Рішення № 77718838, 24.10.2018, Господарський суд Миколаївської області

Дата ухвалення
24.10.2018
Номер справи
915/813/18
Номер документу
77718838
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

=====

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2018 року Справа № 915/813/18

м. Миколаїв.

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Коваль Ю.М.,

при секретарі Яйченя К.М.

з участю представників сторін:

від позивача - прокурора Григорян Е.Р.;

від відповідача - Кононова Д.К., ордер від 23.10.2018 серії МК № 69801;

від третьої особи представник не явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні

справу № 915/813/18

за позовом заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1,

вул. Нікольська, 73, м. Миколаїв, 54001,

в інтересах держави

до товариства з обмеженою відповідальністю "ВТК Агро-Еліт",

вул. Чкалова, 20/5, оф. 6, м. Миколаїв, 54017,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Державна служба України з безпеки на транспорті,

пр. Перемоги, 14, м. Київ, 01135,

про стягнення плати за проїзд великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування, -

В С Т А Н О В И В:

Заступником керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 (далі - прокурор) пред'явлено в інтересах держави позов про стягнення з товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) "ВТК Агро-Еліт" грошових коштів у сумі 56350 грн. 81 коп. - плата за проїзд належного відповідачу великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів, установлених п. 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - ПДР), з посиланням на невиконання ТОВ "ВТК Агро-Еліт" у строк, визначений п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879), обов'язку щодо внесення до Державного бюджету України вищевказаної спірної суми плати, розмір якої визначено на підставі відповідного акта посадових осіб Управління Державної служби України з безпеки на транспорті у Миколаївській області (далі - Управління Укртрансбеспеки) про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та до нього розрахунку.

У позові викладено також вимогу про стягнення з ТОВ "ВТК Агро-Еліт" грошових коштів на відшкодування судових витрат з оплати позовної заяви судовим збором.

Ухвалою суду від 03.08.2018 відкрито провадження в даній справи та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Відповідач у відзиві від 16.08.2018 позов не визнав, зазначивши, зокрема, що заявлена до стягнення сума плати за проїзд не обґрунтована та не підтверджена належними та допустимими доказами; позов не містить посилань на джерело інформації (первинний документ) про вагу транспортного засобу, яке має бути основним доказом перевищення відповідних вагових параметрів; визначення вагових параметрів транспортного засобу відповідача здійснено на вагах, справність яких не підтверджено.

Прокурор у відповіді на відзив від 03.09.2018 зазначив, що позивачем не оскаржено результатів габаритно-вагового контролю та розрахунку плати за проїзд, що свідчить про визнання правильності відомостей, зазначених у цих документах.

Третя особа, Управління Укртрансбеспеки, в поясненнях від 23.10.2018 підтримало позов у повному обсязі, зазначивши, що позовні вимоги ґрунтуються на чинному законодавстві.

Від Управління Укртрансбеспеки, належним чином повідомленої про час та місце розгляду справи, представник у засідання не явився, про причини його неявки суду не повідомлено.

Вислухавши прокурора та представника відповідача, які підтримали доводи, викладені відповідно в позовній заяві та відзиві на неї, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

Посадовими особами Управління Укртрансбезбеки на підставі направлення на перевірку від 17.10.2017 № 006600 (а.с. 13) проведено 19.10.2017 о 23 год. 24 хв. на пункті габаритно-вагового контролю на 203 км +500 м автомобільної дороги М-14 "Одеса-Мелітополь-Новоазовськ" перевірку вантажного автомобіля марки DAF (FX 105.460) реєстраційний номер НОМЕР_1, з напівпричепом "Krone", модель SD, реєстраційний номер НОМЕР_2, яким керував водій ОСОБА_3 У цей же день, 19.10.2017, за наслідками перевірки складено довідку № 0019022 про результати здійснення габаритно-вагового контролю (далі - довідка № 0019022), акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (далі - акт перевірки) та акт № 0000486 про перевищення транспортним засобом нормативно вагових параметрів (далі - акт № 0000486). Складання таких документів передбачено Порядком № 879 (а.с. 14-16).

Із указаних документів випливає, що навантаження на осі та вага транспортного засобу, який складається з автомобіля і напівпричепа, перевищують нормативні вагові параметри, передбачені п. 22.5 ПДР для такого виду транспортного засобу, та що водій цього транспортного засобу ОСОБА_3 від ознайомлення з актами, їх підписання та надання щодо них пояснень відмовився (останні обставини суд вважає такими, що спростовують викладені доводи відповідача про те, що під час та після проведення габаритно-вагового контролю водієві транспортного засобу не надано можливості викласти необхідні пояснення та зауваження).

На підставі наведених документів посадовими особами Управління Укртрансбезбеки визнано вчинення відповідачем як перевізником порушення вимог ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт" (далі - Закон), а саме - надання послуг з перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових обмежень за відсутності оформлених документів, передбачених цією ж статтею Закону, на перевезення вантажу з перевищенням допустимих вагових обмежень, що видаються компетентними уповноваженими органами і дають право на рух автомобільними дорогами України. Управлінням Укртрансбезбеки виконано розрахунок від 19.10.2017 № 835/17 визначення розміру плати ТОВ "ВТК Агро-Еліт" за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (далі - розрахунок № 835/17) у сумі 1815 євро, еквівалентній на день здійснення розрахунку за офіційним курсом гривні, встановленим Національним Банком України, сумі 56350 грн. 81 коп.

Листом від 20.10.2017 № 5715 Управлінням Укртрансбезпеки направлено повідомлення про визначену суму плати за спірний проїзд його транспортним засобом та вимогу про оплату цієї суми протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати у національній валюті за курсом, визначеним Національним Банком України на день складання розрахунку № 835/17. До цього листа додано довідку, другий примірник акту № 0000486 та розрахунок № 835/17. Направлення вищевказаних документів товариству підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке також містить відмітку поштового відділення про неотримання відправлення товариством у зв'язку із закінченням терміну зберігання (ас. 19).

За твердженнями прокурора, акт № 0000486 ТОВ "ВТК Агро-Еліт" не оскаржено і визначену суму за проїзд великоваговим транспортним засобом товариства автомобільними дорогами загального користування не оплачено й досі.

Законодавством визначено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України (ч. 2 ст. 29 Закону України "Про дорожній рух"). Рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України (ст. 33 Закону України "Про автомобільні дороги"). У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків (ч. 4 ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт").

Згідно з п. 3 ПДР, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 цих правил.

У відповідно до п. 22.5 ПДР, дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу 40 тон (для контейнеровозів понад 44 т), навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 16 т, строєні осі - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) здійснюється за спеціальними правилами.

Єдиними правилами ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.1994 № 198 (далі - Єдині правила), передбачено, що перевезення небезпечних, великогабаритних і великовагових вантажів автомобільним транспортом по дорожніх об'єктах допускається за окремим дозволом в порядку і за плату, що визначені окремими актами законодавства (п. 16 Єдиних правил).

Порядком № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (п. 3 Порядку № 879). У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки, подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі наявності підозри щодо перевищення нормативних габаритно-вагових параметрів транспортного засобу, працівники пунктів габаритно-вагового контролю проводять його повторне зважування (п. 21 Порядку № 879). Плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування справляється з транспортних засобів вітчизняних та іноземних власників, у тому числі тих, що визначені у статті 5 Закону України "Про єдиний збір", який справляється у пунктах пропуску через державний кордон України, справляється у разі виявлення факту перевищення їх фактичних параметрів над параметрами, які враховувалися під час встановлення розміру єдиного збору в пунктах пропуску через державний кордон, де відсутні вагові комплекси, та з транспортних засобів, які виїжджають за межі України і на які, в установленому порядку, не отримано дозвіл на рух або не внесено плату за проїзд. Плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку; плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень (п.п. 27, 28 Порядку № 879).

Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки (п. 31-1 Порядку № 879).

Із змісту викладених приписів законодавства випливає, що для визначення суми плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу належить визначити вагові та/або габаритні параметрів транспортного засобу і протяжність маршруту на підставі відповідних первинних документів.

Документи, подані прокурором в якості доказів обґрунтованості нарахування відповідачу плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового транспортного засобу в сумі, стягнення якої є предметом спору, містять неузгодженості.

Так, в акті № 0000486 указано, що транспортний засіб відповідача рухався по маршруту Миколаїв - Херсон - Миколаїв та пройшов відстань 100 км, а згідно поданої прокурором товарно-транспортної накладної без дати № 348979 (ас. 20) випливає, що спірне перевезення здійснювалося по іншому маршруту: з пункту навантаження - с. Полігон, Миколаївської області, до пункту розвантаження - вул. Заводська, 23/14, м. Миколаїв. Викладене унеможливлює встановлення протяжності маршруту, а позивачем не подано інших належних і допустимих доказів визначення протяжності маршруту, по якому рухався автомобіль ТОВ "ВТК Агро-Еліт" при спірному перевезені.

У довідці № 0019022 зазначено, що визначення повної маси транспортного засобу відповідача проведено за допомогою засобу вимірювальної техніки СПВГК-20, проте на підтвердження відповідності указаного вагового засобу позивачем подано свідоцтво від 20.04.2017 № 380/М про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, згідно якого повірено інший вимірювальний засіб: ваги автомобільні тензометричні повісного зважування САВПВ-20, зав. № 0001. Документів щодо повірки засобу вимірювальної техніки СПВГК-20 суду не подано.

За викладених обставин суд приходить до висновку, що позивачем не доведено обставин визначення повної маси транспортного засобу відповідача на вагах, справність яких підтверджена. Квитанція від 19.10.2017 № 64261 (ас. 18), в якій відображено результат зважування автотранспортного засобу ТОВ "ВТК Агро-Еліт", не може бути визнаним належним, допустимим та достовірним доказом у розумінні ст.ст. 76-78 ГПК України.

Крім того, наявні розбіжності щодо реєстраційного номеру напівпричепа, на якому здійснювалося перевезення та який зважено разом із вантажним автомобілем: у товарно-транспортній накладній реєстраційний номер напівпричепа вказано "ВЕ 5755 ХО", а в акті проведення перевірки, акті № 0000486 та довідці № 0019022 - "ВЕ 5455 ХО".

Ураховуючи викладене, та що розрахунок № 835/17 здійснено на підставі відомостей про протяжність маршруту та вагу автотранспортного засобу ТОВ "ВТК Агро-Еліт", які викликають сумнів щодо їх достовірності, суд визнає не доведеними обставини проїзду за спірним перевезенням належного відповідачу великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів.

Суд відхиляє твердження прокурора про чинність нарахованої плати за проїзд у зв'язку з не оскарженням ТОВ "ВТК Агро-Еліт" суми такої плати та документів, покладених в основу визначення цієї суми, - так як визначення правильності заявленої до стягнення прокурором суми плати за проїзд входить до предмету доказування в даній справі; крім того, Порядком № 879 не визначено конкретного строку оскарження дій або бездіяльності у сфері габаритно-вагового контролю.

Господарським процесуальним законодавством установлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1 ст. 74 ГПК України).

Отже, суд визнає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача грошових коштів у сумі 56350 грн. 81 коп. - плата за проїзд належного відповідачу великовагового транспортного засобу автомобільними дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів, а тому в задоволенні позову належить відмовити повністю.

Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з того, що, згідно ст. 129 ГПК України, у разі відмови у позові, судовий збір підлягає покладенню на позивача.

У судовому засіданні 24.10.2018, згідно ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову заступника керівника Миколаївської місцевої прокуратури № 1 відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення підписано 08.11.2018.

Суддя Ю.М. Коваль.