
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 листопада 2018 року ЛуцькСправа № 0340/1895/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (надалі - ГУ МВС у Луганській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу від 08 травня 2018 року №7 о/с, яким на день звільнення визначено вислугу років у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні 13 років 00 місяців 07 днів; зобов'язання визначити таку вислугу років у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 21 день, у пільговому - 18 років 3 місяці 03 дні.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що 23 липня 2014 року був прийнятий на службу в органи внутрішніх справ України. 10 березня 2015 року він був звільнений з органів внутрішніх справ на підставі наказу від 10 березня 2015 року №83о/с. Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року у справі №876/10668/17 зазначений наказ було скасовано та ОСОБА_1 поновлено на посаді міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області з 10 березня 2015 року.
Разом з тим, 29 листопада 2017 року його було знову звільнено на підставі наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с у зв'язку із скороченням штатів. В подальшому у зазначений наказ було внесено зміни: наказом від 02 березня 2018 року №4 о/с визначено вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні 10 років 00 місяців 08 днів; наказом від 08 травня 2018 року №7 о/с змінено вислугу років в пільговому обчисленні - 13 років 00 місяців 07 днів.
Позивач вважає, що відповідач неправильно обчислив вислугу років як в календарному обчисленні, так і в пільговому.
Позивач вважає, що період служби з дати звільнення, тобто, з 10 березня 2015 року по 29 листопада 2017 року, відповідач безпідставно, в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» не зарахував до вислуги років в пільговому обчисленні.
Позивач стверджує, що після поновлення його на посаді згідно з постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року його поновлено також у всіх правах, які існували до моменту звільнення. Відтак, позивач вважає, що вислуга років за його службу становить у календарному обчисленні - 8 років 6 місяців 21 день, у пільговому - 18 років 3 місяці 03 дні.
На підставі викладеного позивач просив задовольнити позов повністю.
Ухвалою від 25 вересня 2018 року поновлено позивачу строк звернення до суду з даним позовом, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (а.с.1).
Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечує, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню (а.с.40-42). В обґрунтування своєї позиції зазначив, що наказом ГУ МВС у Луганській області від 08 травня 2018 року №7 о/с було частково змінено пункт наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с. Тому фактично предметом спору у справі є наказ ГУ МВС у Луганській області від 23 січня 2018 року №2 о/с (зі змінами, внесеними наказом від 08 травня 2018 року №7о/с), відповідно до якого старшину міліції ОСОБА_1, міліціонера взводу №2 роти №3 патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області, було звільнено з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) з 29 листопада 2017 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 08 років 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні 13 років 00 місяців 07 днів.
Відповідач вказує, що наказ від 23 січня 2018 року №2 о/с було видано на виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року. Цим наказом було відмінено пункт наказу ГУ МВС у Луганській області від 10 березня 2015 року №83 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 Крім того, цим же наказом позивач був звільнений за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) з 29 листопада 2017 року.
Разом з тим, постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року у справі №876/5672/18 було визнано протиправним та скасовано наказ від 23 січня 2018 року №2 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 з посади та його поновлено на посаді міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області.
На виконання зазначеного рішення суду апеляційної інстанції відповідачем видано наказ від 12 жовтня 2018 року №18 о/с, яким було відмінено пункт наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 та поновлено його на посаді з 29 листопада 2017 року.
Таким чином, оскільки пункт наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с в частині звільнення позивача за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) із зазначеною у ньому вислугою (зміни щодо вислуги згідно із наказом від 08 травня 2018 року №7 о/с) відмінений, відтак відсутній предмет спору у справі.
З наведених підстав відповідач просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні від сторін не надходили.
Згідно із частиною другою статті 262 КАС України якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Наказом ГУ МВС у Луганській області від 23 січня 2018 року №2 о/с «По особовому складу» на підставі постанови про відкриття виконавчого провадження від 16 січня 2018 року №55544794, постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2017 року у справі №803/1304/15-а відмінено пункт наказу ГУ МВС у Луганській області від 10 березня 2015 року №83 о/с в частині звільнення старшини міліції ОСОБА_1, міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області, за пунктом 63 «і» (у зв'язку з не проходженням випробування в період іспитового строку), з 10 березня 2015 року. Пунктом 2 цього наказу старшину міліції ОСОБА_1 поновлено на посаді міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області з 10 березня 2015 року.
Останнім пунктом наказу відповідача від 23 січня 2018 року №2 о/с згідно з пунктами 10 та 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ старшину міліції ОСОБА_1, міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області, звільнено у запас Збройних Сил за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів) з 29 листопада 2017 року (а.с.11).
02 березня 2018 року на підставі рапорту члена ліквідаційної комісії ГУ МВС у Луганській області, розрахунку вислуги років на пенсію відповідачем було видано наказ №4 о/с «По особовому складу» в часткову зміну пункту наказу ГУ МВС у Луганській області від 23 січня 2018 року №2 о/с. Так останній пункт наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с цим наказом викладено у такій редакції: «Старшину міліції ОСОБА_1, міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУМВС України у Луганській області, вважати звільненим з органів внутрішніх справ у запас ЗС України за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів), з 29 листопада 2017 року, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні 10 років 00 місяців 08 днів» (а.с.12).
14 квітня 2018 року позивач звернувся до голови ліквідаційної комісії ГУ МВС у Луганській області з проханням перерахувати роки служби в календарному та пільговому обчисленні (а.с.26-27).
08 травня 2018 року відповідач на підставі рапорту члена ліквідаційної комісії ГУ МВС у Луганській області від 04 травня 2018 року в часткову зміну пункту наказу ГУ МВС у Луганській області від 23 січня 2018 року №2 о/с видав наказ №7 о/с «По особовому складу», яким останній пункт наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с змінено в частині обчислення вислуги років та зазначено вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні 13 років 00 місяців 07 днів» (а.с.12 зворот).
Крім того, ліквідаційна комісія ГУ МВС у Луганській області листом від 15 травня 2018 року №11-7 повідомила ОСОБА_1, що був складений розрахунок вислуги років для призначення йому пенсії з урахуванням наданих документів, які підтверджують вислугу років на пільгових умовах. На підставі цього були внесені відповідні зміни у наказ від 23 січня 2018 року №2 о/с. Також позивача було інформовано, що час його служби у період з 11 березня 2015 року по 29 листопада 2017 року неможливо зарахувати на пільгових умовах один місяць служби за три місяці служби, оскільки наказом першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 01 серпня 2015 року №213 з 11 березня 2015 року він вважається таким, що вибув зі складу сил та засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в АТО на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, з метою виконання службових (бойових) завдань (а.с.17).
Позивач не погоджується із визначеною відповідачем у наказі від 08 травня 2018 року №7 о/с вислугою років на день звільнення як в календарному обчисленні, так і в пільговому, вважає такий наказ протиправним, відтак звернувся з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із того, що згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Вислуга років - це особливий вид спеціального стажу окремих категорій працівників, який передбачає пільгове пенсійне забезпечення у зв'язку з втратою професійної працездатності й виходом на пенсію до настання віку, який дає право на пенсію за віком.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, регулює Закон України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон №2262-ХІІ).
Види служби, які зараховуються до вислуги років, визначено у статті 17 Закону №2262-ХІІ.
Як встановлено статтею 17-2 Закону №2262-ХІІ, обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом. Перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах, визначається Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова №393).
Слід зауважити, що деякі періоди служби зараховуються до вислуги років для призначення пенсій особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей, на пільгових умовах.
Періоди служби в пільговому обрахуванні визначені пунктом 3 Постанови №393, зокрема пунктом «а» визначено види служби, які зараховуються - один місяць служби за три місяці, пунктом «б» - один місяць служби за два місяці, пунктом «в» - один місяць служби за півтора місяця, пунктом «г» - один місяць служби за сорок днів. Крім того, пунктом 4 Постанови №393 визначено, що в разі проходження строкової військової служби в умовах, визначених у пункті 3 цієї постанови, у віддалених і високогірних місцевостях або в інших умовах, які згідно із законодавством колишнього СРСР були підставою для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах, вона зараховується до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови у відповідному пільговому обчисленні.
У разі наявності двох і більше підстав для зарахування до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах одного і того ж періоду служби вислуга обчислюється за тією підставою, яка дає найбільші пільги.
Відповідно до пункту 62 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 (далі - Положення №114), звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров'я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров'я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Згідно з підпунктом «з» пункту 63 вказаного Положення особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Отже, з наведеного випливає, що визначення вислуги років здійснюється у разі звільнення, зокрема, осіб рядового і начальницького складу зі служби в органах внутрішніх справ. Такий розрахунок (обчислення вислуги років) проводиться, як правило, за послужним списком особової справи та обчислюється на дату звільнення для подальшої реалізації права таких осіб на пенсійне забезпечення.
Оскільки ОСОБА_1 наказом від 23 січня 2018 року №2 о/с був звільнений з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил України за підпунктом «з» пункту 63 Положення №114 та при цьому відповідач не визначив вислугу років на день звільнення (у календарному та пільговому обчисленні), то зазначений недолік ним усувався наказами від 02 березня 2018 року №4 о/с та від 08 травня 2018 року №7 о/с, якими фактично змінювалася редакція наказу від 23 січня 2018 року №7 о/с.
Разом з тим, судом встановлено, що постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року у справі №803/450/18 визнано протиправним та скасовано наказ від 23 січня 2018 року №2 о/с «По особовому складу» в частині звільнення старшини міліції ОСОБА_1 з посади міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» з 29 листопада 2017 року згідно з пунктів 10, 11 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнено у запас Збройних Сил за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів). ОСОБА_1 поновлено на посаді міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС в Луганській області з 29 листопада 2017 року (а.с.46-49).
На виконання зазначеної постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 вересня 2018 року відповідач 12 жовтня 2018 року видав наказ №18 о/с «По особовому складу», яким відмінив пункт наказу ГУ МВС у Луганській області від 23 січня 2018 року №2 о/с в частині звільнення ОСОБА_1, міліціонера взводу №1 роти №3 батальйону патрульної служби міліції особливого призначення «Луганськ-1» ГУ МВС у Луганській області за пунктом 63 «з» (через скорочення штатів), з 29 листопада 2017 року. Цим же наказом ОСОБА_1 поновлено на вказаній посаді з 29 листопада 2017 року (а.с.43).
Таким чином, скасування наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с в частині звільнення ОСОБА_1 має наслідком втрату чинності цим наказом в його останній редакції (в редакції наказу від 08 травня 2018 року №7 о/с).
Поновлення позивача на посаді змінює розрахункову дату для обчислення вислуги років, яка у майбутньому буде визначатися фактичним днем звільнення. На день звільнення відповідач буде зобов'язаний здійснити новий розрахунок вислуги років.
Отже, оскільки на час розгляду справи судом наказ відповідача від 08 травня 2018 року №7 о/с не має юридичних наслідків у зв'язку із скасуванням наказу від 23 січня 2018 року №2 о/с, то у задоволенні позову ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування наказу від 08 травня 2018 року №7 о/с, яким на день звільнення визначено вислугу років у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 20 днів, в пільговому обчисленні 13 років 00 місяців 07 днів, слід відмовити. Зважаючи на те, що вимога про зобов'язання визначити таку вислугу років у календарному обчисленні 08 років 06 місяців 21 день, у пільговому - 18 років 3 місяці 03 дні є похідною і вислуга років розраховується на день звільнення, а позивач поновлений на посаді наказом від 12 жовтня 2018 року №18 о/с, то така вимога теж не підлягає задоволенню.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області (93404, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, вулиця Партизанська, 16, ідентифікаційний код юридичної особи 08592129) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк