
Справа № 2240/2881/18
РІШЕННЯ
іменем України
29 жовтня 2018 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І.
за участю:секретаря судового засідання Яворської І.Ю. позивача ОСОБА_1 та її представника ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3, представника третьої особи - ОСОБА_4 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Після усунення недоліків позову, позивач 10.09.2018 подав позов від 27.08.2018 в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати протокольне рішення №33 від 04 липня 2018 року пленарного засідання тридцять третьої (позачергової) сесії Війтовецької селищної ради (VII скликання) щодо відмови затвердити ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, з кадастровим номером - 6820982300:03:006:0016, з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Завалійки, Волочиського району Хмельницької області на території Завалійківської сільської ради; 2) зобов'язати Війтовецьку селищну раду Волочиського району Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - НОМЕР_1, земельної ділянки площею 2,000 га сільськогосподарського призначення державної власності з кадастровим номером - 6820982300:03:006:0016, з метою подальшої безоплатної передачі у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту с. Завалійки, Волочиського району Хмельницької області на території Завалійківської сільської ради.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що Наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області їй надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів Завалійківської сільської ради Волочиського району Хмельницької області. Після розроблення проекту землеустрою зверталася до Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області із заявою про затвердження проекту землеустрою, однак рішенням пленарного засідання тридцять третьої (позачергової) сесії Війтовецької селищної ради №33 від 04 липня 2018 року їй відмовлено у затвердженні згаданого проекту землеустрою. Вважає таку відмову відповідача протиправною і, покликаючись на порушення вимог ЗК України та її прав, просить позов задовольнити (арк. спр.32-34).
Ухвалою від 11.09.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, залучено до участі в розгляді справи ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог, і призначено підготовче засідання на 09.10.2018.
Згідно з ухвалою від 09.10.2018, суд закрив підготовче провадження у справі №2240/2881/18 та призначив справу до судового розгляду на 29.10.2018.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з тих же підстав, що вказані в позовній заяві. Позивач додатково пояснила, що ніколи не отримувала земельну ділянку для ведення селянського господарства. Вона зверталась до Головного управління Держгеокадастру в Хмельницькій області із заявою від 04.05.2018, яку надає суду, але не знає яке рішення по ній прийнято, як і не має доказів про направлення цієї заяви Держгеокадастру в Хмельницькій області на час розгляду справи.
Представник відповідача ОСОБА_6 на позов не надав, однак в судовому засіданні в задоволенні позову просив відмовити. Додатково суду повідомив, що Війтовецькій селищній раді земельна ділянка кадастровий номер 6820982300:03:006:0016 у власність чи користування на даний час не передавалась. Заява позивача від 12.06.2018 вирішувалась на сесії ради, так як стосувалася вирішення земельного питання.
Представник третьої особи в письмових поясненнях від 27.09.2018 зазначив, що при розгляді справи покладається на розсуд суду (арк. спр.61-62). Додатково суду пояснила, що ОСОБА_7 прийому-передачі земельної ділянки з кадастровим номером 6820982300:03:006:0016 відповідачу відсутній. Тобто, розпорядником земельної ділянки з вказаним кадастровим номером є ОСОБА_5 управління Держгеокадастру в Хмельницькій області, що також підтверджує надана суду письмова інформація (арк. спр.78).
Заслухавши учасників судового розгляду, з'ясувавши обставини, на які вони посилаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази по справі, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
ОСОБА_5 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано Наказ від 16.08.2016 № 22-21070-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", згідно з яким ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, площею 2,0000 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, місце розташування об'єкта землеустрою - за межами населених пунктів Користовецької сільської ради Волочиського району Хмельницької області (арк. спр.12).
Згідно з наказом № 22-4665-СГ від 21.03.2017 "Про внесення змін до наказу Головного управління від 16 серпня 2016 року №22-21070-СГ" внесено зміни до наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 16 серпня 2016 року №22-21070-СГ "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою", а саме абзац 2 пункту 1 викладено в такій редакції: "місце розташування об'єкта землеустрою - за межами населених пунктів Завалійківської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (6820982300:03:006)" (арк. спр. 14).
Відповідно до ч. 8 ст. 118 Земельного кодексу (далі - ЗК України), проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
Частиною 9 ст. 118 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 ЗК України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Частиною 1 ст. 186-1 ЗК України встановлено, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності (крім земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи) підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Згідно з абз. 1 ч. 6 ст. 186-1 ЗК України, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівній документації.
Відповідно до ч. 7 ст. 186-1 ЗК України, органам, зазначеним у частинах першій - третій цієї статті, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати: додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 Закону України "Про землеустрій"; надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт. Кожен орган здійснює розгляд та погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки самостійно та незалежно від погодження проекту іншими органами, зазначеними у частинах першій - третій цієї статті, у визначений законом строк.
Правові та організаційні основи діяльності у сфері землеустрою визначено Законом України "Про землеустрій" № 858-IV від 22.05.2003 (далі - Закон № 858-IV), який спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпечення сталого розвитку землекористування.
Згідно з ст. 50 Закону № 858-IV, проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються та затверджуються в порядку, встановленому Земельним кодексом України. Проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок включають: завдання на розроблення проекту землеустрою; пояснювальну записку; копію клопотання (заяви) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі формування та/або зміни цільового призначення земельної ділянки за рахунок земель державної чи комунальної власності); рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у випадках, передбачених законом); письмову згоду землевласника (землекористувача), засвідчену нотаріально (у разі викупу (вилучення) земельної ділянки в порядку, встановленому законодавством), або рішення суду; довідку з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями; матеріали геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування (у разі формування земельної ділянки); відомості про обчислення площі земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); копії правовстановлюючих документів на об'єкти нерухомого майна для об'єктів будівництва, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, які розташовані на земельній ділянці; розрахунок розміру втрат сільськогосподарського та лісогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом); розрахунок розміру збитків власників землі та землекористувачів (у випадках, передбачених законом); акт приймання-передачі межових знаків на зберігання (у разі формування земельної ділянки); акт перенесення в натуру (на місцевість) меж охоронних зон, зон санітарної охорони, санітарно-захисних зон і зон особливого режиму використання земель за їх наявності (у разі формування земельної ділянки); перелік обмежень у використанні земельних ділянок; викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки (у разі формування земельної ділянки); кадастровий план земельної ділянки; матеріали перенесення меж земельної ділянки в натуру (на місцевість) (у разі формування земельної ділянки); матеріали погодження проекту землеустрою.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р "Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад", Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити: формування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах, визначених перспективним планом формування територій громад, шляхом проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшою передачею зазначених земельних ділянок у комунальну власність відповідних об'єднаних територіальних громад згідно із статтею 117 Земельного кодексу України; передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, включених до переліку земельних ділянок державної власності, права на які виставлені на земельні торги, в комунальну власність об'єднаних територіальних громад після оприлюднення результатів земельних торгів та укладення договорів оренди таких земельних ділянок; здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначено Законом України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з п.п. 9 п. "б" ч. 1 статті 33 Закону №280/97-ВР, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою.
Частинами 1 - 2 ст.29 Закону №280/97-ВР визначено, що Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Отже, ОСОБА_5 управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області надано позивачу дозвіл на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки розташованої за межами населених пунктів Завалійківської сільської ради Волочиського району Хмельницької області (6820982300:03:006)".
Позивач замовила Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Завалійківської сільської ради Волочиського району Хмельницької області, який виконало Приватне підприємство "Хмельницькгеопроект" (арк. спр.17-24).
18.05.2018 позивач звернулася до Війтовецької селищної ради Волочиського району Хмельницької області з заявою, в якій просила прийняти рішення сесії щодо погодження Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області прийняття рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Завалійківської сільської ради Війтовецької ОТГ (арк. спр.47).
Згідно з витягом з Протоколу №33 пленарного засідання тридцять третьої (позачергової) сесії Війтовецької селищної ради (VII скликання) від 04.07.2018, заяву ОСОБА_1 про погодження затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення в с. Завалійки на території Війтовецької селищної ради (за межами населених пунктів) - відхилено. За це рішення з присутніх 19 депутатів, яких всього є 26, жоден не проголосував - "за", 17 "проти", і 2 - "утримались" (арк. спр.57).
Відповідно письмової інформації Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області №9-22-0.6-6664/2-18 від 22.10.2018, яка була надана суду, розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 6820982300:03:006:0016 є ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області. Наказ №22-21070-СГ від 16.08.2016 чинний, а проект виготовлений ПП "Хмельницькгеопроект" відповідає вимогам чинного законодавства (арк. спр. 78).
Крім цього, потрібно враховувати, що ЗК України надає саме Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області право і обов'язок затвердити проект землеустрою, а отримання погодження від органу місцевого самоврядування для передачі у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 60-р доручено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру (Головному управлінню Держгеокадастру у Хмельницькій області), а не позивачу
Частиною 2 ст. 9 КАС України, зокрема визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином суд приходить до висновку, що рішення №33 від 04 липня 2018 року тридцять третьої (позачергової) сесії Війтовецької селищної ради (VII скликання) щодо відмови затвердженні позивачу проекту землеустрою є правомірним, так як не порушує Закон №280/97-ВР та ЗК України. Тобто, суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову довів, що діяв в межах закону, вирішивши заяву позивача, який в свою чергу не довів позовні вимоги, враховуючи встановлене у цій адміністративній справі. Адже, розпорядником земельної ділянки з кадастровим номером 6820982300:03:006:0016 є ОСОБА_5 управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, яке повинно по суті вирішити заяву ОСОБА_1 у порядку визначеному ЗК України, а тому відсутні підстави зобов'язувати Війтовецьку селищну раду Волочиського району Хмельницької області затвердити проект землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки, яка не належить до земель комунальної власності цієї територіальної громади, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов слід залишити без задоволення.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України, і підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України, немає.
Керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування" "Про землеустрій", ЗК України, статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 06 листопада 2018 року
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 31200 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Війтовецька селищна рада Волочиського району Хмельницької області (вул. Героїв України, 4, Війтівці, Волочиський район, Хмельницька область, 31256 , код ЄДРПОУ - 04403433)
Головуючий суддя ОСОБА_7