
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 листопада 2018 року справа № 396/1413/18
провадження № 2-іс/1140/102/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Петренко О.С.
за участю секретаря - Толстової О.І.
представника позивача - клопотання про розгляд справи без участі
представника відповідача - Воронюк Є.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_2
до відповідача: Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області з позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управління ПФУ в Кіровоградській області, складеного на підставі перевірки, проведеної 17.10.2017 року №566 в частині відмови підтвердження пільгового стажу за п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період роботи з 01.01.1997 р. по 02.01.2018 р.;
- зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком на пільгових умовах за п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з 03.01.2018 року.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30 серпня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 24 вересня 2018 року справу призначено до розгляду в судовому засіданні, за клопотанням представника відповідача (а.с.63-64).
Ухвалою суду від 17 жовтня 2018 року здійснено заміну відповідача у справі (а.с.75-76).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідно записів її трудової книжки, у вказаний ним термін, вона працювала свинаркою, тому має право на призначення їй пенсії за вислугу років. Позивач зазначила, що наразі іншої можливості підтвердити спірний трудовий стаж, який дає право на пільгову пенсію, ніж записи у трудовій книжці, архівні довідки та пояснення свідків, які працювали в одному колгоспі доярками, немає. Але навіть такі обставини не повинні позбавляти позивача гарантованого конституційного права на пенсійне забезпечення.
Згідно наданого до суду відзиву на позов, сторона відповідача позовні вимоги не визнала у повному обсязі, в задоволенні позову просила відмовити, зважаючи на те, що позивач не має необхідного пільгового стажу - 20років (а.с.54-55).
В судове засідання, позивач, належним чином повідомлений про час, дату та місце судового розгляду справи не прибув, від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, посилаючись на обставини, викладені у відзиві на позовну заяву.
На підставі ч. 3 ст. 243 КАС України в судовому засіданні 07.11.2018 р. проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Виготовлення рішення у повному обсязі відкладено, про що сторонам оголошено в судовому засіданні після проголошення вступної та резолютивної частини рішення з урахуванням вимог ст.243 КАС України
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши у судовому засіданні надані сторонами докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності на підставі наданих доказів, суд дійшов наступних висновків.
З паспорта громадянина України встановлено, що ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.3-4).
Відповідно записів копії трудової книжки позивача, остання має близько 34 років загального трудового стажу, у тому числі - період її роботи на посаді свинарки з 01.01.1997 по 02.01.2018, згідно записів у трудовій книжці (а.с.23-25).
08.05.2018 року позивач звернулась до Новоукраїнського відділу обслуговування громадян ГУПФУ в Кіровоградській області з заявою про призначення пенсії відповідно до вимог пункту "д" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
До заяви було додано копії:
1) паспорту серії НОМЕР_2;
2) витягу з Державного реєстру актів цивільного стану гроимадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00018360849;
3) свідоцтва про народження дітей (3 шт)
4) трудової книжки серії НОМЕР_3 від 28.03.1984 та трудової книжки колгоспника від 12.03.1984р.;
5) пільгову довідку від 15.08.2017 р. за №79 про період роботи на посаді свинарки з 01.01.1997 по 15.08.2017;
6) довідки про реорганізацію КСПП «Шишкінське»;
7) архівні довідки від 30.06.2017р. за №01-10/238; від 15.12.2017 року за №01-20/П-294, від 03.10.2017 року №01-10/370 (а.с.9-25).
Згідно відповіді від 13.06.2018р. за № 14 Новоукраїнського відділу обслуговування громадян ГУПФУ в Кіровоградській області про результати розгляду заяви відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах (а.с.5).
Зазначено, що відповідно до трудової книжки колгоспника та пільгової довідки від 15.08.2017 р. за №79, яка видана ПП «Україна» на підставі первинних документів, а саме - книг обліку розрахунків по оплаті праці за 1997 - 2017р.р. позивач працювала на посаді свинарки з 01.01.1997р. по 15.08.2017р.
Разом з тим, в архівній довідці від 03.10.2017 р. за №01-10/370 про стаж та заробітну плату, за період роботи з 1995 - 2012 рр. посада «свинарка» вказана лише в періоди: січень -лютий 2006р., січень - лютий 2007р., січень 2008р., січень 2009р., січень, травень 2010р., крім того відсутня заробітна плата за періоди: січень - травень, вересень, листопад, грудень 1998р., лютий - березень, травень, липень - вересень 1999р., січень - березень, серпень 2000 р. Посаду також не вказано в архівній довідці про стаж (річна) від 30.06.2017 р. №01-10/238 за період роботи з 1995р. по 2002р..
З урахуванням зазначеного, відповідачем проведено перевірку даних, що містять архівні довідки про стаж та заробітну плату від 03.10.2017 року №01-10/370 та від 30.06.20107 р. № 01-10/238, на підставі яких видано пільгову довідку від 15.08.2017 року №79, що підтверджується актом перевірки та обґрунтованості видачі документів, наданих на призначення (перерахунку) пенсій від 17.10.2017 року за №566. За результатами перевірки встановлено, що дані зазначені у пільговій довідці від 15.08.2018 р. №79 містять розбіжності з даними архівних довідок про стаж та заробітну плату від 03.10.2017р. №01-10/370 та від 30.06.2017 р. № 01-10/238, зокрема щодо назви посади «свинарка» (а.с.5).
Спірним питанням у даній справі є правомірність не зарахування відповідачем до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, стажу роботи з 01.01.1997р. по 02.01.2018р.через відсутність відомостей щодо виконання встановлених норм обслуговування тварин.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058), Законом України від 05.11.1991 № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою правління ПФУ від 25.11.2005 № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок № 22-1), Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відстуності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі Порядок № 637), Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 за № 1231/13105 (далі Порядок № 18-1).
Закон № 1058 визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Статтею 8 Закону № 1058 закріплено право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг. Так, відповідно до пункту 1 частини першої цієї статті право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Статтею 44 Закону № 1058 встановлено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії, відповідно до якого заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Закон № 1058 доповнено розділом XIV-1«Пенсійне забезпечення окремих категорій громадян» Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій».
Згідно з частиною першою статті 114 Закону № 1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27та з урахуванням норм статті 28цього Закону.
Пунктом 5 частини другої статті 114 Закону № 1058 визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті;
Згідно з абзацами другим та третім пункту 2 частини другої статті 114 Закону № 1058 до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно.
Аналогічні положення містяться в пункті «д» статті 13 Закону № 1788.
Позивач народилася ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто станом на дату звернення за призначенням пенсії на пільгових умовах досягла достатнього віку (50 років).
Крім досягнення віку, необхідними умовами для призначення пенсії на пільгових умовах є стаж роботи свинаркою не менше 20 років та виконання встановлених норм обслуговування.
Так, згідно з даними трудової книжки колгоспника, виданої на ім'я ОСОБА_2 (а.с.24-25), з 01.01.1997р. позивача прийнято свинаркою КСПП «Шишкино» (яке в подальшому реорганізовано шляхом перетворення в Приватну агрофірму «Україна», з 01.12.2003 року ПАФ «Україна» перетворено в ПП «Україна»); 02.01.2018 звільнена з ПП «Україна» за ч.2 ст.36 КЗпП України.
Відповідно до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток N 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Порядок № 18-1 визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.
Підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії) (пункт 3 Порядку № 18-1).
Згідно з пунктом 4 Порядку № 18-1 Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники членських організацій Федерації професійних спілок України та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань.
Відповідно до пункту 11 Порядку № 18-1 для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у
місті, об'єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
1) заяву про підтвердження стажу роботи;
2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);
3) трудову книжку;
4) документи, видані архівними установами, зокрема:
а) довідку про заробітну плату;
б) копії документів про проведення атестації робочих місць;
в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно якого до свинарок безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та «свинарка», запроваджена в 1961 році.
Строк зберігання первинних документів підприємств, організацій, установ визначено Наказом Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України «Про затвердження переліку типових документів» №41 від 20.07.98 року. Згідно даного Наказу строк зберігання первинних документів, наряди, табелі обліку робочого часу, графіки та т.і. становить 3 роки.
Листом від 13.06.2018 № 1368/02-10, розглянувши заяву ОСОБА_2 про призначення пенсії, останній вирішено відмовити в призначені такої, в зв'язку з не зарахуванням до пільгового стажу періодів роботи в ПП «Україна» в якості свинарки з 01.01.1997р. по 02.01.2008р., у зв'язку з відсутністю відомостей щодо виконання встановлених норм обслуговування тварин (а.с.5).
Проаналізувавши зміст зазначеного листа відповідача, суд дійшов висновку, що за своєю правовою природою та суттю даний лист фактично є рішенням відповідача, яким позивачу відмовлено у призначені пенсії.
Суд зауважує, що пільговий стаж роботи позивача свинаркою підтверджується її трудовою книжкою, актом перевірки обґрунтованості видачі документів, наданих для призначення (перерахунку пенсій) від 23.10.2017р., протоколом №2 засідання комісії з питань перевірки та підтвердження факту пільгового стажу на посаді свинарки, архівною довідкою від 30.06.2017 року №01-10/238, архівною довідкою від 15.12.2017 року за №01-20/П-294, архівною довідкою від 03.10.2017 року №01-10/370, довідкою №89 від 08.09.2017 р та довідкою №79 від 15.08.2017р, наказом №4-1 від 02.01.2018р., з паспорту позивача вбачається, що їй виповнилося 50 років, іншим чином підтвердити пільговий стаж не можливо.
При цьому відповідач не заперечує, що позивач дійсно працювала саме свинаркою у спірний період, а лише вказує на відсутність відомостей щодо виконання нею норм обслуговування тварин у цей період часу.
Відповідачем не зазначено, яким саме нормативно правовим актом встановлено норми обслуговування тварин, та яким чином вони мають визначатися, якщо підприємство ліквідовано та відомості в архіві не збереглися.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 липня 2018 року у справі № 709/1360/17.
Отже, позивачем надані суду належні і допустимі докази у підтвердження роботи свинаркою в період з 01.01.1997р. по 02.01.2018р. в ПП «Україна», що становить необхідні не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Згідно із ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Вказане узгоджується з позицією, яка викладена в постанові Верховного суду від 23 травня 2018 року ( справа №589/4238/16-а, провадження №К/9901/29450/1).
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Як роз'яснив Верховний Суд України у пункті 3 постанови Пленуму № 14 від 18 грудня 2009 року "Про судове рішення", вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:
- лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;
- повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;
- вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.
В даному випадку, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Новоукраїнському районі Кіровоградської області з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах при Головному управління ПФУ в Кіровоградській області, складеного на підставі перевірки, проведеної 17.10.2017 року №566 в частині відмови підтвердження пільгового стажу за п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період роботи з 01.01.1997 р. по 02.01.2018 р.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог вказав, що це не є рішенням, а лише відповіддю на звернення в порядку виконання вимог Закону України "Про звернення громадян".
Відповідно до п. 19 ст.4 КАС України, індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
В даному випадку, долучений до матеріалів справи лист від 13.06.2018 року за №1368/02-10 не містить жодного посилання на Закон України "Про звернення громадян". При цьому, в останньому абзаці вказаного листа, вказано: «Відповідно до Порядку розгляду скарг на рішення органів Пенсійного фонду України щодо пенсійного забезпечення, затвердженого постановою правління ПФУ від 12.10.2007 року за №18-6 та постанови правління Пенсійного фонду України від 24.12.2009 року №28-7 «Про удосконалення порядку розгляду скарг громадян на рішення органів ПФУ щодо пенсійного забезпечення», Ви маєте право оскаржити рішення управління в органі Пенсійного фонду вищого рівня або в судовому порядку» (а.с.5,зв.бік),
Вказане свідчить, що вказаний лист від 13.06.2018 року №1368/02-10 є актом індивідуальної дії.
Таким чином, суд враховуючи принцип ефективності судового захисту приходить до висновку про необхідність задоволення в скасуванні рішення №1368/02-10 від 13.06.2018 року в частині не зарахування періоду роботи ОСОБА_3 з 01.01.1997р. по 02.01.2018р. до трудового стажу.
Додатково суд зазначає, що згідно ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків.
Згідно з ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ст.8 Загальної декларації прав людини, кожна людина має право на ефективне поновлення у правах компетентними національними судами в разі порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом.
Стаття 22 Загальної декларації прав людини проголошує, що кожна людина, як член суспільства, має право на соціальне забезпечення і на здійснення необхідних для підтримання її гідності і для вільного розвитку її особи прав у економічній, соціальній і культурній галузях за допомогою національних зусиль і міжнародного співробітництва та відповідно до структури і ресурсів кожної держави.
Згідно за загальним правилом, передбаченим ст. 45 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Таким чином, судом встановлено, що позивач на момент звернення - 08.05.2018 року до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, досяг відповідного пенсійного віку та має відповідний загальний стаж трудової діяльності, а також пільговий стаж на посадах, внесених до Списку №2, як того вимагають приписи п. "д" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення".
Так, позивач звернулася до відповідача із заявою - 08.05.2018 року. Відповідно позовні вимоги про призначення пенсії підлягають задоволенню починаючи з 01.05.2018 р., а не з 03.01.2018 р., як заявлено позивачем у позовних вимогах.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Аналізуючи положення наведеної процесуальної норми, виходячи із суті позовних вимог, під час розгляду даної категорії справ відповідачу належить довести правомірність своїх дій або бездіяльності.
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, з урахуванням всіх встановлених судом фактичних обставин по справі та вимог законодавства, не довів правомірності своїх дій.
На думку суду, позивачем надано суду достатні документальні докази на підтвердження заявлених позовних вимог, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Підсумовуючи вищевикладене, підлягають відшкодуванню у вигляді стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області судові витрати зі сплати судового збору у сумі 705,00 грн. на користь позивача.
Керуючись ст.ст.243- 246 КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (Новоукраїнський відділ обслуговування громадян) в частині відмови підтвердження пільгового стажу за п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за період роботи з 01.01.1997 року по 02.01.2018 року, викладену в листі від 13 червня 2018 року № 1368/02-10.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_2 (ін.код -НОМЕР_1) пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до вимог п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зарахувавши до пільгового стажу період роботи в якості свинарки з 01.01.1997 року по 02.01.2018 року, з 01 травня 2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_2 (ін.код -НОМЕР_1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 705,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
В задоволені решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 255КАС України.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту.
Повний текст рішення складено та підписано 09.11.2018 року.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду О.С. Петренко