
Провадження: 2-а/537/106/2018
Справа № 537/3740/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05.11.2018 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Мєняйлові О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження в місті Кременчуці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області, за участю третьої особи – Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом, відповідно до якого просить суд ухвалити рішення, яким повідомлення головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_2 від 02 серпня 2018 року про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання визнати незаконним та скасувати, і зобов’язати Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області прийняти виконавчий документ до виконання; судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовної заяви посилався на те, що на виконанні у Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області було направлено виконавчий лист по справі №537/1704/14-а, виданий Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області 14 квітня 2015 року про зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як інваліду другої групи, пов’язаної з ліквідацією аварії на Чорнобильскій АЕС, починаючи з 02 жовтня 2013 року, виходячи із заробітку в одному з неповних місяців роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в загонах цивільної оборони Чорнобильського району Київської області, дезактивації та евакуації річкового транспорту Чорнобильської бази флоту у зв’язку із аварією на Чорнобильській АЕС, а саме виходячи із заробітку за неповний робочий місяць з 01 травня 1986 року по 05 травня 1986 рок, згідно довідки ВАТ «Кременчуцький річковий порт» №144 від 08 листопада 2007 року та провести відповідні виплати. 02 серпня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_2 було винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання на підставі пункту 2 частини 4 статті 4 та статті 41 Закону України «Про виконавче провадження». Позивач вважає, що частина 4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» не передбачає повернення стягувачу виконавчого документу з підстав, передбачених статтею 41 зазначеного Закону, тому дана стаття при поверненні виконавчого документу державним виконавцем застосована незаконно та безпідставно. Також позивач зазначає, що нова редакція Закону України «Про виконавче провадження», яка діє на момент виникнення спірних правовідносин, прямо передбачає можливість повторного пред’явлення виконавчого документа до виконання у випадку, коли його попередньо повернуто через повне або часткове невиконання. Застосування статті 41 Закону України «Про виконавче провадження» позивач вважає такою, що стосується можливості відновлення саме тих проваджень, які були закінчені, в той час, коли під час повторного подання на виконання відкривається нове виконавче провадження і проводяться нові виконавчі дії. Також ОСОБА_1 вважає, що строк пред’явлення виконавчого документу до виконання – до 08 грудня 2018 року, тобто не є пропущеними в розумінні частини 5 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки переривався після подання і знову розпочав свій перебіг з повернення. У зв’язку із викладеними обставинами позивач і вимушений звернутися до суду.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не з’явився, хоча повідомлявся судом належним чином про дату, час та місце розгляду справи, не надав до суду пояснень про причини неявки.
Представник позивача ОСОБА_1 – ОСОБА_3, в судове засідання не з’явився, надавши заяву, згідно якої просив суд розглянути справу без участі сторони позивача.
Представник відповідача, Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області, в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не надав до суду пояснень про причини неявки, не надав відзив на позов.
Представник третьої особи, Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області, в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, не надав до суду пояснень про причини неявки, не надав пояснень щодо позову.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі сторін на підставі наявних письмових доказів, які містяться в матеріалах справи.
Суд, дослідивши всі наявні докази у справі, з'ясувавши обставини справи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Як вбачається з матеріалів справи, 14 квітня 2015 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області було видано виконавчий лист №537/1704/14-а про зобов’язання Управління Пенсійного фонду України в місті Кременчуці Полтавської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 як інваліду другої групи, пов’язаної з ліквідацією аварії на Чорнобильскій АЕС, починаючи з 02 жовтня 2013 року, виходячи із заробітку в одному з неповних місяців роботи по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС в загонах цивільної оборони Чорнобильського району Київської області, дезактивації та евакуації річкового транспорту Чорнобильської бази флоту у зв’язку із аварією на Чорнобильській АЕС, а саме виходячи із заробітку за неповний робочий місяць з 01 травня 1986 року по 05 травня 1986 рок, згідно довідки ВАТ «Кременчуцький річковий порт» №144 від 08 листопада 2007 року та довідки ВАТ «Кременчуцький річковий порт» №144 /1 від 08 листопада 2007 року, та провести відповідні виплати.
Виконавче провадження по зазначеному виконавчому листу перебувало в провадженні Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області.
02 серпня 2018 року головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_2 було винесено повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання на підставі пункту 2 частини 4 статті 4 та статті 41 Закону України «Про виконавче провадження».
Так, відповідно до пункту 2 частини 4 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред’явлення виконавчого документа до виконання.
Згідно змісту оскаржуваного повідомлення, виконавчий документ перебував на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області з 12 січня 2015 року по 08 грудня 2015 року, та виконавче провадження було закінчено на підставі пункту 11 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» №606-XIV.
Так, згідно із пунктом 11 частини 1 статті 49 Закону України «Про виконавче провадження» №606-XIV (в попередній редакції), виконавче провадження підлягає закінченню у разі повернення виконавчого документа до суду чи іншого органу (посадової особи), який його видав, у випадку, передбаченому частиною третьою статті 75 цього Закону.
Тобто, за змістом зазначеної вище норми Закону в попередній редакції, виконавче провадження із виконання виконавчого листа №537/1704/14-а, виданого 14 квітня 2015 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області, було закінчено без виконання.
Однак, зміст статті 41 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року (в чинній редакції), на яку посилається державний виконавець при винесенні оскаржуваної постанови, передбачає підстави для відновлення виконавчого провадження, а саме у разі якщо постанова виконавця про закінчення виконавчого провадження або повернення виконавчого документа стягувачу визнана судом незаконною чи скасована в установленому законом порядку.
Тобто, стаття 41 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року передбачає можливість відновлення саме тих проваджень, які були закінчені, в той час, коли під час повторного подання на виконання виконавчого документа відкривається нове виконавче провадження і проводяться виконавчі дії.
Відповідно до частини 5 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року, у разі повернення виконавчого документа стягувачу у зв’язку з неможливістю в повному обсязі або частково виконати рішення строк пред’явлення такого документа до виконання після переривання встановлюється з дня його повернення, а в разі повернення виконавчого документа у зв’язку із встановленою законом забороною щодо звернення стягнення на майно чи кошти боржника, а також проведення інших виконавчих дій стосовно боржника - з дня закінчення строку дії відповідної заборони.
Так, згідно із положеннями частини 1 статті 12 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року, виконавчі документи можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред’явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Окрім того, статтею 5 Розділу ХІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року встановлено, що виконавчі документи, видані до набрання чинності цим Законом, пред’являються до виконання у строки, встановлені цим Законом.
Також в повідомленні головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_2 від 02 серпня 2018 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, останній зазначає, що виконавче провадження було закінчено 08 грудня 2015 року, таким чином, враховуючи вищевказані положення Закону України «Про виконавче провадження», строк подання виконавчого листа №537/1704/14-а, виданого 14 квітня 2015 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області – до 08 грудня 2018 року, тобто, не є пропущеним, оскільки мало місце його переривання.
Згідно із частиною 1 статті 287 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.
В силу статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно із частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не надано до суду жодних пояснень щодо предмета спору, не надано відзив на позов.
У зв’язку із вищевикладеним, зважаючи на встановлені обставини справи та той факт, що строк для пред’явлення виконавчого листа №537/1704/14-а, виданого 14 квітня 2015 року, до виконання не пропущено, суд приходить до висновку про протиправність винесення держаним виконавцем постанови про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання, якою було порушено права та інтереси ОСОБА_1, у зв’язку із чим позовні вимоги останнього підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки спір вирішено на користь позивача, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат інших осіб, пов'язаних розглядом справи, судові витрати слід віднести за рахунок держави.
Керуючись статтями 2, 5, 6, 9, 19, 25, 72-77, 132, 139, 242-245, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (адреса: 39627, Полтавська область, місто Кременчук, вулиця Михайла Грушевського, будинок 3) до Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області (ЄДРПОУ 34874347, місцезнаходження: 36000, місто Полтава, вулиця Героїв Пожежників, будинок 13), за участю третьої особи – Кременчуцького об’єднаного управління Пенсійного фонду України Полтавської області (ЄДРПОУ 40367050, місцезнаходження: 39600, Полтавська область, місто Кременчук, вулиця Велика Набережна, будинок 9), про визнання незаконним та скасування рішення, зобов’язання вчинити дії - задовольнити.
Повідомлення головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області ОСОБА_2 від 02 серпня 2018 року за вих..№6188 про повернення виконавчого документа стягувачу без прийняття до виконання - визнати протиправним та скасувати.
Зобов’язати Відділ примусового виконання рішень Управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Полтавській області прийняти виконавчий документ, а саме виконавчий лист №537/1704/14-а, виданий 14 квітня 2015 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області, до виконання.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Д.О.Зоріна