
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
09 листопада 2018 р. Справа № 0240/3054/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Жданкіної Наталії Володимирівни,
за участю:
секретаря судового засідання: Перевертака В.В.,
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: Кирилюк Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в :
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_3 (далі - позивача) з адміністративним позовом до Іллінецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Вінницької області (далі - відповідач, Іллінецьке ОУПФУ Вінницької області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначив, що він з 29.09.2015 отримує пенсію за вислугу років, розмір якої обчислено за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування". При нарахуванні пенсії, згідно довідки - розпорядження була врахована середня заробітна плата в галузях економіки в розмірі 3764,4 грн. В той самий час, відповідно до постанови КМУ № 1783 від 20.11.2003 - середня заробітна плата в галузях економіки в вересні 2015 року складала - 3768,52 грн.
З огляду на виявлені розбіжності, позивач звернувся із заявою до відповідача для здійснення йому перерахунку пенсії, однак отримав відмову викладену у листі Іллінецького ОУПФУ Вінницької області №Л-64-06 від 22.06.2018. На переконання позивача, вказана відмова порушує його права, що і стало підставою для звернення з цим позовом до суду.
Ухвалою від 10.09.2018 відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в порядку визначеному ст. 263 КАС України.
27.09.2018 на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №42265), в якому представник відповідача зазначила , що проведення перерахунку пенсії позивача відбулось у межах та у спосіб встановлений чинним законодавством, а тому просила у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
10.10.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №44658), в якій ОСОБА_3 наполягав на викладеній у позовній заяві позиції щодо помилкового застосування пенсійним фондом при обрахунку його пенсії середньої заробітної плати в галузях економіки в розмірі 3764,4 грн., замість вірного - 3768,52 грн.
Зважаючи на повідомлені у відзиві на позовну заяву обставини, що потребують додаткового з'ясування, судом 10.10.2018 постановлено ухвалу, якою вирішено подальший розгляд справи здійснювати в судовому засіданні з викликом сторін.
В судовому засіданні 26.10.2018 судом оголошено перерву до 09.11.2018.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала щодо задоволення позовних вимог, посилаючись на обставини, що викладенні у відзиві на позовну заяву та додаткових поясненнях (вх. №51047 від 09.11.2018).
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Іллінецькому ОУПФУ Вінницької області та з 29.09.2015 отримує пенсію за вислугу років обчислену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування".
При нарахуванні пенсії, згідно довідки - розпорядження була врахована середня заробітна плата в галузях економіки в розмірі 3764,4 грн.
В той самий час, відповідно до постанови КМУ № 1783 від 20.11.2003 - середня заробітна плата в галузях економіки в вересні 2015 року складала - 3768,52 грн.
З огляду на виявлені розбіжності, позивач звернувся із заявою до відповідача для здійснення йому перерахунку пенсії, однак отримав відмову викладену у листі Іллінецького ОУПФУ Вінницької області №Л-64-06 від 22.06.2018.
Не погоджуючись з такою позицією суб'єкта владних повноважень та вказуючи, що правомірно претендує на проведення перерахунку його пенсії із застосуванням середньої заробітної плати в галузях економіки в розмірі 3768,52 грн., позивач звернувся з цим позовом до суду.
Визначаючись щодо позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV(надалі - Закон №1058-IV) законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Середня заробітна плата в економіці використовується для визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії відповідно до п.2 ст.40 Закону України №1058-IV, та обраховується за формулою: Зп = Зс х (Ск : К) де Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (ст.40 ЗУ №1058-IV від 09.07.2003).
Порядок визначення показників заробітної плати (доходу) в Україні затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики (ст.40 ЗУ №1058-IV від 09.07.2003). Порядок визначення показників середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховується для обчислення пенсії затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 01.02.2008 року №4-4. Так, пенсія позивачу призначена з 29.09.2015, в зв'язку з чим у розрахунку використано середню заробітну плату в економіці за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (ст.40 ЗУ №1058-IV від 09.07.2003), а саме : 2012 - 2752,95 грн.; 2013 - 2979,46 грн.; 2014 - 3149.45 грн. (8881,86 : 3 = 2960,62 грн.).
В свою чергу, 11.10.2017 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій » від 03.10.2017 №2148-VIII, згідно п. 27 якого розділ XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003 доповнено пунктом 4-3, яким встановлено, що пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Зважаючи на вищенаведені зміни у законодавстві Розпорядженням від 01.10.2017 відповідачем проведено осучаснення пенсії ОСОБА_3 шляхом проведення перерахунку пенсії позивача з врахуванням середньої заробітної плати у галузях економіки за 2014, 2015 та 2016 роки (2014 - 3149,45 грн.; 2015 - 3661,41 грн.; 2016 - 4482,35 грн.) в розмірі 3764,40 грн. (11293,21 : 3 = 3764,40 грн.).
В контексті наведено, суд вважає за потрібне звернути увагу позивача, що середня заробітна плата в економіці в розмірі 3768,52 грн. - це лише показник за вересень 2015 року, який також враховується при визначенні розміру пенсії позивача, але в сукупності з показниками заробітної плати в економіці за останні три роки, що передували проведенню відповідного перерахунку.
Таким чином, з 01 жовтня 2017 року у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" проведено перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, дотримано показники застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими, а відповідач в свою чергу при прийнятті оскаржуваної відмови діяв у межах та у спосіб визначений Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а тому у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до положень статті 139 КАС України, підстави для стягнення з відповідача на користь позивача суми сплачено судового збору при звернені до суду відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
у х в а л и в :
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_3 АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1)
Іллінецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Вінницької області (вул. Соборна, 27, м. Іллінці, 22700, код ЄДРПОУ 40350288)
Повний текст рішення виготовлено та підписано: 14.11.2018
Суддя Жданкіна Наталія Володимирівна