Рішення № 77745101, 09.11.2018, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2018
Номер справи
805/4456/18-а
Номер документу
77745101
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 листопада 2018 р. Справа№805/4456/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області про визнання незаконним та скасування рішення № VII/31-148 від 14.12.2017 року, зобов'язання розглянути клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області (далі - Відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення № VII/31-148 від 14.12.2017 року, зобов'язання розглянути клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

В обґрунтування позовної заяви Позивач зазначила, що Постановою Волноваського районного суду від 15.11.2017 року визнано протиправною відмову голови Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області Лямцева В.М. у наданні їй дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зобов'язано голову Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області Лямцева В.М. внести клопотання Позивача від 07 липня 2017 року з приводу надання їй дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 5,00 га, розташованої на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області на землях запасу або резервного фонду у власність, в межах безоплатної приватизації, для створення і ведення фермерського господарства на розгляд засідання Златоустівської сільської Ради, та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства України. Рішенням Златоустівської сільської ради від 14.12.2017 визнано неможливим надати Позивачу земельну ділянку для ведення фермерського господарства у зв'язку відсутністю вільних земель, тобто відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з непередбачених законом підстав.

На підставі зазначеного, Позивач просила:

- визнати незаконним та скасувати рішення Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області № У11/31-148 від 14.12.2017 року, у наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 5,00 га, розташованої на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області на землях запасу або резервного фонду у власність, для створення і ведення фермерського господарства;

- зобов'язати Златоустівську сільську раду Волноваського району Донецької області розглянути клопотання ОСОБА_1 щодо надання їй дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 5,00 га, розташованої на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області на землях запасу або резервного фонду у власність, для створення і ведення фермерського господарства, та винести рішення із передбачених законом підстав у законний спосіб у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04 жовтня 2018 року провадження по справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження.

Станом на час розгляду справи Відповідачем до суду не надано відзив на адміністративний позов.

Сторони в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, представник Відповідача надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянкою України, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1.

07 липня 2017 року Позивач в порядку ст. 121 Земельного кодекс України, звернулась до голови Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області Лямцева В.М., з заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 5.00 га. розташованої на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області з земель запасу або резервного фонду у власність, в межах безоплатної приватизації, для створення і ведення фермерського господарства.

До вказаної заяви, Позивачем надано графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, копія паспорту громадянина України, довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру та інформацію про не невикористане право на безоплатну приватизацію. Листом від 20.07.2017 року № 01-23-355 за підписом голови Златоустівської сільської ради ОСОБА_2 їй відмолено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у зв'язку з тим, що зазначена земельна ділянка надана в оренду ТОВ «Росія» та іншим фермерським господарствам для ведення фермерського господарства на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донеуцької області.

Вказані обставини підтверджені постановою Волноваського районного суду Донецької області від 15 листопада 2017 року у справі № 221/4829/17, яка згідно даних Єдиного державного реєстру судових рішень набрала законної сили 27.11.2017 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Вказаною постановою визнано протиправною відмову голови Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області Лямцева В.М. у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1

Зобов'язано голову Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області Лямцева В.М. внести клопотання ОСОБА_1 від 07 липня 2017 року з приводу надання їй дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 5,00 га, розташованої на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області на землях запасу або резервного фонду у власність, в межах безоплатної приватизації, для створення і ведення фермерського господарства на розгляд засідання Златоустівської сільської Ради, та прийняти рішення у відповідності до вимог чинного законодавства України.

На виконання постанови Волноваського районного суду Донецької області від 15.11.2017 року, Златоустівська сільська рада 14.12.2017 року розглянула заяву Позивача від 07.07.2017 року та прийняла рішення, згідно якої в межах населених пунктів сільської ради вільні земельні ділянки відсутні, тому надати земельну ділянку для ведення фермерського господарства не є можливим.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб що передбачений Конституцією та законами України.

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Громадянам для ведення фермерського господарства передаються у власність та надаються у користування землі, віднесені до категорії земель сільськогосподарського призначення (п. "а" ч. 3 ст. 22 ЗК України).

Частиною 1 ст. 116 ЗК України, зокрема, передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону, а згідно ч. 2 вказаної статті набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

У відповідності до ч. 6-7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Аналогічні вимоги закріплені в ст. 7 Закону України Про фермерське господарство, відповідно до змісту якої, для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Для отримання у власність або в оренду земельної ділянки із земель комунальної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до місцевої ради.

Відтак, єдина законна підстава для відмови у наданні зацікавленій особі дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки - це невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, а також прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, тощо. В той же час, у рішенні Відповідача не вказано, вимогам яких саме законів чи прийнятих відповідно до них інших нормативно-правових актів не відповідає місце розташування земельної ділянки, про яку йдеться у клопотанні Позивача.

Як визначено у ст. 3 ч. 2 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Відповідно до ст. 14 ч. 2 Конституції України, право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

З огляду на викладене, суд вважає протиправним рішення Відповідача № У11/31-148 від 14.12.2017 року.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки ухвалою суду від 04.10.2018 року Позивачу відстрочено сплату судового збору, суд приходить до висновку про необхідність стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Відповідача судового збору у розмірі 704,80 грн. на користь Державного бюджету України.

Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 205, 241-246, 255, 295-297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2 ідентифікаційний номер платника податків НОМЕР_1) до Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області (85765, Донецька обл., Волноваський р-н, с. Златоустівка, вул. Чернігівська, 50, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 39766281) про визнання незаконним та скасування рішення № VII/31-148 від 14.12.2017 року, зобов'язання розглянути клопотання щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення - задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області № У11/31-148 від 14.12.2017 року.

Зобов'язати Златоустівську сільську раду Волноваського району Донецької області розглянути клопотання ОСОБА_1 ОСОБА_4 щодо надання їй дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення, орієнтовною площею 5,00 га, розташованої на території Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області на землях запасу або резервного фонду у власність, для створення і ведення фермерського господарства, та винести рішення у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Златоустівської сільської ради Волноваського району Донецької області на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 31211256026001, код ЄДРПОУ - 37993783, код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106, судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.

Рішення складене в повному обсязі 09 листопада 2018 року.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системиапеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Череповський Є.В.