
Справа № 504/204/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання - Гунька О.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_1 - ОСОБА_2 (за довіреністю),
представників відповідача: Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області - Матвейчук М.І. (за довіреністю), Нефідова С.А. (за довіреністю),
представника відповідача: голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни - Прокопішиної К.В. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_7 до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни про визнання протиправними та скасування рішень, розпорядження, -
В С Т А Н О В И В:
20 січня 2017 року ОСОБА_1 (надалі по тексту - позивач 1) та ОСОБА_7 (надалі по тексту - позивач 2) звернулися до Комінтернівського районного суду Одеської області з адміністративним позовом до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області (надалі по тексту - відповідач 1), голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни (надалі по тексту - відповідач 2), в якому просили суд визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 14 липня 2015 року № 1150 - VI «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» та від 20.07.2016р. № 270-УІІ Про внесення змін до Рішення Крижанівської сільської ради № 1150 - VI від 14 липня 2015 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи».
Ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області Литвинюк А.В. від 25.01.2017 року відкрито провадження у справі. У наслідок декретної відпустки судді 12.10.2017 року справа у відповідності до ст. 15 КАС України розподілена судді Барвенко В.К. та 13.10.2017 року передана судді. 17.10.2017 року ухвалою судді Комінтернівського районного суду Одеської області справу прийнято до свого провадження. Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 23.01.2018 року на підставі ст.ст. 20, 29, 30, 293, 295, 297 КАС України, п.10 ч.1 Розділу VII Перехідних положень КАС України вищезазначену справу передано на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду. 08.06.2018 року вищезазначена справа надійшла до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.06.2018 року, судову справу за № 504/204/17 передано на розгляд судді Одеського окружного адміністративного суду Стефанову С.О.
Ухвалою судді Одеського окружного адміністративного суду Стефанова С.О. від 13.06.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 05 липня 2018 року о 12:00 годині.
Враховуючи те, що 15.12.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» №2147-VIII від 03.10.2017 року, яким Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) викладено в новій редакції та у відповідності до п.10 Розділу VII Перехідних Положень КАС України, враховуючи, що провадження у справі відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, судом розпочато розгляд справи за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Ухвалою суду від 13 серпня 2018 року продовжено підготовче провадження по справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_7 до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни про визнання протиправними та скасування рішень, розпорядження, визнання протиправними дій до 30 серпня 2018 року.
13 серпня 2018 року через канцелярію суду позивачами подано уточнений адміністративний позов, який ухвалою суду від 17 серпня 2018 року, занесеною до протоколу судового засідання, прийнято судом та залучено до матеріалів справи.
Згідно поданого уточненого позову, позивачі заявили наступні позовні вимоги до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни:
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, відносно незабезпечення нею належного інформування, організації та проведення у с. Ліски та с. Крижанівка, у визначеному законом порядку, консультації та публічних громадських обговорень з членами Крижанівської громади, з питання надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську об'єднану територіальну громаду, з центром у селі Фонтанка Лиманського району Одеської області;
- визнати протиправною бездіяльність суб'єкта владних повноважень - голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, щодо не з'ясування та не врахування думки членів Крижанівської громади, під час розроблення та схвалення проектів рішень Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, щодо надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанеьку територіальну громаду, з центром у селі Фонтанка Лиманського району Одеської області;
- визнати протиправним та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.04.2015 року № 1123-VI «Про затвердження Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»;
- визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 14.07.2015 року № 1150 - VI «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи»;
- визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 20.07.2016 року № 270-УІІ «Про внесення змін до Рішення Крижанівської сільської ради № 1150 - VI від 14 липня 2015 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи»;
- визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 05.09.2016 року № 321-VII «Про підтримання розпочатої процедури добровільного об'єднання територіальних громад»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області № 1/2017-СР від 25.01.2017 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення»;
- визнати протиправним та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 25.04.2017 року № 435-VII «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи».
Ухвалою суду від 23 серпня 2018 року адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_7 до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни в частині вимог про: визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 14.07.2015 року № 1150 - VI «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи»; визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, відносно незабезпечення нею належного інформування, організації та проведення у с. Ліски та с. Крижанівка, у визначеному законом порядку, консультації та публічних громадських обговорень з членами Крижанівської громади, з питання надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську об'єднану територіальну громаду, з центром у селі Фонтанка Лиманського району Одеської області; визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень - голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни, щодо не з'ясування та не врахування думки членів Крижанівської громади, під час розроблення та схвалення проектів рішень Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, щодо надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську територіальну громаду, з центром у селі Фонтанка Лиманського району Одеської області; визнати протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 30.04.2015 року № 1123-VI «Про затвердження Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»; визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 25.04.2017 року № 435-VII «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» - залишено без розгляду.
Таким чином до розгляду залишилися наступні позовні вимоги:
- визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 20.07.2016 року № 270-VІІ «Про внесення змін до Рішення Крижанівської сільської ради № 1150 - VI від 14 липня 2015 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи»;
- визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 05.09.2016 року № 321-VII «Про підтримання розпочатої процедури добровільного об'єднання територіальних громад»;
- визнати протиправним та скасувати Розпорядження Голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області № 1/2017-СР від 25.01.2017 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення».
Ухвалою суду від 03.09.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.09.2018 року о 11 год. 00 хв.
У судовому засіданні представник позивачів та позивач 1 підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в уточненому позові, відповіді на уточнений позов та додаткових пояснення до відповіді на уточнений позов.
Позивачі в цілому обґрунтовують позовні вимоги тим, що до прийняття оскаржуваних рішень відповідачі повинні були виконати відповідні вимоги законодавства, а саме: затвердити Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»; здійснити аналіз (вивчення) соціально - економічної доцільності запропонованих варіантів об'єднання, всіх позитивних та негативних факторів та ризиків, що виникнуть у разі об'єднання (п. 3. ч.1 ст. 2, п.п. 4, 5 ч.1 ст.4, ч.3 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»); провести громадські обговорення кожної пропозиції об'єднання територіальних громад, яке має відповідати встановленому місцевою радою порядку та законодавству України (ч.3, 4 ст. 5 Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад»), що відповідачами виконано не було та після відмови Новодофінафської сільської ради головою Крижанівської сільської ради не було забезпечено проведення громадського обговорення пропозиції іншого варіанту об'єднання (без участі у ньому сіл Нова-Дофінівка та Вапнярка). Позивачі зазначають, що зазначені рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області прийняті без дотримання способу, що визначені вимогами чинного законодавства, що регулює певні правовідносини які регламентують порядок та процедуру об'єднання територіальних громад. Оспорюванні рішення приймались Крижанівською сільською радою з перевищенням наданих владних повноважень, не обґрунтовано без урахування усіх обставин, що мають суттєве значення для прийняття рішень у законний спосіб з дотриманням визначеного порядку та послідовної процедури. Голова Крижанівської сільської ради Крупиця Н.Г. не розсудливо та не добросовісно віднеслася до своїх посадових обов'язків і фактично допустила порушення вимог закону під час прийняття оспорюваннях рішень ради.
Представники відповідача 1 у судовому засіданні позовні вимоги не визнали та просили суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві на позов та відзивах на уточнену позовну заяву, які в цілому обґрунтовані тим, що сільським головою Крупицею Н.Г. та іншими посадовими особами Крижанівської сільської ради вжиті всі передбачені законодавством заходи щодо організації процедури добровільного об'єднання територіальних громад, ініційованої депутатами Фонтанської сільської ради в 2015 році. Натомість уточнена позовна заява позивачів містить лише голослівні звинувачування на адресу посадових осіб Крижанівської сільської ради, створює фікцію аналізу законодавства та не містить жодного доказу або ґрунтовного твердження про допущення будь-яких порушень.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні позовні вимоги також не визнала та просила суд в задоволенні позову відмовити, посилаючись на обставини викладені у відзиві на уточнену позовну заяву, які в цілому обґрунтовані тим, Розпорядження сільського голови № 1/2017-СР від 25.01.2017 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення» прийнято сільським головою Крижанівської сільської ради на підставі пропозиції Фонтанської сільської ради щодо добровільного об'єднання територіальних громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Олександрівка, Світле, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» з метою додержання вимог Закону України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», а тому вимога про визнання його протиправним та скасування не підлягає задоволенню, як і вимоги щодо визнання протиправними та скасування рішень Крижанівської сільської ради №270-VII від 20.07.2016 року та №321-VII від 05.09.2016 року, оскільки сільським головою Крупицею Н.Г. та іншими посадовими особами Крижанівської сільської ради вжиті всі передбачені законодавством заходи щодо організації процедури добровільного об'єднання територіальних громад, ініційованої депутатами Фонтанської сільської ради в 2015 році.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, а також всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, якими обґрунтовувалися уточнені позовні вимоги та відзиви на уточнену позовну заяву, перевіривши їх наданими на час розгляду справи сторонами та зібраними за ініціативою суду доказами, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні факти та обставини.
Відносини, що виникають у процесі добровільного об'єднання територіальних громад сіл, селищ, міст, регулюються Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» від 05.02.2015 року №157-VIII (надалі - Закон № 157-VIII). Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» (надалі - Постанова КМУ № 996).
Порядок ініціювання та розгляду питання про добровільне об'єднання територіальних громад регулюється ст.ст. 5-7 Закону № 157-VIII.
Ініціаторами добровільного об'єднання територіальних громад можуть бути, зокрема, відповідний сільський, селищний, міський голова, не менш як третина депутатів від загального складу сільської, селищної, міської ради (пп. 1, 2 ч.1 ст.5 Закону № 157-VIII).
Пропозиція щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад повинна, зокрема, містити перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів (п.1 ч.2 ст.5 Закону № 157-VIII).
Сільський, селищний, міський голова забезпечує вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи (ч.3 статті 5 Закону № 157-VIII).
Таким чином, громадське обговорення проводиться протягом 30 днів; скорочення цього строку нормами закону не передбачене.
Порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених цим Законом, визначається сільською, селищною, міською радою (ч.4 ст. 5 Закону № 157-VIII).
Сільський, селищний, міський голова громади - ініціатор об'єднання надсилає пропозицію про таке об'єднання сільським, селищним, міським головам громад, з якими пропонується утворити об'єднану громаду (ч.1 ст.6 Закону № 157-VIII). Форма такої пропозиції законом не визначена.
Сільський, селищний, міський голова суміжної територіальної громади забезпечує вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке проводиться протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову в наданні згоди (ч.2 ст.6 Закону № 157-VIII).
У разі прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад (тобто лише після прийняття такого рішення) сільський, селищний, міський голова, який ініціював об'єднання, приймає рішення про утворення спільної робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад. (ч.3 ст.6 Закону № 157-VIII).
Спільна робоча група формується з однакової кількості представників від кожної територіальної громади, що об'єднується (абзац 2 ч.3 ст.6 Закону № 157-VIII). Проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад повинні, зокрема, містити перелік територіальних громад, що об'єднуються, із зазначенням відповідних населених пунктів (п. 1 ч.1 ст. 7 Закону № 157-VIII»).
Сільські, селищні, міські голови забезпечують протягом 60 днів проведення обов'язкового громадського обговорення (громадські слухання, збори громадян, інші форми консультацій з громадськістю) підготовлених спільною робочою групою проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад, за результатами якого сільські, селищні, міські голови вносять питання про його схвалення на розгляд сільських, селищних, міських рад (абзац 1 ч.2 ст.7 Закону № 157-VIII). Підкреслимо, що це друге і обов'язкове громадське обговорення пропозиції про об'єднання територіальних громад.
Питання про схвалення проекту рішення щодо добровільного об'єднання територіальних громад розглядається сільськими, селищними, міськими радами протягом 30 днів з дня його внесення на їх розгляд та з врахуванням результатів громадського обговорення.
Таким чином, у кожній громаді, яка включається у процес об'єднання, обов'язково проводяться:
- два громадські обговорення (перше - протягом 30 днів, друге - протягом 60 днів);
- дві сесії відповідної ради (перша - після закінчення першого обговорення, друга - протягом 30 днів після закінчення другого обговорення).
Враховуючи встановлені строки, від моменту отримання пропозиції до остаточного рішення ради про надання згоди на об'єднання має пройти не менше 120 днів (реально - більше, враховуючи час роботи спільної робочої групи та інших підготовчих заходів).
Необхідно звернути також увагу, що повноваження скликати сесію сільської, селищної, місцевої ради належить відповідному сільському, селищному, міському голові (п.8 ч.4 ст.42, ч.4 ст.46 Закону № 280/97-ВР). У виняткових випадках сесія сільської, селищної, міської ради може скликатися секретарем ради (ч.6 ст.46 Закону № 280/97-В).
Виконавчий комітет ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені до відання виконавчих органів ради (ч.1 ст.52 Закону № 280/97-В). Повноваження скликати сесію ради чи будь-яким іншим чином організовувати діяльність ради як представницького органу виконавчий комітет ради не має.
На виконання вимог Закону №157-VIII відповідачем 1 на 66 сесії Крижанівської сільської ради VI скликання було прийнято рішення №1123-VI від 30.04.2015 року, яким затверджено Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (а.с.185-190 т.1)
Крижанівською сільською радою Комінтернівського району Одеської області отримано пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про добровільне об'єднання територіальних громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка.
Головою Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області прийнято Розпорядження від 03.06.2015 року № 11/2015-СР «Про вивчення пропозицій щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальної громад та її громадське обговорення», щодо проведення громадського обговорення відносно можливого добровільного об'єднання територіальних громад протягом 30 днів з дня прийняття цього розпорядження та Розпорядження від 02.07.2015 року №15/2015-СР «Про проведення громадського обговорення (громадських слухань) сільському, селищному щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальної громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Нова Дофінівка, Вапнярка» із призначенням їх проведенням 03.07.2017 року в приміщенні Будинку Культури у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області (а.с.75-76 т.2).
03.07.2015 року у приміщенні зали Будинку Культури у селі Крижанівка Комінтернівського району Одеської області відбулось громадське обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальної громади села Фонтанка (Крижанівська сільська рада), з територіальними громадами сіл Крижанівка, Ліски (Крижанівська сільська рада), Нова Дофінівка, Вапнярка (Новодофінівська сільська рада) Комінтернівського району Одеської області на яких були присутні члени теріторіальниї громади у кількості 220 осіб. Складено протокол громадського обговорення (а.с.132-138 т.2).
14.07.2015 року на 77 сесії Крижанівської сільської ради VI скликання прийнято рішення №1150-VІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», яким вирішено надати згоду на добровільне об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Вапнярка, села Ново-Дофинівка Новодофінівської сілької ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську територіальну громаду з центром у селі Фонтанка Комінтернівського району Одеської області та делегувати до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад представників Крижанівської сільської ради. (а.с.84-85 т.2).
Згідно протоколу № 70 пленарного засідання 70 сесії Крижанівської сільської ради VI скликання це рішення підтримало 18 із 20 присутніх на сесії депутатів, та 2 депутатів було проти (а.с.140-142 т.2).
20.07.2016 року на 10 сесії Крижанівської сільської ради VII скликання прийнято рішення № 270-VII «Про внесення змін до Рішення Крижанівської сільської ради VI скликання №1150-УІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», яким надано згоду на об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську територіальну громаду з центром у селі Фонтанка Комінтернівського району Одеської області та вирішено делегувати до складу робочої групи з підготовки проектів рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад інших представників Крижанівської сільської ради (а.с.86-87 т.2).
Згідно протоколу № 10 пленарного засідання 10 сесії Крижанівської сільської ради VII скликання це рішення підтримало 16 із 21 присутніх на сесії депутатів, та 5 депутатів було проти (а.с.144-148 т.2).
Вказане рішення Крижанівської сільської ради №270-VІІ від 20.07.2016 року обґрунтоване посиланням на ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України, яка регламентує виключну компетенцію сільських, селищних та міських рад.
Згідно рішення Крижанівської сільської ради №270-VІІ від 20.07.2016 року було змінено формат об'єднання територіальних громад, а саме було надано згоду на об'єднання територіальних громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську територіальну громаду з центром у селі Фонтанка Комінтернівського району Одеської області.
Таким чином, судом встановлено що дане рішення стосується зміни форми територіальної громади стосовно села Вапнярка, села Ново-Дофинівка Новодофинівської сілької ради Комінтернівського району Одеської області.
Суд критично оцінює твердження представників відповідачів щодо проведення обговорення цього формату територіальної громади у порядку згідно ст.5-7 Закону №157-VIII, тому що доказів відносно виконання приписів Закону №157-VIII відповідачами суду та постанови КМУ № 996 не надано. При цьому, ані представники відповідачів, ані допитані в судовому засіданні свідки не довели суду факт та обставини проведення громадського обговорення форми територіального об'єднання громад села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську територіальну громаду з центром у селі Фонтанка Комінтернівського району Одеської області у спосіб передбачений Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», Положенням про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», затверджене Рішення Відповідача-1 №1123-VI від 30.04.2015 року.
На вимогу суду відповідачами не надано жодного доказу на підтвердження повідомлення мешканців громади щодо проведення громадського обговорення зазначеної в оскаржуваному рішенні форми об'єднання територіальної громади та факту самого проведення обговорення, а також його оприлюднення.
Суд критично відноситься до пояснень представників відповідача 1 відносно розміщення повідомлення про громадські слухання на сайті відповідача та їх знищення за наслідком хакерських атак в мережі Інтернет, як таких, що не підтверджені жодним доказом.
Крім того відповідачами не доведено суду правові підстави з яких відбулася зміна формату об'єднання територіальної громади, згода на яку було затверджено рішенням Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 14.07.2015 року №1150-VІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», а саме села Крижанівка, селища Ліски Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Фонтанка Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області, села Вапнярка, села Ново-Дофинівка Новодофинівської сілької ради Комінтернівського району Одеської області в Фонтанську теріторіальну громаду з центром у селі Фонтанка Комінтернівського району Одеської області.
Таким чином, фактично до завершення однієї процедури або прийняття рішення про відмову від об'єднання відповідачем 1 вирішено підтримати ще одну процедуру об'єднання в іншому складі громад, що не передбачено Законом № 157-III та суперечить вимогам ст.19 Конституції України, ст.ст. 74, 76 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Враховуючи встановлені судом обставини та факти суд вважає, що доводи позивачів щодо протиправності рішення Крижанівської сільської ради №270-VII «Про внесення змін до Рішення Крижанівської сільської ради VI скликання №1150-УІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» від 20.07.2016 року є обґрунтованими та підтвердженими у ході судового розгляду справи, а отже зазначене вимоги щодо визнання його протиправним та скасування підлягають до задоволення.
05.09.2016 року на 11 сесії Крижанівської сільської ради VII скликання прийнято рішення № 321-VII «Про підтримання розпочатої процедури добровільного об'єднання територіальних громад», згідно якого підтримано варіант розпочатої процедури об'єднання територіальних громад с. Крижанівка, с. Ліски Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області в Фонтанську територіальну громаду з можливим подальшим приєднанням с.Олександрівка та с.Світле, та не підтримано форму об'єднання територіальних громад у Чорноморську селищну територіальну громаду з центром в м.Чорноморське. (а.с.88-89 т.2).
Судом встановлено що дане рішення стосується зміни формату територіальної громади стосовно можливого в подальшому приєднанням с. Олександрівка та с. Світле.
Вказане рішення обґрунтовано ознайомленням із рекомендаціями робочої групи з питань децентралізації та доопрацювання перспективного плану формування територій громад Одеської області, врахуванням інтересів мешканців територіальної громади с. Крижанівки та с. Ліски, а також прийняттям до уваги відмови Новодофінівської сільської ради приймати участь в об'єднанні територіальних громад, керуючись рішенням №1150-VІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи» та посиланням на ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в України. При цьому на вимогу суду Відповідачем-1 не було надано зазначені рекомендації робочої групи з питань децентралізації та доопрацювання перспективного плану формування територій, листи або звернення мешканців громади та інші докази якими було обґрунтовано прийняття оскаржуваного рішення.
Крім того суд зазначає, що факт того, що вищезазначеними рішеннями відбулася фактична зміна формату територіальної громади представники відповідачів в судовому засіданні не заперечували.
Враховуючи те, що процес добровільного об'єднання територіальних громад, який розпочато у 2015 році не закінчено, суд прийшов до висновку, що прийняттю оскаржуваного рішення відповідача 1 таки не передувало належне вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, передбачене Законом № 157-III, на виконання вимог якого 14.07.2015 року на 77 сесії Крижанівської сільської ради VI скликання прийнято рішення №1150-VІ «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи», а тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивачів про визнати протиправним та скасувати Розпорядження голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області № 1/2017-СР від 25.01.2017 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення», судом встановлено, що зазначене Розпорядження прийнято у зв'язку з розглядом листа голови Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області від 03.01.2017 року № 02-24-6 (а.с. 185 т. 2) та рішення Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області від 29.12.2016 року №505-VII «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Олександрівка, Світле Лиманського району Одеської області» (а.с.186-87 т.2) отриманих Крижанівською сільської ради Лиманського району Одеської області 19.01.2017 року (вх. №02-11/52).
Суд погоджується з твердженням позивачів, що зазначене Розпорядження є обов'язковим в процедурі добровільного об'єднання громад, відносно чого в судовому засідання не заперечували представники відповідачів. При цьому суд наголошує, що згідно вимог ч.2 ст.6 Закону № 157-VIII головою Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області прийняте оскаржуване Розпорядження для забезпечення вивчення пропозиції щодо добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення, яке повинно бути проведено протягом 30 днів з дня надходження такої пропозиції. Після завершення громадського обговорення пропозиція подається до відповідної ради на наступну сесію для прийняття рішення про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представника (представників) до спільної робочої групи або про відмову.
Суд критично оцінює твердження позивачів щодо не проведення публічного обговорення пропозиції викладених в рішенні Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області від 29.12.2016 року №505-VII «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Олександрівка, Світле Лиманського району Одеської області» враховуючи наявність повідомлення про проведення громадських обговорень пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області про добровільне об'єднання територіальних громад, відповідно до якого було розпочато процедуру громадського обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради. При цьому, в дослідженому в судовому засіданні тексті Повідомлення зазначені предмет та питання громадського обговорення, термін його проведення, відомості про організаторів та форму громадського обговорення, відомості про посадову особу відповідальну за проведення громадських обговорень та порядок і строки надання зауважень та пропозицій, дата оприлюднення повідомлення - 19.01.2017 року, що в свою чергу відповідає вимогам передбаченим п.2.6 Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад» (а.с.34 т.3).
Також судом встановлено, що оприлюднення Повідомлення про проведення громадського обговорення пропозиції депутатів Фонтанської сільської ради Лиманського району Одеської області на добровільне об'єднання територіальних громад сіл Фонтанка, Крижанівка, Ліски, Олександрівка, Світле Лиманського району Одеської області відбулося організатором 19.01.2018 року, згідно вимог п. 2.6 Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», шляхом розміщення на інформаційному стенді сільської ради, що підтверджено також поясненнями допитаних в судовому засідання свідків.
Суд вважає, що розміщення інформації в такий спосіб відповідає, як вимогам ст. 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації», яка передбачає перелік способів розміщення публічної інформації, наприклад, в офіційних друкованих виданнях, на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет, на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, на інформаційних стендах, так і п.2.6 Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», який передбачає розміщення у засобах масової інформації, що поширюються на територію Крижанівської сільської ради та/або розміщуються на інформаційному стенді сільської ради.
Крім того суд відхиляє твердження позивачів щодо порушення відповідачем п. 2.3 Положення про порядок проведення громадського обговорення з питань, передбачених Законом України «Про добровільне об'єднання територіальних громад», затвердженого рішення відповідача 1 №1123-VI від 30.04.2015 року (а.с.70-74 т.2), оскільки проведення громадського обговорення саме шляхом письмового опитування громадської думки відносно можливого добровільного об'єднання територіальних громад не заборонено. Більш того зазначеним пунктом визначено, що організатор громадського обговорення самостійно визначає форми його проведення, виходячи з необхідності залучення якомога більшої кількості заінтересованих учасників та власних організаційних можливостей.
Судом на підставі наданих відповідачем 1 письмових доказів, а саме копії листів письмового опитування, протоколу узагальнення результатів громадського обговорення, роздруківки інформації з офіційного сайту відповідача 1 та за результатом допиту свідків встановлено фактичне проведення даного опитування із залученням для його проведення депутатів та членів виконкому Крижанівської сільської ради (а.с.35-223 т.3).
Суд також враховує, що при проведенні громадського обговорення враховувалась інша думка громадян, які виступали проти об'єднання територіальних громад, а саме всього з питання обговорення підтримало добровільне об'єднання 838 осіб, та не підтримало 15 осіб (а.с.36 т.3).
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів, а також достатність та взаємний зв'язок у їх сукупності, суд не погоджується з твердженнями позивачів відносно того, що відповідач 2 не дотримався принципів конституційності та законності, добровільності, прозорості й відкритості, а також чіткої послідовності дій при проведенні процедури добровільного об'єднанні громад при прийняті Розпорядження № 1/2017-СР від 25.01.2017 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення».
Таким чином, на підставі встановлених судом в судовому засіданні фактів, керуючись внутрішнім переконанням, суд дійшов висновку про те, що оскаржуване Розпорядження № 1/2017-СР від 25.01.2017 року «Про вивчення пропозиції щодо ініціювання добровільного об'єднання територіальних громад та її громадське обговорення» прийнято головою Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією України та Законами України, при цьому права та законні інтереси позивачів порушені не були, а відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог в частині щодо визнання його протиправними та скасування.
Частиною першою статті 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, на підставі ст.8 КАС України, згідно якої усі учасники адміністративного процесу є рівними та ст.9 КАС України, згідно якої розгляд і вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, з'ясувавши обставини у справі: перевіривши всі доводи і заперечення сторін та надавши правову оцінку наданим доказам, суд дійшов висновку, що заявлені позивачами позовні вимоги належить до задоволення частково.
Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 14, 44, 139, 242-246 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_7 до Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області, голови Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області Крупиці Наталії Григорівни про визнання протиправними та скасування рішень, розпорядження, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 20.07.2016 року № 270-УІІ «Про внесення змін до Рішення Крижанівської сільської ради № 1150 - VI від 14 липня 2015 року «Про надання згоди на добровільне об'єднання територіальних громад та делегування представників до спільної робочої групи».
Визнати протиправними та скасувати рішення Крижанівської сільської ради Лиманського району Одеської області від 05.09.2016 року № 321-VII «Про підтримання розпочатої процедури добровільного об'єднання територіальних громад».
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
При цьому, відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу УІІ «Перехідні положення» КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Повний текст рішення складено та підписано суддею 08.11.2018 року.
Суддя С.О. Cтефанов