
Справа № 310/8549/18
2-а/310/197/18
РІШЕННЯ
Іменем України
31 жовтня 2018 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області у складі:
Головуючого судді Мороки С.М.,
за участю секретаря судового засідання Писанець Н.О.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в режимі відеоконференції з Ленінським районним судом міста Запоріжжя справу за адміністративним позовом Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця про стягнення виконавчого збору,
В с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання незаконними та скасування постанови старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 від 24.09.2018 року ВП № 57273969 про стягнення виконавчого збору.
В позові зазначено, що на виконанні Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області перебуває виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа № 310/7516/17, виданого 04.09.2018 р. про зобов'язання Бердянського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 вересня 2017 року»
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління ДВС ГТУЮ у Запорізькій області ОСОБА_2 від 24.09.2018 року відкрито виконавче провадження та стягнуто з боржника - Бердянського об"єднаного управління Пенсійного фонду України виконавчий збір в сумі 14892,00 грн.
Позивач вважає постанову від 24.09.2018 року про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. незаконною. Позивач зазначив, що листом від 05.10.2018 р. об'єднане управління повідомило державного виконавця, що зазначене судове рішення виконано до відкриття виконавчого провадження, а саме здійснено нарахування пенсії ОСОБА_3 за період з 01.10.2017 по 31.08.2017 в розмірі 115331, 26 грн. та про її виплату на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Так, постановою КМУ від 25.04.2018 №335 до постанови КМУ від 08.06.2016 № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» внесено зміни.
У Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщенним особам, затвердженому зазначеною постановою, пункт 15 викладено в такій редакції: «Орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України».
Таким чином, на думку позивача, рішення суду, що набрало законної сили, виконано органом Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов’язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством, до відкриття виконавчого провадження.
Крім того, на переконання позивача, відповідно до п.1 ч.5 ст.27 Закону України «Про виконавче провадження» виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. Оскільки судом було зобов’язано боржника поновити виплату пенсії, а пенсія є періодичним платежем, виконавчий збір за примусове виконання рішення суду не повинен стягуватися.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала у повному обсязі, пояснила, що на виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження №57273969 з примусового виконання виконавчого листа №310/7516/17 виданого 04.09.2018 Бердянським міськрайонним судом Запорізької області про: «зобов'язати Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області поновити нарахування та виплату пенсії за віком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 вересня 2017 року».
Відповідно до ч. 5 ст. 26 ЗУ «Про ВП» у постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення виконавчого збору в розмірі встановленого статтею 27 ЗУ «Про ВП».
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області ОСОБА_2 за №57273969 від 24.09.2018 року відкрито виконавче провадження з примусового виконання вищезазначеного виконавчого документа.
Відповідно до статей 26, 27 ЗУ «Про ВП» в п. 3 постанови про відкриття виконавчого провадження зазначено про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 14892,00 гривень.
Відповідно до ч. 4 ст. 27 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).
Одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження державним виконавцем винесено постанову ВП №57273969 від 24.09.2018 про стягнення виконавчого збору.
Станом на 11.10.2018 року боржник не повідомив відділ про повне або часткове виконання рішення суду, а також не повідомив причини невиконання рішення суду.
З адміністративного позову позивача вбачається, що боржником згідно розпорядження №800664 від 21.08.2018 та протоколу від 22.08.2018 на виконання рішення суду об'єднаним управлінням здійснено нарахування пенсії ОСОБА_3 за період з 01.10.2017 по 31.08.2018 в розмірі 115331,26 грн. та про її виплату на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.
Представник відповідача зазначає, що кошти належні до виплати стягувачу згідно пунктів 16 і 18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо перемішеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, стягувачу не виплачені та обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати - Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Незважаючи на те, що боржником є Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, тобто державний орган, вказані виконавчі листи містять вимоги щодо зобов'язання вчинити певні дії, а не стягнення. Тому виконання вказаних виконавчих листів здійснюється у відповідності норм ЗУ «Про ВП», а не Закону України «Про гарантії прав держави щодо виконання судових рішень». Цієї ж думки дотримується Житомирський апеляційний адміністративний суд у справі №281/657/17, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у справі №336/2604/17 (2-а/336/278/17) та інші.
Таким чином, на переконання відповідача, на день відкриття виконавчого провадження рішення суду боржником виконано частково лише в частині нарахування пенсії ОСОБА_3 за період з 01.10.2017 по 31.08.2018 в розмірі 115331,26 грн.
Тому, зазначення у постанові про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору та винесення постанови про стягнення виконавчою збору одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження є обов'язком державного виконавця.
Конкретний розмір виконавчого збору, що підлягає стягненню з боржника-юридичної особи при виконанні рішення немайнового характеру, визначений частиною третьою статті 27 Закону №1404-VIII - чотири мінімальні розміри заробітної плати, що на час виникнення спірних правовідносин становить 14892,00 гривень.
Що стосується не стягнення виконавчого збору за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів представником відповідача зазначено, що це твердження позивача не відноситься до даної справи, виходячи з наступного.
Згідно позовної заяви Бердянське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області посилається на п. 1 ч. 5 ст. 27 ЗУ «Про ВП» та зазначає, що виконавчий збір не стягується за виконавчими документами про стягнення періодичних платежів. Однак це твердження є невірним, оскільки виконавчий лист у справі №310/7516/17 носить зобов'язальний (немайновий) характер. Вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом поновлення нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 вересня 2017 року та не має періодичного характеру.
Як вже було зазначено, виконання виконавчих листів не відбувається у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а тому п. 3 ч. 5 ст. 27 ЗУ «Про ВП» не може бути застосований.
Відповідно до Постанови Кабінету міністрів України від 03.09.2014 року №440 «Про затвердження Порядку погашення заборгованості за рішеннями суду, виконання яких гарантується державою», прийнятої на виконання Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконавчі документи за рішеннями суду про стягнення коштів або рішення суду, що набрали законної сили, боржниками за якими є визначені частиною першою статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» суб'єкти, які видані або ухвалені до 1 січня 2013 року подаються до органів державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника для проведення їх обліку, інвентаризації заборгованості та подальшої передачі до органів, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, для погашення заборгованості.
Рішення, на підставі якого видано виконавчий лист №310/7516/17 виданий 04.09.2018 року Бердянським міськрайонним судом Запорізької області, набрало законної сили 27.07.2018 року, а отже виконавчий документ виконується не в порядку Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», а в порядку ст. 63 розділу VIII ЗУ «Про ВП», а тому виконавчий збір підлягає стягненню з боржника у порядку та в розмірі, що встановлені ЗУ «Про ВП».
Рішення суду про стягнення коштів та рішення суду про зобов'язання вчинити певні дії є різними за своєю природою, тому для таких рішень встановлено і різний порядок виконання.
Так, рішення суду про стягнення коштів виконуються в загальному порядку, який передбачений розділом 7 Закону №1404- VIII. В свою чергу, рішення суду про зобов'язання вчинити певні дії виконуються в порядку статті 63 та статті 75 Закону №1404- VIII.
У зв'язку з цим, положення про не стягнення виконавчого збору за рішеннями про стягнення періодичних платежів, на яке посилається позивач у своєму адміністративному позові не розповсюджується на порядок виконання рішень немайнового характеру, зокрема, про зобов'язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з огляду на таке.
24.09.2018 року державним виконавцем відкрито виконавче провадження по виконанню виконавчого листа №310/7516/17, виданого Бердянським міськрайонним судом Запорізької області 04.09.2018 року у відповідності до вимог пункту 9 частини 1 статті 39, 40 Закону України «Про виконавче провадження», яку отримано позивачем 29.09.2018 року, в якому ухвалено рішення про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн.
Копію вищезазначеної постанови було направлено позивачу та отримано ним 28.09.2018 року, що підтверджується відтиском печатки вхідної кореспонденції.
Листом від 05.10.2018 року №12856/08 позивач повідомив відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про виконання судового рішення до дати відкриття виконавчого провадження шляхом нарахування пенсії .
До вищезазначеного листа, зокрема, додано розпорядження №800664 від 21.08.2017 року та від 21.08.2018 року і протокол від 22.08.2018 року, які підтверджують проведення позивачем перерахунку пенсії у відповідності до судового рішення.
Законність та обґрунтованість зазначеної постанови державного виконавця про стягнення з позивача виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. є предметом спору переданого на вирішення суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон №1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до частини п'ятої статті 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов'язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.
У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.
За змістом статті 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України, що на час виникнення спірних правовідносин становило 14892,00 гривень.
За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.
З аналізу зазначених норм закону вбачається, що зазначення у постанові про відкриття виконавчого провадження про стягнення з боржника виконавчого збору є обов'язком державного виконавця.
Водночас, частиною дев'ятою статті 27 Закону № 1404-VIII встановлено, що виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Позивач у позовній заяві стверджує, що рішення суду було виконано саме до відкриття виконавчого провадження, а тому, на його думку, у відповідача не було підстав для стягнення з нього виконавчого збору.
Проте, вказані доводи позивача є помилковими, оскільки 21.08.2018 року позивачем було лише ухвалено рішення про перерахунок пенсії.
При цьому, реальне виконання рішення суду щодо поновлення виплати пенсії за віком ОСОБА_3А з 01.09.17 р. не відбулося.
Отже, станом на дату винесення оскаржуваної постанови про відкриття виконавчого провадження відомості про повне виконання боржником рішення суду в добровільному порядку у державного виконавця були відсутні.
Суд також враховує, що виконавчий лист у справі №310/7516/17 носить зобов'язальний (немайновий) характер. Вказаний виконавчий лист передбачає одноразовий характер виконання шляхом поновлення нарахування та виплати пенсії за віком ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 01 вересня 2017 року та не має періодичного характеру.
Враховуючи те, що у відповідача станом на дату винесення постанови про відкриття виконавчого провадження відомості про повне виконання боржником рішення суду в добровільному порядку були відсутні, а також враховуючи обов'язок державного виконавця щодо стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування постанови від 24.09.2018 року ВП № 57273969 в частині стягнення виконавчого збору.
Керуючись ст.ст. 242-246 КАС України, Законом України «Про виконавче провадження», суд -
У х в а л и в:
В задоволенні адміністративного позову Бердянського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області про визнання протиправною та скасування постанови державного виконавця від 24.09.2018 ВП №57273969 про стягнення виконавчого збору у розмірі 14892,00 грн. – відмовити.
Рішення суду може бути оскаржено до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 07 листопада 2018 року.
Суддя Бердянського міськрайонного суду С. М. Морока