
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" листопада 2018 р. справа № 341/1052/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому проваджені) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії із врахуванням довідок та табелів про заробітну плату, отриману у ВАТ «Львівенергоремонт», зобов'язання провести перерахунок пенсії з врахуванням заробітної плати за період роботи у ВАТ «Львівенергоремонт» на підставі табелів нарахування заробітної плати та довідок №02/11 від 04.04.2006 року, №175 від 11.01.2011 року, з часу її призначення - 26.04.2011 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно, в порушення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005, відмовлено у перерахунку пенсії за віком із врахуванням отриманої ним заробітної плати під час роботи ВАТ «Львівенергоремонт» за період з 1995 по 2000 роки, з часу її призначення - 26.04.2011р. Позивач зазначає, що відповідачем безпідставно відмовлено у перерахунку пенсії через неможливість встановити місцезнаходження правонаступника ВАТ «Львівенергоремонт». Зазначив, що внаслідок протиправних дій відповідача позивач недоотримує з 26.04.2011 року, з незалежних від нього причин, належні йому пенсійні виплати.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 29.10.2018 року, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечив. Просив суд в задоволенні позову відмовити, оскільки підстав для перерахунку пенсії з врахуванням довідок про заробітну плату за період роботи у ВАТ «Львівенергоремонт», з часу призначення пенсійних виплат немає. Зазначив, що відповідач неодноразово звертався до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі м. Львова з вимогою про надіслання довідки про сплату страхового збору за місцем знаходження підприємства де працював позивач, проте, підтвердити достовірність видачі довідок виявилось неможливим. Також зазначив, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду передбачений ч.2 ст.122 КАС України.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статей 260-263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), дослідивши подані докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 є особою, потерпілою від Чорнобильської катастрофи, яка постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), про що 17.10.1994р. Рівненською облдержадміністрацією видано посвідчення за НОМЕР_2 (а.с.16).
Протоколом №6 засідання комісії при управлінні ПФУ в Галицькому районі по розгляду питань пов'язаних з призначенням, перерахунках та виплатою пенсій позивачу у призначенні пенсії відповідно до вимог ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» відмовлено (а.с. ). На розгляд комісії позивачем було подано, для врахування при обчисленні пенсії, в тому числі і довідки про заробітну плату ВАТ «Львівенергоремонт» за №02/11 від 04.04.2006 та №175 від 11.01.2011, за період з 1995 р. по 2000 р.
Постановою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 27.01.2012 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.01.2013 року, позов ОСОБА_1 задоволено, визнано неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області щодо призначення пенсії на пільгових умовах, зобов'язано зарахувати до пільгового стажу час роботи по професії слюсар по ремонту обладнання машинних цехів ТЕС і ГЕС у ВАТ «Львівенергоремонт» у відповідності із Списком №2, затвердженим Постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року - з 01 грудня 1975 року по 09 листопада 1976 року та з 14 лютого 1979 року по 27 грудня 1987 року, а також період роботи по професії слюсар зайнятий по ремонті паро газотурбінного устаткування у ВАТ «Львівенергоремонт» у відповідності із Списком №2, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994 року - з 28 грудня 1987 року по 21 серпня 1992 року та призначити пенсію, згідно записів трудової книжки.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року додаткову постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 03.04.2013 року у справі №341-730/13-а (6-а/341/8/13) скасовано та прийнято нову постанову, якою заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткової постанови від 22.03.2013 року задоволено, зобов'язано управління Пенсійного фонду в Галицькому районі Івано-Франківської області призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах за Списком №2 з 26.04.2011 року. Рішення суду було звернуто до примусового виконання.
З 22.06.2011, на виконання судового рішення, Галицьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Івано-Франківської області позивачу призначена і виплачується пенсія за віком на пільгових умовах, за Списком №2.
Згідно наданого суду розрахунку страхового трудового стажу, позивачу зараховано до страхового стажу роботи час роботи ним у ВАТ «Львівенергоремонт» за період, в тому числі з 01.01.1995 року по 30.06.2000 р.р.
Як слідує із змісту розрахунку заробітної плати, що взята для обчислення пенсії позивачу, заробітну плату за час роботи позивача у ВАТ «Львівенергоремонт» за період з 01.01.1995 по 30.06.2000 згідно довідок за №02/11 від 04.04.2006 та №175 від 11.01.2011, для обчислення не враховано.
В березні 2018 року позивач звернувся на урядову гарячу лінію з усною заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням не врахованої для обчислення пенсії заробітної плати за період роботи у ВАТ «Львівенергоремонт» з 1995 року по 2000р.р., та просив перерахувати пенсію з часу її призначення - з 26.04.2011 року.
16.03.2018 відповідач, листом повідомив позивача про те, що згідно постанови Львівського апеляційного адміністративного суду йому призначено пенсію за віком за Списком №2, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при страховому стажі 31 рік 4 місяці (коефіцієнт страхового стажу з урахуванням кратності 1,35 - 0,42300), заробітну плату враховано за періоди з 01.05.1995 р. по 31.04.2000 р., як оптимальний варіант, згідно поданих позивачем довідок про заробітну плату, та з 01.07.2000 р. по 17.12.2006 р. - за даними системи персоніфікованого обліку. Розмір пенсії становив 1516,94 грн.
Зазначено, що для надання позивачу практичної допомоги у витребуванні документів територіальним управлінням Фонду неодноразово направлялись запити щодо витребування документів з ВАТ «Львівенергоремонт». Зазначив, що на сьогоднішній день місце знаходження документів невідоме. З 1 жовтня 2017 р. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» запроваджена єдина формула для обчислення всіх пенсій. Загальна сума пенсійної виплати з 01.10.2017 р. становить 2 156,10 грн. Іншого чинним законодавством не передбачено. (а.с. ).
Таким чином, відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії, з урахуванням заробітної плати за час роботи у ВАТ «Львівенергоремонт» згідно довідок за №02/11 від 04.04.2006 та №175 від 11.01.2011.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся із позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 9 липня 2003 року (надалі також - Закон України № 1058-IV).
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено порядок звернення за перерахунком пенсії.
Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (ч.1 ст.44 Закон України № 1058-IV).
Відповідно до частини 3 цього Закону органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії передбачено статтями 40, 41 цього Закону.
Так, згідно частини 1 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Постановою Правління Пенсійного фонду України затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 22-1 від 25.11.2005р. (надалі також - Порядок № 22-1).
За змістом підпункту 3 пункту 2.1 цього Порядку для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Зі змісту довідок про заробітну плату у ВАТ «Львівенергоремонт» за №02/11 від 04.04.2006 та №175 від 11.01.2011, слідує, що нарахування ВАТ «Львівенергоремонт» внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України проведено.
Довідки видані на підставі особових рахунків (первинних документів) за 1995-2000 роки та за 1996-2000 роки відповідно, підписані уповноваженими особами, містять усі необхідні юридичні реквізити, підписи, прізвища, ініціали посадових осіб, печатку.
Згідно вказаних довідок позивачу суми заробітної плати, на які нараховано внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, виплачено.
Періоди роботи з 01.01.1995 року по 2000 рік враховано позивачу як страховий стаж, що стверджується поданим суду розрахунком страхового стажу, зарахованого для обчислення пенсії.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку про наявність правових підстав для врахування отриманої позивачем заробітної плати за час його роботи у ВАТ «Львівенергоремонт» згідно довідок за №02/11 від 04.04.2006 та №175 від 11.01.2011 для обчислення пенсії.
Відтак, відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії позивача є протиправною, а тому вимога позивача в цій частині, і як наслідок, вимога про зобов'язання Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії із врахуванням заробітної плати за час роботи у ВАТ «Львівенергоремонт» на підставі довідок №02/11 від 04.04.2006 та №175 від 11.01.2011, підлягають до задоволення.
Разом з цим, суд вважає за необхідне зазначити, що наявність заборгованості перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.
Кожний громадянин України, включаючи пенсіонерів, має право на належний соціальний захист, зокрема, належне пенсійне забезпечення, зі збереженням усіх конституційних прав та не може нести відповідальність за виконання обов'язку, покладеного Законом на іншу особу, зокрема, страхувальника.
Що стосується часу, з якого право позивача на поновлення виплати пенсії підлягає захисту, суд зазначає, що перерахунок пенсії позивачу необхідно здійснити в межах шестимісячного строку звернення до суду, з урахуванням положень ч.2 ст. 122 КАС України, тобто з 19.12.2017 року, оскільки про наявність підстав для відмови у зарахуванні для обчислення пенсії позивачу було відомо ще з 01.07.2011 року, що засвідчено протоколом засідання комісії при управлінні ПФУ в Галицькому районі, а з позовом до суду позивач звернувся 19.06.2018 року.
Табелів нарахування заробітної плати ВАТ «Львівенергоремонт» позивачем суду не представлено. Подані суду табелі стосуються роботи позивача у Рівненській АЕС.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
У відповідності до частин 1 та 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Відтак, підлягає стягненню з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 528,60 грн. (704,80 грн.*75%).
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням розміру заробітної плати, отриманої ним у відкритому акціонерному товаристві «Львівенергоремонт» за період з 01.01.1995 року по 30.06.2000 року, згідно довідок №02/11 від 04.04.2006 року та №175 від 11.01.2011 року.
Зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням розміру заробітної плати, отриманої ним у відкритому акціонерному товаристві «Львівенергоремонт» за період з 01.01.1995 року по 30.06.2000 року, згідно довідок №02/11 від 04.04.2006 року та №175 від 11.01.2011 року, з 19.12.2017 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1, с. Куропатники, Галицький район, Івано-Франківська область, 77122) за рахунок бюджетних асигнувань Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 40385724, вул.Шевченка 10, м.Галич, Галицький район, Івано-Франківська область, 77000) сплачений судовий збір в розмірі 528,60 грн. (п'ятсот двадцять вісім гривень 60 копійок).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до суду апеляційної інстанції через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Біньковська Н.В.