Рішення № 77759283, 25.10.2018, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.10.2018
Номер справи
810/2235/18
Номер документу
77759283
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2018 року № 810/2235/18

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Лисенко В.І.,

за участі: секретаря судового засідання Приходько Н.І.,

представника позивача - ОСОБА_1,

відповідачі - не з`явились,

третьої особи - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Миронівської районної державної адміністрації Гнітецької Аліни Миколаївни, Миронівська районна державна адміністрація, третя особа - ОСОБА_2 про оскарження рішення,

в с т а н о в и в:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 з позовом до Державного реєстратора Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації фізичних осіб-підприємців Миронівської районної державної адміністрації Гнітецької Аліна Миколаївни, у якому просить визнати незаконним (протиправним) та скасувати проведену щодо Колективного сільськогосподарського підприємства "Маслівське" реєстраційну дію від 28.10.2016 номер запису 13411070008000731 щодо "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах".

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що державна реєстрація "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах" від 28.10.2018, якою змінено керівника Колективного сільськогосподарського підприємства "Маслівське" з ОСОБА_6 на ОСОБА_2, вчинена протиправно, з порушенням вимог Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" та всупереч положень Статуту підприємства. Зокрема, для обрання органу підприємства не було проведено загальні збори, як цього вимагає статут, а документи щодо державної реєстрації, всупереч приписам законодавства, подані особою, яка не мала на це повноважень.

Відповідач, своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України, не скористався, заяв по суті справи до суду не надавав. Разом з цим, на адресу суду 23.05.2018 надійшов лист від Миронівської районної державної адміністрації Київської області, яким звернуто увагу суду на те, що у провадженні Мироніського районного суду знаходиться цивільна справа ЄУН 371/1443/17, провадження №2/371/704/17, з тим самим предметом спору, та з тих самих підстав.

Ухвалою суду від 10.05.2018 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі.

Протокольною ухвалою суду від 02.10.2018 було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.

У судове засідання, призначене на 25.10.2018 прибули представник позивача та третя особа. Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, не з`явився.

Під час судового засідання представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив адміністративний позов задовольнити. Третя особа, не погоджуючись із адміністративним позовом, у його задоволенні просила відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Як убачається з матеріалів справи, рішенням загальних зборів членів Колективного сільськогосподарського підприємства "Маслівське", оформлених протоколом від 02.04.2018 №02-18, позивача з 03.04.2018 обрано на посаду директора підприємства (а.с. 9-10).

Згідно наказу від 03.04.2018 №2-к, ОСОБА_3 приступила до виконання обов`язів директора КСП "Маслівське", а також, поклала на себе обов`язок щодо ведення бухгалтерського обліку (а.с. 11).

У ході проведення загальних зборів членів КСП "Маслівське" 02.04.2018, позивач дізнався про те, що відомості про колишнього керівника - голови правління підприємства ОСОБА_2 було незаконно внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

У подальшому, позивач довідався, що СВ Миронівського відділу поліції ГУ ПН у Київській області проводиться досудове розслідування про неправомірну зміну керівника КСП "Миронівське", внесене 06.01.2017 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12077110220000015, за ознаками злочину, передбаченого частиною першою статті 206-2 Кримінального кодексу України.

У зв`язку із зазначеним, як керівник підприємства, ОСОБА_3 звернулась до СВ Миронівського відділу поліції ГУ ПН у Київській області із заявою про залучення КСП "Миронівське" у якості потерпілого до вказаного кримінального провадження.

Постановою Миронівського відділу поліції ГУ НП в Київській області від 04.04.2018, Колективне сільськогосподарське підприємство "Маслівське" залучено до кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12077110220000015 від 06.01.2017, як потерпілого (а.с. 12-13).

Надалі, ознайомившись із матеріалами справи у кримінальному провадженні №12077110220000015, позивачу стало достеменно відомо про те, що відомості про колишнього керівника КСП "Миронівське" ОСОБА_2, дійсно було внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань протиправно.

З цього приводу, судом встановлено, що 28.10.2016 державним реєстратором Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації фізичних осіб-підприємців Миронівської районної державної адміністрації ОСОБА_4 була проведена реєстраційна дія "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах", номер запису 13411070008000731, відповідно до якої, було внесено відомості про зміну керівника КСП "Маслівське", а саме обрано керівником підприємства громадянина ОСОБА_2 (а.с. 36-38).

З опису документів, що надаються юридичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах" (а.с. 18), заявником було подано:

1. Наказ Голови правління КСП "Маслівське" ОСОБА_7 від 27.10.2016 № 4, яким останнього звільнено із займаної посади за власним бажанням та призначено на посаду голови правління ОСОБА_2 (а.с. 24).

2. Заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.19-23).

3. Квитанцію про сплату адміністративного збору (а.с. 25).

На думку позивача, здійснена реєстраційна дія "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах" не ґрунтується на нормах чинного законодавства та порушує його права як члена КСП "Маслівське", що стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об'єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування.

Статтею 2 вказаного закону встановлено, що діяльність підприємства регулюється цим Законом, Господарським кодексом України , Цивільним кодексом України, Земельним кодексом України та іншими актами законодавства України.

Підприємство діє на основі статуту. У статуті підприємства вказуються найменування підприємства, його місцезнаходження, предмет і цілі діяльності, порядок вступу до підприємства і припинення членства в ньому, принципи формування спільної власності та права членів щодо неї, порядок розподілу прибутку, отриманого від операцій із цінними паперами, загальні права та обов'язки членів підприємства; передбачаються органи самоврядування, порядок їх формування та компетенція, права та обов'язки підприємства і його членів щодо використання й охорони земель, водних та інших природних ресурсів, виробничо-господарської, фінансової і трудової діяльності, питання оплати та охорони праці, соціальні гарантії, умови і порядок реорганізації та ліквідації підприємства.

Згідно із статтею 22 "Про колективне сільськогосподарське підприємство", самоврядування в підприємстві забезпечується на основі права членів підприємства брати участь у вирішенні всіх питань його діяльності, виборності та підзвітності виконавчо-розпорядчих органів, обов'язковості рішень, прийнятих більшістю, для всіх членів підприємства.

Приписами частини першої статті 23 цього закону передбачено, що вищим органом самоврядування у підприємстві є загальні збори його членів або збори уповноважених. У період між зборами справами підприємства керує правління. Повноваження загальних зборів (зборів уповноважених) і правління визначаються статутом підприємства.

У відповідності до положень частини другої вказаної статті, загальні збори (збори уповноважених): приймають статут підприємства, вносять до нього зміни та доповнення; вирішують питання про обрання правління, його голови та ревізійної комісії підприємства; приймають рішення про реорганізацію і ліквідацію підприємства, про його участь в акціонерних товариствах, корпораціях, асоціаціях, концернах та інших об'єднаннях; вирішують інші важливі питання діяльності підприємства.

Отже, спеціальним законом, регулюючим діяльність такого суб`єкта господарювання як колективне сільськогосподарське товариство, встановлено, що таке підприємство діє на основі статуту, а його вищим органом є загальні збори його членів. При цьому, виключно загальними зборами вирішуються питання щодо обрання правління, його голови та ревізійної комісії підприємства.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою; 3) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) протоколу засідання керівного органу громадського формування, на якому відповідно до установчого документа було скликано засідання вищого органу управління, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім'я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв'язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов'язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36 цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта - у разі внесення змін, пов'язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов'язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи.

Пунктом шостим частини першої статті 15 вказаного закону, врегульовано, що рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Тобто, кореспондуючись із нормами Закону України "Про колективне сільськогосподарське підприємство", Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", передбачено, що для внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, заявник зобов`язаний надати рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про відповідні зміни.

У цьому контексті, суд зазначає, що згідно положень пункту 8.8 Статуту Колективного сільськогосподарського підприємства "Маслівське", що діяла на момент вчинення спірної реєстраційної дії, голова правління та його заступники обираються загальними зборами, терміном на один рік.

При цьому, як встановлюється із матеріалів справи, а також підтверджується відомостями, встановленими у рамках досудового кримінального провадження №12017110220000015, загальні збори членів КСП "Маслівське" щодо зміни голови правління підприємства, не проводились.

Відтак, наказ від 27.10.2016 №4 був виданий головою правління КСП "Маслівське" ОСОБА_7 з перевищенням повноважень, передбачених статутом підприємства та вимог законодавства.

Вказана обставина свідчить про те, що державний реєстратор Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Миронівської районної державної адміністрації ОСОБА_4, вчиняючи реєстраційну дію "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах", не дотрималась порядку та процедури, передбаченою та встановленою нормативно-правовими актами, оскільки здійснила державну реєстрацію попри відсутності обов`язкових документів.

До того ж, як встановлюється із заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, вона була подана ОСОБА_2, який, враховуючи незаконність наказу від 27.10.2016 №4, станом на день її подачі не був ані керівником, ані уповноваженою особою КСП "Маслівське". А тому, згідно приписів частини першої статті 28 "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", державний реєстратор був зобов`язаний відмовити у державній реєстрації.

Підсумовуючи вищенаведене, суд зазначає, що внаслідок протиправних дій державного реєстратора, у відомості про КСП "Маслівське", що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, внесено зміни щодо голови правління, які не ґрунтувались на фактичних обставинах, так як вони не були прийняті вищим органом самоврядування.

Як встановлено частиною другою статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав до суду достатньо належних і достовірних доказів, а відтак, не довів правомірності своїх рішень.

За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість та правомірність позовних вимог, а тому вважає їх такими, підлягають задоволенню.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1409,60 грн., що підтверджується наявними у матеріалах справи квитанціями від 26.04.2018 (а.с. 2) та від 10.08.2018 (а.с. 96).

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати незаконним (протиправним) та скасувати у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань реєстраційну дію, проведену державним реєстратором Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Миронівської районної державної адміністрації ОСОБА_4 щодо Колективного сільськогосподарського підприємства "Маслівське".

Скасувати реєстраційний запис від 28.10.2016 №13411070008000731 щодо "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах", внесений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань державним реєстратором Відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців Миронівської районної державної адміністрації ОСОБА_4.

Стягнути на користь ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Миронівської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 23579267) судовий збір у сумі 1409 (одна тисяча чотириста дев`ять) грн 60 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лисенко В.І.

Дата складення і підписання повного тексту рішення - 05 листопада 2018 р.