
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
_______________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2018 року м.Кропивницький Справа № 1140/2597/18
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Пасічник Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25006, рнокпп НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог (а.с.117-119) від 16.10.2018 року:
- визнати незаконними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо неврахування всіх сум складових заробітної плати державного службовця за посадою заступника начальника Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому раді;
- скасувати рішення "Про відмову в перерахунку пенсії" від 28.08.2018 року №197411;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити обчислення та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2008 року, виходячи з 88% (відсотків) суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад - 1204,00 грн., надбавка за ранг (11 ранг) - 70,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 318,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 796,25 грн., премія (10%) - 120,40 грн. "інших виплат" (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань) -1204,00 грн.), що відображені в довідці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
Ухвалою суду від 26.09.2018р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін (а.с.1).
Ухвалою суду від 08.11.2018р. залишено без розгляду позовні вимоги про зобов'язання Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити обчислення та виплатити пенсію ОСОБА_1 в період з 24.09.2018 року по 23.03.2018р., включно, виходячи з 88% (відсотків) суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад - 1204,00 грн., надбавка за ранг (11 ранг) - 70,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 318,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 796,25 грн., премія (10%) - 120,40 грн. "інших виплат" (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань) -1204,00 грн.), що відображені в довідці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що з 2006 року перебуває на обліку у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію. В серпні 2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою про обрахунок пенсії з урахуванням всіх сум, які повинні бути враховані при обрахунку/перерахунку пенсії до заяви була долучена довідка Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради, для підтвердження сум, які повинні бути враховані для перерахунку пенсії в 2008 році. Однак, отримала рішення № 197411 від 28.08.2018 року про відмову в перерахунку пенсії. Вважає, що відповідач діяв протиправно, оскільки безпідставно порушив та обмежив її право на перерахунок пенсії, тобто діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції та законам України.
У встановлений судом строк відповідачем надіслано суду відзив на адміністративний позов, в якому останній просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. У відзиві вказав, що з 01.05.2016 набрав законної Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, яким не передбачено перерахунок пенсії державним службовцям.
Сторони в судове засідання 06.11.2018 року не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи сторони повідомлені належним чином (а.с.146,149).
06.11.2018р. представником позивача подано клопотання про розгляд справи в письмовому провадженні (а.с.150).
Відповідно до. ч. 9 ст. 205 КАС України подальший розгляд справи вирішено здійснювати у письмовому провадженні (а.с.151).
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що з 04.05.2006 року позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградської області, та отримує пенсію за віком, призначену за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. №3723 -XII (в редакції, чинній на дату призначення пенсії) в розмірі 88 % від суми заробітної плати за посадою заступника начальника Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому раді, з якої призначено пенсію. Загальний страховий стаж становить 35 років 9 місяці, з них 18 роки 16 днів на посаді державного службовця.
20 серпня 2018 року позивач звернулась до відповідача із заявою про проведення їй перерахунку пенсії, та з метою отримання офіційного рішення по її пенсійній справі, надавши довідку Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому раді, що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ( а.с. 12,13 ).
Однак, отримала рішення від 28.08.2018 року №197411 про відмову в перерахунку пенсії (а.с. 16).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Суд приходить до висновку, що відповідач відмовляючи у перерахунку пенсії, діяв протиправно, оскільки своїми діями та рішенням від 28.08.2018 року №197411 безпідставно порушив та обмежив право позивача на перерахунок раніше призначеної пенсії, тобто відповідач діяв не на підставі, поза межами повноважень та у спосіб, що суперечить Конституції України.
Так, згідно частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 р. № 3 723-XII, чинного на момент виходу позивача на пенсію, заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 2 статті 37-1 вказаного закону встановлює, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 року №108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХП «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно статті 41 Закону України від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань включаються в заробіток (дохід) державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Чинне законодавство України як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати, запроваджені нормативно-правовими актами, у зв'язку з чим індексація грошових доходів приймається в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у постанові Верховного Суду від 15 березня 2018 року у справі №466/2402/17, від 04.05.2018р. у справі №404/8163/16-а, а згідно з статтею 244-2 КАС України суд зобов'язаний привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відносно позивача порушене її право щодо пенсійного забезпечення (в частині врахування сум матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та на оздоровлення, які виплачувались у розрахунковий період та з яких сплачувалися страхові внески), яке фактично виникло на стадії призначення пенсії в 2006 році.
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п"ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Датою звернення позивача за перерахунком пенсії є 20.08.2018р., а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії державного службовця з 01.09.2018 р. по 23.03.2018р. виходячи із складових заробітної плати значених у довідці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради (а.с.13).
З урахуванням зазначеного, а також норм чинного законодавства України, суд вважає необхідним визнати протиправним та скасувати рішення "Про відмову в перерахунку пенсії" від 28.08.2018 року №197411; зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 р. по 23.03.2018р., виходячи з 88% (відсотків) суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад - 1204,00 грн., надбавка за ранг (11 ранг) - 70,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 318,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 796,25 грн., премія (10%) - 120,40 грн. "інших виплат" (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань) -1204,00 грн.), що відображені в довідці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому ради, та з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період. У задоволенні решти вимог - відмовити.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.
Керуючись статтями 9, 90, 139, 242-246, 250, 251, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 25006, рнокпп НОМЕР_1) до Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м.Кропивницький, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо неврахування всіх сум складових заробітної плати державного службовця за посадою заступника начальника Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому раді.
Визнати протиправним та скасувати рішення "Про відмову в перерахунку пенсії" від 28.08.2018 року №197411.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.09.2018 р. по 23.03.2018р., виходячи з 88% (відсотків) суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати (посадовий оклад - 1204,00 грн., надбавка за ранг (11 ранг) - 70,00 грн., надбавка за вислугу років (25%) - 318,50 грн., надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи (50%) - 796,25 грн., премія (10%) - 120,40 грн. "інших виплат" (матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально побутових питань) -1204,00 грн.), що відображені в довідці Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у місті Кропивницькому радиза №22 від 03.10.2018 року, та з урахуванням різниці яка була виплачена у цей період.
У задоволенні решти вимог - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Кіровоградський окружний адміністративний суд.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Ю.П. Пасічник