
Справа № 420/5190/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2018 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про визнання протиправним рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 20.09.2018р. №5103 "Про відмову у призначенні пенсії", зобов'язання Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з дати прийняття рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009р. №1-32/2009.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача в позовній заяві зазначив, що 18.09.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про поновлення йому виплати пенсії, надавши різом із заявою паспорт громадянина України, однак ОСОБА_1 відмовлено у поновлення виплати пенсії так як особа, яка звертається за поновленням виплати пенсії повинна пред'явити паспорт, або посвідку на постійне проживання в Україні. Разом з тим, представник позивача зазначив, що у 1990р. ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком після досягнення ним 60 років та що 17.05.2001р. ОСОБА_1 був прийнятий на консульський облік Генерального консульства України у Франкфурті-на-Майні, що підтверджується копією паспорту громадянина України для виїзду за кордон. На думку представника позивача, наявність рішення Конституційного Суду України від 07.10.2009р. у справі №1-32/2009 про визнання таким, що не відповідають Конституції України положення п.2 ч.1 ст.49, другого речення ст.51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058 є підставою для відновлення виплати пенсії, а відмова Пенсійного фонду у поновленні пенсії ОСОБА_1 є грубим порушенням конституційного права на отримання пенсії за віком.
Ухвалою суду від 09.10.2018р. відкрито провадження у вказаній справі, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи(у письмовому провадженні) та витребувано у Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі належним чином засвідчену копію пенсійної справи ОСОБА_1.
01.11.2018р. до суду від Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі надійшли копії пенсійної справи ОСОБА_1.
У встановлений в ухвалі суду від 09.10.2018р. строк для подання відзиву на позовну заяву, Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі відзив на позовну заяву ОСОБА_1 не надав.
Ухвалою суду від 08.11.2018р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі в частині позовних вимог про зобов'язання Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 07.10.2009р. по 04.04.2018р. залишено без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
18.09.2018р. ОСОБА_1 звернувся до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі із заявою про призначення /перерахунок пенсії та із заявою про поновлення пенсії, зазначивши що пенсію заявник не отримує з 2011року, у зв'язку із виїздом на постійне місце проживання до Німеччини(а.с.13-14).
Рішенням Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі №5103 від 20.09.2018р. відмовлено у призначенні пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, постійне місце якого зареєстроване в Німеччині, відповідно до п.1 ст.8 розділу І Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 -IV від 09.07.2003р., вказавши у рішенні про те, що при зверненні заявником не надано паспорт громадянина України або посвідку на постійне проживання в Україні та що для вирішення питання призначення пенсії необхідно надати документ, що підтверджує громадянство України та постійне місце проживання на території України.(а.с.20)
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Частиною 2 ст.2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» від 11.12.2003р.N 1382-IV реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Пунктом 2 ч.1 ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Зазначені положення пункту 2 частини першої статті 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 07.10.2009 р. N25-рп/2009.
Таким чином, громадяни України, які проживають за межами України мають такі самі конституційні права, у тому числі і на соціальний захист.
Статтею 5 Закону України «Про громадянство» від 18.01.2001 р.N 2235-III передбачено, що документами, що підтверджують громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України для виїзду за кордон.
Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи та підтверджується матеріалами пенсійної справи ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, заявник разом із заявами про призначення та поновлення пенсії від 18.09.2018р. надав до Пенсійного фонду паспорт громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_2 від 12.04.2017р., згідно якого вбачається що ОСОБА_1 постійно проживає у Німеччині.
Таким чином, відомості того, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України, а місце постійного проживання є Німеччина підтверджуються паспортом громадянина України для виїзду за кордон на постійне проживання НОМЕР_2 від 12.04.2017р.(а.с.11).
Враховуючи викладене, рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії №5103 від 20.09.2018р. є протиправним.
Частиною 2. ст. 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про протиправність прийняття оскаржуваного рішення, для ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача, суд прийшов до висновку про необхідність вийти за межі позовних вимог і скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі про відмову ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії №5103 від 20.09.2018р.
У зв'язку з тим, що суд прийшов до висновку про необґрунтованість прийняття рішення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 у призначенні пенсії №5103 від 20.09.2018р., враховуючи загальний стаж заявника який складає 51 рік та 03 місяці, суд приходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 05.04.2018р. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, суд враховує, що дискреційні повноваження є повноваженнями суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Разом із цим у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний до вчинення конкретних дій та не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти на власний розсуд.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з квитанції №СВ00715470 від 28.09.2018р. позивачем сплачено судовий збір за подання адміністративного позову немайнового характеру у розмірі 704,80грн.
Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви ОСОБА_1, суд вважає за можливе стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 9, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 -задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі від 20.09.2018р. №5103 "Про відмову у призначенні пенсії".
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Одесі поновити та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком з 05.04.2018р.
Стягнути з Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Одесі (код ЄДРПОУ 41248812, м.Одеса, вул. Ільфа і Петрова, 4а) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (код ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) сплачений судовий збір у сумі 704,80 грн.
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.