
Номер справи 623/4051/18
Номер провадження 3/623/726/2018
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2018 року суддя Ізюмського міськрайонного суду Харківської області Бєссонова Т.Д., розглянувши матеріал про адміністративне правопорушення, який надійшов з міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та по місту Ізюм ГТУЮ у Харківській області у відношенні:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП: НОМЕР_1, який проживає за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 183-1 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
08.11.2018 року до Ізюмського міськрайонного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 118473550 від 08 листопада 2018 року, складений головним державним виконавцем міжрайонного ВДВС по Барвінківському, Борівському Ізюмському районах та по місту Ізюм ГТУЮ у Харківській області ОСОБА_2, відносно громадянина ОСОБА_1 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, яким встановлено, що громадянин ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3 в період з 17.08.2015 року по 31.10.2018 року не сплачував аліменти на користь ОСОБА_3 на утримання сина ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_4 та сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_5, внаслідок чого утворилася заборгованість зі сплати аліментів сукупний розмір якої складає 45 483 грн. 29 коп., що сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 183-1 КУпАП., а саме: за період з 08.02.2018 року по 31.10.2018 року борг по аліментам складає 14 600 грн. 57 коп.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Згідно вимог ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Якщо при підготовці справи до судового розгляду будуть знайдені недоліки у протоколі, інших матеріалах справи, то такі документи надсилаються до органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення на доопрацювання. А також вирішується питання і про достатність додаткових матеріалів, що допомагають при розгляді справи для правильного її вирішення.
При підготовці до розгляду адміністративної справи, перевіривши правильність складання протоколу та інших матеріалів, вважаю необхідним направити матеріали на доопрацювання, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 8 КУпАП, Закон України №2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів від 07.12.2017 року, на підставі якого Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнений ст. 183-1, набув чинності 07.01.2018 року.
Згідно з нормою ст.183-1 КУпАП, склад адміністративного правопорушення «Несплата аліментів» має місце у випадку виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Проте, як убачається з протоколу про адміністративне правопорушення, діяння, за яке ОСОБА_1 притягується до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 183-1 КУпАП, мало місце в період з 17 серпня 2015 року по 31 жовтня 2018 року включно.
Заборгованість по аліментам у ОСОБА_1 виникла за період з 17.08.2015 по 31.10.2018 року складає суму у розмірі 45 483 грн. 29 коп.
Проте, відповідно до вимог ч. ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, облік сукупного розміру заборгованості за шість місяців, наявність якої передбачена диспозицією ст. 183-1 КУпАП, починається з моменту введення в дію ст. 183-1 КУпАП. Особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом’якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Стаття 183-1 КУпАП, яка вступила в дію 06 лютого 2018 року встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів і дана норма не має зворотної дії в часі. Тому період часу несплати аліментів особою до вступу в дію ст. 183-1 КУпАП (тобто до 06.02.2018) не може братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, а отже, а протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню на доопрацювання для приведення у відповідність з діючим законодавством.
Пунктом 24 постанови № 14 Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року встановлено наступне: «Визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення».
Таким чином, протокол не може розглядатись суддею без усунення порушень, допущених при його складенні, оскільки неповнота передбачених законом даних унеможливлює надання належної правової оцінки викладеним у протоколі обставинам.
За наслідками таких встановлених недоліків суд позбавлений можливості повно, всебічно та об’єктивно розглянути дану справу, а тому матеріали адміністративної справи слід повернути на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що процедура оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення проведена в порушення вимог КУпАП, вищезазначені порушення та допущена неповнота при складанні адміністративного матеріалу унеможливлюють повний, всебічний та об'єктивний розгляд справи, а тому суд вважає за необхідне повернути вищезазначений адміністративний матеріал відносно громадянина ОСОБА_1 на доопрацювання для усунення вказаних недоліків.
Звертаю увагу на необхідність усунення зазначених недоліки в максимально стислі строки, оскільки відповідно до ст.38 КУпАП, строк притягнення до адміністративної відповідальності складає три місяці з моменту його вчинення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8,9,254,256, ст.284 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Матеріали справи про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч.1 ст. 183-1 КУпАП повернути до міжрайонного відділу державної виконавчої служби по Барвінківському, Борівському, Ізюмському районах та по місту Ізюм ГТУЮ у Харківській області для доопрацювання та належного звернення до суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Т. Д. Бєссонова