
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 ел.пошта : inbox@vn.arbitr.gov.ua
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" жовтня 2018 р. Cправа № 902/502/18
Господарський суд Вінницької області у складу судді Матвійчука Василя Васильовича, розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
позовом Приватного підприємства «Іванов» (АДРЕСА_1, м. Хмільник, Вінницька область, 22000)
до Виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000)
про визнання незаконним та скасування рішення
за участю секретаря судового засідання Незамай Д.Д.,
представників сторін:
позивача Якименко-Шевчук Ю.О. за довіреністю;
відповідача - Буликова Н.А. за дорученням
СУТЬ СПОРУ:
Приватне підприємство «Іванов» звернулось з позовом до Виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області від 15.02.2018 р. № 59 «Про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам».
Ухвалою суду від 27.08.2018 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №902/502/18 з призначенням до розгляду за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 26.09.2018.
При розгляді справи 26.09.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті на 25.10.2018.
В судовому засіданні 25.10.2018 судом оголошено перерву до 26.10.2018.
На визначену судом зявились представники Позивача та Відповідача. Представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Представник Відповідача заперечив проти позову.
У судовому засіданні 26.10.2018 прийнято судове рішення.
Стислий виклад позицій учасників судового процесу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на незаконність рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області від 15.02.2018 № 59, яким затверджено акт про визначення розміру збитків від 19.12.2017, складений комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 19.12.2017 про нарахування ПП «Іванов» збитків в розмірі 613 322,33 грн за користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
За твердженням позивача підстав для нарахування збитків ПП «Іванов» немає, оскільки Позивачем правомірно використовується земельна ділянка на якій знаходиться належна йому на праві власності нерухомість.
Разом з тим, згідно доводів Позивача, оформити правовстановлюючі документи щодо користування земельною ділянкою ПП «Іванов» не може з вини Хмільницької міської ради, якою за результатом неодноразових звернень Позивача відмовлено останньому в оформленні права користування земельною ділянкою.
14.09.2018р. до суду від Відповідача надійшов відзив №1153/01-19 від 10.09.2018 в якоку останній вказує, що протягом усього періоду існування права власності на об'єкт нерухомого майна будівля автостоянки для забезпечення автомобілів індивідуальних власників, що посвідчене реєстраційним посвідченням на об' єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам, виданим Комунальним підприємством Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації номер об' єкта АДРЕСА_1 за реєстровим номером №226 від 06.07.2006 Приватне підприємство «Іванов» неодноразово звертався до Хмільницької міської ради з метою врегулювання питання землекористування під вищезазначеним об'єктом. По закінченню терміну дії договору оренди (до 01.11.2009), враховуючи постанову Вищого господарського суду України по справі №11/159/2011/5003 від 19.03.2013 Хмільницька міська рада та Приватне підприємство «Іванов» розпочали врегулювання земельних відносин щодо користування підприємством земельною ділянкою за адресою АДРЕСА_1. Так, Позивач неодноразово звертався до Хмільницької міської ради щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки. Проте, за результатами розгляду зазначених звернень Хмільницькою міською радою були прийняті рішення про відмову у зв'язку із невідповідністю містобудівній документації, яка полягала у тому, що жодною містобудівною документацією, як то згідно ст. ст. 16 - 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачається на території, що зазначається ШІ «Іванов» ведення сільськогосподарського виробництва.
Позивач неодноразово звертав увагу громадськості та депутатів міської ради у своїх зверненнях та наполягав на зміні цільового використання землі під власним нерухомим майном із земель «комерції» на землі сільськогосподарського призначення. Проте такі наміри не знайшли підтвердження при натурному обстеженні земельної ділянки по АДРЕСА_1 у м. Хмільнику комісією із самоврядного контролю за використанням та охороною земель у місті Хмільнику 14.07.2017, де розміщене власне нерухоме майно ПП «Іванов». Комісією встановлено факт використання земельної ділянки підприємством без правовстановлюючих документів. Також згідно додатку до акту №18 комісією зафіксовано, що крім фактичного використання земельної ділянки, на момент обстеження земельної ділянки на ній ведуться роботи по виготовленню пам'ятників, наявна функціонуюча газова заправка, ведуться роботи на розташованому об'єкті крупорушки, знаходиться автотранспорт на місці стоянки. Отже, на думку Відповідача, наявні підстави для нарахування Комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та Виконавчого комітету Хмільницької міської ради.
24.09.2016 від позивача надійшла відповідь на відзив в якому останній заперечує доводи Відповідача та наголошує, що в дійсності Позивач брав та бере активну участь у тому, щоб оформити право користування земельною ділянкою документально. Після того, як Хмільницька міська рада ухвалила рішення № 1150 від 04.04.2013, яким надала Позивачу дозвіл на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та рішення № 1543 від 20.03.2014, яким було внесені зміни до попереднього рішення, Позивачем було укладено договір № 30/05/14 від 16.05.2014 щодо розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Під час виконання укладеного договору було встановлено, що межі земельної ділянки встановлені в натурі ще 19.05.2005 року (складено Акт) і на даний час не змінилися. А тому, Позивачем було направлено вищезазначений Акт Хмільницькій міській раді з проханням вказати, чи є необхідність в розробленні технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), якщо межі встановлені та не змінилися по сьогоднішній час. В додаток, окрім іншого, було додано Акт встановлення меж земельної ділянки та передачу на зберігання межевих знаків від 19.10.2005.Однак, відповіді не послідувало. Задля врегулювання питання щодо розміру орендної плати, Позивач неодноразово звертався до Хмільницької міської ради з проханням про те, щоб йому було надано підтвердження того, що спірна земельна ділянка відноситься саме до категорії земель житлової та громадської забудови ( орендна плата залежить від оцінки землі відповідної категорії). Проте, відповіді з наданням копії рішення щодо цільового призначення спірної землі не надано і по сьогодні.
10.10.2018 до суду надійшли заперечення Хмільницької міської ради № 1288/01-19 від 04.10.2018 на відповідь ПП «Іванов» на відзив на позовну заяву, в яких Хмільницька міська рада зазначає, що намагання Позивача врегулювати землекористування земельною ділянкою по АДРЕСА_1 після прийняття рішення Хмільницькою міською радою 37 сесії 6 скликання від 04.04.2013 р., щодо користування якою нараховані збитки, суперечать вимогам дійсної, діючої містобудівної документації, тому і не знайшли позитивного погодження. Враховуючи зауваження представника Позивача щодо незмінності меж використовуваної ППl «Іванов» земельної ділянки при проведенні фактичних замірів, зазначає, що такі роботи по встановленню меж земельної ділянки проводяться згідно вимог Земельного кодексу України, Закону України «Про землеустрій» ст.ст. 3,4,6, 25.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), замовником якої було ПП «Іванов» відповідно до підпункту «й» ст.55 Закону України «Про землеустрій» включає акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення(відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Така документація згідно ч.14 ст.186 Земельного кодексу України затверджується органом місцевого самоврядування, а відповідно до повноважень - це Хмільницька міська рада. До Хмільницької міської ради така документація на затвердження від ПП «Іванов» не надходила.
Твердження представника ІШ «Іванов» про «при існуванні Акту є недоцільним та це потрібним знову його складати. «Дорога» до укладення договору оренди - є відкрита.» є неправильним твердженням, яке суперечить існуючим нормам законодавства України.
Враховуючи Генеральний план міста Хмільника, затверджений рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради №82 від 23 березня 1995 року, рішення 37 сесії б скликання № 1169 від 04.04.2013 «Про визнання існуючого Генерального плану міста Хмільника придатним для подальшого використання», рішення 10 сесії 7 скликання Хмільницької міської ради №195 від 24.03.2016 Про затвердження містобудівної документації - «Проект внесення змін до Генерального плану міста Хмільника», функціональне призначення території по вул. Пирогова, пров. Гайдамацьким, вул. Пушкіна м. Хмільника - територія промислових та комунальних підприємств, на якій розміщена автостоянка.
Відповідно до Плану зонування території міста Хмільника, затвердженого рішенням 32 сесії 7 скликання Хмільницької міської ради № 779 від 10.03.2017, зазначена земельна ділянка розміщена в зоні транспортної інфраструктури ТР-З, до якої відносяться територія СТО,АЗС, автопарки, гараж, автостоянки.
Відповідно до ч.ч. 4 та 5 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», уповноважений орган містобудування та архітектури визначає відповідність намірів щодо забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні.
Відповідно п.4 ст.24 цього ж Закону, зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає Плану зонування території та/або детальному плану території, забороняється.
У Рішеннях Хмільницької міської ради від 29.05.2014 № 1666 «Про розгляд листа ПП «Іванов» щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою, щодо відведення земельної ділянки, що розташована у місті Хмільнику, по АДРЕСА_1, з метою зміни цільового призначення на ведення особистого селянського господарства» та від 29.01.2015 № 2009 «Про розгляд заяви ПП «Іванов» щодо надання дозволу на виготовлення документації із землеустрою для зміни категорії земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_1» була зазначена дана норма матеріального права.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
14.06.2000р. між ТОВ «Оптімум» та ПП «Іванов» укладено Договір купівлі - продажу споруди автостоянки, згідно якого Позивач придбав споруду автостоянки для збереження автомобілів індивідуальних власників, що розташована за адресою: м. Хмільник Вінницької області, АДРЕСА_1 на земельній ділянці площею 0,8739га.
Згідно пункту 1.2 Договору, автостоянка належить продавцю на підставі договору купівлі - продажу від 02.10.1996 (земельна ділянка у вказаних розмірах виділена виконкомом Хмільницької міської ради на право постійного користування згідно державного акта ВН №0072).
У відповідності до реєстраційного посвідчення на об'єкти нерухомого майна, які належать юридичним особам від 06.07.2006 КП «Вінницьке обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації» посвідчено, що будівля автостоянки для збереження автомобілів індивідуальних власників, яка розташована в АДРЕСА_1 зареєстрована за ПП «Іванов» на праві приватної власності, на підставі Рішення Третейського суду при Вінницькій товарній універсальній біржі від 24.05.2006 на будівлі та споруди, а саме: - адміністративна будівля літ. "А" загальною площею 31,3кв.м, по зовнішнім обмірам - 51,6кв.м; - склад літ. "Б" по зовнішнім обмірам 72,9кв.м; - ангар літ. "В" незавершене будівництво, по зовнішнім обмірам - 575,8кв.м; - склад літ. "Г" по зовнішнім обмірам 72,9кв.м; - склад літ. "Д" по зовнішнім обмірам 72,9кв.м; - склад літ. "Ж" по зовнішнім обмірам 72,9кв.м.
14.04.2005 між Хмільницькою міською радою (Орендодавець) та Приватним підприємством «Іванов» (Орендар), укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір), згідно розділу 2 якого Орендодавець на підставі рішення 19 сесії Хмільницької міської ради 24 скликання від 21.10.2004 передає, а Орендар набуває право на оренду земельної ділянки, площею 8559,0 кв.м з земель запасу міста, що знаходиться на території Хмільницької міської ради Вінницької області, по АДРЕСА_1 для організації автостоянки.
Договір укладається на 5 років строком до 01.11.2009, починаючи з дати його державної реєстрації. По закінченню терміну Договору Орендар має переважне право поновлення договору на новий термін. В цьому разі зацікавлена сторона повинна письмово повідомити другу сторону про бажання щодо продовження дії Договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення, тощо (розділ 2.2 Договору)
Договір підписаний сторонами та зареєстрований у Хмільницькому районному відділі Вінницької регіональної філії «Центру ДЗК», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 11.10.2005 за №040502500053.
Рішенням 63 сесії Хмільницької міської ради Вінницької області 5 скликання №675 від 25.03.2010 вирішено не поновлювати з ПП «Іванов» Договір оренди земельної ділянки площею 8459,0кв.м, розташованої на території Хмільницької міської ради Вінницької області, по АДРЕСА_1, наданої для розташування автостоянки від 14.04.2005р., вилучити вказану ділянку у ПП «Іванов» та зарахувати її до земель запасу міста, в тому числі зобов'язати повернути її міській раді у стані не гіршому у порівнянні з тим, в якому він її одержало. Підставою прийняття міською радою такого рішення слугувало порушення Орендарем умов Договору оренди земельної ділянки від 14.04.2005, зокрема тривале ігнорування вимоги ради, викладеної в рішенні 50 сесії міської ради 5 скликання від 07.09.2009 щодо внесення змін до Договору оренди в частині зміни орендної плати відповідно до чинного законодавства, несплата належної орендної плати та не звернення до міської ради щодо продовження терміну дії договору з часу його закінчення.
Вказані обставини встановлені судами при розгляді справ № 11/159/2011/5003 за позовом Хмільницького міжрайонного прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Хмільницької міської ради до Приватного підприємства «Іванов» про повернення земельної ділянки, площею 8459,0 кв.м., розташованої у АДРЕСА_1, привести її у придатний для використання стан та демонтувати будівлі і споруди тимчасово розташованих на вказаній земельній ділянці, та № 902/497/13 за позовом Приватного підприємства «Іванов» до Хмільницької міської ради про визнання незаконним та скасування рішення від 19.10.2012 № 427 яким затверджено акт про визначення розміру збитків від 3 жовтня 2012 року, складений комісією по визначенню розміру збитків землевласникам та землекористувачам, що створена відповідно до рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області від 18.01.2012 № 7, згідно якого позивачу нараховані збитки у зв'язку з фактичним використанням земельної ділянки площею 8558 кв.м. без внесення плати за землю, у сумі 528 893,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади:, органами м ісцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
За змістом ч.4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У пункті 2.6. постанови пленуму Вищого господарського суду України № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» під 26.12.2011 роз'яснено, що не потребують доказування преюдиціальні обставини, тобто встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, - при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. При цьому не має значення, в якому саме процесуальному статусі виступали відповідні особи у таких інших справах - позивачів, відповідачів, третіх осіб тощо. Преюдиційне значення для господарського суду має й вирок суду в кримінальному провадженні або постанова сулу у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, якщо господарський суд розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльність особи, шодо якої ухвалений вирок або постанова сулу. і лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою. Преюлииіальне значення процесуальним законом надається саме обставинам, встановленим судовими рішеннями (в тому числі в їх мотивувальних частинах). а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом.
З огляду на зазначені приписи, наведені вище обставини не потребують доказування при розгляді даної справи.
Судом встановлено, що рішенням 37 сесії 6 скликання Хмільницької міської ради № 1150 від 04.04.2013, за результатами розгляду заяви ПП «Іванов» вирішено наступне:
1. Надати ПП «Іванов» дозвіл на розроблення, з урахуванням вимог державних стандартів, норм і правил у сфері землеустрою, проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 8559,0 кв.м. по АДРЕСА_1, для оформлення права користування на умовах оренди, для обслуговування власного нерухомого майна за рахунок земель житлової та громадської забудови.
2. ПП «Іванов»: протягом 4 (чотирьох) місяців з дня прийняття цього рішення розробити та погодити в установленому законом порядку проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки та забезпечити її подання на затвердження до Хмільницької міської ради (п. 2.1); протягом 30 (тридцяти) днів з дати прийняття рішення цього рішення укласти з Хмільницькою міської радою договір про відшкодування до міського бюджету втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки у розмірі орендної плати за земельну ділянку з часу прийняття цього рішення до отримання правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку та подати до Хмільницької ОДПІ податковий розрахунок орендної плати за фактичне користування (п. 2.2.).
3. Надати міському голові повноваження щодо укладення договору про відшкодування втрат від недоотримання коштів за фактичне використання земельної ділянки на підставі довідки відділу Держкомзему у місті Хмільнику Вінницької області про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, передбачивши в договорі умови нарахування та терміни сплати внесків, визначені Податковим кодексом України.
Рішенням 55 сесії 6 скликання Хмільницької міської ради № 1543 від 20.03.2014 внесено зміни в рішення 37 сесії міської ради 6 скликання від 04.04.2013 «Про надання ПП «Іванов» дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно», замінивши слова: «проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки» на слова: «технічна документація із землеустрою встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)».
В подальшому ПП «Іванов» зверталось до Хмільницької міської ради з наступними листами:
Так, відповідно до листа № 41 від 28.11.2014 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки, для зміни категорії земельної ділянки, площею 8559,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно на землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 31 від 03.08.2015 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки, для зміни категорії земельної ділянки, площею 8559,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно на землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 49 від 20.05.2015 ПП «Іванов» просило при розробці проекту Генерального плану м. Хмільник врахувати приватний інтерес підприємства, а саме, що на земельній ділянці за № 607 розташоване нерухоме майно підприємства, яке на даний час в основному використовується для вирощування та переробки сільгосппродукції та надання послуг населенню. Просило внести відповідні зміни до Генерального плану м. Хмільник;
- відповідно листа № 49 від 01.08.2016 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки, для зміни категорії земельної ділянки, площею 8559,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно на землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 50 від 01.08.2016 ПП «Іванов» просило при розробці плану зонування території міста Хмільник (зонінг) врахувати приватний інтерес підприємства, а саме, що на земельній ділянці за № 607 розташоване нерухоме майно підприємства, яке на даний час в основному використовується для вирощування та переробки сільгосппродукції та надання послуг населенню Просило внести відповідні зміни до плану зонування території міста Хмільник (зонінг);
- відповідно до листа-пропозицій № 51 від 01.08.2016 ПП «Іванов» просило внести відповідні зміни до плану зонування території у зв'язку з недоцільністю використання нерухомого майна під автостоянку та необхідність в зміні профілю підприємства на вирощування та переробку сільгосппродукції;
- відповідно до листа № 89 від 20.12.2016 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки, площею 9000,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно на землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 91 від 07.03.2017 ПП «Іванов» просить надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки, площею 9000,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно на землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 99 від 22.03.2017 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки, площею 9000, 0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно на землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 128 від 22.11.2017 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки площею 9000,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно, для оформлення землі сільськогосподарського призначення;
- відповідно до листа № 1 від 04.01.2018 ПП «Іванов» просило включити в перелік земельних ділянок, що підлягають приватизації шляхом викупу, земельну ділянку площею 8900,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно;
- відповідно до листа № 154 від 21.03.2018 ПП «Іванов» просило надати дозвіл на виготовлення документації землеустрою, проекту відводу земельної ділянки площею 1 000,0 кв.м. по АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно, для оформлення землі під будівництво індивідуального житлового будинку для власника підприємства - ОСОБА_4
Суд відзначає, що всі зазначені листи (звернення) до Хмільницької міської ради містять відмітки про їх отримання Центром надання адміністративних послуг у м. Хмільнику.
За результатами розгляду звернень Позивача Хмільницькою міською радою прийнято наступні рішення, та надано наступні роз'яснення.
Так, рішенням 70 сесії 6 скликання Хмільницької міської ради № 2009 від 29.01.2015 відмовлено ПП «Іванов» у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки по зміні категорії земель площею 8559,0 кв.м., що розташована у АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно, з земель житлової та громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення.
За змістом п. 2 зазначеного рішення: «Відповідно до рішення 37 сесії Хмільницької міської ради 6 скликання від 04.04.2013 та з урахування змін внесених 55 сесією Хмільницької міської ради 6 скликання від 20.03.2014 ПП «Іванов» подати на затвердження технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що знаходяться у АДРЕСА_1.»
Рішенням 42 сесії 7 скликання Хмільницької міської ради № 1117 від 06.09.2017 відмовлено ПП «Іванов» у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки по зміні категорії земель площею 9000,0 кв.м., що розташована у АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно, з земель житлової та громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення. Зобов'язано ПП «Іванов» подати на затвердження технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що знаходиться у АДРЕСА_1. Комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам зобов'язано у місячний термін провести розрахунки за користування ПП «Іванов» земельною ділянкою без правовстановлюючих документів та вжити необхідних, передбачених законодавством дій для відшкодування втрат до міського бюджету.
Рішенням 45 сесії 7 скликання Хмільницької міської ради № 1257 від 08.12.2017 відмовлено ПП «Іванов» у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо земельної ділянки по зміні категорії земель площею 9000,0 кв.м., що розташована у АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно, з земель житлової та громадської забудови на землі сільськогосподарського призначення. Зобов'язано ПП «Іванов» подати на затвердження технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що знаходиться у АДРЕСА_1. Визнано комунальною власністю територіальної громади міста Хмільника земельну ділянку площею 0,8558 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована по АДРЕСА_1.
Листом № б/н від 05.05.2017 Хмільницька міська рада, за результатами розгляду листа ПП «Іванов» від 22.03.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту відводу земельної ділянки площею 9000 кв.м. для сільськогосподарського призначення, повідомила, що земельна ділянка площею 0,8558 га, що перебуває у користуванні ПП «Іванов» відноситься до земель - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення - іншої комерційної діяльності. Виходячи з положень ст. 50 Закону України «Про землеустрій» та ст. 122 Земельного кодексу України виконавчий комітет Хмільницької міської ради буде запропоновано проект рішення для розгляду та прийняття черговій сесії міської ради.
Листом № 03-09/3901 від 18.01.2018 Хмільницька міська рада, за результатами розгляду заяви ПП «Іванов» № 1 від 04.01.2017 щодо включення в перелік земельних ділянок, що підлягають приватизації шляхом викупу, земельної ділянки площею 8900,00 кв.м., посилаючись на п. 2 ст. 128 Земельного кодексу України, просила надати згоду на укладення договору про сплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.
Листом № 07-04/3901 від 08.02.2018 Хмільницька міська рада, за результатами розгляду заяви ПП «Іванов» № 1 від 04.01.2017 щодо включення в перелік земельних ділянок, що підлягають приватизації шляхом викупу, земельної ділянки площею 8900,00 кв.м., у зв'язку з ненаданням ПП «Іванов» згоди на сплату авансового внеску, повідомила про неможливість задоволення його прохання.
Рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради № 59 від 15.02.2018 затверджено акт про визначення розміру збитків, складений комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 19.12.2017 (додаток 1) про нарахування ПП «Іванов» збитків в розмірі 613 322,33 грн за користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1. Зобов'язано ПП «Іванов» протягом одного місяця з дня прийняття цього рішення сплатити нараховану суму збитків в розмірі 613 322,33 грн на розрахунковий рахунок Хмільницької міської ради.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Положеннями статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Позивач звернувшись із даним позовом до суду просить визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Хмільницької міської ради № 59 від 15.02.2018 «Про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам», яким нараховано ПП «Іванов» збитків в розмірі 613 322,33 грн за користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1. Підставою визнання незаконним та скасування оскаржуваного рішення зазначає відсутність в його діях протиправної поведінки, спрямованої на безпідставне користування земельною ділянкою, оскільки упродовж 2011-2018р.р. останній вживав усіх заходів для оформлення земельної ділянки для обслуговування нерухомого майна, яке на ній знаходиться, а не оформлення таких документів стало у зв'язку з ухиленням від виконання своїх обов'язків з боку Хмільницької міської ради.
Частиною першою статті 144 Конституції України встановлено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До нормативних належать акти, які встановлюють, змінюють чи припиняють норми права, мають локальний характер, розраховані на широке коло осіб та застосовуються неодноразово, а ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію.
Статтею 16 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону.
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
Частина 3 ст.123 ЗК України передбачає, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Згідно ч.1, 2 ст.124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки; передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
За приписами ч.2 ст.134 ЗК України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них, зокрема, у разі розташування на земельних ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Відповідно до ч.2 ст.152 ЗК України, власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Статтею 156 ЗК України та п.1 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України №284 від 19.04.1993р., передбачено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: вилучення (викупу); тимчасового зайняття земельних ділянок; встановлення обмежень щодо їх використання; погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок; приведення їх у непридатний для використання стан; неодержання доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
У п.3.4 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011р. №6 "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що за змістом статті 377 ЦК України та статті 120 ЗК України до особи, яка набула права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, переходить право власності або право користування на земельну ділянку, на якій розміщено відповідне нерухоме майно, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача).
З огляду на приписи статті 182, частини другої статті 331, статті 657 ЦК України покупець нерухомого майна вправі вимагати оформлення відповідних прав на земельну ділянку, зайняту нерухомістю, з моменту державної реєстрації переходу права власності на нерухоме майно.
У разі встановлення факту правомірного набуття особою права на нерухоме майно за наявності у попереднього власника належно оформленого права на земельну ділянку, на якій воно розміщене, необхідно враховувати, що така особа набула права на відповідну земельну ділянку.
З виникненням права власності на будівлю чи споруду у юридичної особи виникає право одержати земельну ділянку в користування, а розглянути таке питання та прийняти відповідне рішення в строки, встановлені законом, зобов'язаний відповідний повноважний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування.
Набуття Позивачем права власності на нерухоме майно підтверджується рішенням Господарського суду Вінницької області від 23.10.2012 у справі №11/159/2011/5003 за позовом Хмільницького міжрайонного прокурора Вінницької області в інтересах держави в особі Хмільницької міської ради до Приватного підприємства «Іванов» про повернення земельної ділянки, яке залишено без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 24.12.2012 та постановою Вищого господарського суду України від 19.03.2013.
Як встановлено господарським судом при розгляді справи 902/479/13 за позовом Приватного підприємства "Іванов" до Хмільницької міської ради Вінницької області, Виконавчого комітету Хмільницької міської ради про визнання незаконними рішення та акту, в період з 14.04.2005 до 01.11.2009 земельна ділянка площею 8559,0кв.м з земель запасу міста, що знаходиться на території Хмільницької міської ради Вінницької області, по АДРЕСА_1 перебувала в користуванні ПП «Іванов» на правах оренди.
Рішенням 63 сесії Хмільницької міської ради Вінницької області 5 скликання №675 від 25.03.2010 було вирішено не поновлювати з ПП "Іванов" договір оренди земельної ділянки з підстав несплати останнім належної орендної плати.
В подальшому між сторонами велися перемовини щодо оформлення права користування зазначеною земельною ділянкою. При цьому, Позивач наголошуючи на правомірності користування останньою та вчиненні ним дій, направлених на оформлення права користування земельною ділянкою, посилається на рішення Господарського суду Вінницької області від 04.12.2013 у справі 902/479/13.
Даючи оцінку вказаним доводам Позивача суд зазначає, що рішенням Господарського суду Вінницької області від 04.12.2013 у справі № 902/479/13 досліджено події та обставини, що передували ухваленню зазначеного рішення.
Предметом спору у даній справі є рішення Виконавчого комітету Хмільницької міської ради Вінницької області від 15.02.2018 р. № 59 «Про затвердження акту комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» за яким нараховано збитки в розмірі 613 322,33 грн. за користування земельною ділянкою за останні три роки, тобто за період 2015-2017р.р.
За таких обставин, рішенням суду у справі № 902/479/13 не може слугувати доказом в підтвердження доводів Позивача. Дані обставини підлягають доказуванню при розгляді справи № 902/502/18.
Як вже зазначалось вище, в матеріалах справи міститься листування між сторонами щодо врегулювання питання землекористування земельною ділянкою площею 8559,0кв.м з земель запасу міста, що знаходиться на території Хмільницької міської ради Вінницької області, по АДРЕСА_1.
Судом береться до уваги ст. 123 ЗК України якою передбачено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, зокрема надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: зміни цільового призначення земельних ділянок відповідно до закону; надання у користування земельних ділянок, межі яких невстановлені в натурі (на місцевості). Надання у користування земельної ділянки, межі якої встановлені в натурі (на місцевості), без зміни її цільового призначення здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документа, що посвідчує право користування земельною ділянкою.
Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних утворень, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Так, на підставі заяви ПП «Іванов» 37 сесією міської ради 6 скликання було прийнято рішення №1150 від 04.04.2013 «Про надання ПП «Іванов» дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_1, на якій знаходиться власне нерухоме майно.
Зазначеним рішенням Хмільницька міська рада надала дозвіл ПП «Іванов» на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 8559,0 кв.м по АДРЕСА_1 для оформлення прав користування на умовах оренди для обслуговування власного нерухомого майна за рахунок земель житлової та громадської забудови. ПП «Іванов» було встановлено термін протягом 4 (чотирьох) місяців з дня прийняття цього рішення розробити та погодити в установленому порядку проект із землеустрою.
20.03.2014 року 55 сесією 6 скликання міської ради згідно рішення №1543 від 20.03.2014 за заявою ПП «Іванов» було внесено зміни до вищезазначеного рішення змінивши слова «проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки» на слова «технічна документація із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)», де також встановлено термін протягом 6 (шести) місяців для розробки відповідної документації.
За змістом ст. 26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі.
Розробниками документації із землеустрою є:
юридичні особи, що володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та у складі яких працює за основним місцем роботи не менше двох сертифікованих інженерів-землевпорядників, які є відповідальними за якість робіт із землеустрою;
фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою.
Взаємовідносини замовників і розробників документації із землеустрою регулюються законодавством України і договором.
Подання документації із землеустрою до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, для внесення відомостей до Державного земельного кадастру від імені замовника документації здійснюється її розробником, якщо інше не встановлено договором.
Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), замовником якої було ІШ «Іванов» відповідно до підпункту «й» ст.55 Закону України «Про землеустрій» включає акт приймання-передачі межових знаків на зберігання, що включається до документації із землеустрою після виконання робіт із встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та закріплення їх межовими знаками.
Відповідно до п.п. 14, 15 ст. 186 Земельного кодексу України технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) погодженню не підлягає і затверджується: Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у разі якщо земельна ділянка перебуває у державній або комунальній власності; власником земельної ділянки, у разі якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності. Оригінал відповідної документації із землеустрою подається розробником для погодження територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та іншим суб'єктам, які здійснюють погодження документації із землеустрою, - копії такої завіреної розробником документації.
З матеріалів справи вбачається, що ПП «Іванов» рішення Хмільницької міської ради №1150 від 04.04.2013 (з урахуванням рішення №1543 від 20.03.2014) не виконано, технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на затвердження не надано.
Натомість, посилаючись на наявність Акту встановлення меж земельної ділянки та передачу на зберігання межевих знаків від 19.10.2005, стверджував про недоцільність його складання повторно.
В подальшому Хмільницькою міською радою, за результатами розгляду заяв (листів) ПП «Іванов» щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_1 для зміни її цільового призначення», прийнято ряд рішень якими у задоволенні заяв (листів) відмовлено у зв'язку із невідповідністю містобудівній документації.
Оцінюючи надані ПП «Іванов» заяви (листи), якими останній доводить свої намагання врегулювання питання землекористування, судом встановлено, що зазначені заяви (листи) направлені на вирішення питання щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на ведення сільськогосподарського виробництва.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
Враховуючи Генеральний план міста Хмільника, затверджений рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради №82 від 23.03.1995, рішення 37 сесії б скликання № 1169 від 04.04.2013 «Про визнання існуючого Генерального плану міста Хмільника придатним для подальшого використання», рішення 10 сесії 7 скликання Хмільницької міської ради №195 від 24.03.2016 Про затвердження містобудівної документації - «Проект внесення змін до Генерального плану міста Хмільника», функціональне призначення території по вул. Пирогова, пров. Гайдамацьким, вул. Пушкіна м. Хмільника - територія промислових та комунальних підприємств, на якій розміщена автостоянка.
Відповідно до Плану зонування території міста Хмільника, затвердженого рішенням 32 сесії 7 скликання Хмільницької міської ради № 779 від 10.03.2017, зазначена земельна ділянка розміщена в зоні транспортної інфраструктури ТР-З, до якої відносяться територія СТО,АЗС, автопарки, гаражі, автостоянки.
Відповідно ч.4 ст.24 цього Закону, зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.
Наведеним спростовуються доводи Позивача щодо вчинення ним дій направлених на вирішення питання землекористування. Інших доказів в підтвердження своїх доводів Позивачем не надано, та матеріали справи не містять.
Правовий механізм переходу прав на землю, пов'язаний із переходом права на будинок, будівлю або споруду, визначено у статті 120 Земельного кодексу України.
Виходячи зі змісту зазначеної статті, норма щодо переходу права на земельну ділянку у разі переходу права на будинок, будівлю і споруду може бути застосована у випадках, якщо земельна ділянка перебувала у власності або у користуванні колишнього власника будівлі.
Як вбачається із положень статті 120 ЗК України у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, виникнення права власності на об'єкт нерухомості не було підставою для автоматичного виникнення права власності чи укладення (продовження, поновлення) договору оренди земельної ділянки.
Водночас за змістом статті 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Зважаючи на ці положення, новий власник земельної ділянки не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до вимог законодавства.
Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що з моменту виникнення права власності на нерухоме майно у власника виникає обов'язок оформити та зареєструвати речове право на відповідну земельну ділянку, розташовану під цією будівлею.
У справі, яка розглядається, ПП «Іванов», набувши право власності на об'єкт нерухомості, розташований на спірній земельній ділянці, належним чином не оформило правовідносин щодо користування земельною ділянкою.
Відповідно до статті 206 ЗК України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Позивач не є власником і постійним землекористувачем земельної ділянки, а тому не є суб'єктом плати за землю у формі земельного податку, при цьому єдиною можливою формою здійснення плати за землю для нього як землекористувача є орендна плата.
Відповідно до частини другої статті 157 ЗК України порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
19.04.1993 Постановою Кабінет Міністрів України № 284 затверджено Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, змістом пунктів 2, 3 якого передбачено, що розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Тобто, до повноважень Виконкому віднесено визначення в установленому порядку розмірів відшкодувань збитків, завданих органу місцевого самоврядування.
Розміри збитків, заподіяних власникам землі та землекористувачам вилученням (викупом) або тимчасовим зайняттям земельних ділянок у встановленому порядку, визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284).
У тому ж порядку визначаються збитки, заподіяні обмеженням прав власників землі та землекористувачів, погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатний для використання за цільовим призначенням стан унаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю підприємств, установ, організацій та громадян.
Розмір збитків визначається комісією відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993.
19.12.2017 комісією по визначенню збитків землевласникам та землекористувачам, створеної відповідно до рішення виконкому міської ради від 26.09.2017 №348, встановлено розмір збитків, завданих власнику землі за 2015-2017 роки, які заподіяно ПП "Іванов", що використовує земельну ділянку в м. Хмільнику без правоустановчих документів у розмірі 613 322,33 грн.
Судом встановлено, що розмір збитків, які підлягають стягненню за період 2015-2017 роки розраховано Відповідачем як розмір плати за земельну ділянку комунальної власності у формі орендної плати за землю, який нараховується та сплачується за регульованою ціною, встановленою уповноваженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки по АДРЕСА_1 згідно з інформацією Держгеокадастру та наданим Відповідачем розрахунком становить: 2015 рік - 5 173 122,76 грн; 2016 рік - 7 413 084,92 грн; 2017 рік - 7 857 870,02 грн. Ставка орендної плати становить 3 % нормативної грошової оцінки.
Рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради №59 від 15.02.2018 затверджено акт про визначення розміру збитків, складений комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам від 19.12.2017 про нарахування ПП "Іванов" збитків у розмірі 613322,33 грн за користування земельною ділянкою, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий №0510900000:00:008:0244
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що одним із обов'язків землекористувачів є своєчасне внесення плати за користування земельною ділянкою, а одним із прав власника земельної ділянки - отримання цієї плати, тому невиконання такого обов'язку Позивачем спричинило порушення права Хмільницької міської ради щодо отримання зазначеної плати.
Судом також звертається увага на відсутність вчинення Позивачем дій щодо захисту свого, як він вважає порушеного права, протягом тривалого періоду часу з 2014 року по 2018 рік. Тобто товариство не було позбавлено права на звернення із відповідним позовом до суду для приведення фактичних відносин між сторонами у відповідність до чинного законодавства, оскільки обов'язок щодо виготовлення технічної документації покладається на особу яка зацікавлена в отриманні земельної ділянки у користування.
Одночасно господарський суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що оспорюваним рішенням виконавчого комітету Хмільницької міської ради, зокрема, затверджено акт з визначення та відшкодування збитків власнику землі щодо земельної ділянки, завданих органу місцевого самоврядування як власнику землі за час користування позивачем земельною ділянкою.
Отже, повноваження відповідача у цьому випадку обмежуються лише обчисленням розміру збитків у встановленому порядку. Що стосується відшкодування виявлених збитків, то вони не можуть бути примусово відшкодовані на підставі рішення органу місцевого самоврядування. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
Таким чином, позивачем не доведено суду обставин, з якими закон пов'язує визнання недійсним та скасування рішення органу місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
На підставі ст. 86 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі з мотивів наведених вище.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 5, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 42 45, 46, 73, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 91, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 242, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
В позові відмовити.
Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Копію рішення направити учасникам рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до частини 1 статті 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (частина 1 статті 256 Господарського процесуального кодексу України).
У зв'язку з перебуванням судді на лікуванні повний текст рішення складено та підписано 09 листопада 2018 р.
Суддя Матвійчук В.В.
віддрук. прим.:
1 - до справи
2 - позивачу (АДРЕСА_1, м. Хмільник, Вінницька область, 22000)
3 - відповідачу (вул. Столярчука, 10, м. Хмільник, Вінницька область, 22000)