Рішення № 77747774, 08.11.2018, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
08.11.2018
Номер справи
904/3550/18
Номер документу
77747774
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49600

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.11.2018м. ДніпроСправа № 904/3550/18

Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Калиниченко Л.М. за участю секретаря судового засідання Бондаренко О.М.

за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м.Київ

до Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ", 50014, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, буд. 1, код ЄДРПОУ 00130850

про стягнення заборгованості у розмірі 190 506, 00грн. та судового збору у розмірі 2 857, 59грн.

Представники:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Цвинда В.В. дов.№3314/01 від 11.07.18р. АТ"Криворізька теплоцентраль"

СУТЬ СПОРУ:

Розглядається позовна заява Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м.Київ (далі - позивач) до Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ", 50014, м. Кривий Ріг, вул. Електрична, буд. 1, код ЄДРПОУ 00130850 про стягнення заборгованості у розмірі 190 506, 00грн. та судового збору у розмірі 2 857, 59грн.

У судовому засіданні представник позивача підтримує поданий позов, просить суд задовольнити у повному обсязі, посилаючись на Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», який набрав чинність 26.11.2016р., та ч.2 ст.2 Закону, відповідно до якої Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, а саме: діяльність з виробництва теплової енергії та теплоенергетичних установок включаючи з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, у тому числі установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсяг понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Позивач пояснив, що Регулятор здійснює державне регулювання, зокрема шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Також, в ст.13 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено порядок сплати внесків на регулювання, в якій зазначено, що платником внесків на регулювання є суб'єкти, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, визначену ст.2 цього Закону.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначено порядок від 06.04.2017р. №491 затверджено Порядок розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання (надалі - Порядок). Річна ставка внеску на регулювання не може перевищувати 0,1 відсотка чистого доходу платника внеску на регулювання від провадження діяльності, що регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.06.2017р. №789 «Про видачу ліцензій з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії» ПАТ "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ" видано ліцензії на право провадження господарської діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії.

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 28.04.2017р. №617 визначено планову ставку внеску на регулювання на 2018р. у розмірі 0, 065 відсотків.

На І квартал 2018р. встановлено у розмірі 0, 073 відсотки, тому відповідачем не було сплачено у повному обсязі.

Позивач вважає, що заявлені вимоги є поточними у розумінні справи про банкрутство, яка була порушена 23.03.2017р. господарським судом Дніпропетровської області №904/128/17.

Позивач просить суд визнати:

- суму 178 903, 00грн. за І квартал 2018р. з виробництва теплової енергії, яка нарахована з суми чистого доходу за звітний квартал - 245 073 919, 00грн.;

- за транспортування теплової енергії, чистий дохід за звітний квартал складає 15 401 202, 00грн. Сума внеску на регулювання за І квартал 2018р. складає - 11 243, 00грн.;

- за постачання теплової енергії, чистий дохід за звітний квартал складає суму 493 063, 00грн., з якої сума внеску на регулювання за І квартал підлягає сплаті у розмірі 360,00грн.

Позивач вважає, що заборгованість за І квартал 2018 року складає суму 190 506, 00грн. (11 243, 00грн. + 178 903, 00грн. + 360, 00грн.), яку просить суд визнати у повному обсязі.

Крім того, просить суд стягнути з відповідача сплачений судовий збір у розмірі 2 857, 59грн.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, надав суду відзив від 25.09.2018р. №4313/09.

Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №308 від 22.03.2017р. «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання (далі - ліцензійні умови).

Відповідно до 1.5 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності у сфері теплопостачання, затверджених Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в Постанові №308 від 22.03.2017р., органом, який повинен здійснювати ліцензування господарської діяльності Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ" з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії з 01.01.2018р. є обласна державна адміністрація за місцем розташування теплових мереж (м.Кривий Ріг), а саме - Дніпропетровська обласна державна адміністрація.

Крім того, відповідач посилається на лист від 13.03.2018р. №2487/21.3/7 від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, в якому зазначено, що відповідно до ч.5 ст.6 Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг передає оригінали ліцензійних справ Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ" з виробництва теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та з постачання теплової енергії до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, відповідно до Акту приймання-передачі документів та опису справ до нього.

Відповідні акти, на які посилається відповідач додані до матеріалів справи.

Вислухавши представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив.

Відповідно до ч.ч 1, 3 ст.3 Господарського процесуального кодексу України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

Частиною 6 ст.12 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. (чч.2-3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України).

23.03.2017р. на веб-сайті Вищого господарського суду України зроблено оголошення про порушення провадження у справі стосовно Публічного акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ" у справі №904/128/17.

З травня 2018р. підприємство відповідача відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань значиться як Акціонерне товариство "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ".

Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» набрав чинність 26.11.2016р.

Відповідно до ст.1 вищезазначеного Закону, Регулятор є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 2 Закону встановлено, що Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері комунальних послуг: діяльності з виробництва теплової енергії та теплоенергетичних установок включаючи з виробництва теплової енергії на теплогенеруючих установках, включаючи установки для комбінованого виробництва теплової та електричної енергії, транспортування її магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами, постачання теплової енергії в обсяг понад рівень, що встановлюється умовами та правилами провадження господарської діяльності (ліцензійними умовами).

Статтею 13 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» визначено порядок сплати внесків на регулювання, в якій зазначено, що платником внесків на регулювання є суб'єкти, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно п.2 Порядку внески на регулювання сплачуються суб'єктами господарювання, які зазначені в Реєстрі суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, діяльність яких регулюється Регулятором незалежно від форми власності.

Відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 19.06.2017р. №789 Про видачу ліцензій з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії відповідачу видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання енергії.

Позивач просить суд стягнути з відповідача за І квартал 2018 року несплачену суму внесків на регулювання, а саме: суму 178 903, 00грн. за І квартал 2018р. з виробництва теплової енергії, яка нарахована з суми чистого доходу за звітний квартал - 245 073 919, 00грн.

Ставка внеску на регулювання визначальна постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 27.12.2017р. №1403, складає 0,073%; 245 073 919,00грн. * 0,073% = 178 903,00грн.

Чистий дохід за звітний квартал за здійснення діяльності транспортування теплової енергії складає суму 15 401 202, 00грн.

Сума внеску на регулювання за діяльність, транспортування теплової енергії за ставкою внеску на регулювання 0,073% складає суму 11 243,00грн. (15 401 202, 00грн. * 0,073%).

Чистих дохід від провадження діяльності, що регулюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг за звітний квартал складає суму 493 063,00грн.

Сума внеску на регулювання, що підлягає сплаті за І квартал 2018р. - діяльність постачання теплової енергії складає суму 360,00грн. (493 063,00грн. * 0,073%).

Загальна сума за І квартал 2018р. складає - 190 506,00грн. (11 243,00грн. + 178 903,00грн. + 360,00грн.).

Враховуючи вищезазначені нарахування з виробництва, транспортування, постачання теплової енергії, позивач не звернув увагу на лист від 07.12.2017р. №12750/18.3.2/7-17 в якому позивач звернувся до відповідача та просив останнього надати в термін до 18.12.2017р. інформацію фактичного та очікуваного стану оснащення житлового фонду засобами обліку теплової енергії. Зазначена інформація потрібна була для підготовки та передачі ліцензійних справ до органів місцевого самоврядування (а/с 42).

В листі від 15.12.2017р. №13028/21.3/7-17 позивач зазначив, що з метою визначення ліцензіатів, що підпадають під регулювання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг у 2018р., було запропоновано відповідачу належним чином заповнені 3 додатки до ліцензійних умов (а/с 45-46).

13.03.2018р. за №248/21-18, позивач на адресу Дніпропетровської обласної державної адміністрації направив лист в якому зазначено, що до ч.5 ст.6 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг передає оригінали ліцензійних справ стосовно відповідача з виробництва теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами та з постачання теплової енергії до Дніпропетровської обласної державної адміністрації, відповідно до Акту приймання-передачі документів та опису справ до нього (а/с 63-70).

Враховуючи визначене суд вважає, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг не регулює діяльність відповідача, оскільки підприємство не відноситься до ліцензіатів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг і дія нормативно-правових актів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на підприємство не розповсюджується, а підпадає під регулювання органів місцевого самоврядування.

Питання щодо встановлення тарифів на теплову енергію та послугу з централізованого постачання гарячої води відповідачу необхідно звертатись до органів місцевого самоврядування.

З врахуванням листування, яке відбулось між позивачем та відповідачем, Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", суд прийшов до висновку, що з 01.01.2018р. регулювання діяльності з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ" здійснюється не на державному рівні, а на місцевому, у зв'язку з чим у позивача відсутні підстави для стягнення внесків з відповідача за і квартал 2018р. до Державного бюджету України.

22.10.2018р. від позивача надійшли доповнення до позовної заяви від 16.10.2018р. №540/1518, в якому пред'являється позов до Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ".

Зміни до Статуту ПАТ "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ" відбулись 14.05.2018р., які пов'язані зі зміною типу та найменування Товариства у відповідності до Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008р. №514-VI, у зв'язку з чим змінено найменування з ПАТ на АТ "КРИВОРІЗЬКА ТЕПЛОЦЕНТРАЛЬ"..

Враховуючи викладене, керуючись ст.2, ч.ч.1,3 ст.3, ч.6 ст.12, ч.ч.2,3 ст.13, ч.8 ст.20, ст.86, ст.ст.234, 238, 240 Господарського о процесуального кодексу України, ст.ст.1-3, 5, 11, 13 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг", ст.ст.1, 6 Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності", суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, м.Київ відмовити повністю.

Судові витрати по справі покласти на позивача.

Повний текст рішення складено 08.11.2018р.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України

Суддя Л.М. Калиниченко