Ухвала суду № 77748302, 07.11.2018, Господарський суд Київської області

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
911/2429/18
Номер документу
77748302
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

У Х В А Л А

"07" листопада 2018 р. Справа № 911/2429/18

Господарський суд Київської області в особі судді Лопатіна А.В., розглянувши матеріали

за заявою Публічного акціонерного товариства «АЕРОК ОБУХІВ», Київська область, м. Обухів,

боржника (код ЄДРПО України 20576280)

про банкрутство

встановив:

До господарського суду Київської області надійшла заява боржника Публічного акціонерного товариства «АЕРОК ОБУХІВ» про порушення справи про банкрутство, як вбачається зі змісту заяви, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Дослідивши матеріали заяви про порушення справи про банкрутство, суд дійшов висновку, що зазначена заява не може бути прийнята судом до розгляду з підстав невідповідності її вимогам Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

У своїй заяві голова ліквідаційної комісії Публічного акціонерного товариства «АЕРОК ОБУХІВ» посилається на те, що у боржника наявна заборгованість підтверджена рішенням суду на суму 6503168,24 грн., водночас відсутні будь-які активи. В обґрунтування своєї заяви заявник посилається, зокрема на приписи статей 11, 12, 16, 37, 38, 40, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", разом з тим, в прохальній частині заяви заявник-боржник просить суд визнати банкрутом ПАТ «АЕРОК ОБУХІВ» та покласти обов'язки ліквідатора на голову ліквідаційної комісії боржника, з чого можна зробити висновок, що останній звертається саме в порядку ст. 95 Закону.

А приписи статті 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" встановлюють, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Проте, відповідно до приписів вказаної статті Закону обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Разом з тим, боржником до заяви долучено лише завірені копії наступних документів: рішення загальних зборів боржника про ліквідацію товариства та встановлення строку кредиторам для пред'явлення вимог; рішення суду та постанови органу ДВС на підтвердження грошових вимог до боржника; ліквідаційний баланс боржника; звіт про фінансові результати; рішення загальних зборів боржника про звернення до суду з заявою про порушення провадження у справі; перелік кредиторів; докази відсутності майна у боржника та вчинення заходів спрямованих на закриття банківських рахунків боржника; перелік осіб, що мають невиконані перед боржником зобов'язання, згідно якого такі особи відсутні; статуту боржника.

Згідно зі ст. 95 Закону про банкрутство, якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Такий порядок передбачений нормами частини третьої ст. 110, ст. 111 ЦК України, норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання).

Особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону про банкрутство (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.

У зв'язку з цим, необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника, в порядку наведеної норми, є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.

Такі передумови полягають у наступному:

Прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою. Проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника. Аналіз пасивів боржника після закінчення строку пред'явлення вимог кредиторів, що не може становити менше двох і більше шести місяців з дня оприлюднення повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи ч. ч. 2, 5 ст. 105 ЦК України. Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 Закону про банкрутство.

Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст. 95 вказаного Закону та складає предмет спору у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм означеної статті.

При цьому, необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство, на підставі ст. 95 Закону про банкрутство, є надання належних доказів на підтвердження наявності всіх передумов для порушення провадження, згідно з цією статтею, саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.

Частиною сьомою ст. 111 ЦК України передбачено, що до моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Відповідно до частини восьмої ст. 111 ЦК України ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду.

У частині десятій ст. 111 ЦК України встановлено, що до затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.

Разом з тим, належними, допустимими, достатніми, достовірними в розумінні приписів ст.ст. 76-79 ГПК України, заявником-боржником не доведено дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, що є передумовою звернення до суду з заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство у порядку ст. 95 Закону, так як матеріали заяви не містять доказів надання головою ліквідаційної комісії боржника до органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітності за останній звітний період.

Зазначене свідчить про недотримання ліквідаційною комісією приписів частин сьомої та десятої статті 111 Цивільного кодексу України щодо добровільної ліквідації боржника, що позбавило органи державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування можливості проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та права заявити свої претензії боржнику (за їх наявності) в досудовій процедурі ліквідації боржника.

Крім того, вимоги до заяви про порушення справи про банкрутство, в тому числі, і до заяви, яка подається боржником, встановлені у ст. 11 Закону про банкрутство.

Згідно імперативних приписів частини четвертої статті 11 Закону про банкрутство встановлено додаткову вимогу щодо заяви боржника у разі ініціювання ним провадження у справі про власне банкрутство - обов'язкову наявність у такого заявника майна, достатнього для покриття судових витрат, пов'язаних із здійсненням провадження у справі про банкрутство. Не є винятком, у даному випадку, вимога щодо заяви боржника, у процедурі ст. 95 Закону про банкрутство.

Таким чином, відсутність, зокрема у боржника майна, достатнього для покриття судових витрат у справі про банкрутство, порушеної у порядку ст. 95 Закону про банкрутство, виключає можливість здійснення судом провадження у справі про його банкрутство в порядку ст. 95 Закону про банкрутство.

Вказаної позиції дотримується Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду в постанові від 14.03.2018 р. у справі № 927/557/17.

Крім того, з огляду на вищевказані обставини, у суду відсутні підстави вважати, що при зверненні з заявою про порушення справи про банкрутство ПАТ «АЕРОК ОБУХІВ» у порядку ст. 95 Закону, заявником не дотримано обов'язкової умови звернення з такою заявою, а саме: дотримання порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України.

Відповідно до п. 3 частини першої статті 15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі.

З огляду на все наведене вище, враховуючи, що заявником не виконано обов'язкової умови звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство у порядку статті 95 Закону про банкрутство, на яку останній посилається в заяві, а саме, не дотримано порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України, суд відмовляє у прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство Публічного акціонерного товариства «АЕРОК ОБУХІВ» та вважає її такою, що підлягає поверненню заявнику без розгляду.

Разом з тим, суд зазначає, що повернення заяви про порушення провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з такою заявою до господарського суду у встановленому порядку після усунення допущених порушень.

Враховуючи вищевикладене, керуючись Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та 234 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Заяву голови ліквідаційної комісії Публічного акціонерного товариства «АЕРОК ОБУХІВ» від 01.11.2018 р. № 24 про порушення справи про банкрутство з доданими до неї документами (всього на 42 арк.) повернути заявнику без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 255-257 Господарського процесуального кодексу України.

Дата підписання 07.11.2018 р.

Суддя А.В. Лопатін