
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 листопада 2018 р. Справа №1840/2612/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач), в якій просить визнати відмову департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА викладену у листі від 28.02.2018 року № 120-24/ю у наданні ОСОБА_1 житла протиправною та зобов'язати відповідача вжити в межах своїх повноважень заходів згідно з п. 6 ч. 8 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» спрямованих на забезпечення надання у тимчасове користування позивачу житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що у лютому 2017 року позивач звернувся до відповідача з проханням забезпечити надання йому для тимчасового проживання житла, оскільки строк його проживання за попередньою адресою спливає у кінці березня 2018 року. Відповідач на звернення позивача відповів йому листом від 28.02.2018 року № 120-24/ю, в якому, на думку позивача, запропонував завідомо неприйнятні умови щодо вирішення житлового питання. Запропоновані відповідачем місця проживання відповідно норм житлового законодавства не відносяться до житлового фонду. Таким чином позивач вважає, що будь-яких управлінських рішень щодо вирішення питання забезпечення позивача тимчасовим житлом відповідач не приймав. Будь-яких дієвих заходів щодо вирішення проблеми позивача відповідач не вжив та самоусунувся від виконання покладених на нього обов'язків намагаючись перекласти свої обов'язки на позивача.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання. Разом з тим даною ухвалою встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача, а також встановлено строк позивачу для подання відповіді на відзив, а відповідачу заперечення.
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що Департаментом було запропоновано позивачеві для тимчасового проживання відділення підтриманого проживання для внутрішньо переміщених осіб, громадян похилого віку, ветеранів війни та праці, осіб з інвалідністю Сумського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці та Центр реінтеграції бездомних осіб, що діє на підставі положення про Центр реінтеграції бездомних осіб, затвердженого рішенням виконавчого комітету від 19.08.2015 № 4735-МР (а.с. 16).
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суд не повідомив.
Суд, заслухавши позивача та представника позивача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно з довідкою від 15.12.2016 року № НОМЕР_1 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа та зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 (а.с. 9).
26.02.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації з усним зверненням щодо сприяння у вирішенны питання знаходження нового житла для оренди, оскільки строк оренди попереднього житлового приміщення до квітня 2018 року. Даний факт підтверджується реєстраційно-контрольною карткою Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, а також не заперечувався представником відповідача в судовому засіданні (а.с. 18).
Листом від 28.02.2018 року № 120-24/Ю Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, зокрема повідомив позивача, що він перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації з 15.12.2016 та отримуєте щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі і плату житлово-комунальних послуг у розмірі 1000 гривень щомісяця по 28.02.2018. До управління з питань поліпшення житлових умов проживання чи оренди житла він не звертався. Крім того в даному листі зазначено, що позивачу було запропоновано звернутися до Сумського геріатричного пансіонату для ветеранів війни та праці вул. Ковпака, 20, м. Суми та Центру реінтеграції бездомних осіб вул. Робітниче селище, 14, м. Суми для вирішення питання тимчасового проживання. З питання користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання позивачу необхідно звернутися до представників органів місцевого самоврядування (а.с. 10-12).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб встановлює Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Статтею 1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Частиною 1 статті 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" встановлено, що внутрішньо переміщена особа має право на, зокрема, створення належних умов для її постійного чи тимчасового проживання.
В силу положень п. 6 ч. 8 ст. 11 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують надання у тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами відповідно до законодавства вартості житлово-комунальних послуг;
Розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 11.06.2018 року № 360-ОД затверджено Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації в новій редакції.
Відповідно до п. 5 Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації Департамент забезпечує на території Сумської області реалізацію державної політики з питань соціально-трудових відносин, зайнятості населення та трудової міграції; соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, з інвалідністю, ветеранам війни та учасникам антитерористичної операції, громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, сім'ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах, малозабезпеченим, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій; сім'ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, запобігання насильству в сім'ї, протидії торгівлі людьми; забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків.
За приписами пп. 3 п. 6 Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації основними завданнями Департаменту є забезпечення реалізації державної політики у сфері соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку, внутрішньо переміщеним особам, іншим категоріям осіб, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій.
Згідно п. 10 Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації Департамент у сфері надання соціальних послуг (соціального обслуговування) населенню, проведення соціальної роботи виконує такі функції, зокрема: забезпечує організацію роботи над створенням та розвитком мережі закладів, установ, служб і притулків з надання соціальних послуг людям похилого віку, особам з інвалідністю, сім'ям / особам, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги, особам, які постраждали від торгівлі людьми та насильства в сім'ї; приймає рішення щодо направлення осіб, сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, до закладів, установ, служб, що надають соціальні послуги, зокрема, вирішує питання, пов'язані з влаштуванням людей похилого віку, осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю до інтернатних установ системи соціального захисту населення.
Зі змісту зазначених положень суд вбачає, що реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку та внутрішньо переміщеним особам, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій забезпечує Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.
З матеріалів справи суд вбачає, що позивач з усним зверненням щодо сприяння у вирішенні питання знаходження нового житла для оренди звернувся до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації. Проте лист Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації від 28.02.2018 року № 120-24/Ю не містить будь-яких заходів щодо вирішення питання, яке було підставою для звернення.
А відтак суд зазначає, що Департаментом соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації не було вжито заходів щодо сприяння у вирішенні питання, яке було підставою для звернення.
При цьому суд зазначає, що в даному листі було лише запропоновано позивачу самостійно звернутися до Сумського геріотричного пансіонату для ветеранів війни та праці і до Центру реінтеграції бездомних осіб.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що він звертався до Сумського геріотричного пансіонату для ветеранів війни та праці, проте йому було відмовлено у прийнятті, оскільки у нього відсутнє направлення від Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації та рекомендовано звернутися з вирішення даного питання до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації.
Позивач також зазначив, що неодноразово звертався до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації щодо надання йому направлення до Сумського геріотричного пансіонату для ветеранів війни та праці, однак дане питання вирішено не було.
Проти зазначених фактів представник відповідача в судовому засіданні не заперечував.
Таким чином, в порушення вимог Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" та Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації, відповідачем не було вжито будь-яких заходів щодо сприяння у вирішенні питання, з яким звертався позивач.
Посилання відповідача на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, а відтак вирішення питання щодо забезпечення житлом відноситься до компетенції Управління соціального захисту населення Сумської районної державної адміністрації, суд зазначає, що відповідно до п. 5 Положення про Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації реалізацію державної політики з питань соціальної підтримки та надання соціальних послуг вразливим верствам населення, зокрема особам похилого віку та внутрішньо переміщеним особам, які згідно із законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації забезпечує на території Сумської області.
При цьому суд зазначає, що сам лист не містить будь-якої відмови у наданні житла позивачу, а має лише інформаційний характер, відтак, вимога позивача про визнання протиправною відмови департаменту соціального захисту населення Сумської ОДА викладену у листі від 28.02.2018 року № 120-24/ю у наданні ОСОБА_1 житла, є необгрунтованою та не підлягає задоволенню.
Крім того, оскільки лист Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації від 28.02.2018 року № 120-24/Ю не містить будь-якої відмови у наданні житла позивачу, то і позовні вимоги про зобов'язання відповідача вжити в межах своїх повноважень заходів згідно з п. 6 ч. 8 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» спрямованих на забезпечення надання у тимчасове користування позивачу житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, є передчасними.
Суд не може втручатися в діяльність державних органів та органів місцевого самоврядування при здійсненні ними функцій та повноважень, визначених законодавством, не вправі переймати на себе функції суб'єктів владних повноважень, оскільки чинним законодавством України суди не наділені правом створювати норми права, а наділені лише компетенцією перевіряти уже створені норми права та їх відповідність вищестоящим в ієрархії нормативно-правовим актам.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 щодо зобов'язання відповідача вжити в межах своїх повноважень заходів згідно з п. 6 ч. 8 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» спрямованих на забезпечення надання у тимчасове користування позивачу житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання не підлягають задоволенню.
Разом з тим, згідно ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Отже, у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, вихід за межі позовних вимог можливий, але повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, на захист яких поданий позов.
Вказане підтверджується роз'ясненням поняття "виходу за межі позовних вимог", наведеним у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року "Про судове рішення". Так, відповідно до пункту 3 цієї Постанови виходом за межі позовних вимог є вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.
Разом з тим, відповідно до п. 2 ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Враховуючи наведене, суд вважає за можливе вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, про захист яких він просить та визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 26.02.2018 року і зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.02.2018 року.
Крім того, суд зазначає, що враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації суму судового збору у розмірі 704,80 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 05.07.2018 року № 12 (а.с. 4).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації щодо неналежного розгляду звернення ОСОБА_1 від 26.02.2018 року.
Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації повторно розглянути звернення ОСОБА_1 від 26.02.2018 року, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 42333, ідентифікаційний номер НОМЕР_2) за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації (пров. 9 Травня, 2, м. Суми, 40000, код ЄДРПОУ 03197871) суму судового збору в розмірі 704,80 грн. (сімсот чотири гривні 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 12.11.2018 року.
Суддя В.О. Павлічек