарги подаються платником податку на додану вартість (далі - платник податку) до ДФС протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності рішенням комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Якщо останній день строку припадає на вихідний, неробочий або святковий день, останнім днем такого строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним, неробочим або святковим днем. Строк подання скарги може бути продовженим за правилами і на підставах, визначених пунктом 102.6 статті 102 Податкового кодексу України (далі - Кодекс).
5. Скарга подається платником податку в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
7. Така скарга у день її надходження реєструється ДФС відповідно до вимог законодавства з організації діловодства у державних органах.
9. Скарга підписується та подається особисто платником податку або його уповноваженим представником. Якщо скарга підписується та подається уповноваженим представником платника податку, до неї додаються належним чином завірена копія документа, який засвідчує повноваження такого представника відповідно до законодавства.
10. Скарга повинна містити дані про:
- найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, який подає скаргу, його податкову адресу;
- податковий номер або серію (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті);
- номер оскаржуваного рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- дату оскаржуваного рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- інформацію про причини незгоди платника податку з рішенням комісії контролюючого органу;
- відомості про оскарження рішення комісії контролюючого органу в судовому порядку;
- вимоги платника податку, який подає скаргу;
- електронну адресу, на яку надсилається рішення, прийняте за результатами розгляду скарги.
12. За результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, яке реєструється службою діловодства ДФС та надсилається платнику податку з урахуванням вимог, визначених пунктом 56.23 статті 56 Кодексу.
13. За результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає одне з таких рішень:
- задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін;
- залишає скаргу без розгляду.
15. За результатами розгляду скарги комісія ДФС з питань розгляду скарг приймає рішення щодо скарги, та надсилає його платнику податку у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, в електронній формі засобами електронного зв'язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
17. Якщо рішення щодо скарги не надсилається платнику податку протягом строку, визначеного пунктом 56.23 статті 56 Кодексу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податку з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до приписів пункту 56.23 статті 56 ПК України оскарження рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється у порядку, визначеному цією статтею з урахуванням таких особливостей:
56.23.1 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних подається до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;
56.23.2 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, за участі уповноваженої особи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
56.23.3 скарга на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних розглядається протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику. Термін розгляду скарги не може бути продовженим;
56.23.4 якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних не надсилається платнику податків протягом 10-денного строку, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку.
Відповідно до пункту 42.4 статті 42 ПК України платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронний цифровий підпис».
Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, здійснюється засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.
Датою вручення платнику податків документа є дата, зазначена у квитанції про доставку у текстовому форматі, що відправляється з електронного кабінету автоматично та свідчить про дату та час доставки документа платнику податків. У разі якщо доставка документа відбулася після 18 години, датою вручення документа платнику податків вважається наступний робочий день. Якщо доставка відбулася у вихідний чи святковий день, датою вручення документа платнику податків вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.
Здійснюючи оцінку аргументів сторін та досліджених доказів суд, з метою вирішення цього спору, керується такими міркуваннями:
Контролюючий орган зупинив реєстрацію податкової накладної № 172 від 09.03.2018, скерованої ПВФ «М'ясопром» для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. З цієї причини платник податку скерував контролюючому органу повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрацію якої зупинено, разом з письмовими поясненнями та копіями первинних документів. Комісія ГУ ДФС у Львівській області прийняла рішення № 684185/31487623 від 05.05.2018, яким відмовила ПВФ «М'ясопром» у реєстрації податкової накладної №172 від 09.03.2018, при цьому зазначила про невідповідність наданих документів вимогам законодавства (відсутність на банківській виписці підпису і печатки банку). Позивач не погодився з цим рішенням та в межах строку, визначеного ПК України та пунктом 3 Порядку розгляду скарг подав до ДФС України скаргу на рішення комісії контролюючого органу. Цю скаргу ДФС України отримала 10.05.2018, що підтверджується відповідною квитанцією. ДФС України лише 17.09.2018 надіслала ПВФ «М'ясопром» рішення № 6257/31487623/2 за результатами розгляду скарги платника податків, датоване 21.05.2018. Представник відповідачів визнав цю обставину та на пропозицію суду не надав доказів, що підтверджували б надіслання згаданого рішення в межах десятиденного строку з дати надходження скарги від 10.05.2018.
Аналіз наведених вище положень ПК України та Порядку розгляду скарг дозволяє зробити висновок, що рішення про результати розгляду скарги повинно бути не лише прийняте, а й надіслане скаржнику в межах десятиденного строку з дати надходження скарги. Встановлена в пп. 56.23.4 п. 56.23 статті 56 ПК України преюдиція щодо задоволення скарги на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем десятиденного строку з дати надходження скарги платника податків на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, пов'язана з фактом ненадіслання такому платнику податків рішення - незалежно від вказаної в такому рішення дати його прийняття.
Оцінивши фактичні обставини справи через призму норм підпункту 56.23.4 пункту 56.23 статті 56 ПК України та пункту 17 Порядку розгляду скарг суд дійшов висновку, що скарга ПВФ «М'ясопром» від 10.05.2018 на рішення комісії контролюючого органу від 05.05.2018 вважається задоволеною, а рішення комісії ГУ ДФС у Львівській області про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №684185/31487623 від 05.05.2018 відповідно до приписів пункту 13 Порядку розгляду скарг вважається скасованим 21.05.2018.
З огляду на цей висновок суду позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 684185/31487623 від 05.05.2018 є безпідставною, оскільки це рішення з 21.05.2018 є скасованим в силу норм ПК України та Порядку розгляду скарг.
Водночас суд встановив, що податкова накладна №172 від 09.03.2018 залишається незареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних, а відповідачі, з огляду на їх процесуальну позицію і поведінку, не мають наміру самостійно відновлювати права та охоронювані законом інтереси позивача. Отже, суд повинен вирішити питання щодо обґрунтованості іншої вимоги позивача та про ефективний спосіб захисту його прав.
Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Відповідно до приписів пунктів 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Аналіз цих положень дозволяє зробити висновок, що ДФС України реєструє податкову накладну в тому числі на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.
З огляду на фактичні обставини справи суд вважає, що належним та ефективним способом порушених прав позивача буде зобов'язати ДФС України зареєструвати податкову накладну №172 від 09.03.2018 у Єдиному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Відповідно до приписів частини першої статті 139 КАС України та враховуючи часткове задоволення позову ПВФ «М'ясопром», понесені позивачем витрати на сплату судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 19-20, 22, 25-26, 90, 139, 229, 241-246, 250, 251, 255, 295, пп. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, місто Київ, Львівська площа, буд. 8, ідентифікаційний код 39292197) зареєструвати податкову накладну № 172 від 09.03.2018 датою її подання в Єдиному реєстрі податкових накладних.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, буд. 8, ідентифікаційний код 39292197) на користь приватної виробничої фірми «М'ясопром» (80316, Львівська область, Жовківський район, місто Рава-Руська, вул. Бічна Львівська, буд. 1, ідентифікаційний код 31487623) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 12.11.2018.
Суддя Москаль Р.М.