Постанова № 77716896, 28.09.2018, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.09.2018
Номер справи
760/24142/18
Номер документу
77716896
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Провадження № 3/760/7387/18

Справа №760/24142/18

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2018 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Кушнір С.І., за участю представника Київської міської митниці ДФС України Кептене Д.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Київської міської митниці, про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №CP180531630UA гр. ОСОБА_3, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, за ознаками порушення митних правил, передбачених ст. 472 Митного кодексу України, -

В С Т А Н О В И В :

19.09.2018 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відправника міжнародного поштового відправлення №CP180531630UA гр. ОСОБА_3, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, за ст. 473 МК України.

Відповідно до протоколу №0589/10000/18 про порушення митних правил від 14.09.2018 року, вбачається, що 10.04.2018 року в зоні митного контролю Відділу митного оформлення №1 митного поста «Спеціалізований» Київської міської митниці ДФС на території ДОПП ПАТ «Укрпошта» (м. Київ, вул. Г.Кірпи, 2), під час проведення митного огляду міжнародного поштового відправлення (далі - МПВ) №CP180531630UA, яке пересилалося з України (відправник - ОСОБА_3, АДРЕСА_1, 18024, Україна) до Сполучених Штатів Америки (одержувач - Kevin j Mack, 13730 W Sjostrom Cir, 54843 Hayward, USA), виявлено: ікону з ознаками використання - 1 шт.

В поштовій митній декларації CN23 до МПВ №CP180531630UA, відправником в графах «Докладний опис вкладення (1)» та «Кількість (2)» та «Вартість (5)» відповідно, задекларовано: «Декор для дома», «1 шт.» та «500 грн.».

Листом Київської міської митниці ДФС № 1654/9/26-70-20-03 від 13.04.2018 вказану вище ікону направлено для проведення експертного дослідження до Департаменту культури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації, далі - ДКВО КМДА).

Відповідно до висновку ДКВО КМДА від 02.05.2018 № 060-3496 надана на дослідження підокладна ікона «Спас Вседержитель» («Пантократор») в окладі та кіоті, кінець ХІХ - початок ХХ ст., має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення та її вартість може становити 800 грн. (30 доларів США за курсом Нацбанку України).

Таким чином, гр. ОСОБА_3 у митній декларації форми CN23 до МПВ №CP180531630UA не заявив за встановленою формою товар: «підокладна ікона «Спас Вседержитель» («Пантократор») в окладі та кіоті, кінець ХІХ - початок ХХ ст., що має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення», а також не надав дозвільні документи, що відповідає диспозиції ст. 472 МКУ.

Отже, в діях громадянина України ОСОБА_3 наявні ознаки порушення митних правил передбачених ст. 472 Митного кодексу України.

Гр. ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Представник Київської міської митниці ДФС у судовому засіданні пояснив, що гр. ОСОБА_3 порушив митні правила, у зв'язку з чим щодо останнього складено протокол про порушення митних правил №0589/10000/18 за ст. 472 МК України. Зазначив, що гр. ОСОБА_3 не заявив за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Заслухавши пояснення представника Київської міської митниці ДФС, розглянувши отримані матеріали, вбачається наступне.

За диспозицією ст. 472 Митного кодексу України, недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, транспортні засоби комерційного призначення, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Таким чином, основним безпосереднім об'єктом є встановлений порядок переміщення товарів та транспортних засобів через митний кордон України.

Відповідно до ст. 19 Закону України від 21.09.1999 № 1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей» вивезення культурних цінностей шляхом пересилання в міжнародних поштових відправленнях здійснюється у порядку, встановленому цим Законом, митним законодавством України.

Відповідно до ч. 2 ст. 373 МК України порядок вивезення (пересилання) громадянами за межі митної території України дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження визначається Кабінетом Міністрів України..

Статтями 196, 197 МК України встановлено порядок переміщення через митний кордон України окремих видів товарів, на які встановлені заборони або обмеження.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.12 №436 затверджено переліки товарів, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України:

- Додатком 5 визначено перелік культурних цінностей, на які встановлено обмеження щодо переміщення через митний кордон України (предмети колекціонування, що становлять історичний, археологічний, палеонтологічний, етнографічний чи нумізматичний інтерес та/або предмети антикваріату віком понад 100 років - документом, який підтверджує дотримання встановлених обмежень є «Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей».

Згідно з ч. 2. ст. 13 Закону України від 21.09.1999 № 1068-XIV «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №448 «Про порядок вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами дорогоцінних металів (за винятком банківських металів, пам'ятних та ювілейних монет України із дорогоцінних металів), дорогоцінного каміння та виробів із них, а також культурних цінностей з метою їх відчуження»:

- вивезення (пересилання) за межі митної території України громадянами культурних цінностей з метою їх відчуження здійснюється у разі, коли сумарна фактурна вартість культурних цінностей не перевищує суму, еквівалентну 10000 євро: на підставі свідоцтва встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей та з обов'язковим письмовим декларуванням.

Відповідно до ст. 236 Митного кодексу України товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України у міжнародних поштових відправленнях, підлягають письмовому декларуванню.

Правила декларування визначені ст.ст. 257-269 Митного кодексу України.

Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до наказу Міністерства культури України від 22.04.2002 № 258, культурні цінності, що вивозяться з України, декларуються в установленому законодавством порядку митному органу України, який здійснює контроль за їх переміщенням та митне оформлення.

Відповідно до МК України (підпункти 5.а, 5.б, 5.е частини 8 ст. 257), декларант зобов'язаний вносити до митної декларації відомості про товари, його найменування, торговельний опис, кількість, що дає змогу ідентифікувати та класифікувати товар, а також код товару згідно з УКТЗЕД.

Відповідно до пунктів 1 та 3 ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом, надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей.

Відповідно до ч. 3 ст. 75 Митного кодексу України (далі - МКУ) для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари; сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з ч. 8 ст. 264 МКУ з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Частиною 4 ст. 266 МКУ передбачено, що у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Відповідно до ч. 2 ст. 459 МКУ суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку (п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України).

Згідно зі ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

За змістом ст. 458 Митного кодексу України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначають вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Об'єктом порушення є встановлений законом порядок переміщення (пересилання) через митний кордон України товарів, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі такого переміщення.

Об'єктивна сторона - полягає у вчиненні дій, спрямованих на недекларування, тобто незаявлення за встановленою формою точних та достовірних відомостей про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України.

Суб'єктом вказаного правопорушення (відповідно до ст. 459 МКУ) можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку.

Суб'єктивна сторона правопорушення - характеризується виною у формі умислу або необережності. Під час митного оформлення МПВ № CP180531630UA в митній декларації CN22 до МПВ №CP180531630UA, громадянином ОСОБА_3 не заявлено за встановленою формою товар: «підокладна ікона «Спас Вседержитель» («Пантократор») в окладі та кіоті, кінець ХІХ - початок ХХ ст., що має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення», а також не надано дозвільні документи. Таким чином громадянин ОСОБА_3, з метою переміщення через митний кордон України, мав умисел не заявити вкладення МПВ за встановленою формою.

На підставі зазначеного, дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку, що вина ОСОБА_3 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 472 МК України, повністю підтверджується дослідженими у судовому засідання доказами, зокрема, даними протоколу про порушення митних правил №0589/10000/18 від 14.09.2018 року, копією поштової митної декларації, актом про проведення огляду та іншими документами в їх сукупності.

З огляду на наведене, в діях ОСОБА_3 наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність, за яке передбачено ст. 472 МК України.

Таким чином, своїми діями, що виразилися у недекларуванні товарів, що переміщуються через митний кордон України, тобто незаявленні за встановленою формою точних та достовірних відомостей (наявність, найменування або назва, кількість тощо) про товари, які підлягають обов'язковому декларуванню у разі переміщення через митний кордон України, гр. ОСОБА_3 вчинив порушення митних правил, передбачене ст. 472 МК України, а тому до останнього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, що становить 800,00 грн.

Крім того, санкція статті 472 МК України передбачає конфіскацію товарів.

Керуючись статтями 257, 264, 266, 459, 467, 472, 491, 522, 541 МК України, статтями 283, 284, 294 КпАП України,

П О С Т А Н О В И В:

Громадянина ОСОБА_3 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ст. 472 Митного Кодексу України.

Застосувати до ОСОБА_3 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 800,00 грн., який необхідно сплатити на наступні реквізити: Отримувач: УДКСУ у Солом'янському районі; Код ЄДРПОУ: 38050812; МФО: 899998; Банк отримувача: ГУДКСУ у м. Києві, р/р №31119106526010. Призначення платежу: від (ПІП) за ПМП від ___ №___, код 050, з конфіскацією в дохід держави безпосередніх предметів порушення митних правил, вилучених згідно з даними протоколу про порушення митних правил №0589/10000/18 від 14.09.2018 року, а саме: підокладна ікона «Спас Вседержитель» («Пантократор»), хатня, в окладі та кіоті, кінець ХІХ - початок ХХ ст., матеріал: ікони - папір на фанері, друк, тканинна «сорочка»; оклад -метал жовтого кольору (імовірно, латунь), штампування, карбування; кіот - дерево, левкас, золочення; ікона в окладі - 22,2х18х1,5 см; кіот - 37х27х7 см; ікона виконана під оклад: на папері представлено лик і кисті Спасителя, композиція продовжується рельєфом окладу, постать оточена аркою, у верхніх кутах квіти, вінець окладу накладний, зворот дошки обтягнутий «сорочкою» пурпурового кольору, кіот дерев'яний, фігурний, вкритий чорною фарбою, рама позолочена та декорована фігуркою голуба. Ікона - значне забруднення паперу, пошкодження тканини, часткове відклеювання паперу і тканини від фанерної дошки по кутах та вздовж торців; оклад - потемніння металу, патина, деформації; кіот - втрачене скло, подряпини, тріщини, втрати позолоти та фарби, ураження шашелем. має культурну цінність як предмет матеріальної культури, що має історичне значення, висновок ДКВО КМДА від 02.05.2018 № 060-3496 - 1 шт., загальною вартістю - 800,00 грн.

Стягнути з ОСОБА_3 судовий збір в розмірі 352 (триста п'ятдесят дві) гривні 40 копійок, які підлягають сплаті на наступні реквізити: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО):899998, рахунок отримувача: 31211256026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.

Суддя С.І. Кушнір