Постанова № 77748291, 07.11.2018, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
07.11.2018
Номер справи
910/13711/18
Номер документу
77748291
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про визнання боржника банкрутом

м. Київ

07.11.2018Справа № 910/13711/18

За заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" (ідентифікаційний код 30371893)Пробанкрутство Суддя Омельченко Л.В.

За участю секретаря судового засідання Терещенко Л.С.

Представники:

Від заявника (боржника)Тополь А.О. - представник за довіреністю від 12.04.2018; ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У жовтні 2018 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" в особі ліквідатора юридичної особи, призначеного загальними зборами учасників товариства, звернулося до суду із заявою № 12/10-1 від 12.10.2018 про порушення справи про своє банкрутство у зв'язку з виявленням у ході ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.10.2018 № 910/13711/18 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" було прийнято до розгляду, підготовче засідання призначено на 31.10.2018, визначеному автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) у справах про банкрутство арбітражному керуючому Каленіченку Сергію Григоровичу встановлено строк до 30.10.2018 включно для подання заяви про участь у справі.

29.10.2018 через відділ діловодства суду від арбітражного керуючого Сиволобова М.М. надійшла заява про згоду на участь у справі.

29.10.2018 від арбітражного керуючого Каленіченка С.Г. надійшла заява про участь у справі.

Також 29.10.2018 боржник через відділ діловодства суду на виконання ухвали суду від 17.10.2018 подав клопотання про подання додаткових доказів до матеріалів справи.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 31.10.2018 № 910/13711/18 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, розгляд справи для вирішення питання про визнання боржника банкрутом призначено на 07.11.2018, зобов'язано боржника подати певні документи.

У судове засідання, призначене на 07.11.2018, з'явився представник юридичної особи за довіреністю, виданою головою комісії з припинення товариства Подою Вячеславом Володимировичем, який подав суду письмові пояснення до заяви про порушення справи про банкрутство, документи на виконання вимог ухвали суду від 07.11.2018, доповів про обставини припинення боржника у порядку Цивільного та Господарського кодексів України та надав усні пояснення щодо обставин відсутності у Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" активів для оздоровлення фінансового становища, яке б дозволило провести розрахунки з кредиторами, а також просив суд визнати юридичну особу банкрутом та ввести ліквідаційну процедуру, призначивши ліквідатором голову комісії з припинення Поду В.В.

Представник органу доходів і зборів документи, витребувані ухвалами від 17.10.2018, не подав, обставин, які унеможливлюють відкриття ліквідаційної процедури Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс", не повідомив.

Дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представника та оглянувши оригінали документів, копії яких залучено до матеріалів справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" зареєстровано як юридична особа за законодавством України у 1999 році.

Відповідно до статуту та даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань місцезнаходженням указаного товариства є: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26, ідентифікаційний код: 30371893; предметом діяльності, серед іншого, є: інші будівельно-монтажні роботи; оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; роздрібна торгівля пальним; діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах; дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки; будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).

Відповідно до пунктів 1.2. та 4.4. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" (у редакції зі замінами станом на червень 2016 року) його учасниками є Компанія Лексус Еентерпрайзес Лтд (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Компанія Петролінк Холдінгз С.А. (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Компанія Пріор Менеджмент Лтд (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Компанія Фіос Венчерз Лтд (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Волкано Холдінгс Лтд (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Дівелопмент Інвесторс Лімітед (Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Коллінз Інтернейшнл Лімітед (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Меінввілле Лімітед (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Монтеліно Інвестментс Лімітед (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 4578.75), Ред Ленд Інвесторс Лімітед (розмір внеску до статутного фонду (грн.): 5041.25).

Як встановлено судом, 28.11.2017 позачерговими загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" було прийнято рішення про припинення юридичної особи шляхом її ліквідації, про створення ліквідаційної комісії у складі Галкіної Наталії Миколаївни (ліквідатор) та визначення її повноважень щодо здійснення заходів з припинення товариства у порядку ст.ст. 105, 110, 111 Цивільного кодексу України.

Як зазначає ліквідатор Пода В.В. у заяві про ініціювання процедури банкрутства Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс", у ході виконання своїх повноважень комісією було виявлено наявність у господарюючого суб'єкта, який ліквідується за рішенням учасників, непогашеної кредиторської заборгованості, строк оплати якої настав, а також недостатність активів на погашення грошових зобов'язань перед контрагентами. Тому у подальшому згідно протоколу загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" № 03/04-1 від 03.04.2018 учасниками прийнято рішення про призначення замість Галкіної Н.М. ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" Поду В.В. Указаним рішенням ліквідатору Поді В.В. доручено звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство боржника у порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та клопотанням про призначення ліквідатором боржника - Поду В.В.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 110 Цивільного Кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв'язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами.

Згідно з ч. 3 ст. 110 Цивільного Кодексу України, якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Аналогічні положення містяться у спеціальному нормативно-правовому акті - Законі України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту - Закон), де у ст. 95 вказується, що якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.

Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України (абз. 2 ч. 1 ст. 95 Закону).

Частиною 1 ст. 105 Цивільного кодексу України на учасників юридичної особи покладено обов'язок письмово повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію про припинення юридичної особи протягом трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення.

Статтею 209 Господарського кодексу України унормовано, що у разі нездатності суб'єкта підприємництва після настання встановленого строку виконати свої грошові зобов'язання перед іншими особами, територіальною громадою або державою інакше як через відновлення його платоспроможності цей суб'єкт (боржник) відповідно до частини четвертої статті 205 цього Кодексу визнається неспроможним. Нездатність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги кредиторів інакше як через застосування визначеної судом ліквідаційної процедури вважається банкрутством.

Відповідно до ст. 1 Закону банкрутство - це визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури;

Матеріалами справи підтверджується, що на виконання вимог Цивільного Кодексу України та Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", які передбачають обов'язкове внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про припинення юридичної особи та оприлюдненню цих відомостей на порталі електронних сервісів, комісія з припинення вчинила всі необхідні дії і про необхідний результат надання передбачених законодавством адміністративних послуг свідчать наявні у справі документи. Зокрема, 30.11.2017 відбулося оприлюднення повідомлення про припинення Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс", про встановлення строку до 30.02.2018 для заявлення кредиторських вимог, про склад комісії з припинення та ін.

13.12.2017 Державною податковою інспекцією у Печерському районі ГУ ДФС у м. Києві було отримано письмове повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" про припинення платника податків з приєднаними до нього документами за встановленою формою та заявою про припинення платника податків № 8-ОПП.

У Наказі Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів" від 09.12.2011 № 1588 (надалі - Порядок) вказується, що платник податків зобов'язаний повідомляти контролюючі органи за місцем обліку такого платника про його ліквідацію або реорганізацію протягом трьох робочих днів з дня прийняття відповідного рішення (крім випадків, коли обов'язок здійснювати таке повідомлення покладено законом на орган державної реєстрації). Дані про прийняття рішення щодо припинення юридичних осіб, відомості щодо яких містяться в Єдиному державному реєстрі, контролюючі органи отримують від державних реєстраторів у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Центрального контролюючого органу.

Юридичні особи, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та відомості щодо яких не містяться в Єдиному державному реєстрі (у тому числі військові частини), зобов'язані подати до контролюючого органу за основним місцем обліку заяву про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою № 8-ОПП (додаток 13), дата якої фіксується в журналі за формою № 6-ОПП; копію розпорядчого документа (рішення) власника або органу, уповноваженого на те установчими документами про припинення; копію розпорядчого документа про утворення комісії з припинення (ліквідаційної комісії).

Оскільки відомості щодо Товариства з обмеженою відповідальності "Нафтобудсервіс" містилися у вказаному реєстрі, голова ліквідаційної комісії 05.12.2017 направив необхідні документи на адресу Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління ДФС у м. Києві.

Згідно з п. 11.2 Порядку у зв'язку з припиненням платника податків органи державної податкової служби розпочинають та проводять процедури, передбачені цим розділом, у разі одержання хоча б одного з таких документів (відомостей): заяви за ф. № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктом 11.1 цього розділу; відомостей державного реєстратора про внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи; відомостей з Єдиного державного реєстру чи ЄДРПОУ, повідомлення органу державної реєстрації про закриття відокремленого підрозділу; судових рішень або відомостей з Єдиного державного реєстру, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.

Відповідно до п. 11.2.1 Порядку при отриманні першого з документів про припинення платників податків робиться запис у журналі за ф. № 6-ОПП.

У п.п. 11.2.3 Порядку встановлено, що інформація про отримання органом державної податкової служби документів (відомостей), визначених цим пунктом, а також інформація про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів, доводиться до відома структурних підрозділів такого органу державної податкової служби та органів державної податкової служби, у яких платник перебуває на обліку за неосновним місцем обліку або в яких перебувають на обліку його відокремлені підрозділи. За результатами проведення відповідних заходів у зв'язку з припиненням платника податків або після проведення документальної позапланової перевірки та спливання законодавчо встановлених строків сплати узгоджених грошових зобов'язань такого платника податків, але не пізніше, ніж за 10-ть робочих днів до дня закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог, відповідальні працівники таких підрозділів (органів) підписують обхідний лист або готують відповідний висновок про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення платника податків.

У разі отримання документів та/або якщо розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи, припинення (закриття) постійного представництва чи відокремленого підрозділу юридичної особи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків, контролюючим органом приймається рішення про проведення (не проведення) документальної позапланової перевірки платника податків, який перебуває на обліку в такому органі. Призначається перевірка у такі строки: не пізніше десяти робочих днів з дати отримання відомостей про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, у разі ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу; протягом десяти робочих днів після одержання того документа, що надійшов до контролюючого органу першим, в інших випадках.

Станом на 07.11.2018 органом доходів і зборів не було подано суду доказів дотримання положень Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 відносно Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс".

У зв'язку з тим, що визнання боржника банкрутом не тягне за собою наслідків у вигляді припинення юридичної особи, а вимоги Закону не встановлюють присічного строку для заявлення кредиторських вимог (як поточних, так і конкурсних) навіть під час здійснення ліквідаційної процедури, суд вважає правомірним вирішення питання про визнання боржника банкрутом без наявності доказів проведення податковим органом перевірки платника у зв'язку з поданням заяви за формою № 8-ОПП.

За період роботи ліквідаційної комісії нею було виявлено у юридичної особи, яка ліквідується, простроченої кредиторської заборгованості перед:

- Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі Головного управління ДФС у м. Києві у сумі 5 056,50 грн. з орендної плати з юридичних осіб;

- Товариством з обмеженою відповідальністю "Інвестиційна компанія "ІФГ "Капітал" у розмірі 153 963 117,85 грн., що виникла з кредитних договорів на відкриття відновлювальної кредитної лінії в національній валюті № 220-01/К-08 від 27.11.2008, № 220-02/К-08 від 27.11.2008 та № 220-03/К-08 від 27.11.2008, укладених у рамках Генерального договору № 220-08 від 27.11.2008 про здійснення кредитування та проведення інших активних банківських операцій.

За наслідками розгляду вказаних вимог комісією з припинення було визнано заборгованість перед указаними особами як заявлені в установленому порядку грошові вимоги, які включено до реєстру вимог кредиторів і відображено у проміжному ліквідаційному балансі. Про наслідки розгляду заборгованості кредитора було повідомлено письмово.

Рухоме та нерухоме майно ліквідаційною комісією не виявлено, але встановлено наявність дебіторської заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "АНП-ХХІ Століття" у розмірі 44 927,12 грн., на підтвердження якої подано претензію про повернення коштів № 15/12-1 від 15.12.2017, копію позовної заяви про стягнення заборгованості № 23/06-1 від 23.06.2018, а також копії ухвал від 27.06.2018 про відмову у задоволенні клопотання про відстрочення сплати судового збору та від 13.07.2018 про повернення позовної заяви без розгляду.

Станом на 02.04.2018 на банківському рахунку товариства кошти відсутні, відкритим є банківський рахунок, що використовуватиметься у ліквідаційній процедурі, наймані працівники відсутні.

Обставини виявлення описаних активів та пасивів було відображено в актах інвентаризації та проміжному ліквідаційному балансі підприємства.

За даними комісії з припинення у підприємства відсутня заборгованість із відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю, виплати заробітної плати та вихідної допомоги працівникам, виплати авторської винагороди.

Діяльність, пов'язана з державною таємницею, підприємством не проводилася, спеціальний дозвіл відсутній, наймані працівники також відсутні (докази звільнення співробітників приєднано до матеріалів справи).

Даними статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" та відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стверджується, що товариство не є засновником (учасником) юридичних осіб, а у його статутному капіталі частка державної власності відсутня, що додатково підтверджується довідкою регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській області від 12.12.2017 № 14-07-5807.

На підставі встановлених даних комісією з припинення було складено проміжний ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" станом на 15.08.2018, відповідно до якого непокритий збиток у розділі "пасив" підприємства становить 154 006,4 тис. грн., баланс по пасиву визначено у сумі 154005,1 тис. грн., що перевищує його активи, які складаються з округленої до 44,9 тис. грн. дебіторської заборгованості. Різниця між виявленою кредиторською заборгованістю та активами становить 153 960 240,49 грн..

Таким чином, комісією з припинення товариства було встановлено, що вартості майнових активів юридичної особи, яка ліквідується за рішенням власника, недостатньо для погашення виявленої кредиторської заборгованості.

За наслідками аналізу офіційних фінансових звітів та податкової звітності товариства за попередні періоди, судом з'ясовано, що фінансово-економічне становище юридичної особи на момент звернення до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство є незадовільним, а подані документи свідчать про сталу і незадовільну тенденцію до перевищення пасивів над активами підприємства.

15.08.2018 позачерговими загальними зборами учасників товариства було затверджено проміжний ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" та ухвалено рішення про звернення до суду із заявою про порушення справі про банкрутство (рішення від 15.08.2018), на подачу якої уповноважено ліквідатора.

Заява про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" була подана до Господарського суду міста Києва 12.10.2018, тобто вже після спливу двомісячного строку з дня публікації повідомлення про його припинення та повідомлення податкового органу про необхідність проведення перевірки за п.п. 78.1.7 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України.

Згідно з чинним законодавством під державною реєстрацією юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців розуміється офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу - підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій (ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Згідно з ч. 12 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" для державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації на підставі рішення про припинення юридичної особи, прийнятого учасниками юридичної особи або відповідного органу юридичної особи, а у випадках, передбачених законом, - рішення відповідних державних органів, або судового рішення про припинення юридичної особи, не пов'язаного з її банкрутством, після закінчення процедури припинення, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; довідка архівної установи про прийняття документів, що відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

В Єдиному державному реєстрі містяться, серед іншого, такі відомості про юридичну особу як дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог; дані про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, у тому числі відомості про розпорядника майна, керуючого санацією (ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Статтею ст. 26 цього ж Закону передбачено, що розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.

Згідно зі ст. 12 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" результати надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації, у тому числі виписки (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних), підлягають обов'язковому безоплатному оприлюдненню на порталі електронних сервісів у порядку, визначеному Міністерством юстиції України в Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру.

При цьому, зазначений нормативно-правовий акт передбачає певну інформаційну взаємодію між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. Так, відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію припинення юридичної особи та її відокремленого підрозділу, відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця є підставою для зняття їх з обліку в органах державної статистики, державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства.

Виходячи з системно-структурного аналізу Цивільного і Господарського кодексів України, Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" оприлюднення в установленому законодавством порядку відомостей про припинення юридичної особи (у даному випадку - за рішенням власника) тягне за собою численні наслідки як для ліквідатора (ліквідаційної комісії) юридичної особи, так і для її кредиторів, дебіторів, органів, що здійснюють контроль за справлянням податків і зборів та порядком сплати страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Порядок ліквідації юридичної особи, описаний у Цивільному та Господарському кодексах України у загальному передбачає певний перелік необхідних та обов'язкових до виконання заходів, які мають бути вчинені ліквідаційною комісією (ліквідатором) з моменту внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи, зокрема, стягнення дебіторської заборгованості; письмове повідомлення кожного з боржників про припинення юридичної особи; закриття рахунків у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами в ході ліквідаційної процедури; інвентаризація майна; повернення майна від третіх осіб; повернення дебіторської заборгованості; проведення незалежної оцінки майна; закриття відокремлених підрозділів; звільнення працівників; повернення уповноваженим органам документів дозвільного характеру, початків, штампів; надання органам доходів і зборів та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування звітності за останній звітний період, документів, первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку для проведення перевірки юридичної особи, яка ліквідується та визначення наявності або відсутності відповідної заборгованості; складання проміжного ліквідаційного балансу тощо.

Судом встановлено, що загальний порядок ліквідації Товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" був дотриманий, за виключенням повернення документів дозвільного характеру, оскільки вони відсутні, а також знищення печатки, так як вона використовуватиметься у ліквідаційній процедурі.

Частиною 5 ст. 60 Господарського Кодексу України встановлено, що ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію.

Нормами ч. 1 ст. 37 Закону у випадках, передбачених цим Законом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін приймає постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

Згідно з ч. 2 ст. 95 Закону за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру.

Відсутність майна, достатнього для розрахунків з кредиторами у підприємства, що ліквідується, підтверджено ліквідаційною комісією актами інвентаризації, даними офіційної звітності та відомостями державних реєстрів прав власності на нерухоме майно, заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, іпотек.

Враховуючи наявні у матеріалах справи докази та встановлені у ході судового розгляду обставини, зокрема, щодо недостатності майна боржника для задоволення вимог його кредиторів, господарський суд приходить до висновку щодо наявності підстав для визнання боржника банкрутом та введення процедури ліквідації. При цьому, судом враховано та перевірено дані проміжного ліквідаційного бухгалтерського балансу боржника та фінансових звітів попередніх періодів та встановлено, що його пасиви перевищують активи, що свідчить про його неплатоспроможність.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Закону при ухваленні судового рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття щодо нього ліквідаційної процедури господарський суд також вирішує питання про призначення ліквідатора у порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна.

Порядок призначення розпорядника майна встановлений ч. 1 ст. 114 Закону, де вказується, що кандидатура арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) для виконання повноважень розпорядника майна визначається судом самостійно із застосуванням автоматизованої системи з числа осіб, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) України. Положення про автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення розпорядника майна господарським судом у справах про банкрутство затверджується Пленумом Вищого господарського суду України за погодженням з державним органом з питань банкрутства. Під час прийняття заяви про порушення справи про банкрутство суд в ухвалі зобов'язує визначеного автоматизованою системою арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) надати заяву на участь у даній справі.

Поряд з цим, ч. 2 ст. 95 Закону, яка встановлює особливості застосування процедури банкрутства до боржника, що ліквідується власником унормовано, що обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.

На виконання положень ст. 114 Закону судом було застосовано автоматизовану систему з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство.

Як указувалося вище, ухвалою Господарського суду міста Києва від 17.10.2018 визначеному автоматизованою системою з відбору кандидатів на призначення арбітражного керуючого у справах про банкрутство арбітражному керуючому Каленіченку Сергію Григоровичу було встановлено строк до 30.10.2018 включно для подання до суду заяви про участь у справі.

Заява від арбітражного керуючого Каленіченка С.Г. про участь у справі надійшла до суду 29.10.2018., у зв'язку з чим у суду відсутні правові підстави для розгляду заяв про участь у справі голови ліквідаційної комісії Поди В.В. та арбітражного керуючого Сиволобова М.М.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 37, 97, 95, 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 3, 12, 73, 74, 232, 233, 238, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Визнати банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтобудсервіс" (01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, будинок 26, ідентифікаційний код: 30371893).

2. Відкрити ліквідаційну процедуру.

3. Призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Каленіченка Сергія Григоровича (свідоцтво від 08.02.2013 № 90).

4. Офіційно оприлюднити повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у встановленому законодавством порядку.

5. Господарську діяльність банкрута завершити.

6. Строк виконання всіх грошових зобов'язань вважати таким, що настав з 07.11.2018.

7. Припинити нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута з 07.11.2018.

8. Припинити повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном з 07.11.2018.

9. Скасувати арешти, накладені на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

10. Зобов'язати ліквідатора банкрута у разі отримання ним заяв з вимогами до банкрута письмово повідомити про це суд та надати докази їх визнання або ж відхилення у встановленому порядку.

11. Зобов'язати ліквідатора банкрута звітувати перед комітетом кредиторів, у строк до 07.10.2019 подати до суду звіт та ліквідаційний баланс з усіма підтверджуючими документами.

12. Судове засідання у справі для перевірки ходу ліквідаційної процедури призначити на 10.06.2019 об 11:00. Засідання відбудеться у залі судових засідань № 7.

13. Копію постанови направити державному реєстратору, органу виконання судових рішень, органу доходів і зборів за місцем його знаходження для виконання.

Постанова набирає законної сили 07.11.2018 та підлягає оскарженню протягом десяти днів у встановленому законодавством порядку.

Повний текст складено: 09.11.2018

Суддя Л.В. Омельченко