Рішення № 77745900, 06.11.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2018
Номер справи
825/1526/18
Номер документу
77745900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 листопада 2018 року Чернігів Справа № 825/1526/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Зайця О.В.,

за участю секретаря Новик Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14000) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дій Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та зобов'язання Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у відповідності до вказаної постанови, виходячи з 90% заробітної плати начальника управління прокуратури Донецької сфіасті (без обмеження її максимального розміру) і сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

Позов мотивовано тим, що у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», позивач 02.03.2018 звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії. Однак, Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України листом від 05.03.2018 № 5376/06 повідомило про відмову у здійсненні перерахунку. Вважає, що дії Чернігівського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України про відмову у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 є неправомірними.

Позивач у судове засідання не з'явився, позовні вимоги підтримав та просив розглядати справу без його участі.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, просив розглядати справу без його участі, надав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначив, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідно до постанови № 657 від 30.08.2017.

Розглянувши подані документи і матеріали судом встановлено наступне.

02.03.2018 ОСОБА_1 звернувся до відповідача з письмовою заявою про перерахунок пенсії.

При цьому позивачем надано лист Прокуратури Донецької області № 19-1094 вих.17 від 06.11.2017 та довідку, видану цією ж прокуратурою від № 18-37-1794 від 22.06.2016, які містять всі необхідні складові для здійснення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 657.

Однак, Чернігівське об'єднане Управління Пенсійного фонду України листом від 05.03.2018 № 5376/06 повідомило про відмову у здійсненні перерахунку, посилаючись на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII.

В силу статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про прокуратуру» (Закон № 1789-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно із ч. 13 ст. 50-1 Закон № 1789-ХІІ обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (ч. 18 ст. 50-1 Закон № 1789-ХІІ).

Пунктом 2 розділу II «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 01.10.2011, передбачено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

П. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до деяких законів, у тому числі до Закону України «Про прокуратуру».

Відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014 № 76-VIII, який набув чинності з 01.01.2015, внесені зміни до Закону України «Про прокуратуру»: пенсія призначається у розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Однак, ці законодавчі зміни стосуються тих прокурорсько-слідчих працівників, які реалізували чи реалізовують своє право на пенсію із 01.01.2015, адже відповідно до вимог ст. 58 Конституції України «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».

Законодавчі зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках до середньомісячного заробітку стосується порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Процедури призначення та перерахунку пенсії різні -за змістом і механізмом їх проведення.

Крім того, при вирішенні питання застосування відповідних норм ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогами ст. 22 Конституції України, у якій зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд України і його територіальні підрозділи здійснюють керівництво та управління солідарною системою, проводять збір акумуляцію та облік страхових внесків, призначають пенсії, готують документи для їх виплат та виконують інші управлінські функції. Вони по суті є органами державної виконавчої влади і суб'єктами владних повноважень, а тому відповідно до вимог ст. 19 Конституції України «зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».

Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами і Конституції України над іншими законами при перерахунку пенсії застосуванню підлягає розмір встановлений згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку (згідно даних прокуратури Донецької області), у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», що набрала чинності з 06.09.2017, без обмеження її максимального розміру.

Крім того, питання права на перерахунок позивачу пенсії вирішувалось у 2016 році. Так, постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 22.09.2016 у справі № 750/7783/16-а задоволено позов до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, визнано неправомірними дії відповідача щодо відмови в перерахунку розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету міністрів України від 09.12.2015 № 1013 та зобов'язано з 19.02.2016 здійснити перерахунок у відповідності до вказаної постанови, виходячи з 90% заробітної плати начальника управління прокуратури Донецької області (без обмеження її максимального розміру) і сплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку. Постанова набрала законної сили 07.11.2016 та виконана відповідачем.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині визнання неправомірними дій Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" та зобов'язання здійснити перерахунок розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у відповідності до вказаної постанови, виходячи з 90% заробітної плати начальника управління прокуратури Донецької області (без обмеження її максимального розміру) підлягають задоволенню.

Разом з тим, оцінюючи вимоги в частині сплати заборгованості, що виникне внаслідок такого перерахунку, то вони задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Право на захист - це суб'єктивне право певної особи, тобто вид і міра її можливої (дозволеної) поведінки із захисту своїх прав. Воно випливає з конституційного положення: "Права і свободи людини і громадянина захищаються судом" (ст. 55 Конституції України).

Отже, кожна особа має право на захист свого права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання у сфері цивільних, господарських, публічно-правових відносин та за наявності неврегульованих питань.

Порушення права означає необгрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що суд захищає лише порушені, невизнані або оспорюванні права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин.

Отже, дані вимоги, на думку суду, є передчасними, адже спір в цій частині фактично не існує, оскільки відповідний перерахунок з урахуванням висновків, викладених у цьому рішенні, ще не проведено.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Входячи з аналізу наведених норм, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури".

Зобов'язати Чернігівське об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок розміру пенсії у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", у відповідності до вказаної постанови, виходячи з 90% заробітної плати начальника управління прокуратури Донецької області (без обмеження її максимального розміру).

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України (просп. Миру, 44, м. Чернігів, 14000) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) судові витрати у розмірі 352,40 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 09 листопада 2018 року.

Суддя О.В. Заяць