
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" листопада 2018 р. справа № 0940/1675/18
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Матуляка Я.П.,
при секретарі Мула Х.О.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - Федишин О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,
до відповідача: Головного управління ДФС в Івано-Франківській області,
про визнання протиправним та скасування рішення № 0005001407 від 14.06.2018 року, -
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення № 0005001407 від 14.06.2018 року.
Позовні вимоги мотивовані відсутністю правових підстав для застосування до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. згідно оскаржуваного рішення, оскільки позивачем не здійснювався продаж (реалізація) алкогольного напою, термін придатності якого закінчився так як даний виріб не перебував на прилавках продажу у продуктовому магазині, а знаходився у складському приміщенні та в подальшому був повернутий постачальнику ТОВ "ТД Регістр", що підтверджується прибутковою накладною (повернення) № ТД-0035380 від 29.05.2018 року.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.09.2018 року дану позовну заяву залишено без руху у зв'язку з її невідповідністю вимогам статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та надано позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку шляхом письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову до цього самого відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав (а.с.18-19).
02.10.2018 року позивачем зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунуто (а.с.22).
У зв'язку із усуненням позивачем недоліку позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.10.2018 року відкрито провадження в даній адміністративній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с.1-2).
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, зазначених в позовній заяві. Просила суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечила, з мотивів, наведених у відзиві на позовну заяву, який міститься в матеріалах справи (а.с.29-31). Просила суд в задоволенні позову відмовити, вказавши, що позивача правомірно притягнуто до відповідальності згідно вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" з підстав зберігання в приміщенні, в якому здійснювалась підприємницька діяльність алкогольного напою, термін придатності якого перевищив два роки.
Розглянувши адміністративну справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець та перебуває на обліку в контролюючому органі як платник податку.
На підставі наказу Головного управління ДФС в Івано-Франківській області "Про проведення фактичної перевірки" від 22.05.2018 року за № 715 (а.с.35), направлень на перевірку від 22.05.2018 року за № 871 (а.с.33) та за № 872 (а.с.34), посадовими особами Головного управління ДФС в Івано-Франківській області у період з 24.05.2018 року по 01.06.2018 року проведено фактичну перевірку господарської одиниці магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" за адресою: АДРЕСА_1, м. Івано-Франківськ, суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_1, за результатами якої складено акт (довідку) про результати фактичної перевірки від 01.06.2018 року за № 090136, реєстраційний № 432/09/15/РРО/НОМЕР_1 (а.с.42-43).
Перевіркою встановлено порушення позивачем, зокрема, вимог статті 226 Податкового кодексу України, статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року за № 296 "Деякі питання запровадження марок акцизного податку нового зразка для алкогольних напоїв і тютюнових виробів", в результаті зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка. Як слідує з підпункту 4.1. акта фактичної перевірки, такий підписаний суб'єктом господарювання без зауважень (заперечень).
Не погоджуючись із висновками, викладеними в акті фактичної перевірки позивачем 04.06.2018 року подано до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області заперечення на такий акт (а.с.12).
Згідно листа за № 6944/10/09-19-14-07-22 від 12.06.2018 року відповідачем зазначено, що зафіксовані в акті фактичної перевірки ФОП ОСОБА_1 порушення не спростовуються поданим запереченням (а.с.16).
За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та на підставі акта перевірки від 01.06.2018 року, відповідачем винесено оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій від 14.06.2018 року за № 0005001407, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 грн. (а.с.13).
Підставою для винесення оскаржуваного рішення слугувало встановлення відповідачем факту зберігання лікеру "Старий ринок" вишневий 0,5 л., 25% по ціні 80,00 грн. (акцизна марка 13ААБМ 002258 06/15, дата розливу 08.10.2015 року, термін придатності встановлений виробником 6 місяців, ПрАТ "Львівський лікеро-горілчаний завод", м. Львів, вул. Кордуби, 2).
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 скористалася правом оскарження рішення про застосування фінансових санкцій від 14.06.2018 року за № 0005001407 в адміністративному порядку.
Рішенням Державної фіскальної служби України від 21.08.2018 року за № 12575/Б/99-99-11-03-01-25, залишено без змін рішення Головного управління ДФС в Івано-Франківській області від 14.06.2018 року за № 0005001407, а скаргу - без задоволення (а.с.17).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до підпункту 14.1.107. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку (підпункт 14.1.109. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України).
Приписами пункту 226.1. статті 226 Податкового кодексу України передбачено, що у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів (пункт 226.2. статті 226 Податкового кодексу України).
Пунктом 226.6. статті 226 Податкового кодексу України визначено, що маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.
Згідно пункту 226.3. статті 226 Податкового кодексу України виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України (пункт 226.5. статті 226 Податкового кодексу України).
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року за № 296 "Деякі питання запровадження марок акцизного податку нового зразка для алкогольних напоїв і тютюнових виробів" затверджено нові зразки марок акцизного податку для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва.
У відповідності до пункту 2 вказаної постанови Кабінету Міністрів України від 14.05.2015 року за № 296 запроваджено з 1 липня 2015 року марки акцизного податку нового зразка для алкогольних напоїв і тютюнових виробів вітчизняного та імпортного виробництва.
Спеціальним нормативно-правовим актом, який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, є Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Абзацом 3 частини 4 статті 11 вказаного Закону передбачено, що алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
У разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання (абзац 4 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів").
Відповідно до частини 1 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до абзацу 16 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, або з використанням тари, що не відповідає вимогам, визначеним частиною першою статті 11 цього Закону, - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Як встановлено судом та не заперечується позивачем, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зберігала у складському приміщенні господарської одиниці - магазину "ІНФОРМАЦІЯ_1" алкогольний напій, а саме лікер "Старий ринок" вишневий 0,5 л., 25% по ціні 80,00 грн., виробник ПрАТ "Львівський лікеро-горілчаний завод", м. Львів, вул. Кордуби, 2, акцизна марка 13ААБМ 002258 06/15, дата розливу 08.10.2015 року, термін придатності встановлений виробником 6 місяців.
Суд звертає увагу на те, що санкція абзацу 16 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачена, в тому числі за зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка.
Таким чином, враховуючи ту обставину, що зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка охоплюється диспозицією абзацу 16 частини 2 статті 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", суд приходить до переконання про правомірність застосування до позивача штрафу у розмірі 17000,00 грн. згідно постанови про застосування фінансових санкцій від 14.06.2018 року за № 0005001407.
Суд вважає необґрунтованими доводи позивача стосовно зберігання у складському приміщенні алкогольного напою, термін придатності якого закінчився з метою повернення такого товару постачальнику ТОВ "ТД Регістр", що підтверджується прибутковою накладною (повернення) № ТД-0035380 від 29.05.2018 року (а.с.15), оскільки з дати, встановленої виробником як кінцевий термін придатності до моменту проведення перевірки контролюючим органом пройшло більше двох років, а відтак суд вказує на те, що за цей час у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 була реальна можливість реалізувати своє право на повернення або заміну товарної позиції.
Позивачем не подано суду жодних доказів, які б вказували на неможливість або підтвердили реальні труднощі в реалізації такого права та здійснення усіх залежних від суб'єкта господарювання дій, спрямованих на повернення/заміну товару, термін придатності для споживання якого закінчився.
Суд звертає увагу, що в адміністративному судочинстві діє принцип офіційного з'ясування усіх обставин справи, який полягає в активній позиції суду щодо з'ясування всіх обставин у справі (пункт 4 частини 3 статті 2, частини 2, 4 статті 9, частина 3 статті 77, частина 6 статті 94 КАС України).
Приписами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, суд вважає, що відповідач обґрунтував правомірність застосування до позивача штрафу у розмірі 17000,00 грн. згідно оскаржуваної постанови про застосування фінансових санкцій від 14.06.2018 року за № 0005001407.
Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на наведене, суд прийшов до переконання, що приймаючи оскаржуване рішення, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного позову слід відмовити.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2,м. Івано-Франківськ,76018, код - НОМЕР_1) до Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76018, код - 39394463) про визнання протиправним та скасування рішення № 0005001407 від 14.06.2018 року, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.
Рішення складене в повному обсязі 12 листопада 2018 р.