
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 листопада 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2287/18Харківський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Бегунца А.О.
суддів: Старостіна В.В. , Рєзнікової С.С.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної служби геології та надр України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2018, суддя Волошин Д.А., вул. Мар'їнська, 18-Б-3, м. Харків, 61004, повний текст складено 11.07.18 по справі № 820/2287/18
за позовом Державної служби геології та надр України
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія"
про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Державна служба геології та надр України, звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" (далі - відповідач), в якому просив суд припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5200 від 21.10.2010, наданого Товариству з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення вимог Угоди про умови користування надрами та статті 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2014 та 2015 роки, у зв'язку із чим Державною службою геології та надр України винесено наказ від 16.08.2016 № 257, яким встановлено відповідачу термін для усунення порушень законодавства про надра. Враховуючи, що відповідач не відзвітував перед ДНВП "Геоінформ України" щорічну статистичну звітність, чим порушив законодавство в сфері надрокористування, позивач вважає, що наявні підстави для анулювання дозволу, згідно статті 26 Кодексу України про надра та пункту 23 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами № 615.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 05 липня 2018 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати вказане рішення та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті рішення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного, на його думку, вирішення спору судом першої інстанції.
У судове засідання до суду апеляційної інстанції сторони не з'явились, про день, час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили, у зв'язку з чим відповідно до ст. 313 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) колегія суддів вважає за можливим розглянути справу по суті.
Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів заслухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги рішення суду першої інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" зареєстроване як юридична особа 16.03.2006, що підтверджується витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням юридичної особи Харківська область, Чугуївський район, смт Есхар, вул. 152 Стрілецької дивізії, буд. 16.
Державною службою геології та надр України надано Товариству з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" спеціальний дозвіл на користування надрами № 5200 від 21 жовтня 2010 року та, як додаток до спеціального дозволу укладено угоду про умови користування надрами № 5200 від 31.05.2012.
Сторони угоди визнали, що ця угода є невід'ємною частиною спеціального дозволу на користування надрами № 5200 від 21.10.2010.
Згідно з пунктом 7.2 Угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр. Таким чином, подання до ДНВП "Геоінформ України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
Листом від 26 квітня 2016 року № 02/302-1493 Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" повідомило Держгеонадра України, що інформація від надрокористувачів Донецької та Луганської областей щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2015 рік не надходила.
За результатами опрацювання вищевказаного листа позивачем встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" в порушення вимог Угоди про умови користування надрами та статті 24 Кодексу України про надра не подано до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідної форми статистичної звітності, як підтвердження експлуатації корисних копалин за 2014 та 2015 роки.
16 серпня 2016 року Державною службою геології та надр України винесено наказ від № 257, яким встановлено термін для усунення порушень законодавства про надра з боку Товариству з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" - 10 календарних днів.
Наказом Державної служби геології та надр України від 10.01.2017 № 1 встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" термін на усунення порушень до 01.03.2017.
Листом від 17.02.2017 № 03/303-0696 Державним науково-виробничим підприємством "Державний інформаційний геологічний фонд України" надано до Державної служби геології та надр України перелік надрокористувачів, які відзвітували до ДНВП "Геоінформ України" за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік.
Серед вищевказаного переліку Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" - відсутнє.
У зв'язку із чим, Державною службою геології та надр України винесено наказ № 179 від 19.04.2017 про зупинення дії спеціального дозволу Товариству з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" № 5200 від 21.10.2010 та встановлено термін на усунення порушень - 30 календарних днів.
Перелік надрокористувачів Донецької та Луганської областей, яким наказом Держгеонадра України наказ № 179 від 19.04.2017 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами та надано 30 календарних днів для усунення порушень у зв'язку з ненаданням щорічного звіту перед ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів за формами №5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік оприлюднений в офіційному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" від 16.05.2017 № 88.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" включене до цього переліку під № 29.
20 липня 2017 року Державне науково-виробниче підприємство "Державний інформаційний геологічний фонд України" листом № 03/303-2913 надано перелік надрокористувачів, які не відзвітували перед ДНВП "Геоінформ України" щорічну статистичну звітність за формою 5-гр. 6-гр. 7-гр за 2016 рік, серед яких є і ТОВ"ДВ Нафтогазовидобувна компанія".
15 грудня 2017 року Державною службою геології та надр України подано до офіційного вісника "Урядовий кур'єр" №237 оголошення з проханням надати до Держгеонадр України у 15-денний строк, з моменту опублікування оголошення, власну позицію (згоду не згоду) на припинення права користування надрами, шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами у зв'язку з порушення вимог передбачених спеціальним дозволом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем не надано належних доказів в обґрунтування наявності підстав для припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5200 від 21.10.2010.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову з наступних підстав.
Спірні відносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Кодексом України про надра, завданням якого є регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12,2015 № 1174 (далі - Положення), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно з пунктом 4 Положення Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням, зокрема за дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами) та угод про умови користування надрами (у тому числі угод про умови користування нафтогазоносними надрами) (підпункт 12); проводить планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складає акти, видає обов'язкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства (підпункт 14).
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю), визначає Закон України від 05.04.2007 № 877-У "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон № 877-У).
Відповідно до статті 1 Закону № 877-У у цьому Законі нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:
державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;
заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом;
спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.
За приписами статті 2 Закону № 877-У дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком № 615 (зі змінами та доповненнями).
Відповідно до пункту 25 Порядку № 615, про надання, продовження строку дії, зупинення, поновлення, переоформлення, видачу дубліката, анулювання дозволу та внесення змін до нього Держгеонадра видає наказ, а Кабінет міністрів Автономної Республіки Крим - розпорядження.
Наказ Держгеонадр та розпорядження Кабінету міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
У відповідності до п.23 Порядку, право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Згідно статті 16 Кодексу України про надра, переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами, внесення до них змін, видача дублікатів, продовження терміну дії спеціальних дозволів на користування надрами, зупинення їх дії або анулювання, поновлення їх дії у разі зупинення здійснюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється у разі: якщо відпала потреба у користуванні надрами; закінчення встановленого строку користування надрами; припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення; використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.
Таким чином, об'єднуючою ознакою випадків припинення є неналежне використання права, зокрема, використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення строків виконання певних робіт тощо.
Відповідно до частини 3 статті 26 зазначеного Кодексу, законодавством України можуть бути передбачені й інші випадки припинення права користування надрами.
Згідно з Порядком № 615, можуть мати місце додаткові підстави для припинення користування надрами, оскільки це передбачено частиною третьою статті 26 Кодексу, але не може бути змінено правило, відповідно до якого у разі незгоди користувачів з припиненням права на користування надрами воно може припинятися лише у судовому порядку.
Отже, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку.
Тобто, вказаними положеннями норм законодавства встановлено, що припиняється право користування надрами тим органом, який надав надра у користування, у судовому порядку тільки за наявністю незгоди користувачів з таким припиненням в указаних вище випадках.
Відповідно до пункту 10 Порядку, невід'ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов'язаної з використанням ділянки надр.
Відповідно до пункту 7.2 Угоди надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до ДНВП "Геоінформ України" щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр. Таким чином, подання до ДНВП "Геоінформ України" щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.
Таким чином, неподання відповідачем щорічної звітності перед ДНВП "Геоінформ України" згідно з формою 5-гр, в разі якщо таке неподання мало би місце, було би порушенням вимог, передбачених відповідним спеціальним дозволом на користування надрами, який був виданий відповідачу, а отже надавав би право позивачу звертатися в судовому порядку з вимогою щодо припинення такого надрокористування.
Доводи апелянта про неподання відповідачем звітності, яка передбачена спеціальним дозволом на користування надрами, не відповідає дійсним обставинам справи, виходячи із наступного.
Так, Держгеонадра в своєму позові посилаються на те, що позивача про винесення наказу № 179 від 19.04.2017, яким зупинено дію спеціального дозволу на користування надрами та надано 30 календарних днів для усунення порушень повідомлено оголошенням в офіційному друкованому виданні "Урядовий кур'єр" від 16.05.2017 № 88.
Матеріали справи не містять доказів вручення ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" наказів Держгеонадра від 16.08.2016 № 257, від 10.012017 № 1 та від 19.04.2017 № 179.
Відповідно, судом встановлено, що відповідач у належний спосіб не ознайомлений зі змістом цих наказів та позбавлений можливості виконання їх вимог, а твердження Держгеонадра про не усунення відповідачем порушень у визначений строк є безпідставними.
Також, позивачем до суду не надано, а судом не виявлено доказів незгоди ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" на припинення його права користування надрами відповідно до спеціального дозволу від 21.10.2010 № 5200.
Відсутність незгоди ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" на припинення права користування надрами на підставі спеціального дозволу від 21.10.2010 № 5200, обумовлює відсутність спору щодо припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами, що унеможливлює вирішення цього питання у судовому порядку.
Так, відсутність будь-яких відомостей від ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" на розміщену у друкованому виданні "Урядовий кур'єр" Держгеонадра інформацію з проханням надати письмову згоду/незгоду у 15 денний строк з моменту розміщення такої інформації, не може бути визнана судом як незгода ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" з припиненням його права користування надрами на підставі спеціального дозволу від 21.10.2010 № 5200 оскільки належним повідомленням надрокористувача є отримання останнім рекомендованого листа, направленого за адресою, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Крім того, доводи апелянта про те, що місцезнаходженням відповідача є територія, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження є безпідставними, оскільки із матеріалів справи вбачається, що відповідно до переліків суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП "Геоінформ України" щодо руху запасів адреса ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" м. Київ, вул. Зоологічна, буд. 4-а, оф. 139 (а.с. 22, 35). Відповідно, УДППЗ "Укрпошта" здійснює пересилання пошти та надає послуги поштового зв'язку до/з м. Київ.
Крім того, посилання позивача на те, що ними направлявся лист до ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" за адресою місця реєстрації - Харківська область, Чугуївський район, смт Есхар, вул. 152 Стрілецької дивізії, буд. 16 є також безпідставними, оскільки доказів направлення вказаного листа позивачем до суду не надано.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що розміщення повідомлення позивачем в "Урядовий кур'єр" не може вважатися належним повідомленням відповідача про винесення наказів від 16.08.2016 № 257, від 10.012017 № 1 та від 19.04.2017 № 179 та про необхідність усунення виявлених порушень у визначені строки, оскільки в матеріалах справи відсутні докази ознайомлення відповідача з цим оголошенням, а також така процедура повідомлення відсутня в Кодексі України про надра, Законі України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", за приписами яких здійснюється припинення права користування надрами.
В той же час, колегія суддів зауважує, що листом від 24.01.2018 ТОВ "ДВ Нафтогазовидобувна компанія" з метою усунення порушень вимог законодавства, направило до Державної служби геології та надр України звіти за формою 5-гр за 2015, 2016 та 2017 роки.
Наведене також підтверджується листом Державної служби геології та надр України від 14.05.2018 № 8271/03/14-18, яким позивач повідомив відповідача про усунення порушень останнім.
Вказана обставина підтверджує факт належного виконання відповідачем обов'язку щодо подання щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 жовтня 2018 року по справі №812/1761/17.
За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку про відсутність з боку відповідача порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, яка є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги Державної служби геології та надр України є необґрунтованими, безпідставними та не підлягають задоволенню.
Суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого, обґрунтовано відмовив у задоволенні адміністративного позову.
Відповідно до ч.1 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2018 по справі № 820/2287/18 відповідає вимогам ст. 242 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог позивача.
Згідно ч. 1 ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 243, 245, 246, 250, 315, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Державної служби геології та надр України залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 05.07.2018 по справі № 820/2287/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя (підпис)А.О. БегунцСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін С.С. Резнікова Повний текст постанови складено 09.11.2018.