
номер провадження справи 24/53/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.10.2018 Справа № 908/977/18
Господарський суд Запорізької області у складі судді Азізбекян Т.А., при секретарі Вака В.С.
За участю представників:
від позивача: Шульц В.В., довіреність 01-03/1298 від 02.02.2018
від відповідача: Кравченко Г.О., довіреність від 27.09.2018 № 41
Розглянувши в судовому засіданні матеріали справи № 908/977/18
за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд. 4-б, ідентифікаційний код юридичної особи - 37573817)
до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, б.18, ідентифікаційний код юридичної особи - 38983006)
про стягнення 218,52 грн. бюджетних коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг
СУТЬ СПОРУ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району звернулося до Господарського суду Запорізької області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" 218,52 грн. бюджетних коштів у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Ухвалою від 02.07.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 908/977/18 за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням (викликом) сторін. Присвоєно справі номер провадження 24/53/18. Судове засідання призначено на 01.08.2018.
Ухвалою від 01.08.2018 вирішено перейти зі спрощеного на загальне позовне провадження. Відкрито провадження у справі № 908/977/18 за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 10.09.2018.
Ухвалою від 10.09.2018 продовжено підготовче провадження на 1 (один) місяць. Судове засідання призначити на 01.10.2018.
Ухвалою від 01.10.2018 закрито підготовче провадження. Розпочато розгляд справи по суті 01.10.2018 та оголошено перерву до 22.10.2018.
Відповідно до ст. 222 ГПК України здійснювалося повне фіксування судового засідання 22.10.2018 за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом перевірені повноваження присутніх в судовому засіданні представників сторін.
Сторони оголосили про обізнаність прав та обов'язків, викладених у статтях 42, 46 Господарського процесуального кодексу України.
Відводів складу суду не заявлено.
Позивач підтримав вимоги у повному обсязі, в обґрунтування яких посилається на Положення про порядок та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого ПКМ від 21.10.1995 № 848 (із змінами згідно з Постановою КМ № 106 від 28.02.2015), п. 4 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 №39/283/90/5, просить суд стягнути з ТОВ "Запорізький титано магнієвий комбінат" на користь управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району надміру перераховані бюджетні кошти у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 218,52 грн.
Відповідач вважає, що провадження у даній справі підлягає закриттю, оскільки позивач у даній справі є органом місцевого самоврядування, у зв'язку з чим даний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду.
В засіданні 22.10.2018 судом, в порядку ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Суд повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз'яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району відповідно до п. 3 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848 та п. 4 р. II Положення про управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, затвердженому рішенням міської ради від 20.12.2017 № 65, забезпечує в Хортицькому районі реалізацію державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення, а саме: надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
На підставі рішення сесії міської ради від 20.12.2017 № 65 "Про внесення змій до рішення міської ради від 27.04.2016 № 36 "Про структуру виконавчих органів Запорізької міської ради, загальну чисельність апарату Запорізької міської ради та її виконавчих органів" (зі змінами)", з 01.02.2018 управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району перейменовано на управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
На виконання завдання щодо надання субсидій та згідно заяви та декларації про доходи і витрати від 21.04.2015, які надіслані гр. ОСОБА_3 управлінню поштою, йому призначена щомісячна адресна безготівкова субсидія для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо -, тепло -, газопостачання, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот за адресою: АДРЕСА_1.
Субсидія призначена відповідно до Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого нічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 22.09.1997 № 1050) "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (із змінами згідно Постанови КМУ № 106 від 28.02.2015. За адресою АДРЕСА_1 фактично мешкають 3 особи: ОСОБА_3 - заявник, ОСОБА_4, ОСОБА_5.
Не мешкає за даною адресою власник житла, на якого були відкриті особові рахунки на сплату комунальних послуг - ОСОБА_6.
Дана інформація вказана в декларації заявника від 21.04.2015 та підтверджена актом обстеження матеріально-побутових умов сім'ї від 04.06.2015.
За рішенням районної комісії адміністрації Запорізької міської ради по Хортицькому району по вирішенню питань, пов'язаних з наданням населенню житлових субсидій, пільг та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям від 11.06.2015 (протокол № 8) відповідачу надано субсидію за умови відкриття на своє ім'я особових рахунків на сплату комунальних послуг.
Гр. ОСОБА_3 було відкрито особовий рахунок, що підтверджено довідкою від 23.06.2015 № 3394.
Субсидія розрахована виходячи із кількості фактично проживаючих осіб - трьох.
Відповідно до п. 7 Положення, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.
Відповідно до п. 12 Положення, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається на основі середньомісячного сукупного доходу осіб, зазначених у п. 7 цього Положення (зареєстровані або фактично проживаючі особи).
Відповідно до п. 8 Положення для призначення субсидії сукупний дохід обчислюється виходячи з отриманих особами доходів без урахування податку з доходів фізичних осіб, інформацію про які зазначено у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидій а для призначення субсидії на наступний період - доходів, відомості про які надаються ДФС, Пенсійним фондом України, фондами соціального страхування, вищими навчальними закладами у порядку, визначеному п. 13 цього Положення, а також розмірів державної соціальної допомоги, що виплачується структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово).
Відповідно до п. 8 Положення субсидія призначається на основі річного доходу осіб за попередній календарний рік.
Громадянин ОСОБА_3 звернувся до управління за призначенням субсидії 21.04.2015 вперше, тому сукупний дохід фактично проживаючих осіб обчислювався виходячи з інформації зазначеної у декларації про доходи і витрати.
Гр. ОСОБА_3 задекларував свої доходи за період з 01.01.2014 до 01.01.2014 у розмірі 5,500 грн., тобто за один календарний день у сумі 5 грн. 500 коп., що суперечить вимогам Положення (декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 21.04.2015).
Поділ чисел у цифровій формі здійснюється за правилами дробової частини шляхом відокремлення цілої частіш комою.
Відповідно до п. 3.9 Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 № 345, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.10.2006 за № 1098/12972, спеціаліст з прийому повідомляє заявника письмово, в окремих випадках - усно про необхідність донесення документів або усунення недоліків в неправильно оформлених довідках.
Гр. ОСОБА_3 було запропоновано усунути недоліки. Недоліки були усунуті гр. ОСОБА_3 шляхом падання довідки від 14.08.2015 № 398 про нарахований дохід, утриманого з нього внесках та податку з доходу фізичних осіб за 2014 рік на ВАТ "Запорізький титано-магнієвий комбінат".
У розрахунку субсидії враховувався дохід за 2014 рік за наданою відповідачем вищезазначеною довідкою.
До розрахунку взято суму доходу відповідача (заробітна плата) - 49 687,70 грн. без урахування податку з доходів фізичних осіб.
Інші члени сім'ї - неповнолітні діти.
Рішення про призначення відповідачу субсидії прийнято після усунення недоліків декларації. Дата виготовлення "Справки о начисленном доходе, удержанных с него взносах и налоге с доходов физических лиц за 2014 год от 14 августа 2015 года № 398" 14 серпня 2015 року.
Відповідачу був необхідний час для її отримання за місцем роботи та подання до управління.
Дата прийняття рішення -21.08.2015, субсидія призначена з травня 2015 року (з дати набрання чинності Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2015 № 106).
Субсидію призначено на період з травня 2015р. по квітень 2016р. Справа № 20666.
Розраховано субсидію: з травня 2015 року по вересень 2015 року у сумі 194,42 грн. щомісячно; з червня 2015 року по вересень 2015 року у сумі 228,32 грн. щомісячно; з вересня 2015 року по вересень 2015 року у сумі 275,17 грн. щомісячно; з жовтня 2015 року по жовтень 2015 року у сумі 933,66 грн. щомісячно; з листопада 2015 року по березень 2016 року у сумі 1247,23 грн. щомісячно; з квітня 2016 року по квітень 2016 року у сумі 338,70 грн. щомісячно.
Відповідно до п. 13 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 15 календарних днів від ДФС інформацію, необхідну для проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звернулися за призначенням субсидій.
За результатами перевірки справи гр. ОСОБА_3 виявлено, що в довідці від 14.08.2015 № 398 про доходи відповідача за 2014 рік, виданою ВАТ "Запорізький титано-магнієвий комбінат", і наданою до управління відповідачем власноруч вказані неправильні відомості щодо річного розміру заробітної плати, а саме: зменшено розмір доходу до 49 687,79 грн. без урахування податку з доходів фізичних осіб. Фактичний дохід за 2014 рік складає 50 898,93 грн. без урахування податку з доходів фізичних осіб.
Факт неправильних відомостей щодо суми доходу за 2014 рік встановлено актом проведення звірки інформації про доходи на підприємствах, в установах та організаціях, які видали довідки про доходи від 04.04.2017 та актом проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива від 27.04.2014.
Неправильні відомості про доходи за 2014 рік в довідці від 14.08.2015 № 398 вплинули на визначення розміру субсидії.
Період та розрахунок надміру перерахованих коштів наведений в розрахунку надміру виплачених (перерахованих) коштів, які підлягають поверненню.
Сума надміру перерахованих коштів за період отримання субсидії з 01.05.2015 по 30.04.2016 складає 218,52 грн. (щомісячна переплата складає 18,21 грн.).
Відповідно до п. 4 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29.12.1997 № 39/283/90/5 в разі виявлення при перевірках неправильних відомостей в довідках про доходи, виданих юридичними особами (фізичними особами - підприємцями), в результаті чого були надміру виплачені кошти за призначеними субсидіями, органи соціального захисту населення стягують надміру виплачені кошти із зазначених юридичних осіб (фізичних осіб - підприємців) у судовому порядку.
Позивачем до ТОВ "Запорізький титано-магнієвий комбінат" 28.04.2017 направлена рекомендованим листом з повідомленням претензія про повернення надміру перерахованої суми субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в розмірі 218,52 грн. до 15 травня 2017 року.
Управління 22.05.2017 отримало відповідь на претензію, якою повідомлено про залишення претензії без задоволення.
Так, у відповіді на претензію від 17.05.2017 № 25-20/878 відповідач повідомив, що для призначення субсидії видається довідка про доходи, затверджена наказом Мінсоцполітики № 591 від 05.06.2015 "Про внесення змін до форми Довідки про доходи". На вимогу робітника товариства ОСОБА_3 була надана довідка про нарахування доходів та утримання податків для подання до ДПІ, таким чином було змінено порядок поданих документів.
Також згідно наказу № 435 від 14.04.2015 "Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця).
Щодо однієї застрахованої особи допускається декілька записів у таблиці 6 додатка 4 до цього Порядку, якщо протягом одного звітного періоду застрахованій особі були здійснені нарахування виплат за поточні та майбутні (відпускні, допомога у зв'язку з вагітністю та пологами), періоди.
Кількість календарних днів перебування у трудових/цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця не може зазначатися у звітному місяці за майбутні та минулі звітні періоди, за винятком відпустки, відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами і випадків поновлення на роботі особи за рішенням суду.
Суми, нараховані за дні щорічних та додаткових відпусток, вносяться до графи "Загальна сума нарахованої заробітної плати (доходу) (усього з початку звітного місяця)" із зазначенням відповідного місяця тільки в сумі, що припадає на дні відпустки у цьому місяці, з кодом типу нарахувань 10.
Суми, що припадають на дні відпустки в наступних місяцях, включаються до поля, наступних місяців і відображаються в окремих рядках за першим рядком з кодом типу нарахувань 10.
Згідно з Інструкцією зі статистики заробітної плати № 5 від 13.01.2004.
Під час заповнення форм державних статистичних спостережень слід мати на увазі такі особливості обліку та відображення суми фонду оплати праці (п. 1.6): нарахування відображаються за календарний місяць (з першого до останнього числа місяця).
Відмова відповідача є неправомірною.
Так, у зв'язку з тим, що ОСОБА_3 виявив бажання задекларувати свій дохід за весь 2014, а не за шість місяців (тільки в цьому випадку управління мало право вимагати довідку про доходи за формою затвердженою Мінсоцполітики), управління не мало право відмовити заявнику в усуненні недоліків шляхом надання довідки № 398 від 14.08.2015 і в призначенні субсидії. На даний випадок вимога законодавця щодо додержання затвердженої форми довідки про доходи не розповсюджується.
До того ж, вся необхідна інформація в довідці № 398 від 14.08.2015 для призначення субсидії зазначена. На момент видачі довідки всі звіти щодо нарахованого єдиного внеску за 2014 рік до ДПІ відправлені, перевірені ДПІ
У добровільному порядку кошти не повернуті, відповідач відмовився від повернення цієї суми.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. (ч. 1 ст. 74 ГПК України).
Згідно зі ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Позивачем надано суду відповідні докази, які підтверджують розмір позовних вимог.
Відповідач не спростував висновків суду та не надав доказів перерахування позивачу заявленої до стягнення суми.
Доводи відповідача, що позивач у даній справі є органом місцевого самоврядування, у зв'язку з чим даний спір підсудний місцевому загальному суду як адміністративному суду, суд вважає необґрунтованими, зважаючи на наступне.
Відповідно до ст. 4 ГПК України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності. Перелік справ у спорах, що відносяться до юрисдикції господарських судів, наведений у ст. 20 ГПК України.
Статтею 24 ГПК України визначено, що усі справи, що підлягають вирішенню в порядку господарського судочинства, розглядаються місцевими господарськими судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.
Згідно із частиною третьою статті 22 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені законом до їх юрисдикції.
Господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб'єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих ЦК України, ГК України, іншими актами господарського і цивільного законодавства; і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
Оскільки у відносинах щодо розрахунку відповідача з позивачем за надміру перерахованої суми субсидії Управління виступає не як суб'єкт владних повноважень, а як сторона у зобов'язальних цивільних правовідносинах, суд відхилив доводи відповідача про те, що цей спір не підлягає вирішенню в господарських судах.
З урахуванням вищевикладеного, суд констатує правомірність заявлених позивачем вимог, а тому позов задовольняє у повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається на відповідача в сумі 1 762,00 грн.
Керуючись ст. ст. 219, 232, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, б.18, ідентифікаційний код юридичної особи - 38983006) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд. 4-б, ідентифікаційний код юридичної особи - 37573817) надміру перераховані бюджетні кошти у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг у сумі 218 (двісті вісімнадцять) грн. 52 коп. за реквізитами: Одержувач: УСЗН ЗМР по Хортицькому району, розрахунковий рахунок 35419037078415, код ЄДРПОУ 37573817, Банк: ГУДКСУ в Запорізькій області, МФО 813015.
Видати наказ.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Запорізький титано-магнієвий комбінат" (69600, м. Запоріжжя, вул. Теплична, б.18, ідентифікаційний код юридичної особи - 38983006) на користь Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району (69097, м. Запоріжжя, вул. Лахтінська, буд. 4-б, ідентифікаційний код юридичної особи - 37573817) судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 12.11.2018.
Суддя Т.А. Азізбекян